Tračnice

pegasostrada

Novi član
Nekako sam novi u ovom, a kako sam vidio podosta maketa objavljenih na forumu postavio sam si pitanje oko izbora tračnica. Naišao sam na različite objave kako mehano tračnice ne valjaju. Zadnje šta sam pročitao da kapo mjenja mehano tračnice jer gube kontakt i u zavojima mu ostaju rupe između tračnica. Nekolicina preferira piko tračnice te govore kako su kvalitetne i da neče iznevjeritri, a da ne nabrajam ostele proizvođače; više i manje kvalitetne. Sjetio sam se još jedne objave kada se forumaš pohvalio da je nabavio nešto tračnica i skretnica i objavio slike; dok mu je drugi na to odgovorio da sve baci.

Opet ostaje pitanje koliko je netko spreman potrošiti za tračnice jer je to početak igre ili hobija, a sve ostalo je jeko daleko (mislim na maketare koji su potrošili 8 - 10 god za gradnju makete). Čini mi se da su neke veče makete koje su tu objavljene isto izrađene od mehano tračnica (ili se varam).

Nije da sam neki mehano fan; da me se krivo ne shvati. Nego mislim da bi se kvalitetna pruga dala napraviti od bilo koje marke tračnica. Jer ako se za nekog proizvođača zna da su mu recimo spojnice loše ili gube kontakt onda se na to može utjecati na neki drugi način i popraviti nedostatak.

Da ne dužim i ne zapetljavam već ionako skup i zapetljan hobi.

Postavljam pitanje: Kojeg proizvođača tračnica treba koristiti kod izrade makete, zbog čega; a zašto ne onog drugog?

Pošto znam da na ovom forumu postoje kvalitetni i iskusni graditelji malih željeznica ne sumnjam u kvalitetu odgovora.
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: TRAČNICE

pegasostrada kaže:
Postavljam pitanje: Kojeg proizvođača tračnica treba koristiti kod izrade makete, zbog čega; a zašto ne onog drugog?
Pošto znam da na ovom forumu postoje kvalitetni i iskusni graditelji malih željeznica ne sumnjam u kvalitetu odgovora.
Dok ti se ne javi netko od iskusnih graditelja maketa (ja to nisam), evo ti za početak dva mjesta gdje možeš dobiti prve korisne informacije:

<a class="postlink-local" href="http://www.forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=11&t=266" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=11&t=266</a>

http://www.hobipoint.com/rec/rec001.htm
 

U47

Član foruma
Re: TRAČNICE

Roco Line /samo ne Geoline /!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To je početak i najvažniji deo makete!
 

pegasostrada

Novi član
Re: TRAČNICE

U47 kaže:
Roco Line /samo ne Geoline /!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To je početak i najvažniji deo makete!

Moje je mišljenje da je roco malo preskup. Za par skretnica i križanja ode 300e dok si reko keks, a šta će se po tome voziti.
Kada bi se dugoročno čovjek predodredio za izradu neke fiksne stacionirane makete onda bi to bilo nešto drugo, ali za početak mislim da ne. Neki dan sam naletio na maketu forumaša koji sve radi u marklinu; velika je maketa i vrlo lijepa. Nije još gotova i pitanje je kada če biti i dali če biti. Znam da je to skup hobi ali kako dobiti nešto što je opravdano cijenom i kvalitetom.

Osobno mi se roco ne sviđa jer je uz tračnice i nasip tako da sam modelar nema previše slobode oko izrade.
 

Aufle

Član foruma
Najvažniji dio kod nabavke tračnica su skretnice. Ja upotrebljavam kombinaciju Hornby/Peco tračnica sa Peco skretnicama - isključivo electrofrog (da mogu bez brige provozat i one lokse sa 2 osovine), a visine obavezno 100 (2,5 mm), pogotovo zato jer vozim i starije modele Trixa, Märklin Hamoa, i slično - koji imaju izuzetno visoke vijence na kotačima, zato oprez. A cijena Peco skretnica (electrofrog) iz Engleske dođe 8 funti (http://www.totallytrains.co.uk/acatalog/Peco_OO_Gauge_Track_Code_100.php).
pozz
 

pegasostrada

Novi član
Didy kaže:
Ja koristimo Piko, a vise o tim tracnicama mozes procitati i u tekstu na portalu
http://www.malezeljeznice.net/tekstovi/ ... m-programu


Hvala na linku.
Takav sam odgovor priželjkivao. Nisam naveo da me zanima mjerilo HO ali nije ni bitno.
U linku su navedene prednosti i nedostaci kojih je jako malo, a govori se iz osobnog iskustva.
Navedena je i usporedba sa nekim drugim proizvođačima; te sam dobio neke dodatne informacije i za ostale navedene.
 

pegasostrada

Novi član
Peco tračnice su visine 2,5 mm kako je navedeno.
Šta nisu mehano, piko, trix, roco izrađene u visini 2,1 mm; te su potrebne spojince sa prelazima 2.5/2.1 mm.
 

torrente

Poznati forumaš
Re: TRAČNICE

pegasostrada kaže:
Osobno mi se roco ne sviđa jer je uz tračnice i nasip tako da sam modelar nema previše slobode oko izrade.

to da nema slobode bas ne pije vode. na slici je roco sa doradjenim nasipom.
 

Attachments

  • detalji004087.jpg
    detalji004087.jpg
    86.4 KB · Pregleda: 240

U47

Član foruma
Re: TRAČNICE

pegasostrada kaže:
..............Osobno mi se roco ne sviđa jer je uz tračnice i nasip tako da sam modelar nema previše slobode oko izrade.
ne-ne , ne-ne


Roco Line:
http://www.reynaulds.com/catalog/dept_637.aspx

1942_0.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
pegasostrada kaže:
Didy kaže:
Ja koristimo Piko, a vise o tim tracnicama mozes procitati i u tekstu na portalu
http://www.malezeljeznice.net/tekstovi/ ... m-programu


Hvala na linku.
Takav sam odgovor priželjkivao. Nisam naveo da me zanima mjerilo HO ali nije ni bitno.
U linku su navedene prednosti i nedostaci kojih je jako malo, a govori se iz osobnog iskustva.
Navedena je i usporedba sa nekim drugim proizvođačima; te sam dobio neke dodatne informacije i za ostale navedene.
Dobrodošao na forum! :palac_gore:

Ja sam pisao taj tekst, i na svojoj maketi koristim Peco i Piko, oba code 100.

Što se tiče Roco tračnica, moraš razlikovati Roco-Line i Geo-Line. Obje su Code 83, ali Geo imaju plastični nasip, a RocoLine nemaju! Geoline ima i manji izbor skretnica, više su namjenjene početnicima, a dolaze u svim Roco start-setovima.

Roco-Line su ozbiljne i kvalitetne tračnice, ali i skupe, tu si u pravu. Još jedna stvar koja se zaboravlja - nemaju oprugu na skretnicama, pa bez motorića za skretnice (koji ih drži priljubljene u jednom ili drugom smjeru) ne usmjeravaju vlak baš pouzdano.

Piko A-gleis je po mom mišljenju pravi sustav za početnika, ali i naprednijeg modelara, koji ipak mora i razmišljati o buđetu za svoj hobi.

Da ponovimo, H0 tračnički sustavi:
Code 100, 2.5 mm visina - Peco Code 100, Mehano sve vrste, Piko A-gleis, Fleishmann Profi- i Modell-gleis, Lima Nickel-silver, Hornby, itd.
Code 83, 2.1 mm - Peco USA Code 83, Roco Geo-Line i Roco-Line, Atlas, Tillig Elite, Shinohara/Walthers
Code 75, 1.9 mm - Peco Code 75


Još jedan savjet: Najbolje je za početak odabrati jedan sustav i ne miješati tračnice različitih proizvođača, jer uvijek se razlikuju, bar u dijeliću milimetra.
 

pegasostrada

Novi član
Vidim da sam pogriješio.
Prvo sam naveo da sa roco tračnicama sa nasipom nema slobode što se ispostavilo netočno, drugo nisam mislio da roco nema model tračnica bez nasipa.

Hm nama početnicima se valjda takve greške opraštaju. He he
 

pegasostrada

Novi član
Da ponovimo, H0 tračnički sustavi:
Code 100, 2.5 mm visina - Peco Code 100, Mehano sve vrste, Piko A-gleis, Fleishmann Profi- i Modell-gleis, Lima Nickel-silver, Hornby, itd.
Code 83, 2.1 mm - Peco USA Code 83, Roco Geo-Line i Roco-Line, Atlas, Tillig Elite, Shinohara/Walthers
Code 75, 1.9 mm - Peco Code 75
Postavio sam pitanje isključivo da steknem dojam o best buy (cijena/kvaliteta) tračnica ako se kojim slučajem pokrene neka izrada sustava. Trenutno posjedujem mehano tračnice iz dva start seta nedavno kupljena i nešto tračnica još kad sam ja bio klinac od pred 20god također mehano. Te tračnice čemo sin i ja sklapati dok on dovoljno ne poraste da ako ima želju krenemo sa izradom nekog sustava, a ako ne tko zna što donosi sutra?!
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Fleishmann Profi- gleis???

Šta mislite o tim šinama??? cijena kvaliteta..
Ja sam kupio oval s dvije fleksice za cca 56,00 EUR...
Nešto kombiniram u sobi, možda krenem kupovati pa me zanima dal da nastavim s njima.. samo ću veći radius od ovih koje imam 420 mm da mi može 1:87 proći..al ako uspijem ugurati u prostor :)

Ja sam ih prvenstveno uzeo radi vizualnog dojma jer sviđa mi se onaj polugumeni nasip koji je daleko manji i manje napadan nego kod Roca...
Pa me zanima vaše mišljnje???
 

Attachments

  • slike sine 098.jpg
    slike sine 098.jpg
    285.2 KB · Pregleda: 142

Anthovlak

Član foruma
Nemaš tu nikad pravog odgovora šta uzeti... sve ima svoje prednosti i nedostatke , uzmi sve samo nemoj mehano osim ako kad ne misliš obojati u hrđavo da sprječiš koroziju no ima lokomotiva koje su osjetljive na nečistoće na pruzi to moraš paziti .....osobno sam gledao vožnju na Geo Line Rocotovoj pruzi , skretnice ti imaju plastična srca kao pikove i tu ne možeš voziti polagano lokomotivu jer obavezno stane pa je moraš gurkati rukom, takav slučaj imam i ja na pikovim skretnicama što me frustrira ali sad šta sam napravio napravio sam , usput na onim trokrakim pikovim skretnicama moram obavezno lokomotivu umiriti, znači smanjiti brzinu jer se zna dogoditi da izleti iz tračnica , veoma su loši ti pomični jezičci tj, lako ih se pomakne to me isto naravno frustrira kad vidim lokomotivu koja leti po kolodvoru, usput zamjetio sam jednu zanimljivost, pikove lokomotive lakše pokrećem pri manjem naponu na pikovim tračnicama dok za rokotovu moram dati napona dosta i onda samo odjednom poleti , naravno isto me frustrira, dok jednom kad krene mogu je toliko usporiti iz veće brzine, da puzi po tračnicama no nailazak na skretnicu -tu je kraj vožnje, nisu to loše mislim tračnice bolje od mehana sigurno, zadovoljan sam okvirno s njima , samo nisu niti za sve lokomotive i isto ti se događaju rupe u zavoju ali to je relativna stvar ovisi kako centriraš tračnicu , ja sam ih lijepo spojio, poslje kad sam pribio čavlić u prag nastali su mi mali razmaci na spoju dvije pruge i sad kad loksa ide preko tog lupa kao pravi vlak :D :D to je zapravo uzrok klepetanju kotača i na pravoj pruzi tako da i to nije neki problem, istini za volju mehano je jeftin i za pola novca koji sam uložio u piko mogao sam imati duplo više mehano pruge , ima jedan kolega s foruma mislim da je dvlase, maketu od mehana pa ga priupitaj kako mu je ...ali ovisi šta želiš i naravno koliko imaš novca, i koliki si perfekcionist, ako želiš sve naj naj onda roco ili možda bolje one kakve ima kolega mmatja s metalnim srcima ako mene pitaš to je najbolje jer je realno, onaj fleisman je pak igračkast ima smješan mali nasip ko za tramvaj ali nije loša pruga, isto jako dobra, dalje ne znam kaj da ti kažem, samo i za piko se pripremi dati jedno par tisuća kuna za pružni materijal...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Te tracnice "Fleishmann Profi" koje si nabavio su odlicne sto se voznje po njima tice djzlaja, ja imam vlastito iskustvo od ranije.
I tracnice i skretnice se dobro ukopcavaju izmedju sebe i daju veoma funkcionalnu celinu.
Medjutim, ne bih ti savetovao da ih kombinujes sa drugim proizvoditeljima, kako zbog spojnice tako i zbog visinske razlike
koja ce ti se pojaviti izmedju osnove/makete i pragova tih drugih tracnica posle spajanja sa ovim "Fleishmann Profi" tracnica.

Druga vazna cinjenica je planiras li izgradnju makete/diorame "realisticnog" izgleda ili ne.
Ukoliko planiras realizam onda ti "Fleishmann Profi" bas i ne pasu jer nemas mogucnosti sodranja pruge
tako da ce te ove tracnice kasnije bosti u oci i iskakace od ostalog realizma na maketi.

Sto se "Piko A" i njenih tracnica i skretnica tice, tu ima razlike u smislu da su sa tracnicama takoreci svi zadovoljni ali
kad su u pitanju skretnice onda taj nivo zadovoljstva nije isti.
Ja imam iskustva i sa ovim proizvodjacem i iskreno receno nisam do sada imao problema nit sa tracnicama nit sa skretnicama.

ALI, citajuce razne forume i mislenja a i iz diskusije o skretnicama koje smo ne tako davno vodili i ovde, na forumu,
dolazi se do zakljucka da je bolja kombinacija Piko A tracnice + Roco skretnice.

Jednostavno, da bi ugradio Piko A skretnicu mora sve da bude "po propisu" kako s njom tako i sa mjestom gde ce ista lezati
da bi omogucili funkionisanje iste bez problema kakvih je Anthovlak naveo u svom postu.
E sad pitanje je koliko je covek mirnih ruku da bi citav sustav spojio kako treba.

Sto se plasticnog srcista Piko A skretnica tice to pretstavlja problem posebno ukoliko se vozaju lokomotive koje uzimaju
struju preko malog broja osovina i ukoliko se taj model krece malom brzinom.

Kako i da je djzlaja, ukoliko se odlucis za "Fleishmann Profi" neces imati problema u voznji, to ti garantujem. :palac_gore:
Naravno, ukoliko su tracnice dobre i ocuvane/nove. :)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mon kaže:
Druga vazna cinjenica je planiras li izgradnju makete/diorame "realisticnog" izgleda ili ne.
Ukoliko planiras realizam onda ti "Fleishmann Profi" bas i ne pasu jer nemas mogucnosti sodranja pruge
tako da ce te ove tracnice kasnije bosti u oci i iskakace od ostalog realizma na maketi.

hvala za savjete...
ovaj dio neznam, koji sam izdvojio.. očito sam ih ja doživio drugačije..al meni djeluju nekako OK ovakve zato su mi upale u oko..
Naime idealne su mi za dugu ravnu trasu malo izdignutu npr uz neku cestu.. podigao bi je na pluto ili stidur koji bi išo trasom uz cestu i možda okolo zašodrao a ne po njima.. nekako sam tako zamislio... možda i duplu trasu jednu uz drugu :??: (ima u Mostaru takva slična trasa) a klasiče sam mislio staviti u drugim djelovima makete (samo koje idu uz njih :??: )..
iskreno malo biježim od klasičnog sodranja pruge pa je možda i to razlog :crvenilo:, a drugi je razlog jer meni jednostavno izgledaju realno :)
iako ste me sada malo bacili u dilemu :??:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh