Borna modeli od stoljeća prije do danas...

1borna

Veteran foruma
DSCN4357_zpsd03242d7.jpg
DSCN4360_zps2c056793.jpg
DSCN4354_zps083bba28.jpg

Sada (ne baš tako skoro) slijedi najprije doobro čišćenje, pa podmazivanje te na kraju (umjereno) postarivanje.
A ovo je slika za Brojčlila (samo on zna zašto)- to je otprilike 1/3 do sada prikupljenih stupova za KM moje buduće makete + običnih na stotine---
DSCN4362_zps2c467c96.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Za to (stupove) je trebalo puno godina skupljanja malo-pomalo, te zadnjih godina vrebanja na E-bay-u da se ulovi poneka (rijetka) prilika po nižoj
cijeni. Sve mi se čini da će jedan dio toga otići kao poklon za vjenčanje....
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ovim stubovima za elektriku netreba patiniranje i ostarevanje:palac_gore:.
 

nik

Veteran foruma
Nisam nikada doznao više ništa o njoj (sa te slike) i sumnjam da je još čitava nakon toliko godina?
Zadnja maketa koju sam radio u "prošloj eri" (prije dugog zimskog sna) je bila isto tako za JNA u Sarajevu. Bila je iz dva dijela od 120x240 cm
(sastavljena 240x240) Okolo je išao jedan krug sa jednom malom putničkom stanicom na jednoj strani te teretnom na drugoj.
U sredini je bila Faller-ova pista (AMS) sa velikim semaforiziranim križanjem te automatiziranim prijelzom preko pruge.
Imala je malo brežuljaka i služila je isto tako za razne taktičke vježbe.
Bilo je dosta vagona platformi sa tenkovima i kamionima (od Roca) /taman po mjeri - opet Damira/
Kolega koji mi je pomagao kod prijevoza ju je slikao i uspio upropastiti film (koji mi je ostao samo u glavi nažalost)
Ja sam pak maketu za JNA radio u Doboju '89. Na njoj nije bilo željeznice; samo krajolik i vojna vozila/oruđa (Roco Minitanks). Rađena je 'na licu mjesta' a poanta je bila u tome da sam mjesecima imao vlastitu sobu pod ključem (duplikat je bio zapečaćen u ormariću kod dežurnog oficira i do njega se moglo samo u slučaju uzbune) gdje sam prijepodne radio maketu (dok su ostali bili na poligonu) a popodne drijemao (dok su ostali imali 'fiskulturu'); najbolje je bilo kad je cijela kasarna, pred kraj mog odsluženja, otišla na manevre u Kalinovik pa sam ostao gotovo sam...:D

Moj komandant baterije, poručnik koji me 'jako volio', je do zadnjeg trena, ujutro prije polaska, bio u uvjerenju da vodi i mene pa će me tamo dobro izgnjaviti (jer sam mu u Doboju, zbog radova na maketi, de facto bio 'nedostupan') a onda mu je njegov pretpostavljeni kapetan, komandant diviziona kojemu sam radio maketu, objasnio oni idu ali ja ostajem (tako sam natempirao radove da nebih stigao završiti ako ne ostanem).:hihihi:
 
Last edited:

1borna

Veteran foruma
Trebalo je dosta da shvatiš.....može to proć i samo za zaruke?
/Uostalom, imate vremena još...ali nemoj predugo čekati. Ja sam sa 26 postao prvi puta ćaća, a djed sa 51. Sa 70 i nekom ću biti
pra-djed, a prije stote i pra-pra/
 

1borna

Veteran foruma
Mislio sam one dvije skroz na desno staviti pod Obb stvarčice no kako je društvo brojnije može doći i ovdje....
Imade tu i Rivarossija, Roca te naravno Maerklina!
(zanimljivo je da se modeli drugih proizvođača koji su rađeni za Maerklin kao rabljeni prodaju daleko jeftinije)
DSCN4407_zps4d2faabd.jpg
DSCN4411_zps31080254.jpg

Rivarossi ima dobrih detalja ali i šlampavo te loše napravljene neke stvari (kopča za vagone npr) te pogon samo na 2 osovine (stari okomiti motor)
Roco je vrlo dobar u detaljima ali je sav plastičan, dojam koji ostavlja Maerklin od metala je nezamjenljiv!
Gore je Riva dole Roco
DSCN4410_zps0c727ed8.jpg

Dole je Maerklin a gore Roco
DSCN4409_zpsa4593cf3.jpg

Sve 3 Roco, 2 Austrijanke sa različitim brojevima su za tandem vožnju
DSCN4408_zpse50116a5.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Skroz si u pravu za razliku izmedju Maerklina i ostalih,bas deluje mocnije u odnosu na druge koji stvarno plasticno deluju!
 

1borna

Veteran foruma
Danas je stigla pošta iz Austrije, od ZES-a (preko Daće, osobnom isporukom)
DSCN4764.JPG
DSCN4765.JPG
DSCN4766.JPG
DSCN4767.JPG

Trebam još staviti stakla na kabini te obojati kotače. Zelenko će se pridružiti svojim sestrama
DSCN4713_zpsdfa71cb6.jpg

Još mi je preostala za bojanje plava domaća varijanta te prvobitna tamno crvena JŽ
 

1borna

Veteran foruma
Došle su i karoserije za Gomulku, isto tako izrada i bojanje by ZES!
Tu će biti puno više posla oko izrade donjih dijelova kola, postolja te ugradnje Maerklinovog pogona.
Pantografe i strujni razvod na krovu, ugradnju unutrašnjosti i rasvjetu također trebam napraviti no to spada među
lakše poslove.
DSCN4768.JPG
DSCN4769.JPG
DSCN4770.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Pogonska kola (srednji vagon) su dobila pogon....naravno moram napraviti još ploču od mesinga koja će to držati.
DSCN4771.JPG

Pred nekoliko godina sam kupio nešto novih dijelova za neku Maerklin električnu lokomotivu, sada će dobiti svoju namjenu
DSCN4772.JPG

Na ostala ne-pogonska kola stavit ću neka postolja od vagona (samo moram naći odgovarajuće)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja bih voleo videti tu kolekciju.. koliko bese imas vagona i loksi Borna? Taman da se ogrebem za neki komad el. stubova;)
 

1borna

Veteran foruma
Iskreno rečeno neznadem točnan broj lokomotiva a kamoli vagona?
Dobro bi mi došao da napravimo inventuru, samo to bi trajalo možda i dva dana...
Nisam stigao niti poslikati još sve (za sada imadem nekih 600 slika, tako mi piše na Fb no mnoge su "kolektivne").
Jednog dana kad poslikam i obradim sve podatke počet ću (kao što već napisah) od najstarijih modela prema zadnima.
(evo malo za ilustraciju)
DSCN4759_zps18bcfe63.jpg
DSCN4733_zpse170fca0.jpg
DSCN4375_zps093d6bc7.jpg
DSCN4372-001_zpsc453a5fa.jpg
DSCN4367-001_zpsbd7bed82.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh