Poslovni vlakovi u ex-YU

Killer9990

Poznati forumaš
Thommo kaže:
Jedna lijepa slika vlaka "Rijeka Express" sa 362 004:

552421_356575501101390_188214603_n.jpg


http://www.facebook.com/Zutka1061

Prije koliko godina je ta slika?
Vidi se da je stara & da je Glavni kolodvor ružana i neodržavan
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
ovo iz Osijeka se misli od Koprivnice do Zagreba. obično je to bio 932, stao na jedan 441 se maknula, a onda manevra gurnula na četvrti na lok 362.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Killer9990 kaže:
Prije koliko godina je ta slika?
Vidi se da je stara & da je Glavni kolodvor ružana i neodržavan
Slikano je 19. 03. 1984. godine.
 

Stanley

Poznati forumaš
Sky kaže:
Killer9990 kaže:
Prije koliko godina je ta slika?
Vidi se da je stara & da je Glavni kolodvor ružana i neodržavan
Slikano je 19. 03. 1984. godine.
Na protiv, neposredno prije toga kolodvor je generalno obnovljen radi Olimpijade u Sarajevu (ZOI '84). ;)
Ono što je ostalo - pretpostavljam - neobnovljeno je zgrada lijevo, tada vojna čekaonica (i još ponešto za potrebe vojske).
 

Killer9990

Poznati forumaš
Pa doibro, ali nakon toga je bilo obnavljano (prije nekoliko godina, ako ne u međuvremenu).
A gledajući sa one druge strane (sa strane Importannea, dobro izgleda izvana zgrada. Barem meni
 

Martin

Poznati forumaš
Koliko se ja sjećam, kolodvor je temeljito obnavljan prije Univerzijade 1987. u Zagrebu.
 

Killer9990

Poznati forumaš
Ali koliko se ja sjecam, zgrada je obnavljana i nakon toga.
Barem izvana (obnovljena zbuka).

Neka me netko ispravi ako sam u krivu !

:citaj:
 

nik

Veteran foruma
Film 'Lepota poroka' je prikazan 1986. što znači da je sniman recimo 1985.

img-332905-a377d99b79.jpg


6cf4d79bef52.jpg




Koliko sam shvatio ovo bi trebao biti 'Titograd ekspres'...

Ove Goša X vagone su na tom vlaku 1986. zamijenili Goša Z2 vagoni.

JZ_1986_Titograd-Express_Beograd-Bar_1986.jpg


Titograd-Express Beograd-Bar, 1986.
Foto: Rolf Wiemann
 

Attachments

  • jz alm srebrni.jpg
    jz alm srebrni.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 37
  • jz alm srebrni poslovni.jpg
    jz alm srebrni poslovni.jpg
    34.8 KB · Pregleda: 39

Davor

Veteran foruma
Na railserbia smo dobili odgovor koji voz i tip vagona je u pitanju sad još da vidimo ima li neki model za preradu.
 

nik

Veteran foruma
Davor kaže:
Na railserbia smo dobili odgovor koji voz i tip vagona je u pitanju sad još da vidimo ima li neki model za preradu.
Pa na slici se vidi koji je tip - Goša X, što sam i napisao; osnova za preradu ne postoji, što je također jasno iz raznih dosadašnjih postova na ovom forumu. Smisao ovih slika je da se vidi da su ti vagoni bili ofarbani u srebrno (ili čak bijelo), po uzoru na Y vagone, i da su vozili na poslovnom vlaku; ono što još neznamo je kojeg su ŽTP-a (Bg ili Tg) i dali su vozili još na nekoj relaciji a niti od kada do kada su uopće bili u prometu kao takvi.
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
Davor kaže:
Na railserbia smo dobili odgovor koji voz i tip vagona je u pitanju sad još da vidimo ima li neki model za preradu.
Pa na slici se vidi koji je tip - Goša X, što sam i napisao; osnova za preradu ne postoji, što je također jasno iz raznih dosadašnjih postova na ovom forumu. Smisao ovih slika je da se vidi da su ti vagoni bili ofarbani u srebrno (ili čak bijelo), po uzoru na Y vagone, i da su vozili na poslovnom vlaku; ono što još neznamo je kojeg su ŽTP-a (Bg ili Tg) i dali su vozili još na nekoj relaciji a niti od kada do kada su uopće bili u prometu kao takvi.

Znali su se videti na barskim vozovima pocetkom devedesetih.
Siguran sam da se pojavljuju u nekom filmu na samom pocetku, kadar iz Uzica
 

SHUCA

Poznati forumaš
nik kaže:
Pa na slici se vidi koji je tip - Goša X, što sam i napisao; osnova za preradu ne postoji, što je također jasno iz raznih dosadašnjih postova na ovom forumu. Smisao ovih slika je da se vidi da su ti vagoni bili ofarbani u srebrno (ili čak bijelo), po uzoru na Y vagone, i da su vozili na poslovnom vlaku; ono što još neznamo je kojeg su ŽTP-a (Bg ili Tg) i dali su vozili još na nekoj relaciji a niti od kada do kada su uopće bili u prometu kao takvi.

Skopje exp. je prvih godina imalo garniture "X" vagona-silver sa tankom plavom trakom.
I to je bio jedan od "poslovnih" sa 2. klasom ;) a počesto je tu znao zalutati i koji zelenbać..
Negde sam već pisao...jednog leta sam tim poslovnim putovao u 1. klasi ex FS vagona sa duplim oknima po kupeu...oko 1972:??:
Kupe poveliki a 6 plišanih sedišta , kao kreveti :D Ostatak PRAVE 1. klase od pre 2. rata :??:ACME model :ples
Od vagona "X" bio je sastavljen i prvi "KOSOVO Exp."

Moje opažanje: :??:
Početkom 70-ih, dolazi do većih isporuka vagona "Y", koji prvenstveno ulaze u međunarodni saobraćaj, gde zamenjuju, do tada dominantne "X" vagone... Mislim da su ti "X" vagoni povlačenjem iz RIC režima, išli na reviziju, i izlazili kao SILVER "X" za poslovne vozove...
 

nik

Veteran foruma
Znači da ipak nije bilo, što sam i pretpostavljao, drugih srebrnih Y vagona osim zagrebačkih i sarajevskih.
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
Znači da ipak nije bilo, što sam i pretpostavljao, drugih srebrnih Y vagona osim zagrebačkih i sarajevskih.
Ima ona jedna slika, na kojoj je po predpostavkama mnogih Titograd express, ali je sa Y vagonima
 

SHUCA

Poznati forumaš
nik kaže:
Znači da ipak nije bilo, što sam i pretpostavljao, drugih srebrnih Y vagona osim zagrebačkih i sarajevskih.

Bilo ih je u kasnijem periodu....
Koliko pamtim, već krajem 70-ih, Skopljanac dobija "Y" vagone silver boje, dok "Kosovo" isto "Y" ali u tamnoplavoj boji sa belim trakama.
Već poznih 80-ih za Skopje idu Z-1 u naranđžastoj boji.
Inače, da malo O.T. pitam...

Ima li ko spisak KOJIM je redom po ŽTP išla isporuka novih "Y" kola...???
Mislim da su BG i SK bili na začelju kolone, i tu su "X" kola najduže ostala u upotrebi. :??:
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
nik kaže:
Znači da ipak nije bilo, što sam i pretpostavljao, drugih srebrnih Y vagona osim zagrebačkih i sarajevskih.
Ima ona jedna slika, na kojoj je po predpostavkama mnogih Titograd express, ali je sa Y vagonima

Koja je to slika?
 

damir661

Veteran foruma
Evo ova, mislim da su ovo ipak Y vagoni.
539884_3223825634636_380784476_n_zpsbbe68562.jpg


Koliko pamtim, već krajem 70-ih, Skopljanac dobija "Y" vagone silver boje, dok "Kosovo" isto "Y" ali u tamnoplavoj boji sa belim trakama.
Već poznih 80-ih za Skopje idu Z-1 u naranđžastoj boji.

Kosovo je koliko znam imalo samo Z2 kola u plavoj boji sa belom trakom, za 160/161/162/163 Kosovo express i to tek u poznim osamdesetim. Ne znam da li je tu bilo i nekih ARm (GošaX) vagona, kao što je imalo Skoplje.

Ima li ko spisak KOJIM je redom po ŽTP išla isporuka novih "Y" kola...???
Ne znam redosled, ali se znaju konstrktivni tipovi Goša Y kola i koji ŽTP su imali koje

Ja iskreno sumnjam da je SKopje ikada imalo sive/bele A vagone za poslovne vozove
 

nik

Veteran foruma
Hmmm... na prvi pogled izgledaju kao Y vagoni ali ja sam izbrojao po 10 prozora i 10 odzračnika na krovu a kako je riječ o vagonima 1. razreda onda bi ipak bili X vagoni... hmmm...
 

Vedi

Član foruma
damir661 kaže:
Kosovo je koliko znam imalo samo Z2 kola u plavoj boji sa belom trakom, za 160/161/162/163 Kosovo express i to tek u poznim osamdesetim.

.. a prije njih su bili Y u plavoj boji sa bijelom trakom.

nik kaže:
Hmmm... na prvi pogled izgledaju kao Y vagoni ali ja sam izbrojao po 10 prozora i 10 odzračnika na krovu a kako je riječ o vagonima 1. razreda onda bi ipak bili X vagoni... hmmm...

Na stanici u Srbiji Lozovik-Saraorci se prije koju godinu nalazio jedan srebrni Y sa 10 kupea (poslikao tada kolega iz Srbije). Neznam dal je još uvijek tamo.
 

Attachments

  • IMG_02241.PNG
    IMG_02241.PNG
    779.6 KB · Pregleda: 86

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh