Poštanski vagoni ex Yu

NClight

Hybernated
Valja, ako te ne smeta, no ako je H0=1:87 onda je 1:100 (samo dužinski) kompresija, a mnogi danas išak traže egzaktne modele. Komprimirani modeli imaju svoju publiku, prvenstveno među onima sa manjim maketama i manjim radijusima... no kada se takav vagon uklopi u 1:87 kompoziciju, vidi se razlika - a to mnogima nije po volji. Svatko bira svoje...

Poštanski su vagoni dosta neobrađeni na našem području, nadamo se da ćemo stvar malko poboljšati s ovom temom, pogotovo zato što je već sada moguće napraviti dosta realne kompozicije ex-JŽ i nasljednica... a fali nam prtljažnih i poštanskih vagona!

Ako ima ideja za preradu, samo naprijed... u bilo kojem mjerilu ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

SBB-CFF-FFS kaže:
Stanley kaže:
Moja ti je sugestija da zaboraviš na ideju kako od službenog/prtljažnog vagona možeš napraviti poštanski vagon. ;)

a neeee, nisam ni mislio od sluzbeno/prtljaznog raditi postanski, nego ovaj njemacki sluzbeno/prtljazni jednostavno pretvoriti u JŽ suzbeno/prtljazni, JŽ je imao takve vagone sta ne?

a sto se postanskog tice, evo kupio ja veceras nesto :D

moze li se od ovoga uraditi JŽ? cini mi se da sam na fotografijama vidio da je Gredeljev postanski u doba JŽ izgledao upravo ovako: (samo zarolajte stranicu malo prema dolje, tamo se nalazi velika fotka vagona) ;)

http://www.ebay.de/itm/Sachsenmodelle-H ... 1031wt_906

Ovaj model je duljinom u 1:100 a egzaktni 1:87 model ovog tipa vagona (još) ne postoji. Tip je vrlo sličam 'našem' (exJŽ) iz jednostavnog razloga što je ove vagone za nijemce radio Gredelj pa onda nastavio, uz neke manje izmjene, i za nas. Neznam za ovaj konkretni model (nova proizvodnja) ali nekada su ovi modeli (tada, prije 30-40 godina, se proizvođač zvao Schicht) imali u tablici revizije upisamo JG (novi vagon pa je naveden proizvođač). Od dva ovakva 'skraćena' modela se uz neke kompromise može napraviti jedan 'u mjerilu'.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
pa meni nece bas smetati sto je 1:100 barem za neko prvo vrijeme dok se ne pojavi nesto originalnije, a nakon toga bi ovo islo jednostavno u vitrinu ;)

nego, jeli slucajno netko prokljuvio koji bi postojeci H0 model trenutno bio najslicniji Gošinom JŽ poštanskom vagonu iz druge polovine 80ih?
 

nik

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
pa meni nece bas smetati sto je 1:100 barem za neko prvo vrijeme dok se ne pojavi nesto originalnije, a nakon toga bi ovo islo jednostavno u vitrinu ;)

nego, jeli slucajno netko prokljuvio koji bi postojeci H0 model trenutno bio najslicniji Gošinom JŽ poštanskom vagonu iz druge polovine 80ih?

Pa onaj jedini o kojem smo maloprije raspavljali.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
nik kaže:
Pa onaj jedini o kojem smo maloprije raspavljali.

pa taj o kojem smo raspravljali (Sachsenmodelle 74697) je sličan Gredeljevom ali ne i Gošinom poštanskom vagonu.

mislio sam na ovaj:

jz-post00-10.jpg


e taj bi ja htio u H0 verziji ;) zakuplanog odma iza Kennedya.... to je prizor! :D
 

nik

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
nik kaže:
Pa onaj jedini o kojem smo maloprije raspavljali.

pa taj o kojem smo raspravljali (Sachsenmodelle 74697) je sličan Gredeljevom ali ne i Gošinom poštanskom vagonu.

mislio sam na ovaj:

jz-post00-10.jpg


e taj bi ja htio u H0 verziji ;) zakuplanog odma iza Kennedya.... to je prizor! :D

Ti si napisao Gošin a ja sam pročitao Gredeljev jer si spominjao 80-e pa sam pomislio da je riječ o drugoj Gredeljevoj generaciji, koja se malo razlkiuje od prve iz 70-ih (o kojoj smo maloprije pisali). Ovaj Gošin ne možeš preradoti ni iz čega ali zato možeš uzeti neku zapadnonjemačku poštu (kakve se rade u mjerilu) jer su i takvi vagoni vozili na našim prugama. Jedan zeleni DBP vagon je i 'stradao' 70-ih kod nas pa je ono što je od njega ostalo godinama stajalo, bez okretnih postolja, u Zaprešiću glumeći nekakvo priručno skladište valjda.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
nik kaže:
Ti si napisao Gošin a ja sam pročitao Gredeljev jer si spominjao 80-e pa sam pomislio da je riječ o drugoj Gredeljevoj generaciji, koja se malo razlkiuje od prve iz 70-ih (o kojoj smo maloprije pisali). Ovaj Gošin ne možeš preradoti ni iz čega ali zato možeš uzeti neku zapadnonjemačku poštu (kakve se rade u mjerilu) jer su i takvi vagoni vozili na našim prugama. Jedan zeleni DBP vagon je i 'stradao' 70-ih kod nas pa je ono što je od njega ostalo godinama stajalo, bez okretnih postolja, u Zaprešiću glumeći nekakvo priručno skladište valjda.

toga sam se i bojao :(

hm, vidit ćemo...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Stanley kaže:
damir661 kaže:
Od svih ovih 5 postanskih mozda dvosovinski Daa bi se mogao uraditi na bazi KLM 3761, ima nekih razlika u pogedu prozra, i mozda stepenica ispod vrata
http://i826.photobucket.com/albums/zz18 ... /JZDaa.jpg
To nije poštanski, već službeni (prtljažni) vagon. :prof:
Poštanski vagoni s dvije osovine su priča za sebe, a s pruga ex Yu nestali su (osim poneke iznimke) još šezdesetih godina. O tome više kasnije.
Ukoliko nije preoznacavan za potrebe filma (nikad ne zna), iz kadrova filma "Ovo malo duse" iz 1986 godine
moze se zakljuciti da je ovaj tip Daa dvoosovinca jos uvjek postojao u JZ i saobracao kao postanski vagon u BiH.


Inace, pored ostalih glumaca svoj doprinos filmu su dali i JZ 62-320, spomenuti dvoosovinski postar, dva sarajevska Baat-ica i jos poneki teretnjak. ;)
 

Attachments

  • Post02.JPG
    Post02.JPG
    26.1 KB · Pregleda: 60
  • Post2-oznake.JPG
    Post2-oznake.JPG
    13.3 KB · Pregleda: 59

nik

Veteran foruma
50 72 93-27 421-7

93...dvo- ili troosovinska prtljažna kola
27...Vmax<120km/h, samo parno grijanje

Na mjestu tamne mrlje ispod natpisa Post je očigledno pisalo Daa.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Znaci li to da je ovaj vagon iz Daa postao Post na zadnjoj reviziji pre snimanja filma?

Markezova arhiva odnosno Knjiga rednih opravki kaze da je revizija bila radjena u Banja Luci 07.III.1985 godine:
 

Attachments

  • REV1985.jpg
    REV1985.jpg
    101.2 KB · Pregleda: 230

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ma slušaj oko tih filmova... Ako su promjenili Daa u Post, onda su uradili puno! Koliko puta sam se već smijao filmovima kad kažu najprije jedan avion, onda u drugom kadru drug tip aviona a može biti i treči tip. Recimo počinju sa B747, onda malkice slikaju B767 pa možda B737... Jaooo.. A isto tako kod vlakova. Recimo pogledaj Jamesa Bonda-From Russia With Love, budi pozoran na pokrajinu, vlak i stanicu u Zagrebu :D
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
ili još bolje, domaća serija "prosjacii sinovi", vrijeme radnje: uoči 2.svj. rata, mjesto radnje: zagrebački glavni kolodvor i vidi se jasno kontaktna mreža sa stupovima :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nije baš pošta, nego prtljažni, ali... Kolega Borna je na Ri forum ubacio brdo vrijednih slika, nadam se da mi neće zamjeriti što prenosim jednu ovdje - naime zanima me JŽ kod za označavanje vagona, tj. što znače slova iza D?

Oznaka vagona je Dggins. Vuče JŽ serija 51.

scan0068q.jpg


scan0068f.jpg
 

nik

Veteran foruma
Thommo kaže:
Nije baš pošta, nego prtljažni, ali... Kolega Borna je na Ri forum ubacio brdo vrijednih slika, nadam se da mi neće zamjeriti što prenosim jednu ovdje - naime zanima me JŽ kod za označavanje vagona, tj. što znače slova iza D?

Oznaka vagona je Dggins. Vuče JŽ serija 51.

http://imageshack.us/scaled/landing/836/scan0068q.jpg

http://imageshack.us/scaled/landing/855/scan0068f.jpg

Ovo je izlaz sa Zagreb Glavnog kolodvora prema Karlovcu.

To je staro UIC-označavanje koje se koristilo do sredine 70-ih.

D.....prtljažna kola
gg...bez el. grijanja i bez voda za el. grijanje
i......prelaznice bez mijehova ili cjevastih spojnica
n.....dužina kola sa odbojnicima manja od normalne
s.....maksimalna brzina ispod 120 km/h

Kasnije je oznaka promijenjena u Daa a takva je bila i na HŽ.

BTW daj link na tu temu sa tim slikama! :D
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kod ovog vagona vidim još jedan piktogram, kojeg u ŽG Ljubljana posle promjene u 80-tim više nema a to je onaj krug sa vodoravnom crtom. Kaj znači taj piktogram? (vidoh ja taj piktogram još na HŽ Baatičima u 2002)
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Kod ovog vagona vidim još jedan piktogram, kojeg u ŽG Ljubljana posle promjene u 80-tim više nema a to je onaj krug sa vodoravnom crtom. Kaj znači taj piktogram? (vidoh ja taj piktogram još na HŽ Baatičima u 2002)

Kola sa pomicljivim osovinama.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Pomicljivim osovina? To znači da vagon, koji ima razmak izmedju osovina npr. 9,2m, da se može taj razmak skratiti na recimo 9 m? Ako je to to, zašto bi se to radilo osim ako treba vagon da prodje izrazito male radijuse...?
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
ne to pomicanje nego zakretanje u krivini radi mirnoče hoda, radi se tek oko nekoliko milimetara.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh