Postavljanje posipa / tucanika na prugu (šodranje)

polval

Član foruma
Naravno da moze, samo pazi da ne preteras sa fenom pa da ti se pragovi deformiraju i izuvijaju.
 

torrente

Poznati forumaš
hmm mon ti tu imas neki problem. kod mene se susilo sve za 3-4 sata. potpuno suho i betonirano za 6-7.
da ti nije hladno u prostoriji gdje ti je maketa? drvofix star? prerijedak.

... sad lupam prijedloge ali trebalo se osusiti ... :??:
 

hyperion

Veteran foruma
Da li je moguče šodranje izvest tako da se na kraju mogu tračnice izvadit, a u strukturi ostaje otisak (negativ) tračnica?
 

kvrga_mrga

Aktivan član
možda da ne sušiš fenom, ja sam nešto sušio fenom pa nije bilo dobro, ne sjećam se sad točno, ali mislim da se kod sušenja fenom stvori sloj po površini koji se malo sjaji tako da na kraju nebude baš dobro...
 

Jevra

Poznati forumaš
hyperion kaže:
Da li je moguče šodranje izvest tako da se na kraju mogu tračnice izvadit, a u strukturi ostaje otisak (negativ) tračnica?
Možda nešto ovako,samo neznam nije nimalo jeftino.Rolna je dužine 5m a cena nekih 20 eura.
 

Attachments

  • 99150_1.jpg
    99150_1.jpg
    5.7 KB · Pregleda: 139
  • 99160_2.jpg
    99160_2.jpg
    5.5 KB · Pregleda: 135

torrente

Poznati forumaš
@jjevra
na ovo se mora ljepiti pruga. osim toga i na ovo treba posuti pijesak jer ne izgleda bas previse lijepo. od ovih "brzih" podloga jedino mi svidja za maerklinov K-gleis od stirodura sa vec posutim pijeskom. ostale sve, barem koje sam vidio uzivo, su mi :hmmm
@hyperion
tesko da se moze bez velike patnje i rada napraviti da se pruga moze izvaditi poslije. a i onda je pitanje.
 

Jevra

Poznati forumaš
Gledao sam jedan klip na youtube,mislim da je Noch bio u pitanju.Koliko sam video nije lepljena pruga.Ovo je stavljeno kao jedno od rešenja,sigurno postoji još neko
 

Damir

 
Osoblje foruma
Ja dijelim torrente-ovo mišljenje! Bez muke nema ni nauke,imam doma maketu što je radio naš Željko
i pomno sam promotrio kako je što izvedeno.Kad se danas-sutra upustim u gradnju svoje makete
bit će baš onako kako je torrente prikazao šodiranje jer stvarno mislim da je to idealan način :palac_gore:

Ne znam ko je rekao jednom ovdije na forumu: Maketa se ne radi danas za sutra nego ju radiš i dorađuješ godinama!
Dobro je rekao :naklon:
 
A

Anonymous

Guest
Evo jednog "klipa" mukotrbnog posla kad je u pitanju sodranje. Zasto sam odabrao bas ovaj? U tracnicama se vide vijci, sto znaci tracnica je ljepljena. Vijci se kasnije odstrane. Vidio sam to na jos jednoj maketi visoke kvalitete.
Dakle, ljepiti tracnicu za podlogu (pluto) - zasto ne. Jedno je u svemu tome sigurno - taj dio zeljeznickog maketarstva iziskuje mirnu ruku, i strpljenja na kvadrat...

[media=youtube]wM8oVchtJJA[/media]
 

Mon

 
Osoblje foruma
Najzad sam uspeo, ponovio torrenteov recept ali ovaj put sa novim drvofixom - izgleda da je stari drvofix i bio problem.

Nisam mogao da nadjem praznu bocu parfema pa sam improvizovao jednu teglu u kojoj sam pomesao vodu i drvofix.
U praznu spric-flasu sam pomesao vodu i deterdzent i s njom prvo lepo pospricao vec prosute kamencice.
Sto se koriscenja ove voda-deterdzent mesavine tice malo vise je bolje od malo manje - ionako se sve osusi za par sati
(kao sto je torrente i naveo) tako da slobodno mozete spricati malo vise.
boce01.JPG
Posle toga sam po duzini pruge naneo lepak koji se razlivao na sve strane sto me je na pocetku uplasilo ali tokom vremena
ceo taj lepak je usao izmedju kamencice i nestao.

Evo kako taj "probni" deo pruge izgleda sada, 6 sati nakon radova - ne vidi se uopste da ima lepka a ipak su kamencici veoma jako zalepljeni.
scr02.JPG

PAZNJA: Prilikom nanosenja kamencica (pre leplenja) pazite da vam se ne zalepe s unutrasnje strane pruge (crvene strelice)!
Ukoliko se to desi moracete da otstranite ove kamencice jer ce u sprotivnom modeli da iskacu prilikom voznje, posebno u krivinama!
 

1borna

Veteran foruma
Drago mi je da je konačno uspjelo! Temperatura okoline je isto tako važna za sušenje, treba biti najmanje 20 stupnjeva. Očekujemo još slika kad sve bude gotovo....
 

Mon

 
Osoblje foruma
Temperatura u sobi je min. 21C po zimi a malo vise leti tako da maketa nece biti izlozena vremenskim "neprilikama".
A slika ce naravno biti, cim bude nesto gotovo eto ih. :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
I ne samo sodranja vec i patiniranja.
Svet je pun raznih i zanimljivih ideja.

Odlican video Thalyse. :palac_gore:
 

Davor

Veteran foruma
Zanimljiv način "šodranja" a u realnom svetu vrlo čest prizor.
IMG_0581.jpg


IMG_6303.jpg

Photo: Damir661
 

Almir78

Član foruma
Šta bi mi modelari i maketari bili ako se ne bi bavili inovacijama. Evo ideje da osmislimo pristroj koji će nam prvo formirati i nivelirat nasip pa da onda preko njega stavljamo prugu. Brate mili, kao prava gradnja. Uh, preambiciozno. Ali sta bi za nas tada bio Plasser und theurer. Mala maca :uvrnut :uvrnut :uvrnut
 

Davor

Veteran foruma
Spravica koja košta preko 140 dolara. :uvrnut Korisno ali verujem da može jeftinije da se napravi.
 

Attachments

  • posipač.jpg
    posipač.jpg
    50.3 KB · Pregleda: 103

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh