Model JZ 661 Kenedija u 1:87

nik

Veteran foruma
Sad ne znam da li si ti onaj stari Nik..jer je taj rekao da nece vise pisati na forumu ali ajde da odgovorim:D: Bi ja mozda nabavio nekog Kendzu ali postoje jako slicne USA lokse pa mi se nesto ne daje tolika lova za nesto sto je slicno a duplo vise para kosta!
Zatim: kada NE bih kupio Kendzu ili bilo sta nostalgicno iz ponude..izbegao bih rafalnu paljbu zakovicara i cepidlaka kako nesto nije kako treba ili je neparan broj zakovica a treba paran tako da bih pre kupio (da imam navaca) pravi model 1/1 nego 1/87 cisto da mi se neko ovde ne popenje na moju Americku glavu:wc:
Pišem samo u ovoj temi o 661.:D
Ako kupiš 661 neće nitko TEBI prigovarati za broj zakovica jer ju nisi ti napravio.
Ti bi se ionako bavio samo weatheringom na istoj a to znaš napraviti.
 

nik

Veteran foruma
Evo mog kratkog slikovnog pregleda smislenih tvorničkih JŽ modela (subjektivan pogled).

JŽ 661-100 građena 1960/61. (nova iz tvornice) epoha 3c (paše i za epohu 4a pogotovo ako se na čelo naknadno doda jetkani metalni JŽ logo npr. od Kluba Baat).
Zelena ralica, bez JŽ loga, ovalni crni obojnici, USAID tabla, ovalna EMD pločica na žutoj crti.
index.php

Ovdje bi najrađe vidio ljubljansku lokomotivu 163 ili 164* ali može i beogradska (skopska je ipak najlošija opcija).
Ljubljanska lokomotiva 164 već sa metalnim JŽ logom i velikim okruglim odbojnicima.
3872437676_deeb503703_z.jpg

Slika je već sa početka epohe 4a.

JŽ 661-200 građena 1970/72/74. (nova iz tvornice) epoha 4a (paše i za epohu 4b).
Isprugana crno-žuta ralica, 'blok' JŽ logo, okrugli zeleni obojnici, bez USAID table, četvrtasta EMD pločica iznad žute crte.
JZ661276.jpg

Ovdje bi najrađe vidio neku beogradsku lokomotivu.

JŽ 661-200 građena 1966. (već sa bočnim natpisom na hrvatskom ali još bez povišenog hladnjaka) epoha 4b.
Isprugana crno-žuta ralica, 'retro' JŽ logo, okrugli obojnici, bez USAID table, ovalna EMD pločica na žutoj crti.
jž zg 661.JPG
Ovo može biti samo zagrebačka lokomotiva (na gornjoj slici je lokomotiva već 'cenzurirana' nakon '91. pa su bočni natpis i čeoni logo prefarbani).
Za usporedbu lokomotiva podserije 200 iz 1966. kao nova iz tvornice.
GM-202-Zagreb.jpg

Ova varijanta nije prikladna kao model jer se pojavila prekasno za epohu 3 a bez JŽ loga nije karakteristična niti za epohu 4 osim njenog početka.

Ovo bi prema mom mišljenju bile najbitnije varijante za JŽ eru a ostaju još SŽ, HŽ i ŽS modeli.

*) ne sjećam se sad da li lokomotive 163 i 164 imaju na kraćem nosu poklopčić koji se otvara kao na podseriji 200 ili obratno...? :hmmm:
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, koji poklopac imaš u mislima?
 

nik

Veteran foruma
Nik, koji poklopac imaš u mislima?
Mali kvadratni poklopac sa rešetkicom gore na kraju hratkog nosa. Vidi se u prvom planu na slikama lokomotiva 145, 276 i 202 u mom prethodnom postu. Kod novijih lokomotiva podserije 200 se otvara kao na ovim slikama a na starijim kao na podseriji 100 (bravice su na suprotnoj strani).

'Uobičajena' (novija) vratašca.
jž zg 661---.JPG

'Obrnuta' (starija) vratašca.
kfor661.jpg
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Evo mog kratkog slikovnog pregleda smislenih tvorničkih JŽ modela (subjektivan pogled).

JŽ 661-100 građena 1960/61. (nova iz tvornice) epoha 3c (paše i za epohu 4a pogotovo ako se na čelo naknadno doda jetkani metalni JŽ logo npr. od Kluba Baat).
Zelena ralica, bez JŽ loga, ovalni crni obojnici, USAID tabla, ovalna EMD pločica na žutoj crti.
index.php

Ovdje bi najrađe vidio ljubljansku lokomotivu 163 ili 164* ali može i beogradska (skopska je ipak najlošija opcija).
Ljubljanska lokomotiva 164 već sa metalnim JŽ logom i velikim okruglim odbojnicima.
3872437676_deeb503703_z.jpg

Slika je već sa početka epohe 4a.

JŽ 661-200 građena 1970/72/74. (nova iz tvornice) epoha 4a (paše i za epohu 4b).
Isprugana crno-žuta ralica, 'blok' JŽ logo, okrugli zeleni obojnici, bez USAID table, četvrtasta EMD pločica iznad žute crte.
JZ661276.jpg

Ovdje bi najrađe vidio neku beogradsku lokomotivu.

JŽ 661-200 građena 1966. (već sa bočnim natpisom na hrvatskom ali još bez povišenog hladnjaka) epoha 4b.
Isprugana crno-žuta ralica, 'retro' JŽ logo, okrugli obojnici, bez USAID table, ovalna EMD pločica na žutoj crti.
View attachment 75771
Ovo može biti samo zagrebačka lokomotiva (na gornjoj slici je lokomotiva već 'cenzurirana' nakon '91. pa su bočni natpis i čeoni logo prefarbani).
Za usporedbu lokomotiva podserije 200 iz 1966. kao nova iz tvornice.
GM-202-Zagreb.jpg

Ova varijanta nije prikladna kao model jer se pojavila prekasno za epohu 3 a bez JŽ loga nije karakteristična niti za epohu 4 osim njenog početka.

Ovo bi prema mom mišljenju bile najbitnije varijante za JŽ eru a ostaju još SŽ, HŽ i ŽS modeli.

*) ne sjećam se sad da li lokomotive 163 i 164 imaju na kraćem nosu poklopčić koji se otvara kao na podseriji 200 ili obratno...? :hmmm:

Pod 'retro' JŽ logo na varijanti ŽTP Zg (epoha 4b) mislim na ovaj sa donje slike (kao i takav ukupni izgled lokomotive).
JZ%20661.jpg

http://www.magreisen.at/flohmarkt/HO/gm-lokomotiven/JZ-661.htm
 

nik

Veteran foruma
Kao model lokomotive u obzir dolazi samo jedna od ove dvije; 163 ili 164, jer to ne iziskuje izradu novog alata za podseriju 000. Ukoliko se radi 163 nije potreban nikakav novi alat ali nedostatak je što je ova lokomotiva dosta davno prestala voziti. Za razliku od nje lokomotiva 164 je vozila donedavno ali za nju bi trebalo napraviti novi alat za čeone lampe. U svakom slučaju, bilo da se za SŽ odabere 163 ili 164, trebalo bi za onaj JŽ model iz epohe 3c uzeti drugi od ova dva broja da se bespotrebno ne ponavljaju.
 
  • Like
Reactions: 81i

nik

Veteran foruma
Za lokomotivu bi bilo zgodno da imamo model u plavoj boji (jer je to karakteristična boja HŽ dizela) ali tu je problem što su sve tri (?) plave bile podserija 000 i još k tome imale povišeni hladnjak. To bi značilo novi alat za gornju plohu dugog nosa (drugačiji hladnjak), čeone plohe (drugačija pozicija numberboardsa) i bočnu plohu malog nosa (bez 'poklopčića') a čini mi se da se tu investiciju teško može opravdati pogotovo što lokomotive 2061 nikada u većini nisu bile prefarbane u plavo a zelenih je bilo do samog kraja.

U tom slučaju ostaje opcija u zelenoj boji pa onda imamo i nekadašnju podseriju 200 i lokomotive sa originalnim hladnjakom što znači da nema dodatnih troškova za izradu alata. Lokomotive kojima su samo neuredno prefarbani JŽ natpisi i dodani HŽ nemaju baš smisla jer im je onda nužan i weathering pa nam ostaju one koje su u ranoj fazi HŽ-a bile nanovo ofarbane u zeleno ali sa kontinuiranom žutom crtom (bez bočnih natpisa) slično kao SŽ.

Najbolje bi nam onda odgovarala lokomotiva iz HŽM (bivša 661-217).
HŽ 98 78 2061 023-4 (prilikom dolaska u HŽM prenumerirana u 032-5 kako bi se 'pokrila' neka adimistrativna pogreška).
HŽM 1.JPG
HŽM 2.JPG
HŽM 3.JPG
HŽM 4.JPG
HŽM 5.JPG
Čini mi se da je ovo jedina HŽ 2061 nekadašnje podserije 200 koja je prefarbana u 'novu' zelenu shemu (a ujedno je i sa starim hladnjakom).
 
Last edited:
  • Like
Reactions: 81i

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Najbolje bi nam onda odgovarala lokomotiva iz HŽM (bivša 661-217).
HŽ 98 78 2061 023-4 (prilikom dolaska u HŽM prenumerirana u 032-5 kako bi se 'pokrila' neka adimistrativna pogreška).
Čitaj: majmunarije i majmunska posla majmuna koji su se dokopali željeznice :glup:glup:glup
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
.ne sjećam se sad da li lokomotive 163 i 164 imaju na kraćem nosu poklopčić koji se otvara kao na podseriji 200 ili obratno...? :hmmm:
Ako se ne varam, te pante na vratima su se počele okretati tamo negdje od broja 144 pa nadalje....
 

nik

Veteran foruma
Ako se ne varam, te pante na vratima su se počele okretati tamo negdje od broja 144 pa nadalje....
Da, a to je i logično jer iako su 143 i 144 rađene u istoj godini tvornički brojevi su im dosta udaljeni što znači da nisu iz iste proizvodne serije.
GM 26269/61 ŽTP "Beograd" 661-142 ŽTP "Beograd"
GM 26270/61 ŽTP "Beograd" 661-143 ŽTP "Beograd"
GM 26744/61 ŽTP "Skopje" 661-144 MŽ
GM 26745/61 ŽTP "Skopje" 661-145 MŽ

http://www.pospichal.net/lokstatistik/22622-jz661.1.htm
 

damir661

Veteran foruma
@JŽ 661-200 građena 1970/72/74. (nova iz tvornice) epoha 4a (paše i za epohu 4b).
Isprugana crno-žuta ralica, 'blok' JŽ logo, okrugli zeleni obojnici, bez USAID table, četvrtasta EMD pločica iznad žute crte.

Dolaze u obzir neke od 242-264 (Beograd+Novi Sad+Priština)
661-261.jpg
JZ 661-251.jpg

Inače zanimljivo da i 163 i 164 na kraćem delu imaju vrata sa otvorima, što nije bilo uobičajno za ostale.
 

damir661

Veteran foruma
Da, a to je i logično jer iako su 143 i 144 rađene u istoj godini tvornički brojevi su im dosta udaljeni što znači da nisu iz iste proizvodne serije.
GM 26269/61 ŽTP "Beograd" 661-142 ŽTP "Beograd"
GM 26270/61 ŽTP "Beograd" 661-143 ŽTP "Beograd"
GM 26744/61 ŽTP "Skopje" 661-144 MŽ
GM 26745/61 ŽTP "Skopje" 661-145 MŽ

http://www.pospichal.net/lokstatistik/22622-jz661.1.htm
Od 101 do 143 su imale na otvaranje udesno, a kasnije su ostatak 100tki i 200 imale ulevo
 

nik

Veteran foruma
Za lokomotivu bi bilo zgodno da imamo model u plavoj boji (jer je to karakteristična boja HŽ dizela) ali tu je problem što su sve tri (?) plave bile podserija 000 i još k tome imale povišeni hladnjak. To bi značilo novi alat za gornju plohu dugog nosa (drugačiji hladnjak), čeone plohe (drugačija pozicija numberboardsa) i bočnu plohu malog nosa (bez 'poklopčića') a čini mi se da se tu investiciju teško može opravdati pogotovo što lokomotive 2061 nikada u većini nisu bile prefarbane u plavo a zelenih je bilo do samog kraja.

U tom slučaju ostaje opcija u zelenoj boji pa onda imamo i nekadašnju podseriju 200 i lokomotive sa originalnim hladnjakom što znači da nema dodatnih troškova za izradu alata. Lokomotive kojima su samo neuredno prefarbani JŽ natpisi i dodani HŽ nemaju baš smisla jer im je onda nužan i weathering pa nam ostaju one koje su u ranoj fazi HŽ-a bile nanovo ofarbane u zeleno ali sa kontinuiranom žutom crtom (bez bočnih natpisa) slično kao SŽ.

Najbolje bi nam onda odgovarala lokomotiva iz HŽM (bivša 661-217).
HŽ 98 78 2061 023-4 (prilikom dolaska u HŽM prenumerirana u 032-5 kako bi se 'pokrila' neka adimistrativna pogreška).
View attachment 75773
View attachment 75774
View attachment 75775
View attachment 75776
View attachment 75777
Čini mi se da je ovo jedina HŽ 2061 nekadašnje podserije 200 koja je prefarbana u 'novu' zelenu shemu (a ujedno je i sa starim hladnjakom).
HŽ 2061-023 dok je još vozila.
HZ_2061023.jpg

Karlovac, 31.7.2000.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Inače zanimljivo da i 163 i 164 na kraćem delu imaju vrata sa otvorima, što nije bilo uobičajno za ostale.
U Sloveniji su ta vrata na svojim loksama malo pretumbavali kod održavanja, pa zato te anomalije...
 

nik

Veteran foruma
Ja ovdje još uvijek vidim 661 217 i to će uvijek biti ta lokomotiva za mene. A na sve ostalo imam samo jedno za reć: :wc:
Ti ćeš onda sigurno umjesto nje kupiti 216 kao JŽ ŽTP Zg (gledajući ovu moju 'tablicu mogućih modela'; što će stvarno biti ponuđeno znati ćemo kad modeli budu službeno najavljeni ili kad izađu).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh