Kako obojati kamion

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

zdaki

Aktivan član
ma samo napred, nemas sta toliko pogresiti, ako pogresis opet sve ispocetka. I meni je ovo uspelo iz drugog ili mozda treceg puta jer nikad ranije nisam sprej drzao u ruci, a kamo li farbao kamione :D Srecno
 

vule

Poznati forumaš
nije bogzna kaj,moram si prikupiti neke materijale(masking tape,primer i akrilke boje) i spraksati ruku za farbanje prvi put sam delal sa zračnim kistom
MB031010003-1.jpg

MB031010005-1.jpg

izgleda odma postaran
 

vule

Poznati forumaš
jesam ga!Za prvi put sam čak i zadovoljan,mada treba još tu caka i iskustva,sude mi............
prodaja041010011-1.jpg

prodaja041010010-1.jpg

prodaja041010012-1.jpg

pucajte!!!!ko bi tu kaj poboljšal,dodal oduzel,krenite ;SAD..............
 

NClight

Hybernated
Definitivno bih investirao u maskol i maskirnu traku... sve izgleda dosta neuredno.
Mnogo stvari se može odraditi i kvalitetnim marker-flomasterima (ima čak srebrnih i zlatnih!), finim kistovima reda 00 i tanjim.
Tanke bijele linije ekipa radi sa korekturnim flomasterom (Edding npr.) i korekturnim trakama.
Većinu stvari možeš nabaviti u domaćim avio-modelarskim trgovinama i većim/poznatijim trgovinama igračkama.

Za prvi, i nije loše :palac_gore: ... no mislim da možeš i bolje... kako si i sam rekao, iskustvo a ja bih dodao i strpljenje ;)
 

zdaki

Aktivan član
Da su granice izmedju boja ravnije bilo bi puno bolje :) Trebalo je samo bolje da odradis pripremu i zastitu delova koje ne farbas istom bojom, ostalo bi trebalo da je ok ako si hteo takvo bojenje. Ali sve se to stice iskustvom ;)
 

vule

Poznati forumaš
investicija je več odrađena(rađeno običnom krep trakom,rezuckanje i sl),bila je i žurba u pitanju
bude išel opet u Mr.Muscolo jer sad mislim da netreba nitro :crvenilo: :crvenilo:
 

NClight

Hybernated
Ako baš želiš dobre rezultate, bolje je kupiti kvalitetnu modelarsku traku za maskiranje nego običnu pik-traku... imaš je u Hanich modelarskoj trgovini, bilo i u Balisti, Land of Magic trgovinama, povremeno u Turbo-limaču imaju tekućinu za maskiranje (nekada Humbrolov Maskol) koja postane "gumasta" nakon sušenja i odlična je za udubine, prozore (ne nagriza) i ostale nezgodne dijelove koje ne želiš pofarbane, a nanosi se kistom/pemzlom/čopičem ili tankom iglom/čačkalicom. Na bayu i po internet shopovima naći ćeš još veći izbor tih "sitnica".

Dosta trikova možete naći na avio-modelarskim forumima... pa bacite pogled :>idea:

Najbitnije od svega je ostaviti model između slojeva boje da se dobro osuši, ostaviš ga dan-dva. Valja raditi polako i sa strpljenjem, jer na brzinu se više ni deca ne delaju >:D:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Evo jednog eksperimenta i od mene, nije kamion ali je ipak H0 model u pitanju.

Modela prepoznajete, boja je Humbrol 11 a "kist" je "visokokvalitetna" spuzva za tanjure :D


Nisam skinuo osnovnu boju sa modela nit' sam Humbrol-boju pomesao sa nekim sredstvom za razredjivanje;
samo sam dobro promuckao kanticu pre nego sto sam je otvorio (5 min). Posle sam samo umocio spuzvu u boju i "tapkao"
po modelu.
Evo kakav je model ispao posle prvog "tapkanja":

Kad se prvo farbanje osusilo, doslo je drugo posle cega je model bio gotov bar sto se farbanja tice.

DOBRA STRANA je to sto za kratko vreme i bez puno "sta cu, kako cu, s' cime cu..." ofarbate vozilo.
Ako dobro "tapkate" spuzva ce na modelu ostaviti samo onaj prvi tanki sloj a ostalu boju ce da pokupi i "ponese" sa sobom.
Dobro je i to sto spuzva "ugura" boju u svaku rupu na modelu i neostavi neofarbani deo.

LOSA STRANA je to da ako neutapkate dobro boju i ostavite deblji sloj onda ce boja na tom delu da bude kao na donjoj slici.
Ako zelite da dobijete "patinirani" model to i nije tako lose ali ako zelite "nov, novcat" model onda je to problem.

Sve u svemu, preporucujem ovaj nacin farbanja svima koji nemaju Airbrush ili im se ne isplati da ga nabavljaju
zbog farbanja dva-tri kamioncica.
Isto tako, preporucujem da boju razredite da bi se dobio tanji sloj. Moze slobodno da predjete dva, cak i tri puta ukoliko je boja razredjena
bez straha da cete da izgubite formu i deko-karakteristike modela kojeg farbate.
 

Attachments

  • DSC08740.JPG
    DSC08740.JPG
    279.4 KB · Pregleda: 32
  • DSC04035.JPG
    DSC04035.JPG
    241.9 KB · Pregleda: 32
  • DSC04063d.jpg
    DSC04063d.jpg
    284.9 KB · Pregleda: 32
  • DSC04063c.jpg
    DSC04063c.jpg
    242 KB · Pregleda: 33

Mon

 
Osoblje foruma
Na isti nacin kao sto sam opisao, sa spuzvom ali da me ubijes nemogu da se setim
koje sam boje pomesao da bi dobio onu plavu! :??:
 

NClight

Hybernated
Ovo ćemo kopirati u "Radionica Eureka!", genijalno jednostavno, i sa odličnim rezultatom! Bravo! :palci_gore: :naklon: :palci_gore:
 

vule

Poznati forumaš
tamiya111010001-1.jpg

stigla roba ,sad moram obići sve klince koje poznam ,ak imaju rabljenih vozila :D
 
A

Anonymous

Guest
Svi koji imaju mogućnosti podignuti robu osobno, nije potrebno plaćati poštarinu. Čovjek je u Zgrebu u Zapruđu... Balokovićeva 61
 

speed2

Član foruma
gledam malo prethodnu stranicu, te spužva trik, svaka čast Mon!
Nego, mene muči nešto oko bojanja poluprikolice. Imam istu ovakvu, samo žute boje. Herpa je proizvođač obje (slika donja s nekog talijanskog foruma, koliko se sjećam, ali neznam kojeg :hmmm )



Uploaded with ImageShack.us

dakle, ceradu mi nije problem obojati, kao i poluprikolicu. Ustvari ceradu ću ostaviti žuto, a koš ili sanduk, kako tko zove, bi u sivo. Znači isto kao i na slici gore. No, radi detalja, obojao bi i ove rubove u svijetlo -plavu boju. Sad me zanima, kako povući te ravne crte? Do sad ja obično bi uzeo čačkalicu, pa vukao. No, ovdje ima dosta tog za u plavo, sa svih strana. Negdje bi mi se posrećilo pa bi ostalo ok, ali imam osjećaj da bi se drugdje razlila boja van tih crta. Ipak, crte koje treba preći, odnosno detalji, nisu niti urezani (pa da bi boja uplivala u njih), a nisu ni izbočeni toliko mnogo, da bi mogao, ako sam dosta precizan ne taknem ono do toga.
Kako to iskusni stručnjaci rade? :)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Evo brisaca kojih sam uspeo nekako da sredim.


I metalik i crnu boji sam naneo permanent marker-flomasterima sa tanjim vrhom.
Da mi se ruke nisu tresle ispalo bi bolje ali sta je tu je. :D
 

Attachments

  • DSC09124.JPG
    DSC09124.JPG
    129.2 KB · Pregleda: 25
  • PROMAR~1.JPG
    PROMAR~1.JPG
    149.9 KB · Pregleda: 25

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh