Kako obojati kamion

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

speed2

Član foruma
Može biti night da je do boje, ali sad što je tu je... lekcija za drugi put :prof:
Nego, imam još od davno ovaj autobus. Man, Wiking je proizvođač. Nekad davno, e sad, neznam točno šta mu bi.. :D
uglavnom, frend ga prebojao airbrushom u bijelo, ali nešto sam ja prije kemijao po njemu, pa nije mogao ispasti savršeno bijel... i sad mene muči kako skinuti ovu boju, a da plastiku ne rastopi... Čuo sam da ima shema s coca- colom, razređivačem i sl., ali me strah zbog plastike. Mislim, postoji li mogućnost skinuti ovu boju, da dobije izvornu svoju? No, naravno, ne očekujem da mu izvorna boja sjaji, već da mogu ponoviti postupak i obojati autobus. Jer, ovako mi je malo blentav po pitanju izgleda. Inače, da se rastaviti, koliko se sjećam, zato krov i nije bojan, a stakla nisam trebao zaštićivati...
ima tko dobar i pametan savijet? klopa Unaprijed hvala.
btw; za usporedbu o debljini boje, odnosno kako dobro nije (mogla) sjela, najbolje je pogledati na slici koja od staga prikazuje bus. Jedvo se nadzire natpis "MAN", a svijetla su isto tako na granici...




Uploaded with ImageShack.us



 

speed2

Član foruma
ovo je bus u originalu (slika by wiking). Znači tako je izgledao prije cca 4 godine. Nakon toga sam ja krenuo bojati kistom dio po dio ( :aplauz: :aplauz: :x:o: )... mislio da će ostati kao neki prije model (eh, kad se sjetim početaka tih :D :D ).. i onda kad sam vidio da ne ide, a bila je bijela boja u igri (revell), pa dao frendu da pukne airbrushom opet u bijelo. Ispravio je koliko se dalo, pa su prethodne slike rezultat toga... sad bih ja ispravio do kraja, jer sam se značajno "osvijestio" u bojanju modela (mada nisam još majstor za to). Ali za ispraviti, ako se i koliko da, treba oguliti boju bijelu... pa ispočetka... samo treba se vratiti na početak



Uploaded with ImageShack.us
 
A

Anonymous

Guest
Ako je samo revell u igri onda ga natopi sat vremena u mr.muscolu za pećnice. Boja bi se trebala razići i samo ispereš vodom. Ukoliko ne dadne rezultata onda ćemo malo žešće. Probaj prvo ovako!
 
A

Anonymous

Guest
Rastaviš ga i odložiš u kadu. Uzmeš dubok dah, nabrzinu ga zašpricaš da se potpuno prekrije i bjež' van. :D Ovo ozbiljno pišem jer je to veliki otrov
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
nightrain kaže:
Rastaviš ga i odložiš u kadu. Uzmeš dubok dah, nabrzinu ga zašpricaš da se potpuno prekrije i bjež' van. :D Ovo ozbiljno pišem jer je to veliki otrov

Ne u kadu. Nabavi nekakvu posudu koja ima poklopac koji dobro difta. (veliko pakiranje sladoleda) Ne raskužuje samo pjena boju već i pare koje se stvaraju. Zatvori i pusti da se paca jedno vrijeme. I stara četkica na kraju za struganje.
 

zdaki

Aktivan član
Ja sam preradjivao neke jeftine modele i prvo sam acetnom skinuo nalepnice i boju, malo ismirglao vodenom smirglom, osusio i isprskao sprejem. Sutradan sam isprskao lakom i to mi je bila greska. Lak je ostavio neke tackice po "hromiranoj" boji, ali sve u svemu za pocetak nije ispalo lose. Postavicu slike ovih dana svih modela koje imam. Kad sam prvi put koristio sprej, naneo sam debeo sloj farbe, pa sam sve skidao pa opet. Mora se prskati pazljivo i sa neke udaljenosti koja se verovatno stice iskustvom :) Ja jos uvek nisam uspeo da se uzvezbam. Mozda je cak bolje iz dva sloja nanositi boju. Ako uspes da ga sredis kao na ovoj drugoj slici, bice bombonica :D I onda mu udari neke detalje i to je to. samo napred i srecno :D I jos jedan savet. Opet pazljivo procitaj prvi post u ovoj temi. :) :palac_gore:
 

vule

Poznati forumaš
odlučil sam se na farbanje jednog starog Mercedesa,sa 3 osovine i odma problem
HOvoznipark011010030.jpg

ja bi ga pofarbal u bijelo,sa crvenom crtom kakav je bil 80 u susjedstvu,probal sam skinuti farbu sa Mr.Muscolom,ali nejde !!!! :evil:
E sad iskusnjaci ako ga samo prešpricam sa sprejom jel to bu dobro i kak vi skidate postoječe farbe sa metalnih kabina??? :??:
 

zdaki

Aktivan član
Nisam strucnjak, ali sam na preradi kineskog dafa xf sa metalnom kabinom skidao acetonom za skidanje laka sa noktiju. Skine sve do metala :) Ne znam i ne drzi me na rec, ali mislim ako prefarbas preko te boje nije to to. Ako je lakirano, cisto sumnjam da ce se primiti boja, ali ipak sacekaj savet nekog strucnijeg :)
 

dvlase4

Poznati forumaš
Ako možeš zaštititi plastične djelove,onda ti je garant dobar nitro razređivač.Bude ga zgulil do kosti.Kasnije naneseš prajmer i možeš bez brige početi sa bojanjem koje želiš.
 

vule

Poznati forumaš
rastavil sam podvozje od kabine i skinul stakla,sad sam ga stavil u posudicu sa poklopcem i nitro natočil,pa ujutro javim rezultat :citaj:
 

dvlase4

Poznati forumaš
Skinuti če sigurno sve.Več nakon sat vremena a onda sa jednom starom keficom za zube bez problema počistiš sve.Kada budeš farbao,svakako stavi prajmer jer taj metal je neka legura.
 

speed2

Član foruma
vule kaže:
E sad iskusnjaci ako ga samo prešpricam sa sprejom jel to bu dobro i kak vi skidate postoječe farbe sa metalnih kabina??? :??:

metalna kabina- aceton. Znači, potvrđujem gore navedeni savjet za korištenje dotičnog. Tako sam do sada radio i uspiješno je bilo. A i ako ti se zamuti tj. razmaže boja koju si acetonom išao skinuti, nema veze. Još uvijek je blijeđa nego kakva je u izvornom obliku pa će biti dovoljna za podnijeti bijelu boju. Uspiješno ti bilo! Nego, tebe muči cijela žuta boja ili samo crna crta? Nemoj me slušati (odričem se potencijalne odgovornosti :D ), ali ja sam do sad na žutu i sl., po metalu komotno išao bijelim sprejom, pa bi me više mučila crna boja preko žute... mada, kad razmislim, ova kabina je takva, da postoji i mogućnost gubljenja detalja, ako ideš direkt preko žute, pa je dobro skinuti boju. Najviše pažnje pri bojanju obrati na prednju masku i znak od mercedesa. Radi detalja, da se ne prekriju...
Ja sam imao, tj. još imam, takvog Mercedesa. Samo ja sam ga u plavo puknuo, skratio za jednu osovinu i tako...
btw; imaš sliku tog iz tvog susjedstva? :)
 

vule

Poznati forumaš
nemam sliku,to je negda vozil sused za nekog privatnika iz ZG,kod mene su poznate šodrane(šljunčare) pa je on to fural za ZG
 

zdaki

Aktivan član
Posto nemam vremena da otvotim posebnu temu za sada neka ide ovde. Evo onog DAF-a xf 95. Bio je crven sa obicnom prikolicom. Hteo sam da ga odradim malo modernije pa sam acetonom skinuo crvenu farbu i preko udario crnu sprejem, ali pazljivo da ne popunim udubljenja i samim tim izgubim detalje. Za pocetak nisam smeo da radim nikakve slozenije detalje pa su stavljenje ove dve crte sa strane. Prvo sam taj deo ofarbao bojom hroma isto sprejem, sacekao da se lepo osusi(ceo dan jer moze doci do skidanja farbe) zalepio samolepljivi papir u tom obliku pa je onda isao crni sprej. Na ovom mom kineskom jeftinom kamionu se skida ona prednja maskica, ali pazljivo, mada iako se polomi tu je super lepak :D
Cisterna mi je mnogo bolje lezala ovom dafu nego renou, tako da je reno dobio dafovu prikolicu koja ce se isto lepo uklopiti kad je zavrsim :D. Isto kao i kamion, rasklopljena je koliko je to bilo moguce, skinuta nalepnica i farba acetonom, ofarbani krajevi u crno, pa onda ovaj deo u hromiranu. Tu je stalno dolazilo do problema jer je trebalo naneti farbe toliko da ne ostavi samo one tackice, vec da bude dovoljno nanet da izgleda glatko. Tako da mi je to iz drugog puta uspelo. Ako se nanese previse moze doci do slivanja, ali ako je naneto premalo nije glatko :D na kraju sve to spojeno posle dan dva susenja. Jos jedna napomena, ukoliko se nije lepo osusilo moze i pri najmanjem dodiru ostati otisak i onda sve ispocetka :) Nakon toga sam dodavao detalje, kao sto su ova tabla za kablove, kablovi, onaj usisnik ili filter za vazduh(ako se ne varam), farbana svetla, migavci... I konacno na kraju sve prskano bezbojnim lakom. E sad, da li lak nije bio dobar ili sam ja negde pogresio, nije odradio posao onako kako sam zamisljao. Ostavio je sitne tackice, pa mi je malo upropasio cisternu jer je delimicno izgubila onu glatkocu koju je imala. Oko nje imam jos dosta toga da radim, ali su to uglavnom nalepnice, koje cu istampati za sve kamione od jednom. Napravljene su i dve kutije (za alat i tako te stvari) koje trebaju doci na cisternu. Izvinite ako vas malo udavihm, ali se nadam da ce pomoci bar nesto :D
 

Attachments

  • slika-daf3.jpg
    slika-daf3.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 28
  • slika-daf2.jpg
    slika-daf2.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 30
  • slika-daf1.jpg
    slika-daf1.jpg
    103.3 KB · Pregleda: 28

zdaki

Aktivan član
I felne su farbane :D I hocu da dodam svakom kamionu retrovizore pa ako neko ima neku ideju ili jos bolje sliku neka da. Pokusavao sam nesto i nisu lose ispali :)
 

Attachments

  • slika-daf6.jpg
    slika-daf6.jpg
    68 KB · Pregleda: 26
  • slika-daf5.jpg
    slika-daf5.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 26
  • slika-daf4.jpg
    slika-daf4.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 28

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh