Weathering - postarivanje modela

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo s današnjeg kupa Crna kraljica kupio sam malo weathering materijala da se ne vratim kući praznih ruku. Mislim da taj maetrijal ima potencijala.

Set za postarivanje podvozja i postolja
View attachment 81004

Pigmenti i fixator za pigmente (polušao sam savjet @Aca 33 - hval Aco :)
View attachment 81005
Zatim od AK boje hrđe u tri tona
View attachment 81006

i na kraju glosy lak koji se nanosi kao podloga za dekale. Kažu da je jako dobar iako je za fikisanje metalnih boja.... Ide na testiranje uskoro pa ćemo vidjeti heheh
View attachment 81007


To su prave stvari kolega :dada: Odlican set :palci_gore:

Od ponedeljka idem u jednu nasu prodavnicu da kupim ove pigmente a pitacu i za te,sigurno su kvalitetni ako ne i bolji netreba sumnjati:palac_gore: To je brendirano.Namena je jasno definisana i testirana;)
humbrol 1.PNG

Netreba se zezati sa postarevanjem i tu mora proveren kvalitet;)
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
To su prave stvari kolega :dada: Odlican set :palci_gore:

Od ponedeljka idem u jednu nasu prodavnicu da kupim ove pigmente a pitacu i za te,sigurno su kvalitetni ako ne i bolji netreba sumnjati:palac_gore: To je brendirano.Namena je jasno definisana i testirana;)
View attachment 81009

Netreba se zezati sa postarevanjem i tu mora proveren kvalitet;)
Trazio sam ovaj smeđi wash ali ga nisu imali :) ljudi sve pokupovali :)
Cijena jedne posude s bojom ili pigmentom je oko 3,8 eur . Ovi pogmenti mogu dugo potrajati :) :)
Moram isprobati fiksator. Po mirisu to je bezbojni enamel :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kolega @tomislavm mi je dao na probu materijal koji je odličan za gazišta i imitaciju protukliznih površina.

Radi se o nekoj vrsti PVC-a koji se ne može lijepiti npr Tamiya ljepilom ili sličnim ljepilima za modele.
Iako je isprva izgledao kao HIPS odnosno Stiren ljepljenm se odmah razjasnilo da se radi o nekom PVC-u.
Lagano se reže i obrađuje. Lijepi se CA ljepilom :)
Zbog svog sastava prepurača se staviti primer prije bojanja.

Neki dan sam napravio prvi test weatheringa... za potrebe Liliput pdbijačice na površinama ugrađenog motora i maskiranja pogona.
Malo sam proučavo tehnike... ipak ovo je prvi weathering heheh.... i to onaj najnaglašeniji...

Odlučio sam naprviti vrlo jaki weathering za probu. Uzor je bila "checker plate" s procesnih postrojenja pored "skidova" velikih motora...
Na slikama se ne vidi tako dobro kao uživo... lijeva i zadnja plčočica su slične....

Osnova je aluminij metalizer na koji je nanesen sloj mat crne te je obrisan da se istakne površina.

Cilj je bio prikazati tragove tragove korozije, ulja, masti, te blata.
2 osnovne boje
3 različita washa
3 vrste tona hrđe
4 vrste pigmenta
3 boje za efekt ulja masti i prolivenih tekućina

Na slici skorz desno nanešena je prašina u središnjem dijelu koa osušeno blato. Uljne fleke imaju 3 tona i plusjaj na svježe prolivenom dijelu.
Srednje pločice su za čišćenje kista. Skroz desna pločica ističe metalnu strukturu.
Lijeva pločica prikazuje jako koroziju na rubovima gdje se sakuplja voda. Vide se maziva i ulja te je nanešena čađa od ispušnih plinova.
Weathering 01.jpg

Sad sve to ali sa osnovnom
žutom bojom :)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Stavis ravnalo uz meterijal da se vidi koliko su sitna izbocenja.
 

MarkoZG

Član foruma
Da nema ove ruke, ne bih vjerovao...

14947819_10153935882442097_297389638936834551_n.jpg


Izvor: https://www.facebook.com/groups/weatheredmodels/
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Weatherirani ŽS četveroosovinski schiebewandwageni (Habbins) iz Kutine u prolazu kroz Borovo prema Erdutu. Bivši vlasnik je bio Švicarski/Njemački AAE.
Stavljam čisto kao primjer ukoliko se spremate weatherirati Habbins vagone! Klikni na sliku za uvećani prikaz

Ovo sam ja kako snimam vlak u prolazu.

Ukoliko želite još weatheriranih teretnih vagona od HŽ-a ili stranih vagona kažite pa ću prokopat svoju galeriju fotka i metnut ovdje.

Lijep pozdrav
 
Last edited:

Domagoj Vu

Aktivan član
Ja nisam nikad ni postarivao modele tako da neznam. E sad je pitanje kako je na tim AAE vagonima krov izgleda postaren. Mislim da imam je negdje sliku krova SŽ AAE Habbinsa. Morat ću potražiti ako nađem ali vjerujem da će netko od forumaša metnuti slike krova SŽ i ŽS-ovim Habbinsa od AAE.
Ovaj vagon se zove Hbbillns.

I da... Hbbillns je od DB-a jer većina SŽ i ŽS Habbinsa su bili u vlasništvu AAE.
 
Last edited:

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Ne. Sivi lim ne izgleda dobro, a hrđave fleke prevelike.
Kako to i inače biva, stvarna hrđa je prevelike teksture za modele.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zavisi koliko vremena je izložena napolju. Ako pogledaš JŽ 24 ili JŽ 28-029 (da ne govorim o JŽ 33) u Ljubljanskom muzeju, onda su te lokomotive još očajne.
Ono kaj mi se na toj lokomotivi ne svidja je zaokret pokrova dimnjace ali to nije predmet weatheringa ;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zavisi koliko vremena je izložena napolju. Ako pogledaš JŽ 24 ili JŽ 28-029 (da ne govorim o JŽ 33) u Ljubljanskom muzeju, onda su te lokomotive još očajne.
Ono kaj mi se na toj lokomotivi ne svidja je zaokret pokrova dimnjace ali to nije predmet weatheringa ;)
:)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zavisi koliko vremena je izložena napolju. Ako pogledaš JŽ 24 ili JŽ 28-029 (da ne govorim o JŽ 33) u Ljubljanskom muzeju, onda su te lokomotive još očajne.
Ono kaj mi se na toj lokomotivi ne svidja je zaokret pokrova dimnjace ali to nije predmet weatheringa ;)
Evo jedne slike tog real-life weatheringa, ne bi stavljao cijele slike jer bi bilo previše tužno :)

JZ 28-029, 2012-06-06, Siska (Goran)_056_resize.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh