Kako obojati kamion

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta
A

Anonymous

Guest
Odlučio sam podijeliti s vama bojanje kamiona. Bilo je dogovora da se postavi uputstvo za bojanje pa eto. Vjerujem da će neki imati pridodati i svoje iskustvo pri bojanju. Ima tu velikih majstora ovog malog hobija. Unaprijed se ispričavam zagriženim željezničarima, ali sada imam na lageru cestovno vozilo, a kroz koji tjedan namjeravam postaviti i bojanje željezničkog vozila. U suštini je isto, a i nije....otom, potom

Idemo redom, prvo kamion Welly po 30 kunića.



potrebno ga je rastaviti. Zapišite gdje ide koji vijak. Ja nisam pa pri slaganju je bilo eci-peci-pec jer ih ima čak s 4 različite duljine



Ovaj kamion ima ljubičatu plastiku s tiskanim natpisom. Za to ću upotijebiti aceton (Billa 5 HRK). Možete i finte s Mr.Muscolom ili UK4. Nemam volje za odmakanjem plastike :tisina



Malo bude zamuljano nakon brisanja acetonom, no ništa zato...pođimo dalje



Vidi se da je zamuljano. Ne znam, možda se čak i plastika pomiješala s tiskom. Ovdje to nije problem. Stranice kamiona su ravne pa ću dotjerati s vodenim brušenjem. Upotrijebit ću Brusni papir 1600. Kamion pod vodu i udri.



Sad je malo bolje...Ma uredu je to. Tko ima volje, može "šmirglati" do potpune plastike. Sada ću na bojanje.

Postoje tri načina bojanja. Sve sam isprbao. Malo ću o tome. Postoji moja tema u kojoj sam bojao GP38 u CPR bojanje. Tamo sam koristio zračni kist s kompresorom. Recimo da je to najkvalitetniji način, ali najlošiji za stan. Taj mali kompresorčić sa zračnim kistom sam kupio u Bauhausu za 800 HRK. Kompresor je odličan, ali z.kist je loš. Naime, sa z.kist sam koristio boje na bazi ulja i stvar radi savršeno. Samo postoje određeni problemi. Sve smrdi. Boja se mora razrijeđivati uljnim razrijeđivačem. Sve zahebete okolo. Treba vam radonica. Garaža. :crk: Nakon bojanja, potrebno je sve oprati. Tome nikad kraja. :wc: . Kupatilo izgleda kao hirošima.

Naravno, postoje boje na bazi vode. Popularne "akrilke". E sad, ovaj z.kist koji sam kupio u kompletu je loš. Jako loš. Kad sam probao s akrilkama, začepio se i završio u smeću. Problem nastaje u tome što boje skoro pa nije potrebno razrijediti. Ja ih razrijedim s malo alkohola. Alkohol ubrzava postupak sušenja koji je ionako prebrz. Z.kist se stoga prebrzo začepi. Moj savjet je kupnja skupljeg z.kista. Ima raznih, ne bih o tome jer nisam isprobao nit jednog.

Znači, uljne boje se suše 24h, a vodene 0,5h. Vrijeme je novac :!: :!: :!: E sad, ukoliko ne želite dati novce za skupi z.kist, možete običnim kistom nanositi boju. Tu sam na svojoj koži osjetio veliko razočarenje. Uljne nisam mogao nanositi kistom. Premasne su i ostaju tragovi na vozilu, a i ta zahebancija pranjem mi je :wc: Ali zato, vodene su pogodne za kist. Opet postoji problem. Neke su preslabe. Jednostavno se prozire plastika. Znam iz vlastitog iskustva koje se ne proziru. Za sve koje žele znati neka se jave na PP i dajem popis boja da ne gnjavim više.

Zadnja, najjeftinija i najjednostavnija inačica je sprej u boci. Opasna stvar. Ne treba puno novaca izdvojiti za njih, netreba ništa prati. Kupio sam boju i pobojao kamion. Potrebno je oprezno raditi. Mlaz je jak i mora se bojati s udaljenosti koja se procijeni prema mlazu spreja. Uvijek se mora početi prskati sa strane i onda postupno prijeći na model. Evo mog rada sa sprejem.



Dekal. Odredio sam da naljepnica bude velika kao i cijela stranica nadgradnje kamiona da se ne vide rubovi. Kako sam izradio dekal? Kupio sam na e-bayu letter format, a u wordu odradio naatpis. To je malo lošija inačica jer je bolje to odraditi u vektorskom programu, ali ovako je bilo brže i trenutno nema potrebe za time. Inače ako vam se da, izradite dekal u vektorskom programu jer imam par i dušu dalo!!!!! Skinuo sam s neta DB Schenker natpis i umetnuo u word zajeno s brojem. Izmjerio stranicu kamiona i sve prilagodio. Nakon ispisa, poprskao sam dekal bezbojnim lakom, dva puta. Kada se dekal umoči u vodu, voda razmrlja natpis jer je ispisano na tintnom pisaču. Postoje dekali za laser, nije potrebno zaštiti natpis. Dekal nikada ne zaranjam cijeli u vodu, nego donji dio gdje je papir, priljubim na mlaku vodu i ostavim plutajući ga 30 sec. Izvadim iz vode i razdvojim smičnim pokretom plastičnu naljepnicu s natpisom od papira te prislonim na model.





Kada se sve polijepi, dobro je završno poprskati model s bezbojnim lakom. Inače svi lakovi u spreju su akrilni. Njabrže se suše i najmanje smrde!!!!
 

Attachments

  • DSC02825_resize.JPG
    DSC02825_resize.JPG
    182.2 KB · Pregleda: 700
  • DSC02826_resize.JPG
    DSC02826_resize.JPG
    201 KB · Pregleda: 702
  • DSC02828_resize.JPG
    DSC02828_resize.JPG
    164.6 KB · Pregleda: 702
  • DSC02829_resize.JPG
    DSC02829_resize.JPG
    182.5 KB · Pregleda: 701
  • DSC02830_resize.JPG
    DSC02830_resize.JPG
    129.1 KB · Pregleda: 702
  • DSC02831_resize.JPG
    DSC02831_resize.JPG
    116.1 KB · Pregleda: 705
  • DSC02833_resize.JPG
    DSC02833_resize.JPG
    177.1 KB · Pregleda: 701
  • DSC02834_resize.JPG
    DSC02834_resize.JPG
    182.2 KB · Pregleda: 706
  • DSC02836_resize.JPG
    DSC02836_resize.JPG
    155.4 KB · Pregleda: 706

speed

Član foruma
evo ponukan ovim tekstom, koji je odličan, i ja sam krenuo u bojanje. Prvo sam jedan silos za cement od Herpe, u bijelo obojao. Ispalo odlično! Ponukan sada svojim bojanjem, krenuo u jednu kabinu od Hepre. Isto bijelo, isto ispalo super! Slike stavim, kad stignem...
e, da. U igri je bio auto- lak, da nebi bilo zabune.
 
A

Anonymous

Guest
Evo još jedan uradak. Iz ovog:



U ovo:



Boja je malo izgubila na sjaju i jednoličnosti nakon skidanja s acetonom pa sam prikolicu nanovo pobojao. Koristio sam ovaj put kist i Model Master Acryl Dark ghost gray. Ova siva je odlična i jako dobro se nanosi.
Malo su mi popucali dekali, no ne uzbuđujem se oko toga.
 

Attachments

  • DSC02875_resize.JPG
    DSC02875_resize.JPG
    187.7 KB · Pregleda: 592
  • DSC02877_resize.JPG
    DSC02877_resize.JPG
    117.6 KB · Pregleda: 594

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
nightrain kaže:
Koristio sam ovaj put kist i Model Master Acryl Dark ghost gray. Ova siva je odlična i jako dobro se nanosi.
Malo su mi popucali dekali, no ne uzbuđujem se oko toga.

Uffffff, ovakvih sam se ja nafarbao.....da i ja sam na takvima učio....
Siva je vrlo zahvalna za bojanje, u stvari ja je uvijek koristim kao primer. Odlično prekriva i dobro pokazuje eventualne nedostatke ako je bilo kitanja i šlajfanja, dobro podnosi slijedeće nanose boje....Što se tiče pucanja decala, evo mali savjet, a ti vidi...

Ova crvena traka na DB poluprikolici....takve se stvari, pravocrtne i pravokutne, u pravilu bojaju. Potegneš četiri komada masking tape-a i udri bojom. Ne more jednostavnije. Rezultat - da ne može biti bolji. Onda na to decal s DB logotipom.

Da ne bi ispalo da mudrujem, i ja sam u početku u takvim situacijama lijepil decale...dok nisam naučil....
U svakom slučaju, dobre transformacije Yeftilen kamiona.

Ali zato, vodene su pogodne za kist. Opet postoji problem. Neke su preslabe. Jednostavno se prozire plastika. Znam iz vlastitog iskustva koje se ne proziru.
Ovo "proziru" nisam 100% siguran na što misliš...misliš, slabo prekrivaju pa se kroz njih vidi prethodni tamni sloj podloge..Ako je to to, onda, ponavljam, treba staviti prvo jedan sloj (primer), recimo, sive, pa onda na nju željenu boju. Dok će željena boja najbolje ispasti ako je naneseš na prethodni sloj bijele boje.
 
A

Anonymous

Guest
Mislim da sam se sad već nabojao toga ohoho....i....svaki put drugačije ispadne. Bojao sam i ja svojedobno ovakve linije, samo, to je ono najgore što je crvena nezahvalna. Tako joj ostaju tragovi da ne povjeruješ.

Sve u svemu, tu je sve pa tko voli neka izvoli. Još će netko nešto nadodati i mala radionica neka krene... :palci_gore:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
nightrain kaže:
... Bojao sam i ja svojedobno ovakve linije, samo, to je ono najgore što je crvena nezahvalna. Tako joj ostaju tragovi da ne povjeruješ.

Nabavi Tamiya masking tape, dobro učvrsti rubove i crta će ispasti ko iz puške. Naravno, ako bojaš sprejom ili airbrushem...Bojanje kistom je uvijek "debelo" bojanje i onda naravno boja prodre ispod trake...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Tamiya masking tape koristim i ja, mogu reći da je odličan!
S obzirom da nemam airbrush, a trebao bih kod jedne svoje prerade modela na neke gotove dijelove nabaciti
završni mat lak, pa bi me zanimalo vaše mišljenje i iskustva vezana za uporabu akrilnih bezbojnih lakova u spreju?

Unaprijed hvala!

Pozdrav
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Pa ja i jedino s njima radim.

Prednosti: brzo se suše, ne nagrizaju većinu plastika, povoljna cijena, mogućnost miješanja u RAL tonove, uvijek spremni za posao (nema spajanja, razrijeđivanja pa poslije čišćenja)

Mane: pa ipak airbrush šprica tanji sloj.

Ne znam, nekak sam naučen na te bombice i dosad nisam požalio što sam radio s njima a ne airbrushem.

Ne košta te previše kupiti par piksica i probati na nečem čega ti ne bude žao ako i ne uspiješ..
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Hvala na odgovoru ;)

Imaš li nekog posebnog proizvođača kao preporuku za takve lakove?
 
A

Anonymous

Guest
Postoji jedan veliki nedostatak boje u spreju. Ako pogriješiš, jako ćeš se namučiti da bih ju skinuo. Racimo, ako korisiš MM acryl ili MM enamel, to čak ide i sa Mr. Muscolom za pećnice. Ovaj vrag u spreju je baš vrag >:finger:
 

speed

Član foruma
evo dva sviježa moja uratka. Pomalo sam bio skeptičan za bojanje, jer bilo me strah. Ajd lako kad su to jeftini reklamni kamiončići. Ali ove kvalitentnije nebih si oprostio. Kupio sam auto- lak za 30kn i krenuo u posao. Nije bio prvi put s auto lakom, pa sam zato i usudio se. Najprije sam ovaj silos za cement u bijelo prebojao lakom, a šasiju u crno kistom i zadovoljan sam kako je ispalo. Još moram naljepnicu puknuti, pa tad pošaljem gotovu poluprikolicu:



nakon toga je uslijedio ovaj MAN. Kabina koja je bila sive boje sada je bijela. Ostalo je bilo već bijelo, a šasija isto siva, pa sam kistom u crno. Također, moram naljepnice još puknuti na cisternu:
 
A

Anonymous

Guest
Da, nezgodno je kada čovjek sje** skupi model. Nisam baš nekako privržen za cestovna vozila pa tako do sada nisam kupovao neke skupe...

Čekamo slike :palac_gore:
 

Gligi

Član foruma
Ja sam farbao Neoplana Jetliner od Majorette-a u 1/87, model je bio ocuvan ali je bio u nekim decijim bojama i sa losim tockovima... Ubacio sam u temu o kamionima zato sto se radi o farbnju, a ne znam gde bi drugo... nemoj da se ljutite ;)

Slika0358.jpg


Slika0360.jpg


Slika0363.jpg


Slika0365.jpg


Slika0371.jpg


Slika0373.jpg
 

speed2

Član foruma
Okušao se ja bijelim autolakom, stekao samopouzdanje :D
krenem ja žutom, ma nije to kao sa bijelom hehe. I šta ću, sad sam već krenuo lakirati... i ispadne ovako. Ono, nije baš ko' saliveno, ali meni može proći. Još nedostaje nadogradnja od ovog kamiona, koja je također u žutu boju išla. Vozilo je zamišljeno kao da je od Hrvatske Pošte. Imaju i oni ovakvog. inače, ovaj je herpa



Uploaded with ImageShack.us
 
A

Anonymous

Guest
Kak nije išlo :??: :??:

Mislim, govorim...vidi ti se da je nekako čudna caklina. Ako si bijelom uspio, a žuta baš nije pic-pic. :uvrnut :uvrnut Da nije možda sprej malo bananica???
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh