Kupovina parnjače

Ćiro_bos

Član foruma
Thommo kaže:
Vow, ova me lokomotiva jako zanimala jedno vrijeme, a nisam imao koga pitati. Pa ću sad tebe: >:D:

- ima li problema u prolasku oštrim zavojima npr. R400mm?
- kakav je motorić - je li po voznim osobinama sličnija Rocu ili Kleinmodellbahnu?
- je li to stara ili nova Mantua serija 2-6-6-2?

Tnx!
Iskoristit ću ova pitanja iz druge teme da otvorim ovu :arrow: :
Planiram nabaviti parnu lok, ne znam još tačno koju, možda DB 93 Roco, ali to ću tek vidjeti. Kako ja nemam nikakva iskustva sa parnim lok, molim one koji ga imaju, da mi pomognu i odgovore na par nepoznanica za mene:
-Kako te lok, koje imaju i po 5 vezanih osovina mogu proći krivinu od R=360, koja postoji kod mene na maketi, kada je to problem i za neke lok sa po dvije vezane osovine? Da li postoje modeli-proizvođači koji to bolje rade i oni koji lošije ili nikako. Preporuke su dobrodošle :palci_gore: !
-Kod dizela otprilike sam izgradio kriterije za proizvođače, ali za parne mi je sve nejasno. Šta kojeg prizvođača karakteriše, šta su mane, a šta prednosti. Kod dizela su mi Piko, Lima i Fl prebrzi, je li tako i kod parnih?
-Na šta posebno treba obratiti pažnju, što je vas razočaralo kod nekih modela. Napominjem da lok kupujem da zaista vozi, a manje da se fotografiše i stoji u vitrini.
Ja gotovo da uvodim praksu da pitam za savjet *mudri* kod kupovina, nadam se da će i drugima biti od koristi :palci_gore: .
Hvala!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo ja ću ti probati reći par mojih zaključaka.

Nemam ni jednu parnjaču europskog prototipa (niti ću imati - bar ne planiram u sljedećoj petoljetki :D ), iz više razloga, od kojih je najvažnija da su - dosta skupe. Osim toga, Austrija, koja me kao željeznička zemlja najviše zanima, vrlo brzo je (raspadom Austro-Ugarske) ostala bez ugljena, te je bila prisiljena na ubrzanu elektrifikaciju - zato sva sila klasičnih elektri koje su zamijenile parnjače.

Što se tiče Amerike, kojom se malo manje bavim, njihove parnjače su puno dostupnije, pa ih imam 4 kom.

E sad - Europljani pripreme svoje parnjače za europske oštre zavoje - siguran sam da Roco, Liliput, KleinMB i ostatak bratije bez nekih problema prolaze R1, ako nema baš 5 vezanih osovina. Neke od osovina ti imaju neprototipski bočni hod (lijevo-desno), pa prolaze kroz taj 360mm zavoj, koji prave lok. nebi prošle ni u ludilu.

Kod Amera je drukčije - njihovi proizvođaču donekle drže minimum radijusa od 18 inča (cca. 460mm), i ispod toga njihove lokse teško idu. Ovdje mislim na tipove 2-8-0, 2-10-0 i slične, koje zaista nisu čak ni za europski R2, a kamoli R1! :shock:

Kako ja na maketi imam minimum R2, zato sam i pitao Sebastiana kako se ponaša ova 2-6-6-2 parnjača, jer ima odvojene mehanizme sa 3 vezane os. i trebala bi moći na oštre radijuse. Moje ostale USA parnjače (Shay, Heisler, 0-6-0) nemaju problema ni na R1.

Još nešto: Mehano proizvodi američke parnjače, ali su projektirane da bez problema idu i po R1 (provjerio sa Andrejevom 4-8-2 lokomotivom).
 

U47

Član foruma
[/quote]
Iskoristit ću ova pitanja iz druge teme da otvorim ovu :arrow: :
Planiram nabaviti parnu lok, ne znam još tačno koju, možda DB 93 Roco..............[/quote]

O Roco modelu BR 93 lahko rečem le najbojše, imam ta model in je preizkušen na prijateljevi maketi. Dobre vozne lastnosti,ni problema pri kretnicah in manjših krivinah.
 

Ćiro_bos

Član foruma
U47 kaže:
O Roco modelu BR 93 lahko rečem le najbojše, imam ta model in je preizkušen na prijateljevi maketi. Dobre vozne lastnosti,ni problema pri kretnicah in manjših krivinah.
Hvala Sebastian!
Može li slučajno fotos odozdo osovina, da vidim koje su osovine pogonske, koje imaju gumice i koje primaju struju sa šina. Budem zahvalan, i da, koliko je brza lok na nekakvom zadanom naponu- analogno oko 9 V, u odnosu na druge lok?
 

U47

Član foruma
Ćiro-bos, bom poslikal spodnji del in še danes objavim slike.
Lokomotiva je pri isti napetosti počasnejša od Lime in podobnih firm. Ni noben dirkač in se lepo vozi pri manjši napetosti.
 

NClight

Hybernated
Evropski proizvođači rješavaju probleme vezanih osovina sa nekoliko kompromisa:
Parni cilindri su "razmaknutiji" tj. malko više vani nego bi bilo po mjerilu
Poluge su sa većim bočnim tolerancijama i ne naliježu usko jedna uz drugu, zbog slijedećega...
Kotači tj. osovine imaju veću slobodu postrance, tj. pomak osovine.
na dužim loksama se na nekim kotačima ne radi vijenac, ali je kotač nešto širi (kako nebi "pao" i zaglavio izvan ili unutar šine)

Ono što znam od kolega koji imaju H0, Fleischmann slovi za dobrog proizvođača, a tu je i nekoliko njihovih modela u ne preskupoj klasi koje se lako pretvore u JDŽ-JŽ lokomotive (vidi popis na http://site.railserbia.net/index.php?op ... &Itemid=31 )
Kod Roco-a valja pripaziti jer imaju lokse koje ne idu na R1, kao i kod Brawa i Trixa!

BTW, R1 je kod raznih proizvođača u raznim setovima tračnica drugačiji, i na to valja pripaziti!
BTW2, MOKO ima akciju Fleischmann parnjača u H0 i N... obavezno pogledati!
 

U47

Član foruma
Ćiro-bos, slike z malo zamude zaradi tehničnih težav :)

Spodnji del DR 93.374:
eDSC_5156.jpg


Spodnji del DB 93.682:
eDSC_5157.jpg


Upam, da se vidi kar te je zanimalo pri lokomotivi.
 

Ćiro_bos

Član foruma
Hvala Sebastian, mnogo mi je pomoglo :naklon: ! Još i one slike iz tvoje teme, pa sam još više zagrijan da kupim ovu ljepoticu :ljubav .
Ako nisam previše naporan, a znam da jesam :??: , možeš li mi odgovoriti na kojim kotačima se nalazi pick-up za prijem struje na lok, pošto se na snimku to ne vidi :shock: ?
pozdrav
 

Ćiro_bos

Član foruma
NClight kaže:
Ono što znam od kolega koji imaju H0, Fleischmann slovi za dobrog proizvođača, a tu je i nekoliko njihovih modela u ne preskupoj klasi koje se lako pretvore u JDŽ-JŽ lokomotive (vidi popis na http://site.railserbia.net/index.php?op ... &Itemid=31 )
Kod Roco-a valja pripaziti jer imaju lokse koje ne idu na R1, kao i kod Brawa i Trixa!
BTW, R1 je kod raznih proizvođača u raznim setovima tračnica drugačiji, i na to valja pripaziti!
BTW2, MOKO ima akciju Fleischmann parnjača u H0 i N... obavezno pogledati!
Hvala na savjetima NC. Više puta se pokazalo da je zaista trebalo da te poslušam :crvenilo: , pa ću sve ovo imati na umu :??: !
Kod kupovine ovoga puta mi je glavno da:
-Manja lok, ne premala, bez zasebnog tendera, koja vizuelno meni odgovara :ljubav
-Lok može proći R=360 bez problema
-Da je spora-sporija od drugih lok na istom naponu (analogija :mad: ).
Ja imam 3 lok Roco koje su znatno sporije od ostalih. Imam 2 FL koje su jako brze, takođe Lima, a Mehano je malo sporiji, ali opet brži od Roco. Trix tek očekujem.
Moko mi je čak teže dostupan nego e-Bay, pa ću to riješiti vjerovatno tamo.
Većina moga voznog parka je DB, pa bi neka DB parnjača lijepo ušla u sve to. Kolekcionarstvo modela ex JŽ, pa i prerada istih, bi me previše skupo koštalo tako da ja, za sada, ne idem na to. To je moja :ples neka željeznica i jedino što bih zaista volio nabaviti sa ovih prostora je Kenedy 661 u klasičnoj zelenoj boji. I to kada naiđem na korektnu izvedbu.
P.S.
Napon sam smanjio sa 11,15 na 10,15, tako da u vožnji pod opterećenjem lok ide na 9,5 V. Niže ne mogu ići zbog većih uspona (ipak je potrebna snaga), te sigurnog okidanja releja, boljeg prijema struje sa šina, itd. To je još jedan savjet koji sam poslušao!
 

NClight

Hybernated
Ćiro,
Za JŽ-JDŽ prerade na nekim je modelima dovoljno montirati oznake - pločice i eventualno skinuti ili dodati poneki detalj. Većih prerada nebi trebalo biti, barem na dva-tri modela.

Ako baš ideš na neku "njemački orjentiranu" verziju vozila na maketi, možeš si dozvoliti čak i teretne parnjače ili "univerzalke" koje vuku po par starih tipova vagona... danas se takva slika može vidjeti na prugama kada voze muzejski ili specijalni "railfan" vlakovi, dakle imaš opravdanje za "paru" i par starijih vagona, npr Schurtzen ili još bolje Hechte ("štuke" kod nas) a lijepo izgledaju i dvoosovinski Donnerbuchsen vagoni. Sve nabrojane rade svi veći proizvođaći... Roco, Fleischmann i Trix ali ima i nešto "specijalaca" od proizvođača kao Liliput i Brawa!

Parnjača sa par "rustikalnih" >:) vagona uvijek dobro izgleda na maketi bilo koje epohe :plaza:

Usputno ili baj-d-vejno... netrebaš uvijek slušati savijete kao nešto šta se mora poslušati... ja rađe gledam na to kao "guranje bube u uho" >:) da ljudi razmisle i o drugim alternativama ili steknu i drugačiji pogled na istu stvar.

Bitno je da je zabavno :ples
 

Ćiro_bos

Član foruma
NClight kaže:
Ćiro,
Za JŽ-JDŽ prerade na nekim je modelima dovoljno montirati oznake - pločice i eventualno skinuti ili dodati poneki detalj. Većih prerada nebi trebalo biti, barem na dva-tri modela.
Ako baš ideš na neku "njemački orjentiranu" verziju vozila na maketi, možeš si dozvoliti čak i teretne parnjače ili "univerzalke" koje vuku po par starih tipova vagona... danas se takva slika može vidjeti na prugama kada voze muzejski ili specijalni "railfan" vlakovi, dakle imaš opravdanje za "paru" i par starijih vagona, npr Schurtzen ili još bolje Hechte ("štuke" kod nas) a lijepo izgledaju i dvoosovinski Donnerbuchsen vagoni. Sve nabrojane rade svi veći proizvođaći... Roco, Fleischmann i Trix ali ima i nešto "specijalaca" od proizvođača kao Liliput i Brawa!
Parnjača sa par "rustikalnih" >:) vagona uvijek dobro izgleda na maketi bilo koje epohe :plaza:
Ja bih se baš namučio da promijenim oznake na nekim loksama, bilo kojim. Mislim da će taj period moga modelarstva tek da dođe :??: .
Ova parnjača će da vozi jedan stariji muzejski voz od 3 KMB vagona koja mi se ionako nisu uklapali uz ostale, tako da jedva čekaju ovu lok.
Kada bih poslije (ako mi se svidi) nabavljao druge parnjače, onda bih tražio teretne, za vuču teretnih vozova, najvjerovatnije seriju ex JŽ 33 koja se još uvijek može ovdje vidjeti uživo :ljubav , ne vjerujem da bih posegao za 62, ili 11 .
Pozdrav
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

pratim forum od pocetka, ali do sada se nisam javljao. Medjutim, ova tema me je zaintrigirala; naime, u kolekciji imam Rivarossi CIWL Orient express, i to inacicu Venice Simplon i Ostende Vienna. S obzirom na naslov ove teme, molim Vas za savjet; koja bi parna lokomotiva najbolje odgovarala za vucu kompozicija?

Hvala
Martin
 

NClight

Hybernated
Pozdrav Martine... :welcome:

Budući su ti vlakovi prometovali kroz nekoliko država, nisu bili vučeni sa samo jednim tipom ili serijom lokomotive.
Za korektan izbor lokomotive bi trebali znati koju zemlju preferiraš, te koju epohu ili vremensko razdoblje prometovanja ovih vlakova.
Rivarrosi je u ponudi imao i odgovarajuće lokomotive, a mislim da ih ima i danas, iako je do njih teže doći, ali može se naći gotovo sve i kod drugih proizvođača.
Ovdje može doći i do zabune oko mjerila, jer su oba vlaka rađena u H0 i N (N sada radi Arnold koristeći Rivarrosi kalupe) mjerilu, pa je i to koristan podatak.

Za početak, ova tema na susjednom forumu bi mogla biti zanimljiva, jer govori o Orient Expressu i u našim krajevima:
http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a

Najpoznatija lokomotiva koja je vukla OEx je bila Bavarska S 3/6 (Njemačka DRG BR 18)
 

Martin

Poznati forumaš
Hvala na dobrodoslici,
da, zaboravio sam napisati, radi se o H0, to su setovi Rivarossija 4010,4020,4088,4089 i posebno WR/S 4090.
E sada, po pitanju podrucja, najbolje bi bilo da je s nama sto blizeg podrucja, (dijelom je VSOE/SVOE prolazio i kroz Zagreb), pa tu pokusavam napraviti neki kompromis. Osobno, volio bih neku Fleischmann ili Rivarossi lokomotivu, tvornicki opremljenu dekoderom (i za zvuk - ali tu imam druga pitanja).

Pozdrav!
 

NClight

Hybernated
Za "domaću" situaciju baci pogled na već navedeni link (obrađeni su i Beograd i Zagreb za OEx)

malko dodatnog pretraživanja po netu će dati možda odgovarajuće rezultate za ostale zemlje, a ono što je "pakirano" sa modelima je:
TRIX 22182 za njihove CIWL setove 23426 i 23436
To je Bad. IV h
T22182.jpg

Valjala bi za "tikovinu" tj drvene CIWL vagone od 1918 na dalje.

Arnold je u svoje setove (koji su smanjeni Rivarossi) pakirao istu loksu kao njemačku BR 18
Rivarossi je i danas proizvodi, a dobavljiva je i od Trixa:
HR-2029.jpg


Vidi :arrow: http://rivarossi.hornbyinternational.co ... s/hr-2029/

Arnold je pakirao i jednu elektru u svoj set OEx!
E16.10 je u setu sa Packwagen CIWL 1248M,Schlafwagen CIWL 3522A,Schlafwagen CIWL 3528A und Speisewagen CIWL 2856
70379.jpg


Budući je OEx u svojoj najpoznatijoj verziji prolazio kroz 13 država, imaš fini istraživački zadatak :ples
Ovo je tek početak priče, a nismo ni zagrebali po površini klopa

Npr. Micro-metakit radi divnu Austrijsku loksu koja je vukla OEx:
http://www.fleischmann.com/micrometakit/mmk00800.html
ali sjedni prije klika... cijena je vrlo jeftina... 1995 US$
>8-o:
Za daljnje istraživanje:
http://mikes.railhistory.railfan.net/r045.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Orient_express
http://de.wikipedia.org/wiki/Orient_Express

I Google... >:)
 

NClight

Hybernated
Re: Orient Express

U47 kaže:
Martin, NClight, Orient Express je moja druga ljubav :ljubav :ljubav :ljubav
A prva? >:)
Moja prva je sve DRG, posebno jedna prekrasna kompozicija, pandan OEx-u, Rheingold! :ljubav
 

U47

Član foruma
NClight kaže:
U47 kaže:
Martin, NClight, Orient Express je moja druga ljubav :ljubav :ljubav :ljubav
A prva? >:)
Moja prva je sve DRG, posebno jedna prekrasna kompozicija, pandan OEx-u, Rheingold! :ljubav

A prva naravno DRG, plus K.Bay.Sts, KPVE.................
Liliput Rheingold kompozicijo imam :)
Thommo pravilno! :palci_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh