Poslovni vlakovi u ex-YU

Stanley

Poznati forumaš
SHUCA kaže:
Ima li ko spisak KOJIM je redom po ŽTP išla isporuka novih "Y" kola...???
Nemam spisak i ne znam točan redosljed, ali je - koliko se sjećam - vagone Goša Y prvo dobilo ŽTP Sarajevo. U jesen 1965. putovao sam u takvom vagonu iz Zagreba u Sarajevo.
Čini mi se da je drugo po redu bilo ŽTP Zagreb, ali nisam 100% siguran.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Vedi kaže:
Na stanici u Srbiji Lozovik-Saraorci se prije koju godinu nalazio jedan srebrni Y sa 10 kupea
(poslikao tada kolega iz Srbije). Neznam dal je još uvijek tamo.
Pitanje je KOJI je ŽTP bio taj vagon u Lozoviku :?:
Raspadom YU, ostalo je dosta SA, ZG, LJ... kola za popravku u Goši, koja su bila raspoređena
po stanicama okolo S.Palanke....Kasnije su kasirani !!!!
Mislim da na Railserbiji ima tema o tim olupinama koje su dugo ružile stanice. :??:
 

Vedi

Član foruma
SHUCA kaže:
Vedi kaže:
Na stanici u Srbiji Lozovik-Saraorci se prije koju godinu nalazio jedan srebrni Y sa 10 kupea
(poslikao tada kolega iz Srbije). Neznam dal je još uvijek tamo.
Pitanje je KOJI je ŽTP bio taj vagon u Lozoviku :?:
Raspadom YU, ostalo je dosta SA, ZG, LJ... kola za popravku u Goši, koja su bila raspoređena
po stanicama okolo S.Palanke....Kasnije su kasirani !!!!
Mislim da na Railserbiji ima tema o tim olupinama koje su dugo ružile stanice. :??:

Glavni razlog stavljanja te fotke nije taj čiji je to vagon, već taj da je bilo srebrnih Al Y vagona sa 10 kupea.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Hmmm... na prvi pogled izgledaju kao Y vagoni ali ja sam izbrojao po 10 prozora i 10 odzračnika na krovu a kako je riječ o vagonima 1. razreda onda bi ipak bili X vagoni... hmmm...
I po vratima se mogu razaznati da su na slici Y vagoni! Ovakvi, kao sa Vedijeve slike...
 

nik

Veteran foruma
SHUCA kaže:
Vedi kaže:
Na stanici u Srbiji Lozovik-Saraorci se prije koju godinu nalazio jedan srebrni Y sa 10 kupea
(poslikao tada kolega iz Srbije). Neznam dal je još uvijek tamo.
Pitanje je KOJI je ŽTP bio taj vagon u Lozoviku :?:
Raspadom YU, ostalo je dosta SA, ZG, LJ... kola za popravku u Goši, koja su bila raspoređena
po stanicama okolo S.Palanke....Kasnije su kasirani !!!!
Mislim da na Railserbiji ima tema o tim olupinama koje su dugo ružile stanice. :??:

Taj vagon sigurno nije bio ni ljubljanski, ni zagrebački niti sarajevski jer ŽG Lb srebrne vagone nije imala, ŽTP Zg je imao 31 Al vagon (svi su bili 'pravi' 1. razred, sa 9 kupea i sve je preuzeo HŽ) koji su '91. već bili bijeli a ŽTO Sa je svoje srebrne Al vagone (isto svi 'pravi') još prije ZOI prefarbao u stepenasto crveno-krem.

Srebrni vagon sa slike može biti samo od nekog od preostalih ŽTP-a a pretpostavljam da nije iz Goše originalno izašao srebrni nego zeleni. Vrlo vjerojatno se netko iz Bg, Tg ili Sk sjetio, po uzoru na Lb, Zg ili Sa napraviti 'poslovni voz' pa nabrzinu prefarbao raspoložive vagone (X i Y).

Koji ŽTP-i su koristili ove okvire/ormariće za putokazne ploče?
 

damir661

Veteran foruma
Znam da MZ danas ima jedan Al 10-10 koji je u stvari konstrukcija od B vagona. Tako da je moguce da je onaj iz Lozovika mozda skopski.
 

Vedi

Član foruma
Još jedna zanimljivost iz iste kolone tada iz Lozovika, ali ovaj puta u zelenoj boji (također pofotkao kolega)..



Ja se također slažem sa Nikovom teorijom da se u jedno vrijeme nekolicina vagona "nabrzaka" preklasirala iz 2. u 1. razred radi potrebe nekog poslovnog vlaka.
 

Attachments

  • IMG_0221.jpg
    IMG_0221.jpg
    100.8 KB · Pregleda: 95

nik

Veteran foruma
Ovaj zeleni sigurno nije zagrebački jer ima zeleno čelo krova a očigledno je od istog vlasnika kao i srebrni jer ima isti ormarić za putokaznu tablu.
 

SHUCA

Poznati forumaš
nik kaže:
Ovaj zeleni sigurno nije zagrebački jer ima zeleno čelo krova a očigledno je od istog vlasnika kao i
srebrni jer ima isti ormarić za putokaznu tablu.
Možda me pamćenje vara, ali ovo mi deluje kao vagon ŽTO N.Sad iz "Bačka exp".
Ima scena u filmu "Varljivo leto" gde se lepo vide vagoni i kursne table u kutijama...
Davore, pomozi......
 

Železničar

Poznati forumaš
Takve table su imali i šinobusi ŽTO Novi Sad, vaša pretpostavka bi mogla biti tačna!
Pogledao sam u arhivi slike od šinobusa i nisam zapazio slične table na šinobusima ostalih ŽTP/ŽTO. Ostali su imali držače za ploče kao na većini vagona što ima.
Ove slike načinjene su u Subotici, sudeći po imenu fajla 1993 godine. Ne znam ko je autor.
 

Attachments

  • jzrailbus1993dee2.jpg
    jzrailbus1993dee2.jpg
    154.3 KB · Pregleda: 48
  • jzrailbus1993dee1.jpg
    jzrailbus1993dee1.jpg
    155.3 KB · Pregleda: 50

nik

Veteran foruma
Crvena garnitura o kojoj se zna malo. Riječ je isključivo o Goša X vagonima 1. razreda (10 prozora). Vagoni su kompletno crveni sa širokom bijelom crtom niže ispod prozora, žutom crtom 1. razreda ispod krova i srebrnim krovom a na bijeloj crti se nalazi neuobičajeni 'nagnuti' JŽ logo 'u negativu'. Slike su sa neta.




Prema slikama očigledno je riječ o dnevnom vlaku Beograd-Split, najvjerojatnije preko Bosne. Slike su iz 70-ih a za to doba nisam našao nikakve podatke o takvom vlaku. Ovi vagoni se po forumima spominju u kontekstu Kosovo Ekspresa ali nije nemoguće da su korišteni i za neki sezonski vlak prema Splitu.
 

Attachments

  • crveniXbeograd.jpg
    crveniXbeograd.jpg
    128 KB · Pregleda: 103
  • crveniXslavonija.jpg
    crveniXslavonija.jpg
    99.3 KB · Pregleda: 96
  • crveniXsplit.jpg
    crveniXsplit.jpg
    159.6 KB · Pregleda: 97

Martin

Poznati forumaš
Ja se sječam jedne scene iz Splita s tim vagonima. Bio sam mali, s djedom, i bili su mi nepoznati. Sječam se da je neki striček u St rekao "to je nekakav eksperiment ovih crvenih..........".
Da ne govorim o tome kako mi je moj djed pokušavao tu rečenicu eufemizirati, da ne bi blebnuo negdje u školi.............
 

nik

Veteran foruma
Martin kaže:
Ja se sječam jedne scene iz Splita s tim vagonima. Bio sam mali, s djedom, i bili su mi nepoznati. Sječam se da je neki striček u St rekao "to je nekakav eksperiment ovih crvenih..........".
Da ne govorim o tome kako mi je moj djed pokušavao tu rečenicu eufemizirati, da ne bi blebnuo negdje u školi.............
Koja je to godina mogla biti?
 

Martin

Poznati forumaš
Ne znam; svakako bih rekao između 1970. i 1973. Nisam siguran......... Tih godina redovito smo putovali na more vlakom, ja sam uvijek obilazio kolodvore; Knin, Zadar, Split, Šibenik....... Možda 72.?
 

nik

Veteran foruma
Sad sam našao podatak da su 661-125 i oni crveni vagoni slikani u Vinkovcima 27.6.1977.
 

damir661

Veteran foruma
U Vinkovcima >8-o: , iskreno ne verujem. 661-125 je kraljevacka lokomotiva, ne vidim razlog da bi onda isla cak i do Vinkovaca
Jeste da se ne vidi cela stanica, ali ono mi deluje malo mala stanica za Vinkovce.
Ovo bi mogla biti neka stanica u centr Srbiji od Lapova do Beograda, sa bas Kosovo Expressom
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
U Vinkovcima >8-o: , iskreno ne verujem. 661-125 je kraljevacka lokomotiva, ne vidim razlog da bi onda isla cak i do Vinkovaca
Jeste da se ne vidi cela stanica, ali ono mi deluje malo mala stanica za Vinkovce.
Ovo bi mogla biti neka stanica u centr Srbiji od Lapova do Beograda, sa bas Kosovo Expressom

Nije to stanica nego trokolosječni ulaz ili štoveć; vide se tri ponavljača predsignala...
 

gradina73

Član foruma
Moja osobna zelja bi bila 2 seta sa po 3 vagona BOSNA-EKSPRESA, samo je ovdje pitanje, da li bi se to izplatilo za ACME, jer bi trziste za ovu garnituru bilo vise na podrucju ex-Juge a sigurno ne toliko izvan nasih prostora.

Najkasnije na sajmu u Nürnbergu vidjet cemo sta nas ocekuje od ACME.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh