GOŠA Y kola sa ležajima

damir661

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
Na ovoj slici iz '89. sarajevski Bcm 408-9 koliko vidim nema kutiju sa plinskim bocama, osim ako je na kontra-strani pa je na slici lijevo (ali meni se čini da je to lijevo kutija sa elektro-opremom).
ACME model je Bcl 407-1 i na njegovoj slici se ne vidi da li ima kutiju jer je fotkan sa krive strane.

Da, oba su slikana sa strane odjeljaka, tako da bi kutija trebala biti na kontra strani.
Nego, na kakvu točno kutiju sa elektro opremom misliš? Imaš sliku?

Mislim da je mislio na kutiju za radionicki prikljucak 3x380V, na starim papucarima sigurno nije kao i na novijim, izgleda da je bila manja (pogledajte acme modele papucara), uz predpostavku da je to to, i da je ima uopste.

Sudeci po nekim slikama izgleda da su svi stari kusti dobijali te kutije sa plinskim bocama i to za vreme YU.
 

nik

Veteran foruma
Vagoni sa papučama ne mogu imati tu kutiju na istom mjestu kao vagoni sa diskovima jer se tamo nalazi kočioni cilindar. Zbog toga se kod naknatnih modifikacija ta kutija, očigledno, stavljala posvuda. Onaj bosanski vagon doduše ima tu kutiju na sličnom mjestu ali jako izbačenu prema vanjskom rubu vagona. Na tom mjestu je prilično izložena oštećenjima zbog stranih predmeta uz prugu pa su drugi ŽTP-i vjerojatno izbjegavali tu poziciju kod modifikacija.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
damir661 kaže:
Mislim da je mislio na kutiju za radionicki prikljucak 3x380V, na starim papucarima sigurno nije kao i na novijim, izgleda da je bila manja (pogledajte acme modele papucara), uz predpostavku da je to to, i da je ima uopste.

Sudeci po nekim slikama izgleda da su svi stari kusti dobijali te kutije sa plinskim bocama i to za vreme YU.

Zato sam i pitao, pošto su kutije sa elektro opremom uglavnom po visini manje od kutije sa plinom.
Na slikama bosanskih kušeta očito se radi o kutijama za plinske boce.

Ovako izgleda kutija za plin kada se gleda sa kontra strane vagona, na slici je današnji bosanski ex kušet (vagon I generacije):


Na Rolwijevoj fotki kušeta iz 1989. (slikano također sa kontra strane vagona kao i fotka prije), ta kutija izmještena je na drugi kraj vagona,
što i nije neobično upravo iz razloga o kojima je nik pisao post prije (npr, makedonski kušeti papučari tu kutiju imaju montiranu na strani odjeljaka):
Bcl 414-7:


Ovako izgleda ACME model bosanskog kušeta (slikano također sa kontra strane modela):


ACME je za izradu kušeta jednostavno upotrebio frem za B/Bl modele, bez dodatnih modifikacija.
 

Attachments

  • ZFBH Bc 50 50 59-10 437-0 (11).jpg
    ZFBH Bc 50 50 59-10 437-0 (11).jpg
    113.1 KB · Pregleda: 274
  • BclZTOSarajevo-PloceAbteilseitetotal[1].jpg
    BclZTOSarajevo-PloceAbteilseitetotal[1].jpg
    59.2 KB · Pregleda: 270

damir661

Veteran foruma
Jedino sto ne vidim na realnim slikama kuseta je ona mala kutijica koja postoji na dosadasnjim ACME modelima, a nedostaje kutija sa plinskim bocama :S:
 

KAPO

Poznati forumaš
Novi vagon u DEPO Matulji-putnički prijevoz ;)
P8084515.jpg


P8084517.jpg

Papučar :ljubav
P8084519.jpg

I to čini ovakvu kompoziciju...
P8084529.jpg

Izvinjavam se na kvaliteti fotografija ... nije me neka volja za slikanjem :crvenilo: :D
 

nik

Veteran foruma
HŽ 50 78 59-10 006-1 Bcl

Vagon je građen 1967. a još uvijek je u originalnom stanju; bez toplozračnog grijanja, sa parnim grijanjem i bez kutije za plinske boce ispod poda.

Očigledno je tek nakon zadnje revizije 'deklasiran' u Bl pa su mu neki natpisi naknadno promijenjeni ili 'uklonjeni'.
 

Attachments

  • Copy of IMG_3973.JPG
    Copy of IMG_3973.JPG
    311.2 KB · Pregleda: 70
  • Copy of IMG_3932.JPG
    Copy of IMG_3932.JPG
    314.3 KB · Pregleda: 73
  • Copy of IMG_3941.JPG
    Copy of IMG_3941.JPG
    310 KB · Pregleda: 75
  • Copy of IMG_3961.JPG
    Copy of IMG_3961.JPG
    326.3 KB · Pregleda: 75
  • Copy of IMG_3902.JPG
    Copy of IMG_3902.JPG
    410.4 KB · Pregleda: 74

nik

Veteran foruma
U interijeru nema nikakvih modifikacija osim što WC-i prema hodniku imaju tamnu imitaciju drva a pregrade između odjeljaka i hodnika svjetlu što odgovara i fotografijama sa kraja 80-ih kao i ACME modelu zagrebačkog kušeta iz seta Jugoslavia Express a također je ista i boja presvlaka na ležajima; zelena.
 

Attachments

  • Copy of IMG_3892.JPG
    Copy of IMG_3892.JPG
    427.1 KB · Pregleda: 72
  • Copy of IMG_3890.JPG
    Copy of IMG_3890.JPG
    395.4 KB · Pregleda: 71
  • Copy of IMG_3907.JPG
    Copy of IMG_3907.JPG
    339 KB · Pregleda: 73
  • Copy of IMG_3880.JPG
    Copy of IMG_3880.JPG
    459 KB · Pregleda: 73
  • Copy of IMG_3923.JPG
    Copy of IMG_3923.JPG
    349.8 KB · Pregleda: 73

nik

Veteran foruma
Interijeri WC-a su bijele boje a u kuhinje je svjetla imitacija drva i zeleni ležaj za pratioca a koliko vidim sudopera nema i uz prozor je prazan prostor, pretpostavljam da je to mjesto za plinsku bocu.





Interijet kuhinje ACME kušeta je, očigledno, rađen prema novom tipu (toplozračno grijanje i diskovi) koji uz prozor ima sudoper a umjesto ležaja sa visećim elementom iznad ima ormar do poda i sjedalo uz prozor.

EDIT:
Izgleda da je uz prozor umjesto sudopera bio mali umivaonik, vjerojatno sličan onom u WC-u, a pretpostavljam da je onda plinska boca bila ispod njega.
 

Attachments

  • Copy of IMG_3909.JPG
    Copy of IMG_3909.JPG
    362.6 KB · Pregleda: 59
  • Copy of IMG_3954.JPG
    Copy of IMG_3954.JPG
    354 KB · Pregleda: 59
  • Copy of IMG_3949.JPG
    Copy of IMG_3949.JPG
    338.1 KB · Pregleda: 59
  • Copy of IMG_3953.JPG
    Copy of IMG_3953.JPG
    401.4 KB · Pregleda: 59
  • Copy of IMG_3956.JPG
    Copy of IMG_3956.JPG
    345.4 KB · Pregleda: 59

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
primjetio bih da je interijer ovog prikazanog vagona prilicno "MODIFICIRAN" :evil: :evil: :evil:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
SBB-CFF-FFS kaže:
primjetio bih da je interijer ovog prikazanog vagona prilicno "MODIFICIRAN" :evil: :evil: :evil:
Na što konkretno misliš?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Interijet kuhinje ACME kušeta je, očigledno, rađen prema novom tipu (toplozračno grijanje i diskovi) koji uz prozor ima sudoper a umjesto ležaja sa visećim elementom iznad ima ormar do poda i sjedalo uz prozor.
EDIT:
Izgleda da je uz prozor umjesto sudopera bio mali umivaonik, vjerojatno sličan onom u WC-u, a pretpostavljam da je onda plinska boca bila ispod njega.
Sudoper su imali i kušeti te starije generacije.

Koliko vidim, tko želi, ne bi smjelo biti nekih većih problema da se prepravi službeni odjeljak kod ACME modela i ubaci ležaj umjesto sjedala:
 

Attachments

  • IMG_2608[1].JPG
    IMG_2608[1].JPG
    380.7 KB · Pregleda: 250

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
SBB-CFF-FFS kaže:
pa na stanje fotografiranog vagona, a na sta drugo?
:D Sad tek skužio na što misliš he he...

Šuti, dobar je i ovakav! Za fotkanje i prepoznavanje originalnog interijera još valja...
To je valjda jedan jedini preostao kušet ove '1967' generacije kod nas u HR...
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
mozda cete mi se smijati, ali ja sam dozivio lagani stres gledajuci fotke... :(

kako?

moze li mi netko objasniti, KAKO je dosao u ovo stanje?? :(
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
SBB-CFF-FFS kaže:
kako?

moze li mi netko objasniti, KAKO je dosao u ovo stanje?? :(
Vrlo jednostavno. Dovoljno ga je bilo ostaviti neko kratko vrijeme negdje u šturcu bez nadzora, i onda postane takav...

Eh, ovaj je još mila majka, kakve sam sve viđao i fotografirao...
 

nik

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
mozda cete mi se smijati, ali ja sam dozivio lagani stres gledajuci fotke... :(

kako?

moze li mi netko objasniti, KAKO je dosao u ovo stanje?? :(

Od ljeta 2004. nije u prometu. Mislim da je stajao u Gredelju pa su ga prije nekoliko godina, kada su počeli pripreme za selidbu, 'bacili van'. Od 2004. je modernizirana gomila vagona 2. razreda i kušeta i ovaj je jednostavno postao suvišan, pogotovo kao kušet. Osim toga već mu je 45 godina a od toga je skoro 40 bio u prometu. Pregazilo ga vrijeme... :S:
 

wiggum

Veteran foruma
nik kaže:
Od ljeta 2004. nije u prometu. Mislim da je stajao u Gredelju pa su ga prije nekoliko godina, kada su počeli pripreme za selidbu, 'bacili van'. Od 2004. je modernizirana gomila vagona 2. razreda i kušeta i ovaj je jednostavno postao suvišan, pogotovo kao kušet. Osim toga već mu je 45 godina a od toga je skoro 40 bio u prometu. Pregazilo ga vrijeme... :S:

Taj vagon tamo stoji minimalno od jeseni 2008 i nema nikakve veze s preseljenjem Gredelja. Nažalost nemogu pogledati slike iz 10mj 2008, ali siguran sam da je tamo već bio.

Da je bio u Gredelju nebi tako stradao, tamo bi dobio samo grafite i to je to. Prije je stajao vrlo vjerojatno tamo kod praone jer tamo kradu i čerupaju.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Na ovoj slici iz '89. sarajevski Bcm 408-9 koliko vidim nema kutiju sa plinskim bocama, osim ako je na kontra-strani pa je na slici lijevo (ali meni se čini da je to lijevo kutija sa elektro-opremom).
ACME model je Bcl 407-1 i na njegovoj slici se ne vidi da li ima kutiju jer je fotkan sa krive strane.
Jedan izrezani bosanac:
(photo: Ćiro_bos 'vozovi.com')
 

Attachments

  • dsc0533f (2).jpg
    dsc0533f (2).jpg
    246.5 KB · Pregleda: 125

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
JŽ beogradski zeleni kušet sa žuto/ naranđastim linijama (u setu sa kolima za spavanje):

ACMEam55111JZSet, Liegewagen und Schlafwagen Bauart Gosa Typ Y, Bc in grün mit gelb/orangen Linien, Schlafwagen in blauEpoche Vn.E.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh