D294/295 Jugoslavija Express

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
damir661 kaže:
I da li je ovo u stvari tip Bcm241, ja njih razlikujem samo po broju prozora. Ovakvih vagona ima jos uvek, a slika govori da ih je bilo i pre '90te.
Točno, to je vagon Bcm241. Rađeni su 50-ih g. Karaktristični su po broju odjeljaka (12), te po ovim širokim ulaznim vratima.
No, to nije vagon kojeg je Heris radio. Heris je radio model po Bcm243 vagonu, koji su proizvedeni 60-ih g. i imaju 11 odjeljaka (10+1), te preklopna ulazna vrata.

damir661 kaže:
sada bih voleo da neko potvrdi, da li je ovo u stvari isti tip kao na prvoj fotki sto sam stavio (sa 11 prozora + 2 mala)? Slika je iz 2006.
Nisu isti vagoni. Uistinu, zbunjuje broj odjeljaka, ali gagy je već spomenuo razliku u ulaznim vratima.
Vagon sa prve fotke je u stvari modificirani Bcm241.
Zbog povećanja komfora u odjeljcima, nekoliko Bcm241 vagona je 1970. modificirano, tj. smanjen im je broj odjeljaka na 11
(samim time su im ugrađeni i širi prozori), ali su zadržali stara ulazna i prijelazna vrata.
Ti vagoni se nakon urađenih modifikacija u biti vode pod drugim oznakama (Bcm244 i sl.)
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
damir661 kaže:
Nedostaju dva beogradska vagona, jedan ABl vagon, ne mora biti UIC-Z2 tipa, vec moze i obicni zeleni, kao i jedan za Beograd-Minhen.
Uz gore ispisani sastav stavio sam pripadajuće modele samo iz najavljenih ACME setova. Upravo zato sam komentirao da je šteta
što umjesto slovenskog B vagona (kojeg već imamo), u set nisu stavili beogradski npr. AB. :(

Naravno, Y tip (svejedno jel' u zelenoj ili naranđastoj boji, oba dolaze u obzir), Z2 ABlm teško da ćemo dobiti u skorije vrijeme!
Ja se iskreno nadam da ćemo dobiti koji vagon kao dodatak ovim setovima, pa da stvarno možemo kompletirati vlak!
Uz ova dva seta, kupovati jedan dupli 55061, samo da bi se iz njega izvukli npr još jedan Bl ŽTP Zg (recimo za Vinkovce),
uistinu nema smisla...
Ovaj ispisani sastav kompozicije predstavlja prototipsku osnovu vlaka na proputovanju kroz Njemačku, jer nemojmo
zaboraviti da se pri kreiranju ovih modela prvenstveno mislilo na zapadno tržište! ;)
Btw, s područja zapadne europe imamo i najviše slika vezano za ovaj vlak! ;)

Da li je Bg uopće imao "Y" AB novijeg tipa (glatki krov, diskovi)? Naime znam da je imao narančasti "Z2" AB kao i zeleni "Y" AB starijeg tipa (odzračnici na krovu, kočione papuče) ali ACME ne radi niti jedan niti drugi ("stariji" Y radi samo sa 10 ali ne i sa 9 prozora). Da ACME napravi "stariji" Y sa 9 prozora onda smo riješili srebrne JŽ poslovne vlakove (A i AR) kao i sva kasnija farbanja tih vagona (pogotovo AR koji su vozili donedavno).

BTW Vagoni iz kasne JŽ epohe koji "vrište" da ih se napravi su Bg i Zg "Y" kušeti (oba zelena sa diskovima i glatkim sivim krovom; prvi sa 3 nijanse narančaste ispod prozora i Wegmann postoljima a drugi sa prekinutom krem crtom i MD52 postoljima)...
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Da li je Bg uopće imao "Y" AB novijeg tipa (glatki krov, diskovi)? Naime znam da je imao narančasti "Z2" AB kao i zeleni "Y" AB starijeg tipa (odzračnici na krovu, kočione papuče)...

Da, imal je, siguran sam u onaj "tip" iz 1974. - 1980. sa 4+2 odzračnika:



Evo još jedna fotka:
 

Attachments

  • sastarogsavskog1.jpg
    sastarogsavskog1.jpg
    358.2 KB · Pregleda: 83
  • yus37.jpg
    yus37.jpg
    68.2 KB · Pregleda: 81

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Da li je Bg uopće imao "Y" AB novijeg tipa (glatki krov, diskovi)?
Slika novijeg datuma:
(photo: Teča sa Dunava)

Slika iz 2000. godine:
(photo: Slobodan Ilić)

Ovi sa slika su čak iz iste podserije: AB 39-10, podserija 9xx.

No, da li su baš takvi vagoni bili u sastavu Jugoslavije Ex, to ne znam...
Možda nam netko iz Srbije nešto više napiše o AB/ABl vagonima..
 

Attachments

  • ZS AB 2000.jpg
    ZS AB 2000.jpg
    24.4 KB · Pregleda: 54
  • AB.jpg
    AB.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 48

nik

Veteran foruma
Sad se još postavlja pitanje koje je boje kasnih 80-ih bio taj tip AB vagona koji je na novijim slikama narančasti; pretpostavljam potpuno zeleni...
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Ovi sa slika su čak iz iste podserije: AB 39-10, podserija 9xx.

No, da li su baš takvi vagoni bili u sastavu Jugoslavije Ex, to ne znam...
Možda nam netko iz Srbije nešto više napiše o AB/ABl vagonima..

Nije li 9xx Titograd/Podgorica; Crna Gora (a to znači da vagoni nisu bili "Bg" i ne idu u YuEx)... :S:
 

nik

Veteran foruma
Da se vratim na narančasti Bl iz ACME YuEx seta...

<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?p=33179#p33179" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=33179#p33179</a>

Model je JŽ 51 72 20-70 504-3 Bl i izgledom odgovara svim 20-70 5xx sa novijih slika (od 2000.) Na slikama sa kraja 80-ih u sastavu YuEx se vidi isključivo 20-80 7xx u istom bojenju (dok je 20-70 5xx tada bio zelen). "Podserija" 5xx označava Novi Sad a 7xx Beograd i to bi značilo da narančasti ACME ne spada u YuEx (niti brojem/tipom a niti bojom/epohom)... :S:
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Sky kaže:
Ovi sa slika su čak iz iste podserije: AB 39-10, podserija 9xx.

No, da li su baš takvi vagoni bili u sastavu Jugoslavije Ex, to ne znam...
Možda nam netko iz Srbije nešto više napiše o AB/ABl vagonima..

Nije li 9xx Titograd/Podgorica; Crna Gora (a to znači da vagoni nisu bili "Bg" i ne idu u YuEx)... :S:

Točno!

Ali ova "moja" slika iznad (druga po redu, autor je Slobodan Ilić), ABl je Beogradski, 51 72 39-10 675-3.
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
Ali ova "moja" slika iznad (druga po redu, autor je Slobodan Ilić), ABl je Beogradski, 51 72 39-10 675-3.

Taj vagon ima glatki krov ali bez četvrtastih poklopaca iznad WC-a, velike ovalne prozore na čeonim vratima i neuobičajeno visoku bočnu rešetku pa pretpostavljam da je riječ o nekoj modernizaciji; vjerojatno iza 1991.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Da se vratim na narančasti Bl iz ACME YuEx seta...

http://www.malezeljeznice.net/_forum/vi ... 179#p33179

Model je JŽ 51 72 20-70 504-3 Bl i izgledom odgovara svim 20-70 5xx sa novijih slika (od 2000.) Na slikama sa kraja 80-ih u sastavu YuEx se vidi isključivo 20-80 7xx u istom bojenju (dok je 20-70 5xx tada bio zelen). "Podserija" 5xx označava Novi Sad a 7xx Beograd i to bi značilo da narančasti ACME ne spada u YuEx (niti brojem/tipom a niti bojom/epohom)... :S:

To da je Novosadski nebi trebal biti problem, jer imam fotke od Simplon expressa iz Paris Lyon kolodvora 1991. g., u sastavu se nalazi jedan Novosadski ABlm, a Novi Sad nije davao vagone za Simplon. Eto. Jel znaš da se nekad nije našao Novosadski vagon i na Jugoslaviji express? Neznaš. Isto tako imamo i fotke Skopskih WL-a na Beograd-Zürich expressu, pa Skopje nije nikad davalo WL-e na taj vlak.

Druga stvar je da smo utvrdili da jesu bili Beogradski vagoni sa MD-52 postoljima i 3 stepenice, i to zeleni, e a sad to kaj mi nemamo ni jednu fotku takvog vagona u žuto-narančasto-crvenom bojanju, ne znači da nisu kojeg i pofarbali krajem osamdesetih ili devedesete/devesprve, i da Acme nema fotke dotičnog vagona, ne?
 

nik

Veteran foruma
Činjenica je da na netu ima hrpa fotki, s kraja 80-ih, narančastih Bl vagona sa Wegmann postoljima. Većinom je fotkano u Njemačkoj i često je izvor Rolwie kojemu se ACME u katalogu zahvaljuje za pomoć pri izradi YuEx seta (i to baš na fotki, točno ispod narančastiog vagona sa Wegmann postoljima). I čemu onda napraviti vagon-iznimku, ako je uopće postojao...
Što se zelenog Bl vagona sa MD52 postoljima tiče znam da je postojao 80-ih ali neznam čiji je bio; prema činjenici da su svi takvi narančasti na novijim fotkama 5xx pretpostavljam da je i zeleni bio 5xx.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Vedi kaže:
To da je Novosadski nebi trebal biti problem, jer imam fotke od Simplon expressa iz Paris Lyon kolodvora 1991. g., u sastavu se nalazi jedan Novosadski ABlm, a Novi Sad nije davao vagone za Simplon. Eto. Jel znaš da se nekad nije našao Novosadski vagon i na Jugoslaviji express? Neznaš. Isto tako imamo i fotke Skopskih WL-a na Beograd-Zürich expressu, pa Skopje nije nikad davalo WL-e na taj vlak.

Potpuno točno, ne treba se slijepo držati teorije o dom. postaji vagona! :palac_gore:

nik kaže:
Što se zelenog Bl vagona sa MD52 postoljima tiče znam da je postojao 80-ih ali neznam čiji je bio; prema činjenici da su svi takvi narančasti na novijim fotkama 5xx pretpostavljam da je i zeleni bio 5xx.

Fotka vagona Bl 51 72 20-80 559-5 (sa tri stepenice i MD52 postoljima), upravo u sastavu YuEx:
 

Attachments

  • JZ_AB_3[1].jpg
    JZ_AB_3[1].jpg
    62.4 KB · Pregleda: 60

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Nije li 9xx Titograd/Podgorica; Crna Gora (a to znači da vagoni nisu bili "Bg" i ne idu u YuEx)... :S:
Jesu li baš svi iz podserije 9xx pripadali Titogradu? :hmmm
 

nik

Veteran foruma
Činjenica je da neznamo puno o "unutarrepubličkim" odnosima Beogradskog i pokrajinskih ŽTP-a, pogotovo u turbulentnom prelazu 80-ih na 90-e; prije raspada bivše države (89/90/91. a baš od tada je veći dio slika na netu).
U svakom slučaju ostaje nepoznanica da li je postojao najmoderniji Y u narančastoj boji tada; ja bi rađe vidio novosadskog zelenog sa MD52 postoljima i zeleno-narančastog beogradskog sa Wegmann (a oba se pojavljuju na više tadašnjih slika) nego ovaj koji je tipičan za međunarodni promet nakon cca 2000.
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
Nije li 9xx Titograd/Podgorica; Crna Gora (a to znači da vagoni nisu bili "Bg" i ne idu u YuEx)... :S:
Jel' su baš svi iz podserije 9xx pripadali Titogradu? :hmmm

Koliko mi je poznato kod JŽ putničkih vagona spomenuta znamenka ne označava podseriju nego pripadnost ŽTP-u.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Koliko mi je poznato kod JŽ putničkih vagona spomenuta znamenka ne označava podseriju nego pripadnost ŽTP-u.
Prema 'vagonweb' stranici, podserija 95x je pripadala Crnoj Gori, dok su ovi sa slika (podserija 91x), ipak pripadali Srbiji...
To bi nam netko trebao potvrditi...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
ja bi rađe vidio novosadskog zelenog sa MD52 postoljima i zeleno-narančastog beogradskog sa Wegmann (a oba se pojavljuju na više tadašnjih slika) nego ovaj koji je tipičan za međunarodni promet nakon cca 2000.
Slažem se! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Prema ovom tekstu ŽTP Novi Sad i Priština su pripojeni Beogradu 1988. što ona objašnjava pojavu NS vagona na YuEx i Simplonu nakon toga.

http://www.facebook.com/note.php?note_i ... 3&comments

...
Vojvodina izgubila svoju imovinu Miloševićevim pučem 1988. godine, odnosno spajanjem velikih preduzeća kao što su ŽTP Beograd, ŽTP Novi Sad i ŽTP Priština u konglomerat JP Železnice Srbije, dok su PTT Beograd, PTT Novi Sad i PTT Priština postali JP PTT saobraćaja Srbije.
...
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
Koliko mi je poznato kod JŽ putničkih vagona spomenuta znamenka ne označava podseriju nego pripadnost ŽTP-u.
Prema 'vagonweb' stranici, podserija 95x je pripadala Crnoj Gori, dok su ovi sa slika (podserija 91x), ipak pripadali Srbiji...
To bi nam netko trebao potvrditi...

Kako je ono išlo...

000, 100 Ljubljana
200, 300 Zagreb
400 Sarajevo
500 Novi Sad
600, 700 Beograd
800 Skoplje
900 (do 949) Priština
950 Titograd

Evo Z2 ex ŽTP Priština.

338_KOSOVO_EKSPRES1_3.jpg


338_KOSOVO_EKSPRES2_3.jpg


229_9021_1.jpg


229_9030_1.jpg


http://www.railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=197
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Kako je ono išlo...

000, 100 Ljubljana
200, 300 Zagreb
400 Sarajevo
500 Novi Sad
600, 700 Beograd
800 Skoplje
900 (do 949) Priština
950 Titograd

...nisam potpuno siguran za zadnja 3.
E, odlično! :palac_gore:
Prema ovome (i članku iz tvog prethodnog posta), ispada da je ovih nekoliko 90x i 91x od 1988. ipak moglo završiti u Bg i biti uvršteno u YuEx...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh