Borna modeli od stoljeća prije do danas...

1borna

Veteran foruma
Za sada je uspjelo sve stati u sobicu (uz pomno slaganje), a pruga i stotine kućica sa u podrumu.
Sa prugom imam problem- previše je, na smijem je više kupovati jer sam dogurao i do 400 metara (što zaista nemam više
gdje složiti a i potrajalo bi).
Nego da ne obeshrabrim početnike- iza mene je 55 godina skupljanja (i čuvanja jer imam i neke najstarije modele).
Bilo je dosta godina kad se nisam igrao aktivno no svakom prilikom sam kupovao ponešto (često i rabljeno).
 

hyperion

Veteran foruma
Iza mene je tek 7 godina skupljanja cestovnjaka, a neki su mi već rekli da imam ogromnu kolekciju.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja sam jedva 5 godina u ovome.. Borna je pravi veteran ovog hobija i pravi ljubitelj Mearklina!
Celi zivot sa naizmenicnim naponom pa bi te elektrodistribucija treba castiti jednu godinu free da ne placas struju!
 

1borna

Veteran foruma
Još malo kolektivnih snimaka....Br 38 u 3 izvedbe
DSCN4789_zps1b4f4eb4.jpg~original

Br 18 u 4 izvedbe
DSCN4733_zpse170fca0.jpg
DSCN4732_zps0bc05f4b.jpg

Peta izvedba je u livreju Rheingolda...
DSCN3057_zpsb0f1a7b4.jpg
DSCN3056_zps4ef36be0.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Dakle započeti ću malo ozbiljnije (konačno) sa dugačkim romanom....
Prva lokica je bila u setu (prikazanim na početku), danas imadem 2 takve, starija je iz početka 60-ih a desna je redizajn iz kraja 70-ih.
Ima pogon na samo jednu osovinu no i ona ima gumice pa sa svojih 170 grama može povući 10-ak vagona (na ravnom).
DSCN5147_zpsc8428b24.jpg

Ta novija je došla do mene bez dimnjaka (pa sam malo pretjerao što ću ispraviti)
Kao kod svih (starijih) Maerklin lokomotiva- veliki elektromotor, solidni metlni zubčanici, mjenjač smjera...
DSCN5146_zpsa49703d4.jpg

Najprodavaniji model lokomotive uopće je Br 89, danas možda i preko 6.000.000 primjeraka!
Imade 200 grama, sve 3 osovine jesu povezane zubčanicima, gumice pa povuče i 15-ak vagona
Najstarija koju imam je još sa 2 svjetla (žarulje) naprijed je iz 50-ih godina, druga je iz 60-ih sa svjetlovodom na 3 svjetla naprijed.
Karoserije sam malo dotjerao sa crvenom bojom te srebrnim detaljima gore
DSCN5148_zpse2665fde.jpg

Ovdje se vidi razlika u rasvijeti
DSCN5149_zps59eeed9f.jpg

Lijevo je 89 koju sam malo preuredio u Br 80 (dodao sam izrezane djelove od jedne pokojne stare Pikove Br 80 te malo olova unutar
toga (oko 20 grama je teža)
DSCN5150_zps5a72cc70.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ovo su lokomotive novije generacije, Br 86 i digitalne su (jedna može i lijepo pjevati!) težina im je pristojnih 293 odnosno 299 grama
(pjevica). Imaju i telex kvčilo na obadvije strane pa lako odkvače vagone na bilo kojem mjestu! /godine su 90-i neke/
DSCN5151_zps8fe5e637.jpg

Imade dovoljno mjesta i za ugradnju generatora dima
DSCN5152_zps9743707f.jpg

Br 78 je starija generacija iz kraja 70-ih, dakle klasična analogna
DSCN5153_zpsd53c45fa.jpg

/lokomotive koje je teže otvarati nijesam otvarao radi slikanja/ Težina je dobrih 366 grama
DSCN5154_zps8bf633db.jpg

Da ispunim kvotu od 5 slika evo još jednom slike seta sa kojim je sve počelo!
ScreenShot001.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Idemo dalje (samo je jedan dan prvi u godini!)
Br 24 također spada među omiljene Maerklin lokomotive, nije bila preskupa, može se koristiti za putničke i teretne vlakove.
DSCN5165_zps75a08f92.jpg

Težine je 298 grama pa može sasvim pristojno povući. Desna imade ugrađen generator dima
DSCN5166_zps0b21d629.jpg

Br 38 se radi u više različitih izvedbi, kako usmjerivača vjetra tako i tendera
Težina je ravno 500 grama pa imade jako dobra vučna svojstva!(i gumice na prvoj osovini)
DSCN5167_zpsf37a7bd5.jpg

Lijeva je klasična a desna digitalna. Posebnost toga modela je da je motor smješten u prednjem dijelu lokomotive, tako da je kabina
vjerno napravljena!
DSCN5168_zps43206edb.jpg
DSCN5185_zpsd698d43a.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ova je jedna od najnovijih varijanti Br 38 (još nije punoljetna), digitalna je. Prethodne jesu iz 70-ih te početka 90-ih
DSCN4786_zps3fea2cde.jpg

Br 23 je jedan od omiljenih klasika, velika a opet ne preskupa lokomotiva za brze putničke vlakove
DSCN5170_zps393504b0.jpg

Gospođa je u pristojnim godinama (kraj 50-ih!) imade 550 grama
DSCN5171_zps4d21770a.jpg

Model Br 01 su zvali kraljicom, radio se od početka 50-ih do kraja 80-ih uz nekoliko redizajna. Ova je iz 70-ih sa 672 grama!
DSCN5172_zpsb0082e87.jpg
DSCN5173_zpsb9d02a8e.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Digitalizirana je pred nekoliko godina
DSCN5174_zpsfc03e744.jpg

Imam i prvu izvedbu iz sredine 50-ih godina
DSCN1406-001_zps3de65fe8.jpg

Malenih lokalnih lokomotivica u nekoliko bojanja sam uvijek imao
DSCN5175_zpsbd6abfe5.jpg

Pogonska je samo jedna osovina ali imade i gumice te sa svojih 230 grama može povući 10-ak vagona
DSCN5176_zps65eb9678.jpg

Br 74 služi za brze lokalne linije, imade 250 grama
DSCN5177_zpsfc564380.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Jedna je klasična a druga pametna
DSCN5178_zps477b0e06.jpg

Br 81 se također radila 3 desetljeća, od sredine 50-ih je bila cijenjena kao model sa odličnom izradom karoserije u metalu pa imade
dobru težinu od 400 grama i odlične vučne karakteristike! Obje imaju telex kuplung
DSCN5179_zps84b85bef.jpg

Obična je iz početka 60-ih a pametna je sa kraja proizvodnje krajem 80-ih i naknadno je digitalizirana
DSCN5180_zpsbc6f0a34.jpg

Br 44 je zvana kraljem, Jumbom radi odličnih vučnih karakteristika! Težina od 700 grama te 4 gumice na kotačima su joj to omogućile.
DSCN5181_zps90d3f58d.jpg

Imala je telex na tenderu, generator dima (isto je imala i prva izvedba 01)
DSCN5182_zps86a1942e.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Dosta je komplicirana za rastavljanje pa sam uzeo slike sa neta
8089582xkt.jpg

7981980poc.jpg

Lako prolazi i kroz najuže zavoje (ispod 60 cm promjera)
DSCN5183_zpsd4ac14c6.jpg

Imadem i Francusku varijantu, X 150
DSCN5184_zps34c2c9cb.jpg

/za danas je sasvim dosta, ako ne i previše, nastavak nećete morati čekati do slijedećeg 1.dana u godini/
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Uuuuuhuh,dobro je.Mislio sam da sam samo ja :crazy:.
A sta reci:hmmm:.:aplauz:
:in_love::in_love:
Idem sad na EvilBay trazit onu lokosupu.
Nova Godina,nova nafaka
 

1borna

Veteran foruma
Ha, imade nas više :crazy: , bolje je sakupljati to negoli recimo pivske čepove!
Kod mene to traje 55 godina, prvih 15 intenzivno, zatim 35 povremeno i sada opet 5 intenzivno...samo se moram zaustaviti jer neću imati
gdje sve to staviti i voziti. Za mene skupljati nešto pokretno pa onda držati samo u vitrini neimade smisla!
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ha, imade nas više :crazy: , bolje je sakupljati to negoli recimo pivske čepove!
Kod mene to traje 55 godina, prvih 15 intenzivno, zatim 35 povremeno i sada opet 5 intenzivno...samo se moram zaustaviti jer neću imati
gdje sve to staviti i voziti. Za mene skupljati nešto pokretno pa onda držati samo u vitrini neimade smisla!
Hvala Bogu da nas ima:aplauz:.Dobro,ja sam bio klinac(ili klinceza:neznam:u to doba,ne sjecam se:hmmm:)kad si ti poceo skupljat vagone i lokse.
Svega sam bio 2 godine,steta??
Jedno volim:in_love:.Na vreme postao OTAC,pa DIDA,pa PRADIDA:palci_gore:
Imati nesto,i voliti,pa izgubiti,a ne zaliti??To samo lud covek moze...
Ostaviti unucima,praunucima...neprocenjivo:djed
Za sve ostalo ima Master Card:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Sta unuci mogu uradit modelima:mad:IMG_0320.JPG
Za to ih dida:in_love:.
A sta dida uradi??
Recimo,shebe objektiv na foto aparatu vrijedan 5-600$
(Ostala je samo elektronika ispod policajskog auta).
:mad::mad:
I sad mi reci,koga treba uz zid:glup
 

1borna

Veteran foruma
Ha ha ha, to nam se svima dešava, krivi smo većinom sami. Za odgovarajući uzrast odgovarajuće igračke- za najmanje drveni vlakić,
kasnije Thomas i prijatelji, pa tek onda jeftiniji pravi modeli!
Može odmah i pravo ali samo uz (strogi) nadzor i pažnju. Moj unuk je sada sa 7 godina došao u fazu kad se naučio rastavljati igračke,
posudi od mene odvijač i za čas rasturi neku svoju novu igračku. /strah me hvata kad pomislim da bi jednog dana mogao rastaviti i
neku moju lokicu :hladno:/
A za gluposti što uradimo sami? /valjda nam je dosadno :spank:/
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ha ha ha, to nam se svima dešava, krivi smo većinom sami. Za odgovarajući uzrast odgovarajuće igračke- za najmanje drveni vlakić,
kasnije Thomas i prijatelji, pa tek onda jeftiniji pravi modeli!
Može odmah i pravo ali samo uz (strogi) nadzor i pažnju. Moj unuk je sada sa 7 godina došao u fazu kad se naučio rastavljati igračke,
posudi od mene odvijač i za čas rasturi neku svoju novu igračku. /strah me hvata kad pomislim da bi jednog dana mogao rastaviti i
neku moju lokicu :hladno:/
A za gluposti što uradimo sami? /valjda nam je dosadno :spank:/
Borna,sve znam;)
Nek su zivi i zdravi:palci_gore:
I jedna za tebe...
`bem ti,prolazio pored mali milion puta,nikad svratio:spank:.
Covjek ima iiiihaha zeljeznica.
treba me uz zid i klap:mad:
Imam negdje i fotke:mad::mad:.
Ajd`,da se ne pi.dim
 

1borna

Veteran foruma
Krasna maketurina, ne izgleda (pre)ogromno kao underland, prepuna raznih tema i dobro razrađenih detalja!
Pa valjda ćeš milion i prvi puta otići jednom planski tamo i provesti cijeli dan te poslikati malo stručnije i pažljivije od ovog na filmu...
/tako je obično kad snimatelj pojma nema što bi i kako snimio/
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh