Zeljeznicka postaja H0

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta
A

Anonymous

Guest
Dakle da sumiram prvo neke stvari. U Radionici jesam, temu na koju bi se mogao nadovezati ovdje nisam nasao, ovo o cemu cu razglabati nije Eureka. Sve u svemu na pravom sam mjestu

Dakle izrada zelj.postaje ili neke kuce od kartona. Mnogi su to radili a pogotovo Zdaki i Darko ciji su mi radovi fenomenalni. Medjutim u mojim se vijugama rodila ideja uciniti to isto ali ne bojati gotov model, vec koristiti razlicite boje papira / kartona da bi se dobila harmonicna cijelina.

DSCN0931.JPG

Bijeli tanji karton je sada samo privremeno zaljepljen. Na moju zalost vec sada nisam zadovoljan. Mozda ako nadjem neku boja koja bi bolje odgovarala.

DSCN0935.JPG

Proporcijama sam zadovoljan, ali sam (cini mi se) odabrao malo kompliciraniju verziju krova. Ono sto izgleda kao valoviti lim za pokrov je poklon vrecica u kojoj se poklanja neko pice. Ima razlicitih boja i finoca.

DSCN0938.JPG

Ovako to izgleda kada obitelj Preisser izadje u inspekciju.

E sad je pitanje: srediti postaju na najjednostavniji nacin, sve poljepiti, opiturati i gotovo ili si dati truda sa interijerom barem donjeg kata. Gornji kat je zamisljen kao stan sefa stanice ev. jos neki ured. U donjem katu cekaona, prodaja karata,
primopredaja paketa, neki kafic. Kakva bi to stanica bila bez kafica??? U potkrovlju maketa sefa stanice ?!?!?
Uz ovu postaju zamisljeni su jos neki objekti.....
Pa da Vas cujem sada - sve kritike, pohvale, novcane nagrade su dobro dosle......
 
A

Anonymous

Guest
Dakle, aktualno, moram bez smajlića.

Meni je ovo "palac gore". Pogotovo si pogodio krov.

Živio!
 
A

Anonymous

Guest
Hvala H0modelar, al da znas da nije lako. Sad mi se niti krov vise ne svidja a materijal je vise nego odlican. Moram potraziti neku fotku iz stvarnosti da vidim ima li takav krov na nekoj postaji :??:
 

mmatja

Poznati forumaš
Pozdrav,
Ajde da ti ja malo pomognem ;) Najprije mi reci, kako se ti svidja ovakav krov? Napravljen je iz istog materjiala, kojeg si ti upotrebio. A kako sam to izveo, mogu ti objasnit ako si zainteresiran. Za početak ti mogu reči samo, da je jednostavno "kao pasulj"... :)

P1010023.jpg


p1010020.jpg

L.P.
 

matija

Član foruma
piccolo kaže:
Hvala H0modelar, al da znas da nije lako. Sad mi se niti krov vise ne svidja a materijal je vise nego odlican. Moram potraziti neku fotku iz stvarnosti da vidim ima li takav krov na nekoj postaji :??:
Teško da ćeš naći postaju te veličini i hajde recimo tog "arhitektonskog" rešenja sa takvim krovom. Na ložionama i i teretnim skladištima da , ali na putničkim stanicama teško. No to bi trebao biti manji problem kada se oboji u crveno teško će se primetiti razlika. Nego tu bi vrata i prozori trebali da se reše :hmmm . E to je tema za razmišljanje. :??:
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
po meni je ovo dobro.
Oblik krova si pogodio, samo vodoravno izreži rebrasti karton i to tako poljepi tako da izgleda kao da si slagao crijep.
Boja bi trebala biti ona narančasta (kako bi rekao boja cigle), a takav oblik crijepa i sličan oblik krova sam vidio na našim stanicama, samo zaboravih gdje, negdje u potezu od Zagreba do Vinkovaca ;)
 

mmatja

Poznati forumaš
nickname25 kaže:
... samo vodoravno izreži rebrasti karton...
To je samo prva faza. Ali ima još jedna "caka"....Ako ga samo takvog izrezanog zaljepiš, nečeš dobiti efekt prekrivanja, zbog ravnog dijela kartona sa donje strane...
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
vjerojatno slažeš, jedan na drugoga :)
nego, možda sam pogriješio, većinom su na stanicama crijepovi tipa biber i kontinental, u našim krajevima, zar ne? koje su ti dimenzije tvoga kolodvora? Što se tiče izgleda Kolodvora, hmm, pogledaj malo ove slike:
 

Attachments

  • kolodvor novska.jpg
    kolodvor novska.jpg
    339.4 KB · Pregleda: 306
  • Zeljeznicki_Kolodvor_Pozega.jpg
    Zeljeznicki_Kolodvor_Pozega.jpg
    38.8 KB · Pregleda: 306
  • DSC04329.jpg
    DSC04329.jpg
    55.7 KB · Pregleda: 304
  • zeljeznicki_kolodvor bj.jpg
    zeljeznicki_kolodvor bj.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 305

mmatja

Poznati forumaš
nickname25 kaže:
vjerojatno slažeš, jedan na drugoga :)
nego, možda sam pogriješio, većinom su na stanicama crijepovi tipa biber i kontinental, u našim krajevima, zar ne? koje su ti dimenzije tvoga kolodvora? Što se tiče izgleda Kolodvora, hmm, pogledaj malo ove slike:
Slažeš da, ali prije toga treba još nešto napraviti... :zvizdi: A što se stanica pritiče, pogledaj ovo:
Evo nekoliko sličnih i u Hrvatskoj:
http://www.vlaki.com/photos/vgallery.ph ... ationID=11
http://www.vlaki.com/photos/vgallery.ph ... ationID=16
L.P.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Zanimljiva tema!

Samogradnja modela od nule, eng. scratchbuilding, uvijek je posebno vrijedno, i po meni najsloženiji način stvaranja modela nečega.

Piccolo, :palac_gore: :palac_gore: za hrabrost i ideju!

mmatja, sad ti je gotovo, kad si ovako navukao ljude, moraš podijeliti s nama koji trik iz rukava. :>idea: ;)
 

mmatja

Poznati forumaš
nickname25 kaže:
mmatja kaže:
Slažeš da, ali prije toga treba još nešto napraviti... :zvizdi:
:) jooooj, sada me baš zanima, možeš li mi reći kaj napraviti prije?
:) Ovako. Kao što znaš, je taj karton sastavljen iz dva dijela. Gornji dio je onaj valoviti dio, koji se upotrebi kao prikaz kritine, a sa donje strane je ravan. Kad ga narežeš na trake (u mom slučaju je to bilo 15mm), onda te trake za krače vreme umočiš u vodu. Onaj ravni donji dio se onda sam lako odlijepi od onog valovitog. To se onda osuši, i onda ljepo "pokrivaš" kao pravu kritinu, da ljepo "sedne" val u val... :)
L.P.

P.S.
Pokušaj to napraviti u praksi, pa češ vidjeti kako je velika razlika o samom izgledu jedne ili druge variante... :)
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
ee mmatja, baš si me navukao. :D
samo sam čekao tvoj post pa da mogu spavati.
A jesam glup, nikada nisam razmišljao o tome, jednom sam radio s tim rebrastim/valovitim, ali nisam umakao u vodu već sam jednostavno odljepio doljni dio prije nego sam izrezao na trake. Inače sam uvijek radio crijep biber od hamera, ali to je bilo davno (početak srednje škole), već godinama nisam napravio ni jednu kuću :(
Hvala na ovome.
Probat ću u praksi ;)

ppicolo evo još neke slike:
 

Attachments

  • kolodvor oriovac.jpg
    kolodvor oriovac.jpg
    10.9 KB · Pregleda: 76
  • kolodvor pleternica.jpg
    kolodvor pleternica.jpg
    10.2 KB · Pregleda: 76
  • kolodvor zaprešić.jpg
    kolodvor zaprešić.jpg
    10.6 KB · Pregleda: 76
A

Anonymous

Guest
Hvala deckovi, posebna hvala "mmatja" na odaji tajne valovitog krova. A kad vec odajes tajne reci mi molim te kojim bojama to bojati (temperama) Hvala i na fotkama (kolodvor Novska) koje pokazuju da moj model postaje (sada i kolodvora) postoji i u stvarnosti. Po svemu sudeci bilo je to doba poslije WW2 da su se gradile takove postaje i kolodvori, bas ono sto meni pase.
Za prozore vec imam ideju pa kad to sredim opet objesim fotke (pitanje moderatorima: jesam ja sa fotkama unutar dozvoljenih gabarita ili moram jos smanjivati?) Neki od njih ce biti i otvoreni pa je pitanje - na unutra ili na van ? Ak se sjetim jos necega, javim....
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
hehe, u veličini1:1 bi bili prema unutra, ali u mjerilu 1:87, to bi već trebalo dobro razmisliti, jer zbog praktičnijeg otvaranja biti bilo lakše otvarati kada se otvaraju prema van, Nego, da ne kompliciraš, stavi sve prozore "kip/V" hehe :D
 

mmatja

Poznati forumaš
piccolo kaže:
Hvala deckovi, posebna hvala "mmatja" na odaji tajne valovitog krova. A kad vec odajes tajne reci mi molim te kojim bojama to bojati (temperama) ....
Ja za SVE! što farbam, upotrebljavam akrilne boje, koje upotrebljavaju slikari: http://www.liquitex.com/ To su jedne od najboljih i po dosta pristupačnoj cjeni.
Bolje prekrivaju i obstojnije su. U tom slučaju sam u običnu bijelu akrilnu boju po ukusu umješao nešto crne, tako da sam dobio više sivih niansi i to nanjeo skoro sasvim suhim četkom.
L.P.
 
A

Anonymous

Guest
DSCN0939.JPG

He, he, he, moje radno mjesto i na njemu postaja / kolodvor sa probnim krovom (ovo bjelo)

DSCN0941.JPG

Moji pomocnici ili treca i cetvrta ruka. Obratite paznju na komadic zeljeza na fasadi - nevjerojatno jak perma magnet iz jednog raskopanog HD

DSCN0944.JPG

Finalni krov od kartona. Cijela postaja uradjena je od 1,5mm kartona.

DSCN0947.JPG

E, sad je pitanje. Tri ili dva krila u oknima ?????

Odustaje se od one verzije dotjerivanje fasade sa papirima / kartonima razlicitih boja. Izgradnja postaje je vec sada dovoljno zahtjevna
 

Jevra

Poznati forumaš
Meni se iskreno više svidjaju sa tri,to je moj predlog.Za šta se odlučiš biće lepo.Srećno u daljem radu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh