Cestovna vozila - PROTOTIP & MODEL

Thommo

 
Osoblje foruma
Otvaram ovu temu jer smatram da na jednom mjestu trebamo imati informacije i fotografije o određenom prototipu, i modelima koji mu odgovaraju ili su prikladni za preradu.

Pozivam članove koje zanima materija da daju doprinos temi, ali svakako treba baciti naglasak na modelarstvo! Slike 1:1 modela postoje na nebrojeno mjesta na webu.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Actros 4148 na gradilištu trsatskog kampusa

2010-02-25_Kampus_Actros1.jpg


2010-02-25_Kampus_Actros3.jpg


Prikladan model je npr. Herpa 145268 i slični, s tim da je sanduk drugačiji. Model nema ni blatobran iznad zadnjeg pogonskog mosta.
 

Attachments

  • 145268 Actros S 4ax..jpg
    145268 Actros S 4ax..jpg
    21.9 KB · Pregleda: 178
A

Anonymous

Guest
Previše razlika između ta dva modela: 1:1 kipa samo otraga, model ima trostrani kiper, različito su postavljeni rezervoari za zrak između 2 i 3 osovine, 1:1 ima zaštitu od podlijetanja između 2 i 3 osovine, zaštitu od sunca, rotirke, blatobran koji pokriva 3 i 4 osovinu, okrugli stražnji odbojnik od cijevi, dok model ima kopiju odbojnika od profiliranog lima, različite boje. Uglavnom, previše razlika da bi se isplatilo prerađivati Herpin model jer Herpa se preuređuje samo sa original dijelovima a to bi kod ovog modela ispalo preskupo. Trebalo bi nabaviti sličniji model pa onda uz sitnije prepravke i naljepnice srediti da izgleda kao ovaj 1:1. Idemo potražiti sličniji model.

Inače odlična ideja što se tiče teme :ples2:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Telige, previše razlika? Da, za nekoga tko želi 99,9%-tnu točnost u 87 puta manjem modelu. ;)
Za nekoga kome je cestovni model dio diorame, ili nadopuna željezničke makete, Herpin je model dobar stand-in.

Slažem se da potražimo bolji startni model, ovo je najbliže što sam imao u svojoj foto-bazi.
Ako imaš bolji, samo ubaci!

P.S. Mislim da Herpa nema kiper-sanduke kao ovaj prototip - imaju trostrane s horizontalnim i vertikalnim profilima, i dumper "halfpipe". Ali, možda griješim, pa me tko ispravi! :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Idemo dalje s Actros kiperima 1. generacije...

Actros 3348 kod restorana "Mladenke", Viškovo u prigradu Rijeke

2010-02-27_Actros_kiper1.jpg


2010-02-27_Actros_kiper4.jpg


Model, Herpa MB Actros 2640. Opet model nema blatobrana iznad pogonskih kotača, i čini mi se da model ima malkice dužu/prostraniju kabinu...?
 

Attachments

  • Herpa MB Actros 2640.jpg
    Herpa MB Actros 2640.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 155

Herbie

Član foruma
Kao prvo moram pohvaliti ideju za ovu temu :)

Mercedes Actros MP1 3348 dosta slici crvenom Actrosu MP1 od Herpe, ali ne moze se postici da slici 100%. Po meni bi se trebalo na model 1:87 nabaviti od Herpe rotirke, izraditi oznake L, V8, Michelin i ostale naljepnice. Michelin ukrase koji se nalaze na 1:1 moguce je nabaviti od roca ( ima za kupiti i u paketu se dobije 10 komada po cijeni od cca 3 eura), a za ceradu koja se nalazi na 1:1 trebalo bi nesti izmisliti i staviti na 1:87. Blatobran na 1:1 je drugaciji od 1:87 i nema ga za kupiti u Herpinom katalogu uz sanduke, ali ja ga imam doma u bijeloj boji i nalazi se na Manu od Herpe koji planiram preraditi.

Po meni se ovaj model moze dobro preurediti. Neke stvari treba kupiti, a neke napraviti sam. Takoder smatram da bi trebalo imati doma modele koji bi se rashodovali i sluzili za dijelove, ali ne znam tko ce novi model rashodovati. Postoji varijanta da se kupuje rabljeni modeli i onda oni sluze za dijelove.

Evo slike Michelin ukrasa:
 

Herbie

Član foruma
telige kaže:
Ne vidim gdje bi se trebala otvarati bočna stranica.
Po meni je model 1:1 isto 3str kiper. Vidi se na stupovima bocnih stranica da se nalazi za otvaranje stranici prema dolje, a i mislim da se otvaraju stranice prema gore ( na prednjoj strani sanduka se vide rucke- nisam 100% siguran). Model ima svijecu i sasiju za 3str kipera.
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
pa vidi se ručke i na lijevoj i desnoj strani za otvaranje, a vidi se i po položaju cilindra za kipanje ( na sredini žasije) i imaš one držače za klinove na prednjim stranama sanduka!!!!
definitivno je taj kamion trostrani kiper!!! :palac_gore:
 
A

Anonymous

Guest
Bibendum, tako je ime tog "dedeka" od Michelina.

Meni osobno se ne sviđa taj ukras na kamionu. Više tipujem na ukusan airbrush tipa Požar i sitnija preuređenja da kamion dobije osobnost. Uglavnom, to je stvar ukusa.
 

Herbie

Član foruma
Zaboravio sam napisati, a smatram da je važno. Svoje skupljanje modela započeo sam sa kiper modelima i nekako sam vezan za njih u 1:1 i 1:87 svijetu.

Kiperi se mogu preuređivati u 1:87, ali teško se može postići 100% sličnost jer postoji puno firmi koje izrađuju nadogradnje u 1:1, a u 1:87 postoji par vrsti nadogradnji. Skupa je varijanta kupovanja dodatnih dijelova, a i skupljanja rashodovanih modela za preinake. Tesko je postići da 100% budu slicni 1:1 i 1:87, ali svaka sličnost sa stvarnim modelom je uspjeh :)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo sad malo za ljubitelje klasičnih Mercedesa...

LP 809 na Kukuljanovu, ind. zona u prigradu Rijeke

P9290592_.jpg


Vrlo sličan model radi Busch:


Model ima duži međuosovinski razmak i sanduk, i nema dizalicu.
 

Attachments

  • 40726 Mercedes LP 809 Holzhandlung.jpg
    40726 Mercedes LP 809 Holzhandlung.jpg
    131.3 KB · Pregleda: 108

Herbie

Član foruma
Nadam se da nisam previse naporan, ali stavljam svoje ideje za preradu. Ponovno moram napisati da je potrebno za preradu ovih starijih Mercedesa 809 kupiti model od Herpe (nedavno sam ja prodavao zeleni Man kiper) i uzeti sa njega sanduk i pomocnu sasiju te na ovom modelu od Buscha skratiti glavnu sasiju (dozivio sam to u stvarnosti kada nam je tip htio prodati sanducara preuredenog u kipera i jos niz preradica i doradica, ali odustali smo od tih kemija). Za kran ne znam gdje ga nabaviti, a smatram da Herpin nebi previse slicio ovome. Takoder vidim da blatobrani na 1:1 su drugaciji od 1:87, ali uz malo truda mogli bi se lako promijeniti. Kad bi se napravili svi grubi radovi na modelu trebalo bi krenuti s bojanjem.

Ukoliko netko ima zivaca, volje te maste moze i sam krenuti u izradu pomocne sasije, sanuka i krana te kvalitetnom izradom i bojanjem opet moze postici model koji je slican onome u 1:1.

Sjetio sam se da ja imam slican krana na Steyeru od Roca koji bi isto trebalo bojati, ali bojim se da bi bio malo previse glomazan u odnusu na sam kamion 1:87.

Nasao sam sliku Mana koji sam prodavao. Nadam se da se novi vlasnik nece naljutiti ako vidi sliku i tko ju je objavio.


Ja bi sebi nabavio takav sanduk i olaksao bih si muke kod preuredivanje. Kran bi uzeo sa Wiking modela MAN TGA (dvoosovinac crvene boje) jer izgleda "slabiji" od Roca na Steyeru. Ne znam da li bi dimenzije kamiona, sanduka i krana 1:87 odgovarale prema 1:1.
 

speed2

Član foruma
Thommo kaže:
Idemo dalje s Actros kiperima 1. generacije...

[Model, Herpa MB Actros 2640. Opet model nema blatobrana iznad pogonskih kotača, i čini mi se da model ima malkice dužu/prostraniju kabinu...?

Ima istu kabinu, kao i ovaj 1: 1 Actros kiper. Produžena.

Thommo kaže:
Model ima duži međuosovinski razmak i sanduk, i nema dizalicu.


Ja imam 813 (vizualno sve isto, samo motor drugi) od Herpe, vučna služba. Uzeo sam ga zbog toga što je narančaste boje, te što ih je dosta (bilo) takve konfiguracija na našim cestama. Jedino što me nervira, s obizrom da je Herpa proizvođač. Nema "leptir stakla", već je su stakla na vratima u jednoj cjelini :zvizdi:
LP modele 1/ 87 sam uglavnom viđao s dužim međuosovinskim razmakom, a ne kratkim kao u kipera. Rade ih Herpa, Wiking, Busch, Praline... i ima dosta konfiguracija (kao i na našim cestama), ali kipera nisam našao.
 
A

Anonymous

Guest
http://www.odtoys.com/product_info.php? ... ts_id=2480

Malo OT, ali ukoliko netko traži Pinzgaurera 1:87, proizvođač je Roco,na ovom linku ga može pronaći uz dodatak čamca sa prikolicom, stoji 50 danskih kruna, oko 60 kuna. Pronašao sam ga slučajno dok sam tražio model koji bi se dao preraditi u ovog zelenog 813.

http://www.odtoys.com/index.php?cPath=2 ... =4a&page=2

Na ovom linku se uz 1:87 Herpinih modela iz 80-ih (sudeći po markama i tipovima vozila), prodaju i dva MB LP 813 pogodni za preradu u ovog zelenog kipera.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Bravo Tomo,ove stare MAN-čine mi se jako dopadaju! Evo i ja stavim nešto od starih raketa! MAN Bussing,vidio jedan puta u živo početkom 90-tih i fascinirao me,a evo i izvedbe 1/87
 

Attachments

  • manbussing3_f4e6f.jpg
    manbussing3_f4e6f.jpg
    45.6 KB · Pregleda: 39
  • 1086518752.jpg
    1086518752.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 39

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh