GOŠA Y kola sa ležajima

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Na sreću na toj bijeloj crti nema nikakvih natpisa, kao niti na donjem rubu tirkizne, pa se lako 'proširi' sa malo odgovarajuće boje...
To bi bilo zgodno za popravak čela na modelu.
Na bočnom dijelu modela uz donji rub tirkizne imaš indikatore za vodu.... :cool:
I oni su otišli malo dole.
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
Na sreću na toj bijeloj crti nema nikakvih natpisa, kao niti na donjem rubu tirkizne, pa se lako 'proširi' sa malo odgovarajuće boje...
To bi bilo zgodno za popravak čela na modelu.
Na bočnom dijelu modela uz donji rub tirkizne imaš indikatore za vodu.... :cool:
I oni su otišli malo dole.

Njih se samo maskira kad se farba u bijelo. Ionako su samo nacrtani a ne 3D pa ih nije problem maskirati. A da li su malo više ili niže ionako se vidi samo kad se uspoređuju slike modela i pravog.

Za ukupan dojam je najbitnija nešto veća širina bijele crte. Osim toga izgleda da i na pravom vagonu indikatori za vodu mogu malo zadirati u bijelu crtu.

HZ_Bcl_51_78_59-70_001-8_D_296_Muenchen_5_2_2005.jpg


http://www.railfaneurope.net/pix/hr/car ... e/pix.html
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Osim toga izgleda da i na pravom vagonu indikatori za vodu mogu malo zadirati u bijelu crtu.
Ne, njih napraviš 3D ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sky kaže:
nik kaže:
Inače malo su 'zabrljali' sa širinom tirkizne trake ispod prozora; mrvicu je preširoka a onda je i bijela crta ispod nje preuska, na modelu donji rub tirkizne crte prati donji rub vrata dok je u stvarnosti donji rub trake neznatno više; otprilike na donjem rubu rukohvata.
Šlamperaj u farbanju modela. Ta tirkizna crta bi i trebala pratiti donji rub vratiju, ali ona nažalost malo podlijeva ispod ruba.
Iz tog razloga se izgubio onaj tanki bijeli donji rub na čelima vagona...

Evo, da se za ovu širinu tirkizne (po rubu donjih vratiju) popravi taj šlamperaj nastao prilikom bojanja modela, model ispada prva liga: :palac_gore:
 

Attachments

  • ACME_52841_Detail2[1] - Copy.jpg
    ACME_52841_Detail2[1] - Copy.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 196

wiggum

Veteran foruma
Sky kaže:
Sky kaže:
Šlamperaj u farbanju modela. Ta tirkizna crta bi i trebala pratiti donji rub vratiju, ali ona nažalost malo podlijeva ispod ruba.
Iz tog razloga se izgubio onaj tanki bijeli donji rub na čelima vagona...

Evo, da se za ovu širinu tirkizne (po rubu donjih vratiju) popravi taj šlamperaj nastao prilikom bojanja modela, model ispada prva liga: :palac_gore:


Definitivno bi model bio puno bolji da je bijela crta mrvicu podignuta (uostalom, tako je i na pravom vagonu), ali opet se postavlja pitanje da li bi i nakon toga bijele crte iznad i ispod tirkizne bile jednake duljine (žute kote na slici). Problem je nastao davno prije samog bojanja modela. Mislim da se tu radi o mogućnoj konstrukcijskoj grešci koja ne dozvoljava točan raspored boja (npr kao na HŽ Mimari i čeona svijetla). Da tih greška ima, pokazuju i sumnjivo premali prostor iznad prozora i daleko preuska donja greda.

 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
wiggum kaže:
Definitivno bi model bio puno bolji da je bijela crta mrvicu podignuta (uostalom, tako je i na pravom vagonu), ali opet se postavlja pitanje da li bi i nakon toga bijele crte iznad i ispod tirkizne bile jednake duljine (žute kote na slici). Problem je nastao davno prije samog bojanja modela. Mislim da se tu radi o mogućnoj konstrukcijskoj grešci koja ne dozvoljava točan raspored boja (npr kao na HŽ Mimari i čeona svijetla). Da tih greška ima, pokazuju i sumnjivo premali prostor iznad prozora i daleko preuska donja greda.

Tu se slažem! Nemoguće je sve to prenijeti korektno na model, ako u startu konstrukcija ima odstupanja u svojim dimenzijama.
Ipak je to model! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Model inače ima jedan uočljiv nedostatak za koji sam pretpostavljao da će se dogoditi a za što je odgovoran isključivo onaj tko je 'šlampavo' pripremio podatke za model.

Na strani hodnika, uz postolje bez alternatora, ispod poda nedostaje kutija sa plinskim bocama; ista ona koja se nalazi ispod poda svih ACME Goša Y WL modela i u istoj boji i sa istim natpisima kao na ACME HŽ WLl modelu. Samo je trebalo na odgovarajućem mjestu u podu izbušiti 2 rupe i u njih zalijepiti tu već gotovu kutiju.

Na ove 2 slike se vidi da kutije na modelu nema.

ACME_52841_Detail.jpg

http://www.reisezugwagen.eu


ACME_52841_Bcm_Gangseite.jpg

http://www.reisezugwagen.eu

Na idućoj slici se vidi kako ta kutija izgleda na ACME HŽ WLl modelu.

ACME_52852_Detail11.jpg

http://www.reisezugwagen.eu

Na slijedećim slikama se vidi da kutija na tom mjestu na kušetima postoji u sva 3 HŽ bojenja odnosno cijelo vrijeme.

http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 70-013.jpg

20060325_013.jpg

http://www.railfaneurope.net

http://www.trenomania.org/TMF-Estero/al ... 102%29.jpg

:S:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Na slijedećim slikama se vidi da kutija na tom mjestu na kušetima postoji u sva 3 HŽ bojenja odnosno cijelo vrijeme.
Ti kušeti su tu kutiju sa plinskim bocama imali još za vrijeme Jugoslavije, dakle, dok su još bili u zelenoj boji.




Inače, kutiju bi trebao imati i model bosanskog kušeta, al je nema.
Valjda im takav detalj dođe kao kompromis...

Svejedno, to si uradiš sam, pa zalijepiš. Moja prerada kušeta ima taj detalj urađen od stirena... :zvizdi: >:D:
 

Attachments

  • HZ Bcl (3).JPG
    HZ Bcl (3).JPG
    282.6 KB · Pregleda: 89

wiggum

Veteran foruma
Šteta da kutiju ne ubace uz model pa si svatko sam to stavi ako želi kemijati. Znam, previše očekujem :D
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Inače, kutiju bi trebao imati i model bosanskog kušeta, al je nema.
Valjda im takav detalj dođe kao kompromis...

Svejedno, to si uradiš sam, pa zalijepiš. Moja prerada kušeta ima taj detalj urađen od stirena... :zvizdi: >:D:

Jesi siguran da su i kušeti 'žlajferi' imali te kutije? Ja nisam to do sada niti na jednoj slici jasno uspio vidjeti. Za kušete sa diskovima znam da kutiju imaju i stariji (Wegmann) i noviji (MD52).

Zagrebački Bc 206-7 iz YuEx seta tu kutiju nema kao model a koliko sam vidio na slici nema ju niti pravi.

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=47355#p47355" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=47355#p47355</a>

ACME sad ima priliku ispraviti ovu grešku već na slijedećem kušetu; beogradskom sa diskovima iz trećeg seta YuEx.

:D
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Jesi siguran da su i kušeti 'žlajferi' imali te kutije? Ja nisam to do sada niti na jednoj slici jasno uspio vidjeti. Za kušete sa diskovima znam da kutiju imaju i stariji (Wegmann) i noviji (MD52).



Stari bosanski 'ex Bc' vagon:


Eh sad, kod nekih starih vagona vjerojatno te kutije spadaju u neku naknadnu modifikaciju.
Nisam ih primjetio baš kod svih..
Osim toga, ne zaboravimo da takve kutije imaju i ugostiteljski buffet/restoran vagoni.
Pozicije tih kutija variraju..

ACME za izradu kušeta koristi frem B/Bl modela, pa zato tih kutija niti nema.
Vjerojatno još jedan kompromis. (kao i nedostatak trećeg luftera >:D: )
 

Attachments

  • dsc0233io[1].jpg
    dsc0233io[1].jpg
    121.2 KB · Pregleda: 176
  • 2_DSC00044_resize_1[1].jpg
    2_DSC00044_resize_1[1].jpg
    74.3 KB · Pregleda: 176

nik

Veteran foruma
Na ovoj slici iz '89. sarajevski Bcm 408-9 koliko vidim nema kutiju sa plinskim bocama, osim ako je na kontra-strani pa je na slici lijevo (ali meni se čini da je to lijevo kutija sa elektro-opremom).


ACME model je Bcl 407-1 i na njegovoj slici se ne vidi da li ima kutiju jer je fotkan sa krive strane.
memoba_mb24000.jpg
 

Attachments

  • JZ_Bcm_51_72_59_-_80_408-9_Stuttgart_10_7_89_Kopie.jpg
    JZ_Bcm_51_72_59_-_80_408-9_Stuttgart_10_7_89_Kopie.jpg
    120.9 KB · Pregleda: 165

damir661

Veteran foruma
Sky, te kutije bi se trebale nalaziti na strani hodnika.

Onaj federalac iz Novog Grada je i dalje Bc, mislim da na ZFBH voze dva takva i oba su I generacija Gosa Y vagona.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Na ovoj slici iz '89. sarajevski Bcm 408-9 koliko vidim nema kutiju sa plinskim bocama, osim ako je na kontra-strani pa je na slici lijevo (ali meni se čini da je to lijevo kutija sa elektro-opremom).
ACME model je Bcl 407-1 i na njegovoj slici se ne vidi da li ima kutiju jer je fotkan sa krive strane.

Da, oba su slikana sa strane odjeljaka, tako da bi kutija trebala biti na kontra strani.
Nego, na kakvu točno kutiju sa elektro opremom misliš? Imaš sliku?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
damir661 kaže:
Sky, te kutije bi se trebale nalaziti na strani hodnika.

Da, te kutije obično stoje na strani hodnika. Ali, očito nije niti to pravilo.
Kako ovaj srpski sa gornje slike (sa povišenim krovom), ima tu kutiju na strani odjeljaka?

damir661 kaže:
Onaj federalac iz Novog Grada je i dalje Bc, mislim da na ZFBH voze dva takva i oba su I generacija Gosa Y vagona.
Tu si u pravu, on je zaista i dalje Bc, ali samo oznakom. Kušet već odavno nije. ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Evo slika jednoga X kušeta sa tom kutijom:
 

Attachments

  • MZ-Bcm-50-65-59-10-800-2[1].jpg
    MZ-Bcm-50-65-59-10-800-2[1].jpg
    117.6 KB · Pregleda: 136

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Jesi siguran da su i kušeti 'žlajferi' imali te kutije? Ja nisam to do sada niti na jednoj slici jasno uspio vidjeti. Za kušete sa diskovima znam da kutiju imaju i stariji (Wegmann) i noviji (MD52).

Ovdje ti se kutija na starom bivšem bosanskom kušetu puno bolje vidi (papučar, vagon prve generacije):
 

Attachments

  • 1000172j[1].jpg
    1000172j[1].jpg
    123.9 KB · Pregleda: 110

nik

Veteran foruma
To je nova slika a prema rukohvatima (novijeg tipa) može se zaključiti da je vagon bio na nekakvoj modifikaciji.

Mene zanima originalno stanje tih vagona; od gradnje 60-ih do eventualne modifikacije oko 1990.

Koliko sam uspio zaključiti prema slikama zagrebačkih kušeta 'žlajfera' sa kraja 80-ih oni te kutije najvjerojatnije nisu imali (208-3 i 206-7; oba sa starim rukohvatima i slikani sa različitih strana).

Od kada je uvedeno kuhanje kave u kušetima?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
To je nova slika a prema rukohvatima (novijeg tipa) može se zaključiti da je vagon bio na nekakvoj modifikaciji.

Mene zanima originalno stanje tih vagona; od gradnje 60-ih do eventualne modifikacije oko 1990.

Koliko sam uspio zaključiti prema slikama zagrebačkih kušeta 'žlajfera' sa kraja 80-ih oni te kutije najvjerojatnije nisu imali (208-3 i 206-7; oba sa starim rukohvatima i slikani sa različitih strana).

Od kada je uvedeno kuhanje kave u kušetima?
Da, to je nova slika, tj. trenutno stanje tog vagona. Ti vagoni u originalu sigurno nisu imali ugrađenu kutiju.
Oni su naknadno modificirani, kao uostalom i X kušet sa slike.
Te modifikacije urađene su još za vrijeme Juge, kada su ti vagoni služili kao kušeti.
Mišljenja sam, da tek na kušetima novijeg godišta (generacija '80-ih), ugradnja tih spremnika očito ide tvornički,
pa se tada valjda pristupilo i naknadnoj ugradnji i na nekim kušetima starije generacije.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh