Zeljeznicka postaja H0

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

mmatja

Poznati forumaš
piccolo kaže:
...pozadina kao tvoja na maketi. Plavo nebo malo bjelih oblaka i to je to :D
Tako mora to i biti, ako hočeš da sliči na nešto iz stvarnosti... :D
 
A

Anonymous

Guest
Hvala nickname25, trudim se . . . danas poceo sastavljati i zidove, pa kad odmakne prikacim fotke....
 
A

Anonymous

Guest
mmatja kaže:
Kao sam krov ti je dosta dobro uspio. Samo imam primjedbu. Šteta što nisi prije stavljanja "lesonit ploča", koje si vjerovatno radio po mom receptu :D (o patentnoj zaštiti čemu drugi put... :D :D ), tamo gdje se spajaju krovovi pod različitim kutevima zalijepio jednu uzku traku nekog sivog papira, koji bi predstavljao lim... Onda bi bio krov još realniji.
p1010021.jpg

Inače pa :palac_gore:
he he he mmatja. potpuno te razumijem kad mi pricas o odvodnom limu koji povezuje dvije kosine krova. Na zalost od toga se nece nista dati napraviti. trebao sam misliti na to prije jer sad je kasno. Bojim se da bi napravio vise stete nego koristi.

zdaki, stavit cu neke oluke i odvodne cijevi (te okomite) a i grede cu poslagati. Medjutim ono sto me sada najvise "zdere" je to mi se karton toliko savio (kao luk Robin Hoda). Mora da sam za "temelj" zgrade, njene zidove upotrebio najlosiju kvalitetu kartona. Ali, i nije mi krivo - sada znam za drugi put.
 

mmatja

Poznati forumaš
piccolo kaže:
mmatja kaže:
...Medjutim ono sto me sada najvise "zdere" je to mi se karton toliko savio (kao luk Robin Hoda). Mora da sam za "temelj" zgrade, njene zidove upotrebio najlosiju kvalitetu kartona. Ali, i nije mi krivo - sada znam za drugi put.
E baš iz tog razloga ja za sve zgrade koje napravim upotrebljavam lesonit, balsu i drvene letvice. A na ovom planinskom domu, je donji dio napravljen čak iz pravih kamenčiča. Kod zgrada je najbolje upotrebiti što više prirodnog materiala, da dobija zgrada svoju "stabilnost" i kompaktnost.

obiskovalci-gora.jpg


1.jpg


posnetek-iz-zraka.jpg


Pa da se ne mučite koji je sad to planinski dom, evo originala:
original.jpg


Nešto stariji članovi ovog foruma su možda za vrijeme bivše zajedničke države i bili tamo...
I još mali quiz. Gdje je to? :hmmm Najviši vrh bivše juge je... :zvizdi: :D
 

mmatja

Poznati forumaš
nickname25 kaže:
mmatja, moj konačni odgovor je triglav :palac_gore:
Djelomično točan odgovor :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: A tačan odgovor glasi: Aljažev dom u dolini Vrata izpod Triglavske sjeverne stijene, kojeg su prenjeli u Lendavu... :D
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
hehe,
ajde barem sam bio blizu ;)

hvala na informaciji, znat ću sada za neki sljedeći kviz :D

uglavnom, super si napravio maketu planinarskog doma :palac_gore: :palac_gore:
 
A

Anonymous

Guest
Je mmatja, gledao sam i studirao model tog tvog planiskog doma. Prizemlje tog doma mi se cinilo prije ali i sada da je od materijala kojim se danas "zbukaju" fasade. Onaj zadnji tanki sloj sto u HR proizvodi "Samoborka" - sitni granulat koji se veze / ljepi nekom plastikom. Mnoge kuce u 1 : 1 mjerilu imaju taj zadnji finis na svojim fasadama. A sto se moje postaje pak tice - covjek se uci dok zivi.
 

mmatja

Poznati forumaš
piccolo kaže:
...Prizemlje tog doma mi se cinilo prije ali i sada da je od materijala kojim se danas "zbukaju" fasade. Onaj zadnji tanki sloj sto u HR proizvodi "Samoborka" - sitni granulat koji se veze / ljepi nekom plastikom. Mnoge kuce u 1 : 1 mjerilu imaju taj zadnji finis na svojim fasadama....
ne-ne ne-ne PRAVI SITNI KAMENČIČI!! Prosijani od pjeska i pincetom svaki posebno zalijepjeni na sivi silikon.
 

zdaki

Aktivan član
mmatja prvo mesto za planinarski dom :D I ja sam razmisljao o tim "drvenim" materijalima ali sam odustao jer mi se cine tezi za obradu u odnosu na karton.

piccolo, rekoh ti ja da ti je tanak karton za osnovu :) Mi radimo od 3mm pa se opet savije malo. Pokusaj da iseces od debljeg kartona ili neke drvene ploce(lesonit,laminat, sper-pocu) trake od 1cm i da ih sa unutrasnje strane zalepis, ali ih lepi tako da traka bude polozena tj rez bude zalepljen na karton(nadam se da me razumes :D) mozda ce se bar malo ispraviti.Kod nas se (sad sam izmerio) na maketi duzine 12cm, savio karton prema unutra za 1mm, sto ne bi trebalo da predstavlja neko veliko narusavanje izgleda. A i taj 1mm mogu da smanjim unutrasnjim ojacanjima. Probaj pa sledecu ili deblji karton ili ovo sto ti mmatja kaze :)
 

torrente

Poznati forumaš
zdaki kaže:
... ja sam razmisljao o tim "drvenim" materijalima ali sam odustao jer mi se cine tezi za obradu u odnosu na karton.

avio modelarski furnir, misllim da ga ima vec od 0,6mm je laksi od za rad nego karton. obicne daske koje bi trebale biti blago nepravilne se rezu makazama. na mojoj staroj maketi veliki teretni depo je bio napravljen od kartona iz dorina cokolade i furnira. i mogu ti reci da je sve islo lako.
 

zdaki

Aktivan član
torrente moze neka slika tvog teretnog depoa? Moracu da pokusam da nadjem taj furnir ili nesto slicno pa da probamo.
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
također bih ti predložio ojačanja kao i zdaki.
mišljenja sam kako bi bilo dobro da napraviš konstrukciju (okvir na koji češ naljepiti karton) od letvica balze 3x3 ili ovisno koje ti procjeniš da je najbolje i možda bi bilo dobro da okvir ispuniš letvicama horizontalno (ovisno koliko procjeniš da je potrebno, po meni bi bilo dovoljno 2 letvice horizontalno), nadam se da smo se razumjeli, ako ne mogu i skicirati na papir pa poslikam i uplodam. Mislim da se takav materijal može dobiti vrlo povoljno u onoj trgovini u Prečkom (ako se ne varam, 3x3x1000mm dođe 2kn) ;)
 

torrente

Poznati forumaš
depo sam poklonio prijatelju kad sam rasturio maketu. moze se vidjeti na slikama makete. kad budem isao do njega slikacu ...
 

Jevra

Poznati forumaš
Piccolo jel si na ovo mislio.To su kamenčići koji se koriste za fasade,odnosno donji deo nekih 60cm.
 

Attachments

  • mp1.jpg
    mp1.jpg
    288.5 KB · Pregleda: 59
A

Anonymous

Guest
Prijatelji dragi sve sto pisete je OK. Karton je mozda "tanak" ali je duza strana postaje po duzini i negdje na pola visine pojacana jelovom letvicom 5x5mm, ali karton je savio i nju. Svjestan sam da ce dodatna ucvrscenja poboljsati stvar ali bit ce to >:) posao. Polako donosim odluku da se kod buducih gradnji (a bit ce ih) koristim sto sperplocom sto lesonitom. Bojanja ce se vrsiti spraj farbama. Rezultat takovog farbanja krova me prosto odusevio, a u tim sprajevima nema boje / nijanse a da je nema. Cak i u metaliku (kuca zlatno metalik) - ma salim se :D Isti spraj bi mogao posluziti i za bojanje drveca !!!! Nisam probao ali razmisljam i o tome.
Da jevra, bas sam na to mislio. Ali ti si to ogranicio na najdoljnih 60 cm. U to se obuce i citava fasada. Materijal postoji u akrilnoj i silikonskoj izvedbi. I sto je najbolje - svatko tko oblaze fasadu lako ce ti odvojiti 0,5 lit
E, a sad i mene zanima torenteov depo :D
Evo Vam i nesto sto vam moze koristiti pogotovo Vama koji grade modele kuca. Obojite kucu ONLINE
http://www.samoborka.hr/view.asp?p=346&c=79
Kliknes na kucu - ona se poveca pa na dnu boja koliko volis - pa se klika mjesto koje zelis bojati i onda boja ili je obrnutu.
Kako bilo zabavljajte se
E sad odgovor i damiru (kako da preskocim sina) moglo bi bit da se tako nekako zove
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
e moj piccolo, nesrećo:) :D
a toliko si se trudio. nadam se da će učvršćivanje uspjeti. Držim fige :palac_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh