Parnjace izmedju dva rata

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pre neki dan sam na e-bay natrcao na dasu koji prodaje razglednice sa parnim lokomotivama.
To ne bi bilo nista neobicno da na tim razglednicama sa zadnje strane pisu oznake loko.:
1. JZ 131-031
2. JZ 61-044
3. JZ 52-007
Po slikama bi reko da je period izmedju I - II sv.rata i nazire se JZ oznaka (ili se varam), da li neko zna nesto vise o ovim lok?
P.S. Fotke cu da zakacim cim otkrijem kako.
 

Attachments

  • 2691781.jpg
    2691781.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 271
  • 2691796.jpg
    2691796.jpg
    43.6 KB · Pregleda: 271
  • 2691798.jpg
    2691798.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 271
A

Anonymous

Guest
Ima li ovo ikakve veze s modelima? Ako nema, onda će u podforum "Sporedni kolosijek".
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Prvo sam hteo da utvrdim da li su ovo uopste nase parnjace.
Pa ako jesu, tek onda da li ima modela u proizvodnji.
A ti kako hoces sa ovim pitanjem. :!:
 

alsbgd

Član foruma
Evo, da ova tema dobije duh modelarstva pokusacu da pomognem...
Koliko mi se cini na slikama lokomotive noce oznaku JDŽ, pa ti ne mogu reci
koji je to tacno period, da li pre II rata ili posle!!! :(

Za prve dve slike, koliko znam model ne postoji, ali za seriju 52 mozes uzeti
Kleinbahn Austrijsku seriju 92.
 

Attachments

  • 836_resize.jpg
    836_resize.jpg
    199 KB · Pregleda: 226

Stanley

Poznati forumaš
Nešto vrlo slično seriji JŽ 61 (model = Fleischmann):


Lokomotive serije 61 radile su na manevri na Glavnom kolodvoru u Zagrebu sve do prve polovice šezdesetih godina.
 

Attachments

  • BR 999.jpg
    BR 999.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 213

Stanley

Poznati forumaš
torrente kaže:
koliko znam jdz su bile poslije wwII
Ako misliš na poduzeće, naziv JDŽ (Jugoslavenske državne željeznice) potječe iz tridesetih godina XX. st.
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ja sam uspeo da nadjem ovo , doduse priblizno je al moze da prodje (ako ne zagledas mnogo):
BRAWA Hh K.W.St.E
 

Attachments

  • BRAWA Hh K.W.St.E.jpg
    BRAWA Hh K.W.St.E.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 136

NClight

Hybernated
Meni koji nisam baš brojač zakovica je razlika između 131 i ove kwste lokse malko ipak prevelika da bi mogla proći... :hmmm jedino zajedničko su spojeni parodomi, sve ostalo je druga priča koja mi ne drži vodu (da ne kažem paru)
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ma slazem se sa tobom , al nista pribliznije nisam naso!
Ako neko zna neku priblizniju varijantu 131 nek okaci sliku.
pozzzzz.
 

matija

Član foruma
Jž 24-xxx ima raspored točkova 1-D, a 131-xxx ima raspored točkova 1-C. Ostalo bi se moglo reći da je skoro isto.
 

nik

Veteran foruma
Čemu se zamarati sa izradom serije 131 'iz ničega' samo zato što se, eto, pojavila na nekakvoj staroj fotki kada je na J(D)Ž bilo barem 20 tipova parnih lokomotiva koje postoje kao velikoserijski modeli i prerada je relativno jednostavna?
 

matija

Član foruma
Potpuno se slažem, ali eto mladi kolega (po broju postova) je tražio, pa da mu udovoljimo :)
 

alsbgd

Član foruma
Slazem se sa kolegom Matijom, ne treba coveka docekati neprijatno!!!
Svi smo nekada bili pocetnici... A, najteze je biti pocetnik na domacem
terenu... :S:
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
alsbgd kaže:
Slazem se sa kolegom Matijom, ne treba coveka docekati neprijatno!!!
Svi smo nekada bili pocetnici... A, najteze je biti pocetnik na domacem
terenu... :S:
Jeah, stvarno si upravu , krenuti ponovo iz pocetka posle 45g. nije lako.
Nego pitanje za g.Matiju ko je proizvodjac one lok. koju je zakacio?
 

matija

Član foruma
Proizvodjač je Klein modellbahn, austrijski proizvodjač koji je inače zatrvorio kapiju, i ti modeli se više ne proizvode. Inače prikazani model je 1:1 JŽ serija 24-xxx. Treba samo malo farbanja (cug štangle i neki detalji). Može se tu i tamo nabaviti preko Ebay-a, i nije mnogo jeftina. Inače u pravu je kolega Nik da je besmnisleno nabavljati ovakvu lokomotivu, i prepravljati je u jednu mnogo nezastupljaniju JDŽ 131-xxx, kada je ona ovakva kakva je već originalna JŽ 24-XXX.
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
LJudi cela ova prica nije u pravcu da li se isplati prepravljati konkretan model ili ne,
prica je sledeca: Ja vec nekih 8-10 meseci pokusavam da katalogujem proizvodjace modela nasih parnjaca.
Nigde jos nisam nasao na ovim nasim prostorima sajt tipa:
Model lok. ORIGINAL slika pa onda svi proizvodjaci modela tog tipa (bilo u N ili HO i nije bitno da li se jos uvek proizvodi ili ne)
1.http://www.railserbia.net/ ima lepo zapoceto katalogovanje parnjaca na nasim prostorima, ali nazalost tu nema modela maketa proizvodjaca.
2.http://zjz.hostwq.net/ takodje ima razvrstavanje ali bez parnjaca i bez modela maketa.
Tako da sam u tom pravcu hteo da zapocnem ovu temu.
Pozzzzzz od novog clana iz Bgd-a.
 

matija

Član foruma
Tako nešto ti nije ni potrebno, jer ne postoji ni jedan model parne lokomotive koji je potpuno veran modelu koji je trčao po našim prugama. Tako da na svakom modelu moraš da vršiš prepravke, a ako si sposoban za to, onda verujem da ćeš potražiti i fotografije tih modela. Forumi su ih sada već puni. Evo jedan primer da bi se napravio jedan model naše(JŽ) lokomotive treba da stradaju tri lokse i potrebno je puno tvoje mašte i znanja. Tako da ti ne bih preporučio ovo područje jer je krvavo, sem ako ti je dovoljno par modela.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh