U paklu Ep.V i "domaćih" modela

NClight

Hybernated
Eh, pa ako ne prate malezeljeznice.net, pobrinuti ćemo se i za to >:)
Vidim da se diskusija fino zahuktala... samo naprijed (a vidim da imamo i dobre poznavaoce tematike ;) )

Ako mislite / smatrate da možemo nekako utjecati na izgled ili izradu modela, sastavite popis nedostataka, prijedloga, poboljšanja i korekcija pa ih u ime portala i foruma (uz popis članova koji su sudjelovali u diskusiji i izradi "pisma" ) možemo proslijediti proizvođaču " službeno" uz link na odgovarajuću temu.

Thommo kaže:
Wiggum, Sky, Vedi, Nik, itd.:

Zašto ne napraviti jedan pristojni dopis, poštambiljati ga Štacion pečatom i poslati u ACME, kao službeni poziv na suradnju u nekoj budućoj seriji HŽ Exact vagona?

Ne mora biti Štacion, ali bilo bi OK da iza dopisa stoji neka udruga, a Štacion ima modelarsku sekciju. Možda bi i KŽMZ dodao svoj logo na dopis, pa da bude još vjerodostojnije.

Pa ako (još) nije bilo upita za HŽ vagone, ajmo se osigurati da ubuduće to ne mogu više reći. Glave skupa, ne možemo ništa izgubiti osim malo vremena.

Thommo, pisali smo ISTOVREMENO!!! (veliki umovi slično razmišljaju >:D: >:D: >:D: )
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
NC, zar nisi ti N-aš pa bi možda čak prešao na H0 ako se snovi ostvore?
 

NClight

Hybernated
Gorchi kaže:
NC, zar nisi ti N-aš pa bi možda čak prešao na H0 ako se snovi ostvore?

Ne, nebih prešao na H0 ne-ne , ali ću uvijek podržati ovakve inicijative :palac_gore: , bez obzira na mjerilo! Ako se negdje usputno zalomi nešto u N-u ja ću osobno biti sretan, ali najvažnije mi je (zlobnici bi rekli da imam "misiju" ili "viši cilj" >:p> ) popularizirati "domaće" modele, bez obzira na mjerilo ili proizvođača. Imamo forume, portale, klubove... zašto ih ne iskoristiti konačno za pravu stvar?
 

Martin

Poznati forumaš
A, da na forumu otvorimo temu u kojoj bi svatko upisao koliko bi i kojih vagona (ili cega drugog) kupio, pa da barem znamo s kojom kolicinom nacelno operiramo?
 

Martin

Poznati forumaš
Ja osobno imam mogucnost neposredne komunikacije s firmama (A.C.M.E. je, ako se ne varam, u Milanu?), imam i mogucnost uvoza na veliko (i, zanima me to). Osobno, kupio bih desetak Mimara (sad, 9,11 ili 13), kupio bih Al iz 1982.... i jos kojesta HZ i JZ..... Pa, da vidimo. Usput, da odmah iskljucim mogucnost zabune, ne zanima me nikakva zarada!
 

Vedi

Član foruma
Martin kaže:
kupio bih Al iz 1982....

Ne postoji Al iz 1982.
Ako misliš na tamnoplave InterCity vagone, onda mogu godine proizvodnje biti jedino 1977., 1983., 1985. i 1986.
 

Martin

Poznati forumaš
Da, 1983, tocno. Ako se ne varam, pisalo je "SP, 23.07.1983." Malo sam pobrkao. Bas me ti zanimaju. Za Rivieru i Rijeku!
 

NClight

Hybernated
Martin kaže:
Ja osobno imam mogucnost neposredne komunikacije s firmama (A.C.M.E. je, ako se ne varam, u Milanu?), imam i mogucnost uvoza na veliko (i, zanima me to)...

Ako je tako, zašto se ne baciti u mogućnost štancanja serije vagona za koje postoji već gotov alat, a dovoljno je odrediti im bojanje i oznake... nešto što još nije na tržištu, a nama je zanimljivo?
To bi bio odličan potez! :palac_gore:
 

Vedi

Član foruma
Martin kaže:
Da, 1983, tocno. Ako se ne varam, pisalo je "SP, 23.07.1983." Malo sam pobrkao. Bas me ti zanimaju.

Gdje je to pisalo? Na kojem dijelu vagona?
Jel to pamtiš ili imaš kakvu staru fotografiju?
Jer po meni si mogel vidjet datum revizije - SP je bila prije kratica za Smederevsku Palanku, tj. Gošu, a ovo bi bil datum revizije. Ako jesi videl datum revizije, vagon je mogel biti i iz 1977. g.!
Je imal na boku tanku ili debelu bijelu crtu, tj. je imal bijeli ili plavi logo InterCity?
 

Martin

Poznati forumaš
E, sad ovako, kad bolje probrljam, mislim da je pisalo 22.07.1983. svakako se odnosilo na Smed. Palanku (u okviru za podatke revizije). Vagoni su bili skroz novi, s obićnom bijelom crtom (ne debelom, u sredini iskošenom; ta je došla kasnije, mislim, 1984. u jesen). Znam da sam 23.07.1983. (pogrešno sam najprije napisao 1982.) išao tim vlakom za Ogulin (16.20h).
Imam slika, naravno, ali crno bijelih, i moram ih naći.
 

Vedi

Član foruma
Martin kaže:
E, sad ovako, kad bolje probrljam, mislim da je pisalo 22.07.1983. svakako se odnosilo na Smed. Palanku (u okviru za podatke revizije). Vagoni su bili skroz novi, s obićnom bijelom crtom (ne debelom, u sredini iskošenom; ta je došla kasnije, mislim, 1984. u jesen). Znam da sam 23.07.1983. (pogrešno sam najprije napisao 1982.) išao tim vlakom za Ogulin (16.20h).
Imam slika, naravno, ali crno bijelih, i moram ih naći.

E vidiš, ti vagoni su bili definitivno iz 1977. g. (jer su samo iz te godine imali tanku bijelu crtu), a tebi su izgledali novi jer su se dan prije očito vratili s revizije.

Prvi vagoni ŽTP-a Zagreb koji su dobili debelu, u sredini iskošeno prekinutu bijelu crtu, su bili baš Al InterCity vagoni, i to 1983. g., a godinu dana kasnije tj. 1984. (i 1985.) su tu debelu crtu dobili i svi novi zeleni ABl i Bl vagoni.
 

Didy

 
Osoblje foruma
Thommo kaže:
Wiggum, Sky, Vedi, Nik, itd.:

Zašto ne napraviti jedan pristojni dopis, poštambiljati ga Štacion pečatom i poslati u ACME, kao službeni poziv na suradnju u nekoj budućoj seriji HŽ Exact vagona?

Ne mora biti Štacion, ali bilo bi OK da iza dopisa stoji neka udruga, a Štacion ima modelarsku sekciju. Možda bi i KŽMZ dodao svoj logo na dopis, pa da bude još vjerodostojnije.

Pa ako (još) nije bilo upita za HŽ vagone, ajmo se osigurati da ubuduće to ne mogu više reći. Glave skupa, ne možemo ništa izgubiti osim malo vremena.

A uz taj dopis bi se mogao dodati i napomena sa brojem ljudi koji sa malih zeljeznica takodjer podrzavaju taj zahtjev a nisu clanovi Staciona odnosno nisu iz Rijeke i okoline. Sigurno ta dodatna informacija, iako forum nije formalno klub ili neka druga organizacija, ne moze odmoci vec samo im dati do znanja da za takvim modelima ima interesa sirom Hrvatske ali i sire.
Takodjer pozvati ih da se jave i eventualno zatraze informacije koje trebaju od nas forumasa. Ja sam siguran da bi dobili i vise nego sto se nadaju...

Nevezano za ACME ja sam razmisljao o ovakvim incijativama i ranije, da se otvori tema o nekom domacem modelu, zapocne rasprava i nakon skupljenih dojmova i ideja uputimo (sa potpisima ili na neki drugi nacin dokazati broj zainteresiranih ljudi) dopis odredjenoj tvornici i damo im do znanja da ima interesa za tim modelom. Samo sto sam uvijek bio malo skeptican oko toga sto bi taj dopis dosao od nekoga ko postoji samo u virtualnom svijetu tj. foruma. Ali ako bi dopis bio od nekog kluba Stacion ili KZMZ pojacan sa potporom ljudi koji nisu clanovi kluba ali podrzavaju incijativu onda imamo vrlo dobrih sansi za uspijeh.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Slažem se, Didy! Na dopis možemo naslagati logotipe udruga, klubova i foruma, pa će izgledati još dojmljivije.

Vedi, Sky, wiggum, jeste li za to da pokrenemo inicijativu, da se javimo ACME tvornici emailom, ali i poštom, na službenu adresu?
Ja mogu napisati uvod, ali bi mi trebao neko ko je bolji znalac o putn. vagonima, za podatke o modelima koji bi bili najtraženiji na tržištu.
 

Branko

Član foruma
Poštovani prijatelji željeznica,

napokon pozitivno razmišljanje. :palci_gore: :palci_gore:

Naša firma vas puno podržava u svemu što ste napisali. Sve to što sada pišete smo pokrenuli kod različitih firmi več 91 godine.
Potrebno je bilo puno godina, da je došao prvi SLO model (Petrol cisterna).
Posle toga išlo je sve lakše i lakše. Do danas je izradženo ili je u planu puno JŽ, HŽ i SŽ modela.

Lep pozdrav
za Moko d.o.o.
Branko
P.s. izvinite ako sam nešto napisao pogrešno na vašem jeziku
 

prijevoz.hr

Član foruma
"Možda bi i KŽMZ dodao svoj logo na dopis"... pa kakva su to možda :eek: .. naravno da će KŽMZ stati uz takvi inicijativu i poslati logo i sve što treba.. Thommo, javi se samo onim likovima tamo, predsjedniku i tajniku na mail [email protected] i sve će biti brzo.. i svakako pošalji dopis kad ga pripremiš, možda nešto pametno imamo i mi za reć.. ;)
 

NClight

Hybernated
No, eto... imamo quorum i forum :plaza:
Sada bi valjalo stvar zarolati u pravom smjeru... i nebi bio na odmet prijevod na "njihov" jezik... ima dobrovoljaca?
 

nik

Veteran foruma
Branko kaže:
Poštovani prijatelji željeznica,

napokon pozitivno razmišljanje. :palci_gore: :palci_gore:

Naša firma vas puno podržava u svemu što ste napisali. Sve to što sada pišete smo pokrenuli kod različitih firmi več 91. godine.
Potrebno je bilo puno godina, da je došao prvi SLO model (Petrol cisterna).
Posle toga išlo je sve lakše i lakše. Do danas je izradženo ili je u planu puno JŽ, HŽ i SŽ modela.

Lep pozdrav
za Moko d.o.o.
Branko
P.s. izvinite ako sam nešto napisao pogrešno na vašem jeziku

Ovo nije točno... 1991. još nije postojalo ništa osim JŽ na ovim prostorima a JŽ modela je dotada već bilo; Liliputov G vagon 1969. godine, 3 Roco lokomotive ( 2x 361 i 35) krajem 70-ih i početkom 80-ih, 3 Piko G-vagona 70-ih i 80-ih kao i Kleinov E vagon krajem 80-ih. Prvi SŽ modeli su bili Kleinovi E i Eas (DR tip) vagoni otprilike 1993-94. a prvi HŽ također Kleinov E vagon 1995. (na osnovu mog prijedloga i fotografija). Iste godine su izašli i prvi Roco HŽ i SŽ modeli; "Mimara" u 1:100. Prvi SŽ teretni vagon od Roca je bio 2-osovinski H vagon u drugoj polovici 90-ih a onda su slijedili ostali. Prvi kalup nekog modela koji je konstrukcija iz exYu je bio krajem 90-ih Kleinov Eas (JŽ tip; moji prijedlog za model, nacrti vagona i fotografije HŽ vagona) kao HŽ i SŽ a kasnije i JŽ. Nepristojno je "prisvajati" tuđe zasluge!
 

Branko

Član foruma
nik kaže:
Branko kaže:
Poštovani prijatelji željeznica,

napokon pozitivno razmišljanje. :palci_gore: :palci_gore:

Naša firma vas puno podržava u svemu što ste napisali. Sve to što sada pišete smo pokrenuli kod različitih firmi več 91. godine.
Potrebno je bilo puno godina, da je došao prvi SLO model (Petrol cisterna).
Posle toga išlo je sve lakše i lakše. Do danas je izradženo ili je u planu puno JŽ, HŽ i SŽ modela.

Lep pozdrav
za Moko d.o.o.
Branko
P.s. izvinite ako sam nešto napisao pogrešno na vašem jeziku

Ovo nije točno... 1991. još nije postojalo ništa osim JŽ na ovim prostorima a JŽ modela je dotada već bilo; Liliputov G vagon 1969. godine, 3 Roco lokomotive ( 2x 361 i 35) krajem 70-ih i početkom 80-ih, 3 Piko G-vagona 70-ih i 80-ih kao i Kleinov E vagon krajem 80-ih. Prvi SŽ modeli su bili Kleinovi E i Eas (DR tip) vagoni otprilike 1993-94. a prvi HŽ također Kleinov E vagon 1995. (na osnovu mog prijedloga i fotografija). Iste godine su izašli i prvi Roco HŽ i SŽ modeli; "Mimara" u 1:100. Prvi SŽ teretni vagon od Roca je bio 2-osovinski H vagon u drugoj polovici 90-ih a onda su slijedili ostali. Prvi kalup nekog modela koji je konstrukcija iz exYu je bio krajem 90-ih Kleinov Eas (JŽ tip; moji prijedlog za model, nacrti vagona i fotografije HŽ vagona) kao HŽ i SŽ a kasnije i JŽ. Nepristojno je "prisvajati" tuđe zasluge!

Molim pročitaj još jednom moj post šta sam napisao.

Lep pozdrav
Branko
 

nik

Veteran foruma
Branko kaže:
Molim pročitaj još jednom moj post šta sam napisao.

Lep pozdrav
Branko

Piše da je prvi SLO model bio Roco "Petrol" što nije točno.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh