Vojni vlakovi

nik

Veteran foruma
Rivarossi je upravo izdao novi model vojnog sanitetskog vagona:

emf25vr.jpg


http://www.modellbahnshop-lippe.com...43-0-0-0-1-2-2-0-gatt-de-h-0/ein_produkt.html
To je neki izmišljeni model...
 

Stanley

Poznati forumaš
Rivarossi je upravo izdao novi model vojnog sanitetskog vagona:
Izgleda da Rivarossi ipak nije sasvim fulao, iako model ne odgovara vagonu na slici. Snimka je iz WW2, lokacija nepoznata:

cZl39zA.jpg


Čini se ovo nije sanitetski vlak, već je u garnituru uvršten sanitetski vagon. Valjda za generale koji su dobili kurje oko ili su se u njemu trijeznili.
Usput, ja sam se kao klinac vozio u provizornom sanitetskom vagonu, u izvanrednom dječjem vlaku na povratku iz ljetovanja u Baškoj 1958. godine. Boravili smo u odmaralištu, to se onda zvalo ''kolonija''. Potkraj ljetovanja na kupanju sam oderao lijevo bedro i lijevu stranu gluteusa, vulgo guzice, a rana se zagnojila pa sam završio kao pacijent. Vagon je bio obični Baat (tada Bggnstt) s drvenim klupama, a razlika u odnosu na druge je bila u tome što su nam prostrli deke, plahte i jastuke pa se moglo koliko-toliko udobno spavati. Na vagonu je pisalo ''sanitet'', a s nama su bili liječnik i medicinska sestra.
Moji starci su me dočekali na peronu Zagreb-Glavnog i bili su prilično izbezumljeni kada nisam izašao iz vagona na kojem je pisalo ''Trešnjevka''. Onda im je netko rekao da pogledaju u ''sanitet''…
 

nik

Veteran foruma
Izgleda da Rivarossi ipak nije sasvim fulao, iako model ne odgovara vagonu na slici. Snimka je iz WW2, lokacija nepoznata:

cZl39zA.jpg


Čini se ovo nije sanitetski vlak, već je u garnituru uvršten sanitetski vagon. Valjda za generale koji su dobili kurje oko ili su se u njemu trijeznili.
Usput, ja sam se kao klinac vozio u provizornom sanitetskom vagonu, u izvanrednom dječjem vlaku na povratku iz ljetovanja u Baškoj 1958. godine. Boravili smo u odmaralištu, to se onda zvalo ''kolonija''. Potkraj ljetovanja na kupanju sam oderao lijevo bedro i lijevu stranu gluteusa, vulgo guzice, a rana se zagnojila pa sam završio kao pacijent. Vagon je bio obični Baat (tada Bggnstt) s drvenim klupama, a razlika u odnosu na druge je bila u tome što su nam prostrli deke, plahte i jastuke pa se moglo koliko-toliko udobno spavati. Na vagonu je pisalo ''sanitet'', a s nama su bili liječnik i medicinska sestra.
Moji starci su me dočekali na peronu Zagreb-Glavnog i bili su prilično izbezumljeni kada nisam izašao iz vagona na kojem je pisalo ''Trešnjevka''. Onda im je netko rekao da pogledaju u ''sanitet''…
Rivarossi je 'samo' fulao tip i boju te 'promašio' proporcije kvadrata...
LS_49140_S2_RK_Abteilseite.jpg

http://www.reisezugwagen.eu/?p=12932
 

Davor

Veteran foruma
Većina je upoznata da je u četvrtak (16.10.) u Beogradu održana vojna parada.
Za potrebe dovoza i odvoza oklopnih jedinica angažovane su Železnice Srbije.
Naravno railfanovima je to bila poslastica za :fotic:a nama modelarima su te fotke izvor podataka. Organizacija prevoza vojnih vozila na i sa parade je dobro organizovana što znači da je to sistem organizovan znatno ranije.
10557313_651363708295122_3254115612548241782_n.jpg 1782010_10202718228661569_388255147496590873_n.jpg

Naravno, tu je i dizel.

A ja sam bio slobodan sastaviti jednu inženjerijsku garnituru od Kenedija, "lažnog" Baat-a i vagona sa utovarivačem kojeg sam pozeleneo (izvorno je bio narandžaste boje) :zaruljaInženjerija.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Mon, prvo uvod pa razrada.:citaj:

Dakle, sastav koji bi odgovarao JŽ periodu:
Lokomotiva - bilo koja JŽ
Vagon za prateće osoblje - JŽ Baat
- JŽ Bl (Acme 52820)


Teretni vagoni - odgovarajući model nemamo ali se može pronaći neki koji bi provizorno mogao da posluži kao
JŽ Smmps - tz
 
  • Like
Reactions: Mon

Politikolog

Član foruma
Posto sam juce pratio vojni transport kako odlazi iz Beograda, da dam i ja neki info!

Ovako, za vojni transport moze generalno bilo koja JZ/ZS loksa:
DSCN3974.jpg
661radi manevru u Topcideru za sledeci transport, a 461 spremna za polazak ka Sremskoj Mitrovici u 10h...
Za polazak u 13h je bila zaduzena 441, a za polazak u 18h iz Beograda 461. Kenedi je preuzeo srednji transport(u 13h) u Lapovu, posto je bio upucen za Matarusku Banju(pruga Lapovo - Kraljevo - Kos. Mitrovica)

Sto se vagona tice, juce i zadnjih dana su bili ovi:
DSCN4068.jpg

oznake:
oznake.jpg

Sto se putnickih vagona tice, na vozu koji je polazio u 18h za Crveni Krst(Nis) bio je ABm(Gosa Z2)

Vojna vozila su vecinom cinili tenkovi M-84 i BVP M-80, medjutim bilo je i drugih verzija tenka M-84: M-84AI & M-84ABK. Starije tenkove nisam primetio!
Inace po pravilu tenkovi idu sa cevi okrenuti unazad i putnicki vagon odmah iza lokomotive, ali posto je onaj prvi voz isao na okretanje u Resnik(Beograd), do Resnika su cevi bile u pravcu kretanja voza, a nakon toga kontra...

Znaci dosli smo do zakljucka da moze bilo koja loksa, bilo koji putnicki vagon i za teretne vagone gledati najslicnije ovima. E sad jos samo naci tenk M-84 u modelu...

Toliko o tome...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Deluje impresivno ali se ipak nadam da neće biti potrebe od ničega sličnog.
Uglavnom, klikom na slikicu idete pravo na stranu o svim i svačim kad su oklopnjaci u pitanju. :palac_gore:

"The armoured train from the War Hammer 40K universe, made by the guys from the Games Workshop studio team"
ar26a.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh