Vojni vlakovi

Stanley

Poznati forumaš
Zgodan kratki filmić o vojnom vlaku talijanske vojske na Dolenjskoj pruzi (prijevoz na vježbu):

 

Mon

 
Osoblje foruma
Koji bi to modeli mogli odgovarati za sastavljanje vojne kompozicije iz filmića?
 

Stanley

Poznati forumaš
Koji bi to modeli mogli odgovarati za sastavljanje vojne kompozicije iz filmića?
Ako misliš na teret tj. vojna vozila, teško da bi se našlo nešto odgovarajuće jer talijanskih modela baš i nema (ja ih nisam našao, možda bi netko drugi bio bolje sreće).
Mogućnosti za slaganje garnitura vojnih transportnih vlakova su vrlo široke jer postoji veliki broj prikladnih modela. Neki su pojedinačni, neki u setovima, neki su ''auslauff'', neki u proizvodnji i neki u najavi. Na internetu se može naći raskošna ponuda, a za ovu priliku prikazujem neke od njih.

Roco, vagon-platforma s tenkom Leopard II:

aJfAfkD.jpg


Roco, vagon-platforma sa samohodnom haubicom Panzerhaubitze 2000:

P01ayRb.jpg


Roco, vagon sa džipom Willys MB i kamionom M-939:

1yXxf6A.jpg


Ovdje vidimo garnituru vojnog vlaka (Märklin) na maketi, a ujedno i grešku koju modelar ne smije napraviti - vagon sanitetskog vlaka i vagoni s tenkovima. U međunarodnom ratnom pravu to bi se zvalo perfidija ili nedopušteno ratno lukavstvo, zloupotrebom oznake Crvenog križa za transport vojne opreme:

z2emdaV.jpg


Kod slaganja vojnog transportnog vlaka treba voditi računa o tome da bar jedan vagon bude putnički, obično iza lokomotive ali može biti i na kraju garniture, a koji služi za oružanu pratnju i/ili posade vozila i oružja. Također treba voditi računa o tome da oružja, vozila i oprema na vagonima pripadaju istim oružanim snagama (npr. ne miješati Bundeswehr i US Army) i istom vremenskom razdoblju.
Vagone s vojnim teretom moguće je uvrstiti i u običnu garnituru teretnog vlaka. Pri tome je potrebno voditi računa da mora biti uvršten i vagon za oružanu pratnju. Navesti ću jedan primjer. Moj bratić je 1978. pratio haubicu iz Doboja na remont u TRZ Bregana (nosio je pušku M-48). Haubica je bila na 2-osovinskom vagonu, a uz njega je bio prikopčan Baat za pratnju. Jedan putnički vagon za jednog vojnika - ali takvo je bilo pravilo.
Da ne duljim: sve je stvar izbora, mašte, mogućnosti, kapaciteta makete itd.
 

nik

Veteran foruma
Ako misliš na teret tj. vojna vozila, teško da bi se našlo nešto odgovarajuće jer talijanskih modela baš i nema (ja ih nisam našao, možda bi netko drugi bio bolje sreće).
Mogućnosti za slaganje garnitura vojnih transportnih vlakova su vrlo široke jer postoji veliki broj prikladnih modela. Neki su pojedinačni, neki u setovima, neki su ''auslauff'', neki u proizvodnji i neki u najavi. Na internetu se može naći raskošna ponuda, a za ovu priliku prikazujem neke od njih.

Roco, vagon-platforma s tenkom Leopard II:

aJfAfkD.jpg


Roco, vagon-platforma sa samohodnom haubicom Panzerhaubitze 2000:

P01ayRb.jpg


Roco, vagon sa džipom Willys MB i kamionom M-939:

1yXxf6A.jpg


Ovdje vidimo garnituru vojnog vlaka (Märklin) na maketi, a ujedno i grešku koju modelar ne smije napraviti - vagon sanitetskog vlaka i vagoni s tenkovima. U međunarodnom ratnom pravu to bi se zvalo perfidija ili nedopušteno ratno lukavstvo, zloupotrebom oznake Crvenog križa za transport vojne opreme:

z2emdaV.jpg


Kod slaganja vojnog transportnog vlaka treba voditi računa o tome da bar jedan vagon bude putnički, obično iza lokomotive ali može biti i na kraju garniture, a koji služi za oružanu pratnju i/ili posade vozila i oružja. Također treba voditi računa o tome da oružja, vozila i oprema na vagonima pripadaju istim oružanim snagama (npr. ne miješati Bundeswehr i US Army) i istom vremenskom razdoblju.
Vagone s vojnim teretom moguće je uvrstiti i u običnu garnituru teretnog vlaka. Pri tome je potrebno voditi računa da mora biti uvršten i vagon za oružanu pratnju. Navesti ću jedan primjer. Moj bratić je 1978. pratio haubicu iz Doboja na remont u TRZ Bregana (nosio je pušku M-48). Haubica je bila na 2-osovinskom vagonu, a uz njega je bio prikopčan Baat za pratnju. Jedan putnički vagon za jednog vojnika - ali takvo je bilo pravilo.
Da ne duljim: sve je stvar izbora, mašte, mogućnosti, kapaciteta makete itd.
Ja sam haubicu iz Doboja u Breganu pratio u proljeće 1989. Doduše bile su dvije haubice na 4-os. vagonu a i nas u pratnji smo bili dvojica. Također smo na raspolaganju imali sarajevski Baat vagon, tada već sa plavom 'gredom' a puške su bile AK-47 sa sklopivim kundakom (jako prakična stvar jer dok na postrojavanju drugi trgaju ramena pri 'k-nozi' i 'o-desno-rame' samo stojiš i gledaš ih kako se muče; pogotovo jadničak koji se ponosno javio kao dobrovoljac za zadužiti 'Šarac'*). Putovanje je trajalo cca 48 sati ali smo na putu bili skoro cijeli tjedan; obojica smo bili iz Zagreba a u putnom nalogu je stajalo 'povratak po obavljenom poslu', dakle bez datuma... Vraćali smo se sa 'Savom' do Broda pa onda na bus.
:plaza:
*) http://hr.wikipedia.org/wiki/Zastava_M53
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Vjerojatno si mislio u Dobovu?
Haubice su išle na relaciji Garnizon Doboj - TRZ Bregana a mi smo ih fizički pratili dok su bila na vlaku odnosno od stanice Doboj do stanice Brežice. U Dobovi smo samo lokomotivu 661 zamijenili sa 342.
 

nik

Veteran foruma
Koliko se sjećam promijenili smo slijedeće lokomotive:
JŽ-Sa 733
JŽ-Sa 661-300
JŽ-Sa 441
JŽ-Zg 441
JŽ-Zg 734
JŽ-Zg 661
JŽ-Lb 342
JŽ-Lb 643
...s tim da ne mogu sa sigurnošću tvrditi čije su bile obje 441 niti 661 'ne-300' a umjesto 643 je možda mogla biti i 642.
 

Stanley

Poznati forumaš
Moj bratić je pratio haubicu od Doboja do Bregane preko RK Vrapče, gdje je prekrcana na Samoborček koji je još uvijek vozio (stavio sam u ovu temu sliku jednog vagona za prijevoz vojnih vozila). To je bila zanimljiva epizoda pa ću je ukratko prepričati, iako je na rubu topica.
Jednog dana pred praznik 1. svibnja/maja netko nam zvoni na vrata stana na Trešnjevci. Otvorim, a pred vratima bratić Željko u uniformi i s puškom ''tandžarom'' o ramenu. - Otkud ti i kaj će ti puška? - Nemoj pitati, cijeli dan tražim haubicu!
Pa nam je opisao svoje nevolje. U Baat-u je po dobrom vojničkom običaju tvrdo spavao, a kada se probudio i pogledao na vlak - vagona s haubicom nema. Hodočastio je po svim zagrebačkim kolodvorima i svi su mu govorili da nemaju pojma gdje je njegova haubica. Onda mu je netko od željezničara na Zapadnom preporučio da ode na Ranžirni kolodvor (tek otvoren). U međuvremenu je svratio k nama i ručao, a onda ga je netko odvezao autom na RK.
Tu se raspitivao kod željezničara i netko mu je predložio da se popne na postavnicu. Dali su mu dalekozor i u jednom trenutku je vidio teretni vlak, a na njemu vagon s haubicom. Objasnili su mu da ta garnitura ide za Vrapče i da uskoro kreće. Otrčao je, popeo se na vagon i više se nije micao do Vrapča.
Preostalo je još prekrcavanje na Samoborček. Moj Željac je bio lukav i uspio se nagoditi s dečkima iz GŽZ (platio im je piće) da haubicu prekrcaju tek prvi radni dan iza praznika, pa je neplanirano zaradio nekoliko dana boravka kod kuće.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Koji bi to modeli mogli odgovarati za sastavljanje vojne kompozicije iz filmića?

Za lakše traženje modela evo popisa teretnih vagona kompozicije koja je unutar iste vojne vježbe došla do Maribora:
  1. 21 RIV 83 I-TI 335 8 880-2 Kgps
  2. 31 RIV 83 I-TI 391 7 948-9 Rgs
  3. 31 RIV 83 I-TI 391 9 791-1 Rgs
  4. 31 RIV 83 I-TI 391 6 171-9 Rgs
  5. 31 RIV 83 I-TI 391 8 490-1 Rgs
  6. 31 RIV 83 I-TI 355 8 072-2 Rgs
  7. 31 RIV 83 I-TI 355 7 926-0 Rgs
  8. 21 RIV 83 I-TI 345 8 747-2 Kgps
  9. 21 RIV 83 I-TI 335 8 087-4 Kgps
  10. 21 RIV 83 I-TI 345 8 482-6 Kgps
  11. 21 RIV 83 I-TI 345 8 543-5 Kgps
  12. 23 RIV 80 D-TWA 4334 264-7 P Laadks 800A
  13. 23 RIV 80 D-TWA 4334 323-1 P Laadks 800A
  14. 21 RIV 83 I-TI 345 8 578-1 Kgps
  15. 31 RIV 83 I-TI 391 9 103-9 Rgs
  16. 31 RIV 83 I-TI 392 0 964-1 Rgs
  17. 31 RIV 83 I-TI 396 8 855-4 Rgmms
  18. 31 RIV 83 I-TI 391 6 188-3 Rgs
  19. 21 RIV 83 I-TI 345 8 308-3 Kgps
  20. 21 RIV 83 I-TI 345 8 553-4 Kgps
  21. 21 RIV 83 I-FS 335 8 825-7 Kgps
  22. 31 RIV 83 I-TI 391 8 995-9 Rgs
 
  • Like
Reactions: Mon

Vladimir S.

Član foruma
Koliko se sjećam promijenili smo slijedeće lokomotive:
JŽ-Sa 733
JŽ-Sa 661-300
JŽ-Sa 441
JŽ-Zg 441
JŽ-Zg 734
JŽ-Zg 661
JŽ-Lb 342
JŽ-Lb 643
...s tim da ne mogu sa sigurnošću tvrditi čije su bile obje 441 niti 661 'ne-300' a umjesto 643 je možda mogla biti i 642.

Kako ste išli od stanice Brežice do TRZ Bregana? Neka "Labudica" ili vučeni kamionom?
 

nik

Veteran foruma
Kako ste išli od stanice Brežice do TRZ Bregana? Neka "Labudica" ili vučeni kamionom?
Došla je ekipa iz TRZ i preuzela haubice u Brežicama a mi smo otišli doma, valjda nekim vlakom. Oni su haubice odvukli kamionima. Nisu ni skidali drvene kajle ispod kotača nego su samo, čini mi se sajlom, brutalno 'iščupali' haubice sa vagona preko prethodno oborenih stranica (to je bio Res vagon).
 

Stanley

Poznati forumaš
Na internetu ima dosta filmića vojnih vlakova, pa evo nekih.
Najprije jedan za ljubitelje pare i ruskih & istočnonjemačkih vojnih vozila (reklo bi se da je to neki muzejski vlak s obzirom na godinu?):


Jedan vlak Bundeswehra - inžinjerijski tenkovi (bergepanzer) Leopard i borbena vozila pješadije (schützenpanzer) Marder:


I nešto za ''Amerikance'' - izgleda kao čitava dva bataljona M-2 Bradley:

 
Last edited:

Stanley

Poznati forumaš
dali ima neko slike podrobnije oklopne" kenedijevke" koja je bila ili je još uvjek u Splitu?
Nije Kennedy nego Ličanka 664-001 (prenumeracija u HŽ 2062-045). Evo slika koje je 2013. godine u Splitu snimio Marioo i objavio na forumu zeljeznice.net:

gwL4vvt.jpg


E0I6mp3.jpg


Vlak je još uvijek u Splitu.
 

Damir

 
Osoblje foruma
po ovoj novinarskoj priči trebal bi se izmjestiti na drugu lokaciju?????

Već je izmješten na kolodvor Split predgrađe zabilježila ga je i kamera člana ovoga foruma K 357...
Očito je prepušten grafiterima na milost i nemilost...vidjet ćemo!?

DSCN6106_zpsc09eb05a.jpg
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
dali ima neko slike podrobnije oklopne" kenedijevke" koja je bila ili je još uvjek u Splitu??????
800_P8144516.jpg 800_P8144517.jpg 800_P8144518.jpg 800_P8144520.jpg 800_P8144521.jpg 800_P8144523.jpg 800_P8144524.jpg 800_P8144525.jpg
Evo Vule,uzivaj u fotkama poslanim meni od kolege Zorana iz Splita.
Dali su to njegove fotke ili ih je preuzeo od nekud,neznam,mislim da smo raspravljali o preradama SD-a u militarizirane verzije.
Radilo se o preradi SD-40 modela u"desert storm"Union Pacific smedje/pustinjski zutom bojanju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh