JŽ Gbs i Gas - radionica Chachak

damir661

Veteran foruma
Lepo izgleda, ono što meni malo bode oči, je slovo "J", koje bi trebalo imati na vrhu i onaj horizontalni deo, (to sma isto primetio i na Gbs).
OD oznaka imam utisak da fale ona šestougaona sa površinom poda, i podaci o tipu kočnice, koji bi trebali da se nalaze ispod vrata, zatim oznaka o razmaku izmedju stožera obrtnih postolja.

IMG_1716.JPG

IMG_9100.jpg
IMG_9104.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Chachak, ako budeš radio SŽ vagon, slobodno se obrati na mene, imam bar dva broja... Slikano ove godine u Vižmarjima.
SZ Gas-z 31 79 190 0 197-2, 2014-03-07, Ljubljana-Vizmarje (Goran)_08_resize.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
...U tvom slučaju to oko printa bi bio kompromis zbog cijene i količine štampanja modela i to bi morali onda prihvatiti i buduči vlasnici modela.
Naime, vrlo teško je pronači štampara (skoro nemoguče) koji bi napravio nešto, da bi sličilo unikatno za jedan primerak takvog modela, jer bi cijena onda išla u nebo:neznam:.
A i pronači prava vozila koja bi imala napise na istim pozicijama je skoro nemoguče (izuzetak su možda samo vozila, koja su upravo izašla iz tvornice kao nova).:wc::cool_2:
Sve je rečeno, Izidore da nisi neki od onih X-menova pa možeš pročitati tuđe misli!? ;)

Slažem se sa Damir661 - mislim da nije nikakav problem dodati onu horizontalnu crticu na slovo "J". :palac_gore:

JŽ-1.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Važno je znati da @chachak -u treba poslati što bolje i preglednije 1:1 fotografije. Često se dešava da neke oznake na starim vagonima budu delovanjem zuba vremena izbrisane pa se potkrade greška da se ne nađu na modelu. Zbog toga uporedo sa prikupljanjem fotografija treba konsultovati literaturu ili obraditi više fotografija i proučiti detalje.
 

damir661

Veteran foruma
Gorchi, da li imaš fotku ove table sa natpisima koja je tačno ispod vrata na vagonu? Nju sam vidjao isto na nekim ŽS Gas vagonima.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Svakako Damire :) Barem na toj strani imam sve natpise ;)
Oko slova J. Ona horizontalna crtica nije cijele širine slova J nego je uskračena za jednu ili dve debeljine crte slova. Barem tako bilo je normalno... :)
 

Davor

Veteran foruma
Još koja reč o pripremi modela. Prilikom prerade DB E vagona u JŽ Es, ovako sam sebi beležio šta gde treba da stoji a šta ostaje isto.
Mislim da sam takvu dokumentaciju poslao i u Čačak na preradu.
IMG_1114.jpg
 

chachak

Član foruma
:aplauz::respect::palci_gore::aplauz::respect::palci_gore:
Eto šta znači kada se više ljudi uključi u rešavanje problema. Ovo je bio pun pogodak i hvala svima koji su dali
sugestije, ili to tek nameravaj.
Svi komentari su na mestu: slovo J je moj čist previd:glup, čak mislim da sam ga u izvornoj verziji nadogradio,
ali ne znam gde se izgubila ta crtica. No nije problem, filmovi i klišea još nisu rađeni.
Davor je u pravu za fotografije: vrlo je teško sa fotki raubovanih vagona skinuti sve detalje, posebno kada nemaju
dva ista. Na primer, ni na jednoj fotografiji JŽ vagona nisam identifikovao oznake utovarne površine i razmaka između stožera, a te oznake bi morale biti. Gde ih smestiti?
Razmišljam da ovaj način pripremnih radova unapredim tako što bih postavljao fotku sa predlogom štampe u pdf.
formatu, tako da to može da se uveze u npr Corel, ili neki drugi program i da svako vrši korekcije i daje predloge?
:hmmm: Da li je to izvodljivo?
 

damir661

Veteran foruma
:aplauz::respect::palci_gore::aplauz::respect::palci_gore:
Eto šta znači kada se više ljudi uključi u rešavanje problema. Ovo je bio pun pogodak i hvala svima koji su dali
sugestije, ili to tek nameravaj.
Svi komentari su na mestu: slovo J je moj čist previd:glup, čak mislim da sam ga u izvornoj verziji nadogradio,
ali ne znam gde se izgubila ta crtica. No nije problem, filmovi i klišea još nisu rađeni.
Davor je u pravu za fotografije: vrlo je teško sa fotki raubovanih vagona skinuti sve detalje, posebno kada nemaju
dva ista. Na primer, ni na jednoj fotografiji JŽ vagona nisam identifikovao oznake utovarne površine i razmaka između stožera, a te oznake bi morale biti. Gde ih smestiti?
Razmišljam da ovaj način pripremnih radova unapredim tako što bih postavljao fotku sa predlogom štampe u pdf.
formatu, tako da to može da se uveze u npr Corel, ili neki drugi program i da svako vrši korekcije i daje predloge?
:hmmm: Da li je to izvodljivo?
Oznaku razmaka stožera imaš na slici koju sam ja dao, iznosi 11,75m i stoji približno rečeno desnoj strani vagona,iznad, levog kraja postolja.
IMG_1126 - Copy.jpg

E sada ni na jednoj od svojih slika nisam video tu oznaku za korisnu utovarnu dužinu poda, dok je recimo ima na SŽ Gas-z vagonu (što se vidi na Gorchijevoj slici, ono gde piše 15,47m)

Oznaka za tip kočnice (KOČ. O-GP), je najbolje staviti negde ispod vrata. (od prilike gde je rasporednik, gledano i sa jedne i sa druge strane vagona)
Evo slike gde se barem kolko tolko vidi dispozicija svih oznaka, na JŽ Gas, neke nisu ni potrebne
IMG_8087 - Copy.jpg
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorchi, da li imaš fotku ove table sa natpisima koja je tačno ispod vrata na vagonu? Nju sam vidjao isto na nekim ŽS Gas vagonima.

Evo Damire:
SZ Gas-z 31 79 190 0 197-2, 2014-03-07, Ljubljana-Vizmarje (Goran)_04_resize.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Chachak, možda će ti ove fotke pomoći iako nije sasvim isti tip vagona... Orignal JŽ iz kraj a80-tih, još živ.
JZ Gas-z 31 72 190 3 888-0, 2014-03-07, Ljubljana-Vizmarje (Goran)_05_resize.jpg JZ Gas-z 31 72 190 3 888-0, 2014-03-07, Ljubljana-Vizmarje (Goran)_06_resize.jpg JZ Gas-z 31 72 190 3 888-0, 2014-03-07, Ljubljana-Vizmarje (Goran)_12_resize.jpg 20041102_Vizmarje_110.jpg 20041102_Vizmarje_112.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Oznaka za tip kočnice (KOČ. O-GP), je najbolje staviti negde ispod vrata. (od prilike gde je rasporednik, gledano i sa jedne i sa druge strane vagona)
Zapravo prema pravilima se oznaka ispisivala pored raspoređivaća koćenja (na slovenskom-razporednik) pošto iz njega ide ona šipka za ispust zraka i iznad nje je crvena točka. Točka je lijevo od natpisa KOČ... / ZAV.... i za vrijeme JŽ-a, barem prema kraju, taj natpis sa točkicom se ispisivao u crvenoj boji, RAL 3000.
 

chachak

Član foruma
I pored svih komentara, nisam siguran koju od prethodnih fotografija uzeti kao merodavnu, jer ako ih uporedite,
nemaju dva ista vagona, u smislu da sadrže sve iste oznake i da su sve na istom mestu. Razlikuju se od broja do broja.
Verovatno je sve bilo isto na novim vagonima.Šta predlažete?
Ili da jednostavno presečem i izaberem jednu i prema njoj napravim raspored?
 

damir661

Veteran foruma
Gledaj ti da imaju sve potrebne oznake, e sad vrednosti manje više.
JEdno je isto za sve vagone... dužina preko odbojnika, razmak izmedju stožera, UIC, oznaka ležajeva, kao i dispozicija svih oznaka.

Bilo bi dobro kada bi mogao da se napravi neki preview pre nego što se otisne na model
 

Železničar

Poznati forumaš
Evo dokumentacija koju sam pripremio za Gas-z (francuz) i Gbs-z (rebrasti) pa da svi imaju uvid.
Uspeo sam da nađem desetak vagona francuskog tipa sa manje-više čitljivim oznakama.
@chachak Meni se čini da su one glavne oznake manje-više na istom mestu. Ako postoji razlika onda izaberi kako je na jednom vagonu pa tako uradi i sve ostale.
Inače se slažem sa Damirom.

Kliknuti na link
JŽ Gas-z Francuz
JŽ Gbs-z rebrasti
 

Železničar

Poznati forumaš
Vidim da se u fajlu ne nalaze slike dva slovenska vagona pa ih sada dajem u prilog.
Vagoni se nalaze u Somboru a došlepani su iz Šebešića ovog avgusta posle više od 20 godina.
DSCF7114.JPG

DSCF7115.JPG

DSCF7122.JPG

DSCF7123.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh