Model JZ 661 Kenedija u 1:87

nik

Veteran foruma
Novosadske lokomotive u Beogradu.
661-224
jz_661-224_albe_.jpg

661-249 (?)
JŽ 661-249 VV Novi Sad u Beogradu ....jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
... bilo je i loksi bez 'čeonih obrva', a skoro pa gajnc nove! Jel može i takva pod jednu varijantu? :hihihi:
Ajmo ljudi malo ozbiljnosti !;)
Ja pristajem na sve brojeve, samo nek model zaživi i nek bude izradom ok!
 

nik

Veteran foruma
.. nadrobilo se toga u ovih 11 strana teme mnogo više od tih 5-6. :hihihi:
Ljudi su se već pogubili i izgubili interes, prije nego su se javili sami autori...:hihihi: :hihihi:
Pa nema tako puno nabrojanog (ovo bi bio neki maksimum)...

1.) JŽ Lb ep.3c (crna ralica, bez grba, USAID ploča)
2.) JŽ NS* ep.4a/b (prugasta ralica, metalni grb) / @damir661 /
3.) JŽ Bd* ep.4a/b (prugasta ralica, blok logo)
4.) JŽ Zg ep.4b (prugasta ralica, retro logo, hrvatski natpis)
5.) SŽ ep.5/6 (kontinuirana žuta crta)
6.) HŽ ep.5 (kontinuirana žuta crta)
7.) ŽS ep.5/6 (Gredeljeva varijanta nakon popravka) /možda/
8.) Izrael
9.) Hong Kong

*) može i obratno (Bd/NS)
 

nik

Veteran foruma
Pa nema tako puno nabrojanog (ovo bi bio neki maksimum)...

1.) JŽ Lb ep.3c (crna ralica, bez grba, USAID ploča)
2.) JŽ NS* ep.4a/b (prugasta ralica, metalni grb) / @damir661 /
3.) JŽ Bd* ep.4a/b (prugasta ralica, blok logo)
4.) JŽ Zg ep.4b (prugasta ralica, retro logo, hrvatski natpis)
5.) SŽ ep.5/6 (kontinuirana žuta crta)
6.) HŽ ep.5 (kontinuirana žuta crta)
7.) ŽS ep.5/6 (Gredeljeva varijanta nakon popravka) /možda/
8.) Izrael
9.) Hong Kong

*) može i obratno (Bd/NS)

Ovo pod 2) bi mogla biti i neka stotica sa višim brojem (148-162) tako da i u epohi 4 imamo USAID logo...
Koje beogradske/novosadske dolaze u obzir?
Imamo li i odgovarajuće slike?
 

nik

Veteran foruma
Nemoj tako SBB, @nik je već istražio tržište!:vrag3:
Zar stvarno misliš da ima smisla zaobići SŽ, HŽ i eventualno ŽS varijantu? Pa za to nije potrebno istraživanje tržišta - to je očigledno.

Moja je logika da za svako 'domaće' tržište (Slovenija, Hrvatska, Srbija) treba napraviti po jedan model u 'aktuelnoj' epohi (5/6) i po jedan u JŽ epohi (3/4). Sve iznad toga je upitno za prodati zbog veličine tržišta a sa manje od toga automatski se gubi dio tržišta pa opet pada ukupan broj. Po nekoj logici strani kupci će se relativno ravnonomjerno distribuirati po svim ovim varijantama jer sva nabrojena područja i epohe imaju svoje fanove.

Možda sam i u krivu ali ne vidim baš neku smisleniju kombinaciju.
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zar stvarno misliš da ima smisla zaobići SŽ, HŽ i eventualno ŽS varijantu? Pa za to nije potrebno istraživanje tržišta - to je očigledno.
Čekam, da najprije vidim izrealiziranu JŽ varijantu, i njenu prođu na tržištu, pa onda po potrebi se
može razmišljati eventualno dalje... (moje skromno razmišljanje).
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Zar stvarno misliš da ima smisla zaobići SŽ, HŽ i eventualno ŽS varijantu? Pa za to nije potrebno istraživanje tržišta - to je očigledno.

Moja je logika da za svako 'domaće' tržište (Slovenija, Hrvatska, Srbija) treba napraviti po jedan model u 'aktuelnoj' epohi (5/6) i po jedan u JŽ epohi (3/4). Sve iznad toga je upitno za prodati zbog veličine tržišta a sa manje od toga automatski se gubi dio tržišta pa opet pada ukupan broj. Po nekoj logici strani kupci će se relativno ravnonomjerno distribuirati po svim ovim varijantama jer sva nabrojena područja i epohe imaju svoje fanove.

Možda sam i u krivu ali ne vidim baš neku smisleniju kombinaciju.

Gledaj 'vamo, HŽ varijantu Kennedya možeš prodati u Hrvatskoj u možda 20ak primjeraka (možda sam puno rekao) to će kupiti par nadobudnih cro-patriota. Dalje od toga ta varijanta te lokomotive ne interesira ama baš nikog!
 

nik

Veteran foruma
Čekam, da najprije vidim izrealiziranu JŽ varijantu, i njenu prođu na tržištu, pa onda po potrebi se
može razmišljati eventualno dalje... (moje skromno razmišljanje).
Ali znamo da je minimalna serija 1500 komada a to je onda više od 2-3-4 JŽ varijante jer bi po varijanti bilo najbolje raditi 150-200 komada (pa čak i 100 za poneku) a onda treba i doći do 1500.
Recimo da se Izraelska, Honkoška, JŽ ep.3c, HŽ i SŽ naprave po 200 komada, JŽ ŽTP Zg i ŽS po 150 a obje JŽ ep.4a/b* po 100 to je onda tih 1500. naravno da je ovo samo odokativna pretpostavka i da raspodjela može biti i nešto drugačija ali ipak ne bitno.

*) osim loga i par sitnih natpisa ove dvije su iste pa onda mogu ići u proizvodnju praktički kao jedan model što znači i najmanju seriju po varijanti
 

damir661

Veteran foruma
661-224 nije bila novosadska, već kraljevačka lokomotiva (gledano u tom vremenu).
661-245 bi trebala imati štampani JŽ logo iz sedamdesetih, kao i sve 661, koje su radjene u Kanadi od 1970. (dakle od broja 234), no izuzeci uvek postoje, pitanje je do kada se taj logo zadržavao na lokomotivama i da li su uopšte prelazili na onaj noviji retro, što ti kažeš.

661-244
661-244.jpg

@nik Ovo pod 2) bi mogla biti i neka stotica sa višim brojem (148-162) tako da i u epohi 4 imamo USAID logo...
Koje beogradske/novosadske dolaze u obzir?
Imamo li i odgovarajuće slike?

npr 661-148, slika je nažalost loša
661-148.JPG

Najbolje je okrenuti stavke 2 i 3, jer su 661 sa blok logom bile upečatljivije za Novi Sad (skoro kompletna skupina 242-258 je pripadala NS-u), izuzev 260,262,263,264 Niš i 261 Kosovo Polje. A 661-120 je bila najveća stotica u NS-u
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ali znamo da je minimalna serija 1500 komada a to je onda više od 2-3-4 JŽ varijante jer bi po varijanti bilo najbolje raditi 150-200 komada (pa čak i 100 za poneku) a onda treba i doći do 1500.
Recimo da se Izraelska, Honkoška, JŽ ep.3c, HŽ i SŽ naprave po 200 komada, JŽ ŽTP Zg i ŽS po 150 a obje JŽ ep.4a/b* po 100 to je onda tih 1500. naravno da je ovo samo odokativna pretpostavka i da raspodjela može biti i nešto drugačija ali ipak ne bitno.

*) osim loga i par sitnih natpisa ove dvije su iste pa onda mogu ići u proizvodnju praktički kao jedan model što znači i najmanju seriju po varijanti
:neznam:
Jedan skroman tiraž tih današnjih uprava bi logično valjalo imati.....

Sva sreća da po kendžama nisu lijepili reklame, kao recimo po Taurusima. Pa, gdje bi nam bio kraj
u svim tim verzijama...:harakiri
 

nik

Veteran foruma
Gledaj 'vamo, HŽ varijantu Kennedya možeš prodati u Hrvatskoj u možda 20ak primjeraka (možda sam puno rekao) to će kupiti par nadobudnih cro-patriota. Dalje od toga ta varijanta te lokomotive ne interesira ama baš nikog!
Krivo. Pogledaj koliko ljudi dolazi slikati EMD lokomotive u Dalmaciju zadnjih 20 godina. Dolaze iz Njemačke, Austrije, Slovačke itd. a to su ujedno i potencijalni kupci tih modela.

Ja se evo na brzinu mogu sjetiti barem 15-ak modelara iz Hrvatske koji će odmah kupiti HŽ 2061 (uključujući i sebe) a ne krećem se baš u modelarskim krugovima i po susretima tako da većinu uopće ne poznam.

Osim svega navedenog ova 2061 bi bila prvi model neke HŽ lokomotive uopće pa bi ju kupili svi oni koji su pokupovali KMB i Heris HŽ teretne vagone, ACME Goša HŽ vagone i KlubBaat HŽ Baat vagone u kitu.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
661-224 nije bila novosadska, već kraljevačka lokomotiva (gledano u tom vremenu).
661-245 bi trebala imati štampani JŽ logo iz sedamdesetih, kao i sve 661, koje su radjene u Kanadi od 1970. (dakle od broja 234), no izuzeci uvek postoje, pitanje je do kada se taj logo zadržavao na lokomotiva i da li su uopšte prelazili na onaj noviji retro, što ti kažeš.

661-244
View attachment 75810

@nik Ovo pod 2) bi mogla biti i neka stotica sa višim brojem (148-162) tako da i u epohi 4 imamo USAID logo...
Koje beogradske/novosadske dolaze u obzir?
Imamo li i odgovarajuće slike?

npr 661-148, slika je nažalost loša
View attachment 75812

Najbolje je okrenuti stavke 2 i 3, jer su 661 sa blok logom bile upečatljivije za Novi Sad (skoro kompletna skupina 242-258 je pripadala NS-u), izuzev 260,262,263,264 Niš i 261 Kosovo Polje. A 661-120 je bila najveća stotica u NS-u
Jesi siguran da ova 148 na slici ima ikakav grb?
Inače što se tiče zamjene pozicija 2.) i 3.) tu se slažem.
 

damir661

Veteran foruma
:neznam:
Jedan skroman tiraž tih današnjih uprava bi logično valjalo imati.....

Sva sreća da po kendžama nisu lijepili reklame, kao recimo po Taurusima. Pa, gdje bi nam bio kraj
u svim tim verzijama...:harakiri
Sva sreća te nisu. Lokomotiva je lokomotiva, a ne bilbord:djed;)
Šta ćeš, ovo je jače od nas, ma koliko hteo da se suzdržim ne mogu.
:pilot::help::crazy:
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Krivo. Pogledaj koliko ljudi dolazi slikati EMD lokomotive u Dalmaciju zadnjih 20 godina. Dolaze iz Njemačke, Austrije, Slovačke itd. a to su ujedno i potencijalni kupci tih modela.
Aha sad su odjednom pusti njemci austrijanci i slovaci potencijalni kupci, a dok sam ja za JŽ govorio koliki su potencijalni kupci njemci i austrijanci, trubilo se o Sloveniji kao najjačem tržištu. Ma dolazili su oni u dalmaciju slikat te okljaštrene dizele, prefarbane i pretumbane u 500 varijanti. No, svatko od njih će si kupit svakako JŽ, nakon toga jako sumnjam da će netko od tih stranaca uzet sebi i 2061 023 ili koju već...
 

nik

Veteran foruma
Aha sad su odjednom pusti njemci austrijanci i slovaci potencijalni kupci, a dok sam ja za JŽ govorio koliki su potencijalni kupci njemci i austrijanci, trubilo se o Sloveniji kao najjačem tržištu. Ma dolazili su oni u dalmaciju slikat te okljaštrene dizele, prefarbane i pretumbane u 500 varijanti. No, svatko od njih će si kupit svakako JŽ, nakon toga jako sumnjam da će netko od tih stranaca uzet sebi i 2061 023 ili koju već...
Pa Slovenija jest najjače domaće tržište. Ali ne i za HŽ lokomotive. A stranci turisti-railfanovi-modelari jesu ogromno tržište ali i za JŽ i za SŽ i za HŽ i za ŽS modele.
JŽ uglavnom ništa ne znači onima rođenim 80-ih i kasnije a to su sadašnji 20-, 25-, 30- i 35-godišnjaci.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh