Skretnice i sve o njima

Jevra

Poznati forumaš
Klek :palac_gore: .Finansije su svakako problem,kao što si rekao nisu svi u mogučnosti nabaviti nešto ekstra.
 

Jevra

Poznati forumaš
Hvala za ovo,sve je to lepo.Malo ću skrenuti od teme ali najveći problem je plaćanje iz Srbije,jer na ebay važi samo paypal a toga nema kod nas.
 

nik

Veteran foruma
jjevra kaže:
Hvala za ovo,sve je to lepo.Malo ću skrenuti od teme ali najveći problem je plaćanje iz Srbije,jer na ebay važi samo paypal a toga nema kod nas.

Plaćanje ovisi o dogovoru sa prodavačem. Ebay nudi Paypal ali moguće su i druge opcije. Slanje 'poštanskom uputnicom' (tako se zove u Hrvatskoj) ili uplata na bankovni račun.
 

U47

Član foruma
nik kaže:
............ polovne Roco 2,5mm skretnice su jako jeftine...............

Na velikim slikama uz ovu zadnju aukciju se jako dobro vidi kako su građene Roco 2,5mm skretnice 2. generacije (na gornjim aukcijama ima i skretnica 1. generacije).

Jjevra, tu nečeš pogrešiti, imam još dosta tog materiala kod kuče, provjereno odlična stvar!
No RocoLine je za oko ljepši i bolji, a su polovne skretnice 10 do 14 evra bez el. pogona.
 

Jevra

Poznati forumaš
Jutros stigao paket koji sam uzeo pre nekoliko dana,sa dve krive skretnice.Onda sam uradio jedan test koji mi je rekao Mon i ja stvarno ne vidim nikakav problem što se tiče Piko skretnica.Uradio sam i dva video klipa na kojima se vidi kako to funcioniše.Klipove postavljam malo kasnije.
Sad me interesuje nešto drugo.Moko koliko sam video ima Roco program ali kad udjem na sajt samo prikazuje program 2,1mm
 

keko

Poznati forumaš
Ja bih ti preporučio da ih pokušaš nazvati, jer na siteu ne piše sve...
Ja sam par puta zvao, pitao što me zanima i odmah dobio odgovore :)
 

mmatja

Poznati forumaš
jjevra kaže:
Hvala Keko,poslaću im e-mail.
Nije potrebno, da im šalješ mail. Ja sam se raspitao ;) Evo odgovora:
Sve što ima na ovoj stranici: http://www.roco.cc/produkteshop/uebersi ... p/140.html može se naručiti i dobiti. A na žalost, kao što češ na Roco-jevoj stranici vidjeti, šina 2,5 mm više nema, tako da se ih i naročiti kod MoKo-a više ne da. Dakle ostaje ti jedino e-Bay ako si se odlučio za Roco 2,5mm.
L.P.
 

Jevra

Poznati forumaš
Nisam još odlučio šta i kako ću.Ipak hvala mmatja,sad mi je jasno zašto je bilo samo 2,1mm.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
jjevra kaže:
Nisam još odlučio šta i kako ću.Ipak hvala mmatja,sad mi je jasno zašto je bilo samo 2,1mm.
Jjevra, ako se odlučiš da ti Piko A-gleis ne paše, morat ćeš se odlučiti za neki drugi sistem.

Ja se ne bih odlučio za Roco 2,5 mm - kako sam vidiš, ne proizvodi se više, osuđen si na ebay, ili strane shopove kojima je možda ostala stara zaliha.

Roco trenutno proizvodi dvije linije tračnica - RocoLine i GeoLine. Oba su Code83. RL je kvalitetan, profi sistem sa masu skretnica i izvrsnom geometrijom, ali cijena je relativno visoka. GL ima onaj gumeni nasip, ima manje tipova skretnica, i isto je dosta skup.

Tillig također ima Code 83 šine; ja ih nisam isprobao, ali sam ih vidio u Grazu u K+K dućanu. Izgledaju jako dobro, a vidiš da kolege modelari kažu da su jako dobre. Možeš ih nabaviti u EU državama.

Ako pak želiš Code 100 tračnice (po njima i stari vagoni s visokim vijencima voze bez problema), tvoj najbolji (po meni) izbor je Peco Code 100. Ja ga koristim na 50% makete i za sad nemam nikakvih zamjerki na robusnost i pouzdanost. Peco Code 100 se dijeli na "Setrack" liniju (kodovi tračnica počinju sa ST) i "Streamline" liniju (kodovi sa SL). Obje linije su potpuno kompatibilne, ali je Setrack za početnike (skretnice su oštre, sa malim radijusima), dok je Streamline već sasvim ozbiljna linija skretnica - postoje tri dužine ravnih skretnica, dva križanja, troputna, X skretnica, Y skretnica u dvije dužine, flexice sa "drvenim" i "betonskim pragovima",...

Sve je ovo od Peco-a moguće dobiti u dvije varijante, Electrofrog ili Insulfrog. El-frog imaju metalno srcište, te su skretnice dušu dale za kratke dvoosovinke i slične kratke lokomotivice. Ali ih treba dodatno ožičiti i koristiti izolacijske spojnice. Insulfrog samo stavljaš i ne brineš za kratke spojeve.

Sve ovo (kao i Streamline 100) možeš dobiti i u Code 75. A Peco ima i američku liniju tračnica, Code 83. >:)

Eto! :palac_gore:


* * * * *

Savjet: sad kad imaš Piko za provjeriti kako radi s tvojim modelima, dobro sve istestiraj, i odluči kako dalje.

Ponekad je bolje "ispeći zanat" s lošijim alatom (Piko A-gleis), pa na sljedećoj maketi, kad budeš iskusniji (a možda i s više novca), odlučiti se za nešto bolje/skuplje/profesionalnije.

Ja sam krenuo u izradu moje makete s Pikom, na drugi segment sam nastavio s Peco Setrack i Streamline. Kod spojeva je bilo malih problema, ali ništa nepremostivo. Tri godine kasnije sve vozi kao i na početku - istina, je ne vozim ništa extremno, 4- i 6-osovinske europske lokomotive i USA lokomotive iz pedesetih godina (najduža je SD9 od Proto 2000). Kad sam isprobao Athearn SD40-2, iskakala je na Peco Setrack skretnicama.

Kad budem radio sljedeću maketu, izabrat ću neki sistem koji nudi dobar izbor skretnica i kvalitetnu mehaniku. Mislim da Tillig Elite, ili Peco Code 83 ili 75.

Ali, meni je iskustvo koje sam stekao u ove 3-4 godine s ovim manje kvalitetnim sistemima NEPROCJENJIVO!
Za sve ostalo tu je MasterCard (bukvalno!). :D :D :D :D
 

Jevra

Poznati forumaš
Hvala Thommo na ovim poučnim informacijama. Mislim da ću odustati od Roco a dalje ćemo videti.Gledao sam one Piko šine koje su stigle danas i nekako mi deluju OK.Da li je to što nisam imao prolike mnogo toga videti ili su stvarno solidnog kvaliteta. Peco code 100 sam pregledao 100-ak puta i koji mi deluje OK.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nadam se da mogu da pomognem u resavanju tvoje dileme jjevra a i svima onima
koji nemaju bas iskustva sto se ovih skretnica tice.

Evo malo blizeg pogleda na Pikove A-skretnice, u ovom slucaju na zavojnu skretnicu 55223.


Na samom pocetku cu da naglasim da prilikom moje provere ovih skretnica dosao sam do zakljucka
da se ”usmerivaci” pravca nemogu saviti pod pritiskom tezine i brzine modela jer jednostavno njihova duzina od oko 5,3cm to ne dozvoljava.
Probao sam pritiskom prsta koji je daleko veci no pritisak modela u voznji i nisam uspeo da savijem nijedan od ovih usmerivaca.

Moja obzervacija zasto i kako moze da dodje do problema s ovim skretnicama
odnosno iskakanja modela prilikom voznje preko nje je sledeca:

1.
”leptirici” koji drze ”usmerivace” koji modelu odredjuju pravac kretanja (slika 1)
trebaju da budu dobro savijeni u unutrasnost rupe u kojoj se nalaze.
U sprotivnom, ukoliko su i malcice podignuti pod naletom lokomotive moze doci do nagibanja usmerivaca(slika 2, deo B)
sto rezultira u poskakivanje i u kranjem slucaju iskakanje lokomotive/kompozicije sa sina.

Resenje: pre postavljanja skretnica dobro proveriti ove leptirice i po potrebi blago pritisnuti prema dole.




2.
Prilikom spajanja skretnice sa drugom skretnicom ili segmentima pruge moze doci do podizanja unutrasnje strane ”kruga” kojeg oni prave.
Model ce prolazeci na ovo mesto dobiti bocni nagib prema ”napolju” sto uz pomoc inercije moze dovesti do iskakanja modela sa pruge
(ovo sam negde procitao, nije moj zakljucak).

Na slici sam pomocu cackalice debljine 2 mm prikazao kako se to podizanje odvija posle mesta spajanja.
Prvo je usao samo pocetak naostrenog/suzenog dela cackalice (otprilike 1mm) da bi na kraju usla cela cackalica odnosno 2 mm sto je za 1:87 previse.

Resenje: spajati i postavljati skretnice/pruge tako da dobro legnu na podlogu a u krivinama ukoliko je to moguce
uzdignuti spoljasni deo ”kruga” odnosno ne dozvoliti podizanje unutrasnjeg dela kao sto je to slucaj na ovoj mojoj slici.


Kad ste obratili paznju na ova dva bitna momenta u postavljanju i povezivanju ovih skretnica, mozete da isprobate iste ukoliko ih povezete
na nacin kako pokazuju slike, napravite krug sa ostalim prugama i pustite vase najteze, najkompliciranije modele/kompozicije
da sa najvecom brzinom predju preko njih.



Ukoliko se desi da samo jedan od 10 vasih modela iskoci onda je problem u modelu.
Ako je obrnuto odnosno samo jedan model prodje a 9 iskoce onda vam ove skretnice ne odgovaraju.
 

Attachments

  • 0DSC00113.JPG
    0DSC00113.JPG
    153.8 KB · Pregleda: 102
  • 0DSC00114b.jpg
    0DSC00114b.jpg
    309.3 KB · Pregleda: 100
  • Project1.jpg
    Project1.jpg
    63.2 KB · Pregleda: 102
  • 0DSC00120.jpg
    0DSC00120.jpg
    158.6 KB · Pregleda: 101
  • 0DSC00116.JPG
    0DSC00116.JPG
    163.6 KB · Pregleda: 100

Jevra

Poznati forumaš
Stvarno nemam reći,Mon HVALA ne samo tebi već i ostalim koji su se ukljućili u ovu temu u rešavanju problema oko skretnica.Veoma sam zahvalan na tome. Već sam uradio jedan test koji se može videti a uradiću i na ovaj naćin pa ćemo videti šta će biti.Nadam se da neće biti nikakvih problema.
 

klek

Član foruma
Iz iskustva potpisujem sve što je Mon napisao.Istina je da je Peco i tillig bolji ali Piko je duplo jeftiniji i uz malo servisa i oprezne montaže potpuno zadovoljavajući.
 
A

Anonymous

Guest
@jjevra

Baš mi je drago da je sve OK... :ples2:

@ klek

Ima za istu cijenu ili čak i jeftinije rješenje od Piko-a, a da je pritom puno (stvarno puno) bolje... :zvizdi:

Mon :palci_gore:

Vrlo kvalitetno obrađena tematika. :palac_gore:
Mislim da si pokrio skoro sve moguće probleme koji se mogu desiti. :palci_gore:

Moje pitanje-dilema glasi: ako čovjek toliko toga mora provjeravati i podešavati, zar je to proizvod za početnika?
Meni se čini da bi to trebalo biti PLUG&PLAY. Ovo što si ti prikazao, je zavidno znanje iz mehanike... pa na dalje. :hmmm

Mon kaže:
Na samom pocetku cu da naglasim da prilikom moje provere ovih skretnica dosao sam do zakljucka
da se ”usmerivaci” pravca nemogu saviti pod pritiskom tezine i brzine modela jer jednostavno njihova duzina od oko 5,3mm to ne dozvoljava. Probao sam pritiskom prsta koji je daleko veci no pritisak modela u voznji i nisam uspeo da savijem nijedan od ovih usmerivaca.

Obzirom da su "usmjerivači" kraći na zavojitim skretnicama nego na ravnim, evo slike jedne ravne PIKO skretnice i izvora tih problema.

Crvena dužina X je puno veća od 5,3 mm. Ne znam na što si mislio. Nemam je sada kod sebe da bi to izmjerio.
Dodirne točke kraka poluge su crvene okomice. Bočna sila u skretanju zbog centrifuge i promjene pravca zapravo cijelu težinu prebacuje na tu stranu i radi najveće opterećenje na polugu kad je na najvećoj udaljenosti od nosivih točaka. To je žuta strelica.
Sada je valjda jasno zašto to ne bi smjelo biti od vrlo tankog, čak neprofiliranog lima. Ili zašto to mnogo drugih radi od punog profila tračnice ;)

Evo, ja te molim da kod sebe prebaciš jednu ravnu skretnicu u skretanje i prstom lagano pritisneš žuto označeno mjesto.
Dovoljno si iskusan modelar da procijeniš koliko je bila upotrebljena sila da bi se to uvinulo. Progib od 1mm znači sigurno ispadanje, jer je zbog inercije i skretanja desni kotač uz sami rub...

Zavojite skretnice su pokazale problem kao na tvojoj "Slika 1", kada se vozilo sa prelaskom iz kruga u krug. Vjerojatno je bila kombinacija nepreciznog srcišta i bočnog otklona, kao što si mudro spomenuo... :palac_gore:

Svi koji imaju u voznom parku kratke lokomotive i/ili duge-krute-teške parnjače, trebali bi obratiti pažnju na potencijalne probleme...

Nadam se da svi uočavaju da je ovo diskusija sa argumentima u cilju analize svih situacija koje su moguće, a ne "neko jednostrano nametanje svog mišljenja". Ako ipak mislite da je ili da je OT, slobodno ovo sve obrišite...

BTW, ovaj vikend ću pokazati jednu mnogima zanimljivu stvar direktno vezanu uz ovu temu, koja je jučer proradila :andjel:
 

Attachments

  • piko 1.jpg
    piko 1.jpg
    16.3 KB · Pregleda: 46

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh