Skretnice i sve o njima

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Izvinite sto temu nisam pratio od početka:neznam: Vidim imaju citavi tomovi a ja bih jedan konkretan odgovor od ljudi koji poznaju materiju.

Hocu da kupim skretnice sa metalnim srcem koji provodi struju i u zavisnosti od smera kretanja to srce menja polaritet.U posedu sam vise komada "Roco" sa plasticnim nasipom! One su jako dobre jer poseduju to metalno srce. No! Njih cu koristiti na skrivenoj stanici i nekim delovima koji se nevide a na vidljivim mestima bi hteo neke koje su bas dobre.

Piko otpada jer koliko sam razumeo one to nemaju.

Dakle: Koji su to proizvodjaci i koji modeli koje savetujete?
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Koji su to proizvodjaci i koji modeli koje savetujete?
Imaj u vidu isto da skretnice različitih proizvođača imaju i različitu visinu same pruge (code) tako da ćeš morati da ih dodatno nivelišeš ukoliko planiraš da ti pružni sistem bude spoj više proizvođača.
.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Aco, Roco line skretnice su iste visine kao i Roco geo line, a imaju metalno središte
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Znam za te razlike u visini;) Moram da kazem da sam kupio par Roco flexi koje su 2,1mm ili 2,2mm neznam tacno i da sam sa njima imao problema sa dve loxe.Roco 1043 i Roco E71.I neki stariji vagoni su na njima klaparali zbog velikih venaca, dok na geoline nisu!? A ista je visina praga? Zanimljivo.


Sada sam nabavio flexi od Roco koje su 2,5mm i tu nema problema.Gospodin mmatja mi je pustio link gde su prikazane skretnice firme "Elite" ali vidim da su pragovi 2,1mm .U medjuvremenu sam nasao starije Roco su imale metalno srce a visina 2,5mm.

Ako ima jos kakav predlog za skretnice od 2,5mm :pozdrav:Ili da menjam tockice na loxama i vagonima;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ukratko:
što manji profil pruge to lepše i realnije trasa izgleda - treba biti pažljiviji i precizniji prilikom postavljanja pruga da bi se izbegla iskakanja prilikom vožnji.
Starijim modelima moraš promeniti točkove da ne bi kako kažeš klaparali.

Veći profil pruge daje grublji izgled ali i manje probema sa iskakanjem ukoliko nisi neki ko hoće/može pažljivije da postavi trasu.
U slučaju da ostaneš na 2,5 mm nećeš morati da menjaš točkove na starijim modelima.

Ovde ima još jedan problem: ukoliko imaš nove modele sa niskim vencima na točkovima možeš da očekiješ da ti i oni iskaću prilikom vožnje ukoliko pruge ne postaviš pažljivo
bez razlike što je ista 2,5 mm ... ali ovo je već druga tematika...
.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Znam za te razlike u visini;) Moram da kazem da sam kupio par Roco flexi koje su 2,1mm ili 2,2mm neznam tacno i da sam sa njima imao problema sa dve loxe.Roco 1043 i Roco E71.I neki stariji vagoni su na njima klaparali zbog velikih venaca, dok na geoline nisu!? A ista je visina praga? Zanimljivo.


Sada sam nabavio flexi od Roco koje su 2,5mm i tu nema problema.Gospodin mmatja mi je pustio link gde su prikazane skretnice firme "Elite" ali vidim da su pragovi 2,1mm .U medjuvremenu sam nasao starije Roco su imale metalno srce a visina 2,5mm.

Ako ima jos kakav predlog za skretnice od 2,5mm :pozdrav:Ili da menjam tockice na loxama i vagonima;)
A da ti neko na tokarilici malo skrati vijence na starim kotacima. Tu se radi najverojatnije o korekciji od 0,2 do 0,5 mm.
 

Martin

Poznati forumaš
Znam za te razlike u visini;) Moram da kazem da sam kupio par Roco flexi koje su 2,1mm ili 2,2mm neznam tacno i da sam sa njima imao problema sa dve loxe.Roco 1043 i Roco E71.I neki stariji vagoni su na njima klaparali zbog velikih venaca, dok na geoline nisu!? A ista je visina praga? Zanimljivo.


Sada sam nabavio flexi od Roco koje su 2,5mm i tu nema problema.Gospodin mmatja mi je pustio link gde su prikazane skretnice firme "Elite" ali vidim da su pragovi 2,1mm .U medjuvremenu sam nasao starije Roco su imale metalno srce a visina 2,5mm.

Ako ima jos kakav predlog za skretnice od 2,5mm :pozdrav:Ili da menjam tockice na loxama i vagonima;)

Hu, huh....mi ovdje govorimo o visini tračnice, a ne visini praga. Prag može biti visok koliko hočeš, to neće uzrokovati kloparanje. Ali, ako je tračnica niža (npr 2,1 mm) a kotači i bandaži su starije generacije, onda klopara.......
 

Martin

Poznati forumaš
Ne smeta što je ovo u 00 (1/76) razmeri?
Ne! Razmak je 16,5 mm, a to pomnoženo s 87 daje 1435,5 mm, dakle.....
Dugačka je priča zašto Englezi to deklariraju kao 1/76, ali na samim omotima se vidi kako piše 00/H0

SL-93-U_3194207_Qty1_1.jpg


Osim tog, imam ih ugrađenih dosad oko 40, te još i oko 50 m pruge....vjerujem da bih primijetio da ne paše......
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nabavio sam dve Roco skretnice koje ce odgovarati sto se tice visine praga. U pitanju su stariji modeli sa ugradjenim motorom(magnetom) i metalnim srcem.

Jako kvalitetno su odradjene i automatski prebacuju polaritet na srce. Ispitano unimerom:palac_gore:

Vrlo lako cu ih prebaciti na digital.





 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh