2063 zvuk

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

klek

Član foruma
Svaka čast dobro ste to organizirali ,ako bude netko slobodnih ruku ili bar jedne da možda napravi i video bilješku
 

thomcro

Aktivan član
klek kaže:
... da možda napravi i video bilješku
Zar sumnjaš u to :D ? Pa tko bi propustio to i foto zabilježiti *mudri* !?

Btw ... a da nam se pridružiš :D ? Zajedno smo jači i moćniji :zvizdi: .
 
A

Anonymous

Guest
@ damir

Ma kako ću van ča zamerit kad ste mi skroz fora... :ljubav

@ thomcro ... ako misliš snimat ... konsolidiraj snage i put Rijeke!

Thanks, but...

Malo je drugačije snimanje i protokol kada se to radi za moju namjenu. Ona mora stajati (da se ne desi vjetar, dopler, velike razlike u glasnoći-dinamici...),ja moram podesiti opremu za optimalnu udaljenost (za frekv. modove i SPL) i onda počinje show.

Snimanje sa kamerom nje kako vozi je jednostavnije, jer ovo sve gore navedeno baš mora biti da bi dojam bio upečatljiv. No da se krivo ne shvati. I to je zahtjevan zadatak za napraviti dobro, jer bi je bilo fora ju doživjeti iz više kuteva i pozicija. Dakle ili par kamera sa ekipom na strateškim mjestima, ili brza promjena pozicije sa jednom...

Pretpostavljam da bi se je trebalo snimati van službe, jer će vjerojatno vladati nervoza i užurbanost kada upravo treba ići u akciju, a mi (ja) sad nešto petljam oko nje...
No, možda se i varam. Svakako znam tko je ovdje puuuuno pametniji po tom pitanju da savjetuje najbolje, kada dođe vrijeme za to... :D

lp
 

thomcro

Aktivan član
H0modelar kaže:
...
Thanks, but...

Malo je drugačije snimanje i protokol kada se to radi za moju namjenu.
...
Jasno jasno, nisam ni mislio da ćeš stavit diktafon u džep i u Rijeku. Znam da za to doista treba vremena i dobro dobro se izorganizirat.
 

mmatja

Poznati forumaš
H0modelar kaže:
Eto mene da i ja tražim pomoć neke dobre duše sa foruma.

Za neke prije spominjane projekte, već dugo pokušavam doći do zvuka karavele - ali mi to nikako ne uspijeva.
Stvarno sam pokušao na nekoliko mjesta i načina, ali bez uspjeha.
Na netu ima samo fragmenata ili loših snimaka (iz kabine).
U Zg je zapravo i nema, pa mi poznate strojovođe i sve do šefa Gredelja odavdje ne mogu pomoći.
Oni koji navodno imaju vlastitu snimku, nalaze sve moguće izgovore da mi je ne daju za kopiranje. (pa je pitanje da li je uopće imaju)
Prije par mjeseci sam kontaktirao i PP-om mladog strojovođu sa Ri-područja, člana ovog foruma, ali nisam uopće "doživljen" - niti odbijenicu u odgovoru nisam dobio...

I onda se ponovo rodi nada, jer sam u temi -Susreti i druženja forumaša (bilo slučajno ili namjerno)!- naišao na odlična dva linka koja je damir stavio :naklon: :naklon: :naklon:
A u jednom, http://zeljeznice.forumhr.com/t14-hz-2063, ispada da je to njihova lokomotiva "za po doma" :ljubav

Obzirom da sam upoznao damira, čini mi se da se ovaj puta "smijem usuditi nadati" :D
da bi se nešto moglo napraviti, jer je ova Ri ekipa izgleda od akcije...

Dakle, moje pitanje je da li bi se negdje, nekako, nekada... mogla izvući neka karavela da ju snimim.

1. Priprema: Rad na leru za kalibraciju opreme
2. Snimanje: Paljenje - ler - položaji 1-8- tranzicije - položaji 8-1- tranzicije - ler gašenje - solo truba.

Sve bi trajalo valjda 15min. max.
Ja ću pripremiti 3 vrste snimanja sa dobrom opremom.

Ako se uspije "zahvatiti" i Jenbaha, gdje bi mi kraj bio... :D

.....
Naravno, stvar se sinhronizira sa svima uključenima i najmanjom gnjavažom za organizatore. I nigdje ne gori, sve je brže od onoga što imam sada - skoro ništa...
Sa druge strane, ako treba, na poziv, ja sam tamo negdje kod vas za 45min iz Zg :plaza:

Odlazak na neku klopu se podrazumjeva... :andjel:

PS, sve isto vrijedi i za svakoga tko je voljan- ili je u prilici - to omogućiti, zato nisam kontaktirao nikoga PP-om već ovako temom...

PPS, u slučaju "akcije", reportaža ovdje slijedi :ples

lp
Samo jedno pitanje za početak :zvizdi: . Dali je mnogo velika razlika u zvuku izmedju Karavele i Kennedya (661)? Možda....... :hmmm :D
 

thomcro

Aktivan član
zinzi kaže:
Hoće biti tog snimanje ili neće? :)
Naravno da će bit samo se moramo izorganizirati a kad će to biti ...
c065.gif
... :D
 

mmatja

Poznati forumaš
mmatja kaže:
...Samo jedno pitanje za početak :zvizdi: . Dali je mnogo velika razlika u zvuku izmedju Karavele i Kennedya (661)? Možda....... :hmmm :D
Bih ja mogao pomoči... :D
 
A

Anonymous

Guest
@ zinzi

Eto, čovjek je odgovorio prije mene.
Nije to baš samo tako... Ja već čekam 2 godine...

@ thomcro

Hvala na brizi oko teme. :naklon:
Ja i dalje pregledavam sve linkove, ali još ništa ni blizu...

@ mmatja

Da, razlike su velike. Karavela ima turbo (motor 645E3) dok Kennedy nema (motor 16-567C).
....
Nisam se niti usudio pomisliti da bih uspio doći u priliku snimati Kennedy-a kad se toliko patim sa karavelom!
U HR ne znam da li je uopće igdje u službi i da li postoji koji ispravan.
To će kolege sa pravih željeznica znati puno bolje.
...
Što reći, osim da bi to bilo predobro da bi bilo istinito. To su dvije naše lokse koje su mi zbog svog zvuka tiha patnja...
Ooo, kako bi to bilo dobro... s:xx:

Da ne kažem, koji bi to bio prizor za sva čula bio kada bi kretala iz 3-4 položaja natovarena iz stanice u zavoju na Ormožu, drvored iza nje... pa u 8. uzbrdo... a prostorija rezonira na 40-ak Hz... :ljubav

Ako to uspijemo, javno ti obećajem takvu prezentaciju kada projekt bude gotov. (naravno, ako želiš)
....
Eto mi ponovnog dokaza da ima ovdje "prave" ekipe na forumu, bez obzira na države i granice...
Baš si mi osvježio dan. Ako i ne uspiješ/uspijemo, puno hvala na pokazanom trudu. :naklon:

lp
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
H0modelar kaže:
U HR ne znam da li je uopće igdje u službi i da li postoji koji ispravan.
Nažalost, u HR niti jedna više nije aktivna. Zadnje dvije umirovljene su prije par godina (zelena 011 i plava 015).
Trebale bi još uvijek biti na ranžirnom kolodvoru u Buzinu. Koliko znam, HŽ ih je čak prodavao. Oni upućeniji kažu da su navodno ispravne.
Valjalo bi imati neku vezu na RK, pa provjeriti te podatke.
No, mislim da ova opcija sa Slovenijom (i ostalim državama ex YU gdje su te lokse još uvijek u prometu), zvuči mnogo pouzdanije i bolje...
 

mmatja

Poznati forumaš
Ako smo nekako uspeli "napraviti" :D pravi! zvuk za Đurice (643-xxx i 642-xxx) koji se sad nalazi na ESU Loksound dekoderima koje je sad moguče nabaviti u MoKo i ugrađivati ih u njihove lokse, onda ni vrag, da se nešto slično ne bi moglo napraviti i za 661...Mislim, da čak i g. S.Jovanović, koji izradjuje te modele , ne bi imao ništa protiv... :hmmm :D
Nešto se "kuva"! Možda če čak i biti nešto za... klopa :D Ako neče iči drugačije (preko ESU) Onda čemo zvuk jednostavno "presnimavati" na dekodere. Sa novim ESU LokProgramerom je to moguče... ;)
L.P.
 

thomcro

Aktivan član
Sve se da napravit samo treba u određenom trenutku "stavit glave na hrpu" i onda je samo nebo granica :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Kenedi i Karavela - ogromna razlika u zvuku. Osim turba, sam dizel "prime mover" je potpuno drugačiji, u Kenediju je 567 iz prve generacije EMD dizela (F3 do F9, GP7/9 i ostale sve do GP35 i SD35). Prve EMD-ice sa modernijim 645 motorima su SD40, 1965. godine.

Nažalost ja se ne sjećam zvuka Kenedija, nekad u Rijeku ni u ludilu ne bi došla dizelka, elektre su bile "bog i batina"... Ali se sa Zagorske pruge i iz Međimurja dobro sjećam naših Đejmsova, to su današnje 2044 i 2062. Meni je to i danas najdraži EMD zvuk, baš taj ne-turbo iz 2062 (ex. JŽ 664). Za usporedbu, dvije Karavele na IC vlaku u Rijeci, nisu u "leru" jer pogone klima uređaj u vagonima...


... i jedan moj filmić iz Kotoribe, 2062 055:

&NR=1
 
A

Anonymous

Guest
@Sky

Hvala na infu.
Vidjeti ćemo da li Slo veza može nešto napraviti...
Čak i ta informacija o njima na RK-u nije za "baciti"... :palac_gore:

@ mmatja

Pričao sam dosta na našim zadnjim ZG susretima sa g. Brankom o ESU 642/643.
Ta kombinacija je moguća samo ako im se kaže neki broj. Nemoguće je išta pokrenuti bez količine.
Jesu teška vremena pa su svi fleksibilniji, ali ispod 500, sve je šala...
Da ne kažemo da imamo problem što nemamo lokomotivu. (mislim na serijsku proizvodnju) Malo će nas čudno gledati prilikom objašnjavanja za što nam to treba :D
Priča sa presnimavanjem je moguća već i od v3,5. To nije nikad bio problem. (BTW, može se i bez njihovog programatora to odraditi. Ako te to zanima, javi mi na PP pa ću ti objasniti detalje. Vrijedi za sve dekodere ;) )
Trik je imati 24 karakteristična sample-a od prime mover-a... dalje je sve "lako". Dakle, pristup jednom negdje i on u radu cca 15min i sve je riješeno.
Držim fige da ćeš imati dobre vijesti...

@ thomcro

Istinu zboriš!
...samo ti prati maper. Otuda će sve krenuti, kako mi se čini... :D

@ thommo

Ma svaka je fora na svoj način... Stvarno se ne bih mogao odlučiti koja mi je bolja...
Zato ih hajdemo imati obje! >:)

lp
 

Davor

Veteran foruma
HOmodelar znam da ces uzivati iako nije Karavela ali je 8. pozicija. :)
&feature=related
 

zinzi

Član foruma
H0modelar kaže:
@ zinzi

Eto, čovjek je odgovorio prije mene.
Nije to baš samo tako... Ja već čekam 2 godine...

@ thomcro

Hvala na brizi oko teme. :naklon:
Ja i dalje pregledavam sve linkove, ali još ništa ni blizu...

@ mmatja

Da, razlike su velike. Karavela ima turbo (motor 645E3) dok Kennedy nema (motor 16-567C).
....
Nisam se niti usudio pomisliti da bih uspio doći u priliku snimati Kennedy-a kad se toliko patim sa karavelom!
U HR ne znam da li je uopće igdje u službi i da li postoji koji ispravan.
To će kolege sa pravih željeznica znati puno bolje.
...
Što reći, osim da bi to bilo predobro da bi bilo istinito. To su dvije naše lokse koje su mi zbog svog zvuka tiha patnja...
Ooo, kako bi to bilo dobro... s:xx:

Da ne kažem, koji bi to bio prizor za sva čula bio kada bi kretala iz 3-4 položaja natovarena iz stanice u zavoju na Ormožu, drvored iza nje... pa u 8. uzbrdo... a prostorija rezonira na 40-ak Hz... :ljubav

Ako to uspijemo, javno ti obećajem takvu prezentaciju kada projekt bude gotov. (naravno, ako želiš)
....
Eto mi ponovnog dokaza da ima ovdje "prave" ekipe na forumu, bez obzira na države i granice...
Baš si mi osvježio dan. Ako i ne uspiješ/uspijemo, puno hvala na pokazanom trudu. :naklon:

lp
Želim ti svu sreću i da uspiješ u tome naumu. Naravno da bih snimku poslušao više nego išta,a ako treba kakva logistička pomoć ili slično tu sam :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
H0modelar kaže:
...
@ thomcro
...samo ti prati maper. Otuda će sve krenuti, kako mi se čini... :D
...
Moglo bi bit "problema"! U Rijeci je sad samo jedna (014), po maperu 008 je u Zagrebu na RK. A poznavajući HŽ, ono što ode na RK
t2316.gif
neće tako skoro na šine. Nemora bit 100% tako ali ... možda je kakav manji kvar pa će uskoro natrag.

U svakom slučaju imat ću ju na oku.
 

Železničar

Poznati forumaš
Meni je ovo najtezi klip od 663, mana je sto zbog imena tesko moze da se nadje, autor je upisao 2063006 umesto recimo (HZ) 2063-006 ili JZ 663.
Inace Kapo mislim da je ovo u tvom komsiluku.
Uzivajte!
 

thomcro

Aktivan član
Nije to ništa, imam ja još bolji film! Nagarili je majstori u leru na riječkom kolodvoru i kad je krenula gore prema Matuljima ... k'o metak!!! Snimili je Kapo i ja zimus kod pošte i protutnjala i progrmila pored nas k'o metak. Problem je tko će nać taj film u svoj onoj sili snimljenog materijala al' zato imam živog ( :D ) svjedoka koji je to vidio (Kapiliiii ... oglasi se :D ).
 

Železničar

Poznati forumaš
Verujem thomcro da imas bolji zvuk, kada nadjes vremena postavi ga na Youtube :idea:
Zvuk od 645 (ili takozvana 2044) odgovara zvuku 663 (ili 2063), razlike maltene nema. Jedino sto sam ja primetio je da ponekad ima varijacije u obrtaju na leru ali zvuk je isti. To je zato sto se na obe lokomotive nalaze izduvne grane iste konstrukcije, ona na 645 je samo kraca za 105 cm jer 645 ima 4 cilindra manje. Ali kada sve to prodje kroz turbo (koji je jednak na obe mashine) i izadje kroz identicnu cetvrtastu vec zvuk je onaj isti.
Dakle po mom misljenju zvuk motora sa 645 je upotrebljiv za ovo sto vi zelite da napravite, a 645 Bogu fala mozete naci dosta njih u redovnoj eksplotaciji za razliku od 663 od kojih, kako sam procitao ovde iznad rade samo dve. To je sto se tice motora. Sirena moze da se snimi na nekoj drugoj lokomotivi jer su tonovi ovih sirena na lokomotivama u Hrvatskoj pravi uzas na vecini lokomotiva (645 i 664).
Evo predlog za sirenu:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh