Tračnice za naše makete

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Pa nisam bas dobio odgovor..pitao sam od koje godine su se u Americi koristile betonske sine??
 

1borna

Veteran foruma
Moj odgovor Hyperionu (pretpostavljam da se radi o mesing tračnicama)
Rasprostranjena upotreba mesinga i legura bakra, uopšće, uslovljena je između ostalog, i njihovom korozionom postojanošću. Primjjena mesinga iziskuje potrebu boljeg poznavanja njegovih osnovnih konstrukcionih osobina, među kojima se posebno izdvaja koroziona postojanost
Jednostavno sredstvo za čišćenje se napravi od 1 žličice soli, 1 soda-bikarbone, 1 sredstva za čišćenje suđa i malo vode.
Krpicom ili spužvicom se tanko namaže i ostavi neko vrijeme, i pola sata nije previše te nakon toga se dobro pobriše.
Inače utjecajem vlage u zraku na svim metalima se stvara tanki oksidni sloj koji pogotovo kod mesinga, srebra i bakra npr stvara zaštitu
koja sprečava daljnju koroziju pa nije nužno inzistirati na potpunom odstranjivanju toga sloja jer će se ubrzo napraviti novi.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Borna ja upravo ima problem sa sinama jer par dana posle brisanja one iznova pozute! Znaci to se desava od kako sam ih postavio ima nekih 2 godine! Piko a gleis su u pitanju i ponesto od Roco..
Sta da radim u vezi tog problema ako ce mi stalno posle briskanja ponovo pozuteti???
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Gledam neke recenzije vezano za ciscenje sina i vidim da se pominje tecnost pod imenom "Paraffinic Hydrocarbon"..u pitanju je proivod neke Americke firme..da li neko zna od cega je sastavljena ta tecnost i moze li se napraviti u kucnoj radinosti?
 

1borna

Veteran foruma
Na poglavica ti je glasoviti (al)kemičar, vjerujem da će se uključiti kad pročita ovo!
Po nazivu bih rekao da je to parafinska otopina koja tvori tanak zaštitni sloj parafina (voska) preko metala. No taj sloj može i
otežati prijenos struje na kotače?
WD 40 je dobro sredstvo za zaštitu, no i on ostavlja tanki sloj ulja na površini kao zaštitu....
Šine su ti od novog srebra pretpostavljam, prvi puta čujem da one požute?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da pozutele su mi skoro svuda.. ovaj proizvod je namenjen za ciscenje sina dakle proveren je i ne verujem da bi smanjio kontakt izmedju modela i sine!
Da mi nisu mozda pozutele jer sam ih polirao nekom pastom koju koristim na poslu?? Imao sam problem jer mi lokse ostaju bez struje na svim tockovima sto je ne moguce pa sam zakljucio da je pasta u pitanju..mozda??
 

1borna

Veteran foruma
Sigurno je ta pasta napravila problem, u sebi imade neku kiselinu koja nagrize površinu da se lakše očisti ali i ostane na površini
pa ti radi probleme! To bi sada trebalo kemijski nečim očistiti (probati na jednoj tračnici izvan makete, možda nitro-razređivačem?)
ili probati pobrusiti finim vodo-brusnim papirom (ja bih počeo sa 400 a završno pobrusio sa 800).
Kao trajno rješenje neki pribjegavaju bruniranju šina, prvi čas imade strujnih problema no dok se prvi sloj potroši/slegne ide kako treba.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ova pasta sluzi za poliranje materijala ciji uzorci idu pod mikroskop da bi se videla kretanja zrna materijala!
Posle toga materijal tretiramo sa Nitalom..odredjena tecnost koja nagriza materijal! Ne znam da li da probam sa tom tecnoscu jer je imam malo..pitao sam svoga shefa sta da radim i on mi je rekao da ocistim nitro razredjivacem!
Te granulacije koje ti pominjes su suvise grube za sine..sa smirglom se ne bih igrao izuzev neke granulacije oko 1000!
Ja se inace na poslu bavim poliranjem materijala i imam svu mogucu opremu za poliranje do 1 mikrona! Znaci kada ispoliram neki materijal za uzorak,on se sija poput ogledala sto bi bilo odlicno za sine da se tako ispoliraju pa je granulacija 800 preeeeevise gruba za takve stvari!
 

nik

Veteran foruma
Da li netko ima kakva iskustva s Tillig Elite H0 tračnicama?

http://www.tillig.com/Elite_Gleissysteme.html
Dobro izgledaju, imaju jezičke u komadu ali su relativno grubo i šlampavo izrađene a nisu ni previše robusne. Dobro podnose i viši europski i niži američki vijenac kotača. Jedini tračnički sistem koji se nudi kao kolosijek/skretnice sa tri šine (H0/H0m i H0/H0e). Postoje i fleksibilne skretnice (u stvari sve skretnice su do neke mjere fleksibilne). Prava konkurencija mu je samo Peco Code 75 koji je jeftiniji, precizniji i robusniji ali lošije izgleda i ima limene jezičke (doduše odlično napravljene).
 

mario mandić

Aktivan član
Supporter (2016)
pozdrav
molio bih malu pomoć oko odabira tračnica za maketu.
pošto sam nov u ovome cijenio bih svaki savjet u svezi odabira tračnica .
ja sam iz BIH pa kako ovdje nema nabaviti ništa što se tiče željeznice prisiljen sam nabavljati vani.
naumio sam praviti mahetu u ho mjerilu na dc sistem.

hvala
 

Bero01

Veteran foruma
@hyperion
Ako nećeš vozit amerikanke od 1 kg ti je to sasvim u redu.

Ne lupetaj gluposti.

Piko skretnice su najoodvratnije smeće od skretnica koje postoji, pa čak su i Mehano skretnice premija i čudo tehnike
u usporedbi sa njima. Da si pročitao temu o skretnicama na ovom istom forumu, i da imaš bilo kakvo iskustvo sa
Piko skretnicama, ovo ne bi napisao. Zato ne lupetaj, i ne promoviraj nešto o čemu nemaš pojma.

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/skretnice-i-sve-o-njima.2682/page-6

Nik, Brojčile, Martin i još neki su ti napisali o tom smeću sve što trebaš znati,
a oni sigurno imaju malo više iskustva od tebe.

Možda si i ja nabavim jednu Piko skretnicu, tek toliko da je imam za primjer loše skretnice,
i čistiti ripne na cipelama kad se vratim iz šetnje, pa ako ugazim u nešto... za to su odlične.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh