ACME Jugoslavija Express

Mon

 
Osoblje foruma
Joshka kaže:
Kako je lepo imati modele sa kojima si se nekada i uživo vozao!!! s:xx:

:palac_gore: To je to Joshka, k'o da si mi u mozak us'o i procit'o misli!
 

Balkano

Član foruma
Imam mali problem s mojim spavacim vagonom (WLAB) mojeg Jugoslavije Expressa:
ACME je krivo postavio kalup, pa je onaj kraj sa vratima zavrsio na kraju bez stepenica. Dobro, kalup preokrenit u ispravni polozaj nije problem, ali problem je, sto je interijer isto naopako. Jer ako samo zaokrenem kalup, onda kupeji vise nestimaju sa rasporedom prozora. Tako da moram i interijer preokrenit. Ali kako da to ucinim? Probao sam odvojit/nadic interijer od poda vagona, ali nije mi uspjelo. Pa bi prije nego sto strgam nesta ovdje upitao, da mi neko mozda napise kako se interijer tocno odvaja od poda vagona. Jer nazalost ACME nam nedaje nikakve upute kako tocno otvarat i rastavljat vagon...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Nisam otvarao ACME modele, ali nik ih je već dobro prostudirao, pa ću se poslužiti jednom njegovom slikom, dok se on ne javi sa savjetom kako da to uradiš...

Ovako gledajući fotku rastavljenog ACME vagona, mislim da se interijer za frem drži pomoću ovih utora, jesi li ih možda probao malo razvući prije nego li dižeš interijer?:
 

Attachments

  • IMG_2609[1].JPG
    IMG_2609[1].JPG
    30.9 KB · Pregleda: 120

wiggum

Veteran foruma
Nije konkretno za ovaj vagon, ali je za jedan drugi ACME. Probao sam isto odvojiti ploču s kupeima od podvozja, ali to je bilo tako čvrsto zaljepljeno da sam odustao jer sam se bojao da ću ploču potrgati. Zato oprezno s tim odvajanjem, makar i ako pukne nešto, unutra na podu se ta pukotina sigurno neće vidjeti.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Imam mali problem s mojim spavacim vagonom (WLAB) mojeg Jugoslavije Expressa:
ACME je krivo postavio kalup, pa je onaj kraj sa vratima zavrsio na kraju bez stepenica. Dobro, kalup preokrenit u ispravni polozaj nije problem, ali problem je, sto je interijer isto naopako. Jer ako samo zaokrenem kalup, onda kupeji vise nestimaju sa rasporedom prozora. Tako da moram i interijer preokrenit. Ali kako da to ucinim? Probao sam odvojit/nadic interijer od poda vagona, ali nije mi uspjelo. Pa bi prije nego sto strgam nesta ovdje upitao, da mi neko mozda napise kako se interijer tocno odvaja od poda vagona. Jer nazalost ACME nam nedaje nikakve upute kako tocno otvarat i rastavljat vagon...

A što je naopako u odnosu na što? Prvo sve prouči prema slikama pa onda rastavljaj. Možda su samo stepenice nataknute na pod na krivoj strani...
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Nisam otvarao ACME modele, ali nik ih je već dobro prostudirao, pa ću se poslužiti jednom njegovom slikom, dok se on ne javi sa savjetom kako da to uradiš...

Ovako gledajući fotku rastavljenog ACME vagona, mislim da se interijer za frem drži pomoću ovih utora, jesi li ih možda probao malo razvući prije nego li dižeš interijer?:

Upravo tako. Ali kod kušeta treba prvo pažljivo izvaditi sve police/ljestve inače će se savinuti prilikom rastavljanja interijera od poda. Nakon rastavljanja ti 'utori' ostanu lagano rašireni pa ih treba prije sastavljanja (umetanja poda) pažljivo savinuti u prvobitan položaj inače će na kraju cijeli vagon biti malo 'napuhnut'...
 

Vedi

Član foruma
Balkano kaže:
Ovaj video sam danas nasao:
[media=youtube]peSYhSyjw84[/media]

Jos nesta drugo:
Jel mi moze tko rec kakve boje su imale zavjese u Jugoslavija Expressu? Jel je postojala razlika u bojama izmedu 1. i 2. razreda, i vagonom sa lezajima i spavacem vagonu?

Hm, ovdje si malo postavio krivo pitanje, jer nisu vagoni u sastavu "Jugoslavije express" imali neke posebne boje zavjesa u odnosu na ostale vagone na JŽ.

Imali su svi neku krem boju zavjesa, a spavaći su imalo rollo-zavjese isto neke krem-sive boje.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sa Y vagona u doba JŽ pamtim ovakve bež zavjese:
(photo: Slobodan Ilić)

...ili ako me sjećanje ne vara nekada davno su čini mi se znale biti i zavjese zelenkastijeg tona.
No, znam da su sve zavjese imale 'JŽ' uzorke po sebi! Boja im je bila neovisna o razredu i da li je u pitanju kušet.
Ali, te zavjese su se s vremenom mijenjale, što je i razumljivo!
Najbolje mi je bilo vidjeti putnike koji spavaju glavom umotanom u zavjesu i naslonjenom na staklo... >:D:
 

Attachments

  • JZ-Y-Wagen-Interior2[1].jpg
    JZ-Y-Wagen-Interior2[1].jpg
    124.5 KB · Pregleda: 124

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Ovaj video sam danas nasao:
[media=youtube]peSYhSyjw84[/media]

Jos nesta drugo:
Jel mi moze tko rec kakve boje su imale zavjese u Jugoslavija Expressu? Jel je postojala razlika u bojama izmedu 1. i 2. razreda, i vagonom sa lezajima i spavacem vagonu?

Nekakva neugledna žućkastozelenkastosivkasta svjetla boja, otprilke kakvu je ACME i stavio, da glumi zavjese, na pregrade između kupea i hodnika. Spavaći nemaju zavjese nego platnene rolete u odjeljcima i čini mi se da su sive.
 

Balkano

Član foruma
Ok, hvala na odgovorima.
Htio bi u mog Jugoslavija Expressa ugradit par dodatnih zavjesa, zato sam pitao jer sam htio saznat koju boju da koristim.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Ok, hvala na odgovorima.
Htio bi u mog Jugoslavija Expressa ugradit par dodatnih zavjesa, zato sam pitao jer sam htio saznat koju boju da koristim.

Najbolje da imitiraš boju koju je ACME koristio za 'zavjese' na pregradi između kupea i hodnika. Ustvari trebaš papir slične boje koji onda izrežeš u odgovarajući oblik, malo zgužvaš i staviš iza prozora. U spavaćem papir treba biti siv i ravan jer roleta nije zgužvana.
 

Vedi

Član foruma
Sky kaže:
Najbolje mi je bilo vidjeti putnike koji spavaju glavom umotanom u zavjesu i naslonjenom na staklo... >:D:

Ha ha ha, taj sam! :D

I da, to je sigurno točno, imale su sve po sebi mala Jž slova, iako to nema veze sad s modelima. :)
 

nik

Veteran foruma
Kad već netko otvara vagone da u njih stavi zavjese onda unutra trebaju biti i putnici; u slučaju Bc i Wl vagona na raspolaganju imamo H0 set Preiser 10300.

e087pi10300.jpg


Slika sa www.modellbau-koelbel.de
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ja znam i neke druge Preiserove H0-figurice koje bi odlicno dosle unutar nekog kupea
ali nisu ni upola tako pristojne kao ove sa nik-ovog primjera. :D
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Ja znam i neke druge Preiserove H0-figurice koje bi odlicno dosle unutar nekog kupea
ali nisu ni upola tako pristojne kao ove sa nik-ovog primjera. :D

Da ali kupei sa takvim 'figuricama' obično imaju spuštenu platnenu roletu a onda nema smisla ni stavljati figuricu koja se neće vidjeti...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh