HŽ 2063 u H0 - HOT !!!

MarkoZG

Član foruma
Polaris, hvala na smjernicama i ujedno isprike ako kradem temu. U tom slučaju bih molio admina za izdvajanje u zasebnu, novu temu.
Kontaktirao sam Koreance preko Facebooka i doista su brzo odgovorili. Modeli su kako je Polaris naveo, od mesinga, pa bi ih bilo teže pregrađivati nego da su plastični. No na moj upit mogu li izraditi prilagođenu verziju koja bi odgovarala JŽ 663 ili HŽ 2063 rekao je da može, ali je minimalna narudžba 70 komada (pretpostavljam 70 komada po određenom bojanju).
Cijena ovisi o opsežnosti promjena i razini opremljenosti koja bi se tražila.
Smatram da je bitnije postići detaljnu identičnost našim lokomotivama nego dobiti obojanu lokomotivu pa bi tome dao prednost u pregovorima, ako bitno utječe na cijenu. Bojanje i označavanje lakše riješimo kod proizvođača iz kruga ovog foruma.
Stoga bih pokrenuo anketu koliko vas ovdje bi bilo zainteresirano za takvu lokomotivu i u kojem bojanju (ako bismo naručivali kompletno obojane i označene).
Također svaki doprinos s detaljnim fotografijama i nacrtima kojima bismo opskrbili Koreance je dobrodošao.
 

1borna

Veteran foruma
Jeli moguće saznati neke konkretne cijene lokomotive,počevši od gole karoserije sa postoljima i pripremom za pogon,
zatim sa pogonom (elektromotorom, sigurno ima više varijanti) pa na dalje......
Bez nekih konkretnih cijena teško će se naći dovoljno zainteresiranih za 70 lokomotiva?
 

MarkoZG

Član foruma
Jeli moguće saznati neke konkretne cijene lokomotive,počevši od gole karoserije sa postoljima i pripremom za pogon,
zatim sa pogonom (elektromotorom, sigurno ima više varijanti) pa na dalje......
Bez nekih konkretnih cijena teško će se naći dovoljno zainteresiranih za 70 lokomotiva?

Vjerujem da može i na tome upravo radim. Međutim preduvjet za kalkulaciju je poslati im što detaljniju dokumentaciju kako bi stekli dojam opsežnosti prilagodbe na naše verzije. O tome ovisi cijena. Zato što prije skupimo dokumentaciju, prije ćemo znati točnu cijenu.
 

1borna

Veteran foruma
Zadnjih godina je bilo nekoliko pokušaja za izradu raznih lokomotiva (diesel i električnih) u plastici ili metalu, prikupljali su se
i narudžbe pa (nažalost) za sada ništa od toga?
Dosta ljudi ima već pripremljene razne nacrte, nadam se da će ti se javiti....
 

MarkoZG

Član foruma
Valjda će jedan od tih brojnih pokušaja i uspjeti :)
Što se fotografija tiče, za ono što im treba vjerujem da dovoljno mogu naći putem Google-a. Ono što mi nedostaje je kvalitetan nacrt te opis razlika (ako ih je bilo) između JŽ i HŽ verzije, odnosno nekih podvarijanti.
 

IzbrisaniClan02

Novi član
Valjda će jedan od tih brojnih pokušaja i uspjeti :)
Što se fotografija tiče, za ono što im treba vjerujem da dovoljno mogu naći putem Google-a. Ono što mi nedostaje je kvalitetan nacrt te opis razlika (ako ih je bilo) između JŽ i HŽ verzije, odnosno nekih podvarijanti.

Ako imam dobre informacije, a ispravite me ako nemam, od JŽ 663 do HŽ 2063 su se promijenile samo lampe.
Vjerojatno se elektrika nešto poboljšavala, ali ja nisam kompetentan da lamentiram o tim zahvatima.

Ja mislim da će bilo koj pokušaj izrade domaćih dizel loksi propasti, i to ne zato što sam manični pesimist. :)
Svaki model ima neki kompromis.
Bilo to da je kompromis na detaljima, ili da je kompromis na pogonu.

Ako se napravi kompromis na detaljima, dogodit će se ustanak brojača zakovica, koj će odbiti sudjelovati u narudžbi zbog kozmetičke blasfemije.
Ako se napravi kompromis sa pogonom, model će pokopati svi oni kojima je pogon strašno bitan, a nikada nisu imali kvalitetnu maketu ili komad po kojem tu lokomotivu mogu zapravo i voziti.

Ne bih želio raspiriti žustru raspravu, ali prema svemu što ja svjedočim u pokušajima dobivanja što točnijeg modela, to je glavni problem. :)
 

nik

Veteran foruma
JŽ 663 odnosno HŽ 2063 je u 1:1 postojala u premalo primjeraka i previše varijanti da bi velikoserijski model u 1:87 imao smisla.
Iz toga nužno proizlazi da bilo kakvo brojanje zakovica ili rasprava o pogonu nema smisla kod modela koji nema nikakvu perspektivu.
 

nik

Veteran foruma
Ako imam dobre informacije, a ispravite me ako nemam, od JŽ 663 do HŽ 2063 su se promijenile samo lampe.
Vjerojatno se elektrika nešto poboljšavala, ali ja nisam kompetentan da lamentiram o tim zahvatima.

Ja mislim da će bilo koj pokušaj izrade domaćih dizel loksi propasti, i to ne zato što sam manični pesimist. :)
Svaki model ima neki kompromis.
Bilo to da je kompromis na detaljima, ili da je kompromis na pogonu.

Ako se napravi kompromis na detaljima, dogodit će se ustanak brojača zakovica, koj će odbiti sudjelovati u narudžbi zbog kozmetičke blasfemije.
Ako se napravi kompromis sa pogonom, model će pokopati svi oni kojima je pogon strašno bitan, a nikada nisu imali kvalitetnu maketu ili komad po kojem tu lokomotivu mogu zapravo i voziti.

Ne bih želio raspiriti žustru raspravu, ali prema svemu što ja svjedočim u pokušajima dobivanja što točnijeg modela, to je glavni problem. :)
Što je to kompromis sa pogonom? Pogon je ili funkcionalan ili nije. Proizvođač koji nije u stanju složiti najbanalniju 4- ili 6-osovinsku lokomotivu na dva okretna postolja da vozi savršeno trebao bi potražiti neku drugu djelatnost; kojoj je dorastao...
 

MarkoZG

Član foruma
JŽ 663 odnosno HŽ 2063 je u 1:1 postojala u premalo primjeraka i previše varijanti da bi velikoserijski model u 1:87 imao smisla.
Iz toga nužno proizlazi da bilo kakvo brojanje zakovica ili rasprava o pogonu nema smisla kod modela koji nema nikakvu perspektivu.

Slažem se, u varijanti ako bi neki proizvođač kretao od nule. Međutim ova firma već ima isti tip lokomotive i razlike su izvedive, tako da je njihovo ulaganje u razvoj JŽ ili HŽ verzije minimalno. Pored toga, prag od 70 komada nije toliki SF.
Idemo prvo skupiti sve što možemo i saznati cijenu. A onda ću predložiti proizvođaču da mu se svi zainteresirani izravno javljaju za narudžbe pa neka po tome sam procijeni hoće li ići u seriju ili ne. Razlog više za to je što nemam uvjeta investirati u minimalnu narudžbu sam i onda se baviti prodajom odavde. Moja je namjera dogovoriti proizvod pa onda dalje sve prepustiti proizvođaču i kupcima.
Usput, Nikola, imaš li možda kakav upotrebljiv nacrt?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ako imam dobre informacije, a ispravite me ako nemam, od JŽ 663 do HŽ 2063 su se promijenile samo lampe.
Vjerojatno se elektrika nešto poboljšavala, ali ja nisam kompetentan da lamentiram o tim zahvatima. :)

'Lampe' na Karavelama su se mjenjale dvaput, tako da imaš ugrubo tri verzije po pitanju toga. Onda imaš naknadnu ugradnju opreme za elektro-grijanje vlakova (Uljanik Pula),
tako da ti i to mijenja izgled pojedinih dijelova lokse....


Inače, iz nekog mog skromnog iskustva mogu reći svoje osobno zapažanje da po pitanju kompromisa i izrade 'nesavršenih modela', prvi razlog tome je financijska računica, a zatim slijede lijenost, površnost i neznanje, a zapravo se mogu dobiti jako lijepi i kvalitetni modeli sa kojima bi malo tko bio nezadovoljan!
 

MarkoZG

Član foruma
Pretražujući internet za fotografijama sam shvatio kako zapravo ima jako malo slika JŽ 663, većinom je HŽ 2063 pa ako netko može pomoći, bio bih zahvalan.
 

IzbrisaniClan02

Novi član
'Lampe' na Karavelama su se mjenjale dvaput, tako da imaš ugrubo tri verzije po pitanju toga. Onda imaš naknadnu ugradnju opreme za elektro-grijanje vlakova (Uljanik Pula),
tako da ti i to mijenja izgled pojedinih dijelova lokse....

Ako ja imam dobru informaciju, elektro grijanje je ugrađivano krajem 80tih kada je još uvijek to bila JŽ663.
Tako da prema onome što ja znam, od prelaska sa JŽ na HŽ, izgled lokomotive je isti.

Ispravite me ako griješim.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ako ja imam dobru informaciju, elektro grijanje je ugrađivano krajem 80tih kada je još uvijek to bila JŽ663.
Tako da prema onome što ja znam, od prelaska sa JŽ na HŽ, izgled lokomotive je isti.

Ispravite me ako griješim.
Naravno, da se sve naknadne preinake na lokomotivi nišu dešavale automatizmom u isto vrijeme kada se vršilo preobilježavanje iz JŽ u HŽ.
Jedno je epoha, a drugo varijanta glede tehničkih preinaka. Jer, tebi recimo npr. nije nužno niti svjetla dirati, da bi dobio JŽ i HŽ varijantu.
 

MarkoZG

Član foruma
Koreanac mi je danas javio dimenzije njihovih lokomotiva po kojima je rađen model:
dužina 20.778 mm
širina 3.130 mm
visina 4.254,5 mm

koliko vidim, dimenzije Karavele su:
dužina 20.700 mm
širina 2.819 mm
visina 4.106 mm

dakle imamo problem (ili izazov).
Poslao sam mu sve fotografije koje sam našao, no kaže da mu za kalkulaciju treba nacrt.
Iz toga ćemo vidjeti je li smanjivanje isplativo.
Zato još jednom apeliram za nacrt svima koji mogu pomoći.

P.S. Može li netko provjeriti je li Limin model SAR class 34 po dimenzijama kao naša lokomotiva ili je također veći?
 

Davor

Veteran foruma
Pored toga, prag od 70 komada nije toliki SF.

Naravno da nije ali malo je ljudi koji žele rizikovati i kupovati mačku u džaku. 70 ljudi treba unapred dati novac za nešto za šta mogu samo da nagađaju i mole se bogu da će biti J/HŽ Karavela. To nije posledica kolektivne modelarske paranoje već iskustva koje govori da je vrlo moguće da se u katalogu nađe jedno (korektno, ispravno) a pojavi nešto sasvim drugačije (čitaj: gomila promašaja) mada model i dalje podseća na najavljeno.
 

MarkoZG

Član foruma
Hvala Thommo, ova publikacija mi je općenito zanimljiva, a ove dimenzije potvrđuju moj izvor. Međutim potreban je ipak detaljniji i precizniji nacrt iz kojeg bi se vidjelo više. Danas sam razgovarao s Nikolom pa me utješio da možda ipak razlike nisu tolike pa bi dorade ne bi bile neizvedive. Sad čekamo njegov pravorijek.
A u međuvremenu mi je Koreanac poslao nekoliko zanimljivih fotografija koje najbolje govore same za sebe pa ih neću komentirati. Uživajte!
K663.01.jpg K663.02.jpg K663.03.jpg K663.04.jpg K663.05.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
koliko vidim, dimenzije Karavele su:
dužina 20.700 mm
širina 2.819 mm
visina 4.106 mm

Dužina preko odbojnika: 20.727mm
Maximalna širina: 2.820mm
Visina iznad GIŠ-a: 3.823mm (krov upravljačnice), 4.108mm (maximalna visina, još dok nisu klima uređaje ugrađivali :))
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Gledam ove slike Korejskog modela Karavele i cijelo vrijeme mi na oko neki vrag ne štima u usporedbi s našima. I onda konačno...pa zar nije kabina (upravljačnica) ipak nešto šira nego naša...ovak...gledano sprijeda?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh