Postavljanje posipa / tucanika na prugu (šodranje)

fic

Član foruma
Danas sam bio u pet centru i kupio sam 5 kg sitnoga šljunka za akvarije :D
E sad me zanima koji je najbolji,najefikasniji način šodiranja pruge :?:
čuo sam za način sa ljepilom za tapete,ali to mi se ne sviđa baš :S:
jel mogu to lijepiti sa običnim ljepilom :?: ili sa vrućim pištoljem :|:
 

keko

Poznati forumaš
Re: Šodiranje pruge

Moj učitelj torrente je meni ovako napisao:

Omjer: 2 voda 1 drvofix. prije ljepila u soljicu za kafu naspi vodu i dodaj 10tak kapi detrdzenta za sudje. i kasikicom ili pipetom nakvasi pijesak koji si postavio na prugu pa tek onda polako nakapati ljepilo. naime detrdzent dopusta da ljepilo obuhvati svako zrnce pijeska i dodje do nosive ploce.

******************************************************************************
oko jezicaka skretnice i poluge budi posebno oprezan
******************************************************************************


najbolje da oko njih 1,5 - 2 cm ljepilo nanosis nerazrijedjeno sa kistom po po tome zrnce po zrnce nabacujes pijesak. kombinacija detrdzent, drvofix i voda pravi ... hajmo reci pa beton


Vjeruj, funkcionira!!! :)
 
A

Anonymous

Guest
Evo jedna slika. Nije bog zna kaj, ali je slika :crvenilo:
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    28.2 KB · Pregleda: 743

torrente

Poznati forumaš
nego nestigoh sinoc napisati kako napraviti nasip :)
vec smo nekoliko puta pricali o tome ali hajd da sumiramo to u ovoj temi.
pruga mora biti dignuta od ploce da se dobije visina nasipa.
za N je dovoljno 2-3 mm, HO 5 mm. pruga se dize sa stirodurom ili plutom koje licno ja preferiram ali to je stvar sta ko moze nabaviti.
kad se izreze trasa pruge koja ako nemamo gornji vod treba da bude sira od pruge za 5-6 mm u N ili 10 mm u HO-u sa svake strane, lijepimo pluto. ja licno pluto rezem u trake sirine 10 mm i duzine
50 cm (sirina pluto ploce) i lijepim na trasu pruge. bitno je ova sirina od 10 mm jer ne dolazi do pucanja pluta kad ga savijamo u krivninama :!: u N-u su dovoljne dvije trake jedna pored druge kod HO-a 3-4. nakon zavrsetka postavljanja podloge (pluto ili stirodur) postavimo prugu ali je ne lijepimo jer jos moramo izbustit rupe za pogone skretnica ako su ispod ploce. oznacimo rupe skinemo prugu i izbusimo rupe. prije postavljanja pruge nije lose odmah patinirati sine jer je lakse i brze. patiniranje sina po meni je najbolja kombinacija revell mat 83 sa dodatkom mat crne da se dobije nijansa izmedju matt 83 i 84. jednostavno mat 83 je presvijetla a 84 pretamna. dijelovo kod spoja na farbamo jer cemo izgubiti kontakt kad dodje spojnica i gdje lemimo zicu na izoliranim dijelovima pruge kao i za signale koji prekidaju napajanje pruge. i da naglasim za skretnice, dijelove sa unutrasnje strane gdje nalijeze jezicak skretnice na sinu isto tako ne smijemo farbati je gubi kontakt.
nakon farbanja lijepimo prugu. ja to radim linijom sintelana (univerzalno zuto lijepilo, a stariji ce znati sta je sintelan:) ) po sredini pragova. taj spoj je dovoljno jak za ovu fazu a i lako je odlijepiti skalperom ako smo nesto pogrijesili. (zbog ovog volim flexove :) ) kad smo zavrisili postavljanje pruge, postavljamo pogone skretnica, signale i radimo napajanje makete.
kad smo to sve zavrsili idemo na oblikovanje nasipa. ja to radim tako sto pod uglom od 45 stepeni prislonim skalper na sinu i rezem rub nasipa da dobijem potrebnu kosinu. kad je pluto izrezano idemo sa pijeskom. neko radi sa prirucnim pijeskom za ptice, hrcke i akvarijume ali je generalno problem sto je to ili previse saren ili kvarcni pijesak pa boja ne odgovara a o granulaciji da ne pricamo ili je prevelik ili presitan. zato je ipak najbolje kupiti pijesak namijenje za ovo o cemu pricamo. nije skup i znamo da je to ono sto nam treba. asoa je je po meni najbolja ali i drugi imaju ono sto nam treba.
ako radimo planinske makete njemacka, austrija, svica ... tu definitivno ide smedji bazalt kao na ovim slikama sto je anna postao.
pijesak posipamo iz kesice ili papira da pokrijemo podlogu izmedju pragova od pola praga pa na vise. u stanici ili teretnim depoima mozemo pokriti pragove skroz ali moramo paziti da pijesak ne smeta vijencima tockova jer eto nam problema. raditi u duzini od 40-50 cm a na stanici krace dijelove. ne posipajte previse jer je to bacen pijesak a lako je dodati negdje ako treba. kad smo to zavrsili, suhim kistom rasporedimo pijesak i oblikujemo ga. nakon posipanja idemo sa lijepljenjm pijeska. u malu soljicu za kafu ili fildzan (zena mi vec pizdi :) ) naspemo vode i dodamo 8-9 kapi detrdzenta za sudje. pipetom za doziranje lijekova kapamo vodu po pijesku da ga natopimo. ne treba da pliva ali pijesak mora biti natopljen do podloge. nakon toga razmutimo drvofix sa vodom u omjeru 70-30% dakle 70 posto vode i 30 posto drvofixa. i pipetom polako kapamo mjesavinu na pijesak. detrdzent dopusta da ljepilo prodje do dna pijeska i fiksira ga za podlogu a i pruga je onda stgnuta do kraja. (to je ujedno razlog zasto ne treba ljepila za prugu i nema nikave potreba sarafati prugu jer to totalno po meni gubljenje i onako malo slobodnog vremena)
skretnice radimo na kraju. ako ljepilo udje u mehanizam, eto belaja. dakle smiren spasen. njih radimo zadnje ili mozda cak i prve. ja to radim na slijedeci nacin, u pripremljeno ljepilo naspem pijesak i dobijem gustu masu kao gips. sa malim ravnim sarafcigerom kao spatlom ljepim pijesak oko skretnica. jest sporo ali smo sigurni da necemo morati kupovati novu skretnicu.
kad smo zvrsili sa pijeskom nije lose tek sad malo dotjerati pragove. revell mat 83 razrijediti u omjeru 50-50 sa razredivacem i prevuci sa kistom po pragovima i pijesku oko samih pragova. tako dobijemo efekat slijevanja hrdje okolo. ko je hrabar moze se poigrati sa malo tamno narandjaste po okovima i sarafima na pragovima. na kraju efekat je vauuuuuu.
jos nam samo preostaje dotjerati pragove. jako tvrdim kistom uzeti malo bijele matt boje koji cemo obrisati od krpu i brzi pokretim samo ovlas zaprljati pragove po sredini. svasta ispada iz vagona i prlja prugu tako da nam i to daje dozu realizma. malo zutog ili maslinasto zelenog posipa za teren pogdje ce docarati zapustenost pruge i to je to.

nadam se anna da sam pogodio sto interesuje oko pravljanja nasipa. ako jos ima pitanja ... bujrum.
 

Mon

 
Osoblje foruma
A koji je omjer mesanja sa vodom ukoliko se koristi lepak za tapete?

Procitao sam negde da posle mesanja treba tu smesu ostaviti da odstoji izvezno vreme.
Koliko dugo?

I, jel se i u slucaju leplenja sa lepkom za tapete stavlja deterdzent?
 

torrente

Poznati forumaš
nisam koristio ljepilo za tapete u kombinaciji sa pijeskom. nekom logikom misliom da to nece drzati, ali probaj. ovo se drvofixom je najbolja varijanta.
 

vule

Poznati forumaš
drvofix ,zakon,ja snjim lepim sve na maketi,diorami sve,transparentan,a iskustvom stječeš omjer
 

Attachments

  • vir1a_dodatak.png
    vir1a_dodatak.png
    219.8 KB · Pregleda: 70

Mon

 
Osoblje foruma
keko kaže:
Moj učitelj torrente je meni ovako napisao:
Omjer: 2 voda 1 drvofix. prije ljepila u soljicu za kafu naspi vodu i dodaj 10tak kapi detrdzenta za sudje. i kasikicom ili pipetom nakvasi pijesak koji si postavio na prugu pa tek onda polako nakapati ljepilo. naime detrdzent dopusta da ljepilo obuhvati svako zrnce pijeska i dodje do nosive ploce...

Sve sam ovo uradio i rezultat vidite na slici, lepilo ne propada vec ostaje na povrsini! :psovka :evil:
Gde i sta neradim kako treba? Jel postoji jos neko uputstvo koje sam ja promasio?
:??:
 

Attachments

  • Sch01.JPG
    Sch01.JPG
    100.2 KB · Pregleda: 328

1borna

Veteran foruma
Pre gusto, nisi dovoljno razredio! Barem pola-pola i par kapljica deterđenta sa suđe da tekućina ima veću površinsku napetost.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pomesao sam prema torrenteovog recepta 2 voda 1 drvofix.
Mozda je ovaj ovde neki drugaciji drvofix pa treba malo vise vode, 3 ili 4 voda a 1 lepak?
Kako da znam kad je dosta vode?
 

1borna

Veteran foruma
Da, lako je moguće da je tvoj "drvofix" daleko gušći i koncentriraniji. Za nanošenje je najpogodnija bočica od parfema kojom se našprica šoder (i odmah pobrišu tračnice) Na tvojoj slici se vidi da se uopće ljepilo nije razlilo između šodera. Nakon špricanja najbolje je ostaviti obrađeni dio na miru 24 sata.Na osjetljivim djelovima kod skretnica koristi fini kist.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Uhh, onda drvofix stvarno mora da bude dobro razredjen da bi prosao kroz onu rupicu na bocici od parfema
a ovaj moj nije.

Jos jedno pitanje:
Dali treba da puno "prospem" onaj deterdzent-rastvor pre spricanja lepka ili malo?
Jel i njega samo da spricam na isti nacin kao i lepka ili postoji drugi nacin?

Nasao sam ovaj video; tip pre lepka sprica sa rastvorom vode i alkohola...
 

1borna

Veteran foruma
Deterđenta je dovoljno samo par kapljica na 1 litru! Osim toga, možeš nanesti gusto lijepilo na podlogu pa staviti prugu i onda posipati i utabati šoder. Lijepilo za tapete je slabije, krtije i nije tako žilavo kao drvofix.
 

torrente

Poznati forumaš
hmm ja stavljam 4-5 kapi (ofrlje >:) ) detrdjenta u fildzan i dodam vodu. dobro nakvasim pijesak da pocne da se nakuplja voda oko pijeska. nije sad bas da pliva ali ima dosta vode. sto se tice drvofixa koristim pateex henkel. i mijesam ga 2:1 voda - ljepilo. kod N-a je pijesak duplo sitniji tako da ljepilo mora biti rjedje ali mi je uvijek radilo sve kako treba.

btw mozda ima veze ali korisitim asoa pijesak. mozda se tu kohezija bolje ponasa.

nego jesi siguran da je ovo drvofix na tvojim slikama >:E:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Sipao sam onaj deterdzent-rastvor, razredio malo vise lepak i sad je "potonuo" izmedju kamencica.
Sad ostaje da vidim kako ce sve to da izgleda kad se osusi, tj sutra.

Jes torrente, drvofix je! :plaza:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ovako kako si opisao svoj zadnji postupak, izgledat će dobro.
Naime kaj? Deterdžent se dodaje zato da razbije površinsku napetost koju smjesa ljepilo-voda ima. Ovo što je tip na klipu napravio, špricao šoder sa voda-alkohol (Wet Water)mješavinom PRIJE nanošenja otopine ljepilo-voda-deterdžent, još je bolje rješenje. Da, tvoje ljepilo u prvom pokušaju nije "propalo" u šoder jer ga prethodno nisi navlažio, daklem nisi mu "olakšao" da uđe dublje.
Daklem, nije presudno koliko je točno rijetka smjesa ljepilo-voda-deterdžent, već je presudno da šoder..khm.. prethodno navlažiš i olakšaš mu..khm.. penetraciju.. khm... >:)
Alkohol još bolje od deterdženta razbija površinsku napetost.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Izgleda da sam ja ovu "povrsinsku napetost" preozbiljno shvatio tako da kamencici jos uvek plivaju u vodi i lepku!

Moguce je da se jos nije sve osusilo zbog toga sto ja ispod tracnica imam onaj plasticno-najlonasti
Woodland Scenics-ov track bed a ne plutu pa voda se ne upija. :??:

A jel moze sve to da se susi fenom za kosu?
:D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh