Skretnice i sve o njima

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Martin.. kad bi mogao naci neke fotke kako taj tip sredjuje Piko skretnice od kratkog spoja bilo bi fantasticno?!!
Da slazem se sa tobom da je Piko dosta estetski dobar proizvod!
Sta mislis da se te poluge za prebacivanje popune kalajem pa da samim tim budu cvrsce? Budem probao sutra na jednoj.. imam dosta teske lokse i lepo se vidi da ih tezina savija!
 

nik

Veteran foruma
Martin.. kad bi mogao naci neke fotke kako taj tip sredjuje Piko skretnice od kratkog spoja bilo bi fantasticno?!!
Da slazem se sa tobom da je Piko dosta estetski dobar proizvod!
Sta mislis da se te poluge za prebacivanje popune kalajem pa da samim tim budu cvrsce? Budem probao sutra na jednoj.. imam dosta teske lokse i lepo se vidi da ih tezina savija!
Nikakvo popunjavanje!
I Peco skretnice imaju relativno mekane limene jezičke ali se oni u krajnjem položaju (za vožnju u tom smjeru) vanjskom stranom u sredini oslone na odgovarajući plastični zubić/oslonac odliven na pragu tako da savijanja nema.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Nikakvo popunjavanje!
I Peco skretnice imaju relativno mekane limene jezičke ali se oni u krajnjem položaju (za vožnju u tom smjeru) vanjskom stranom u sredini oslone na odgovarajući plastični zubić/oslonac odliven na pragu tako da savijanja nema.
Video sam te oslonce ali se ne nalaze na celoj duzini ispod jezicka!
Sta mislis da dodam sam te oslonce? Mislio sam samo malo dodati kalaja nece mu nista faliti.. budem odradio na jednoj pa javljam rezultat!

....aa hoce li mi neko pomoci u vezi kratkog spoja???
Jel neko saznao gde se to dogadja u kom delu skretnice?
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

da nešto, uvodno, pojasnim; ja, dakle, uglavnom nikad nisam imao problema s običnim, ravnim skretnicama. Niti s kratkim spojevima, niti s iskakanjem. Točno je da se jezičac uvija, ali to mi nije predstavljalo neki problem. Čak i 3W skretnice dobro korespondiraju s mojim povečim voznim parkom šarolikih proizvođača.
Ali, zavojite - NE VALJAJU! Bojim se da taj problem nije rješiv nikakvim dolotavanjem, podmetanjem i sl, jer se jezičak uvija, osim prema dolje, i bočno, aksijalno.
Ja nisam eksperimentirao; kad se ista stvar ponovila 73. i 173. ili 1173 put, popizdio sam i maknuo ih van.
E, sad, ovako na sjećanje, ono što mogu reči da je svaka od 6 koliko sam imao, zajebavala na svoj način. Ja nemam američki vozni park, i moje lokomotive baš i nisu nešto posebno teške. I, mislim da to nije osnovni problem. Mogao bih reči kako više problema stvaraju duže lokomotive, osobito s vezanim osovinama (parne), koje očito (zbog mogučnosti savladavanja manjih radijusa) imaju dosta "lufta" na rasponu vijenaca, pa se i kotači, kao kontakti za struju više mogu šetati. Ovom u prilog ide i činjenica kako jedna jedina zvučna lokomotiva koju imam, a da nije parnjača, dakle, dizel Ljudmila, nikad nije zastala, kuršlusala, trubila, i sl. Zato sam u prethodnom postu napisao kako Piko može reći: nije do nas.
Sve ostale zvučne lokomotive koje imam, njih desetak (parne, imam isključivo Trix i Fleischmann), imaju problema. Ovakvih, ili onakvih. A, gle vraga, na Pecu (pa čak i Mehanu), nemaju.
Štos s lakom je jednostavan; polakira se dio srcišta gdje se isprepliču + i - , ili faza i nula, eksperimentalno treba utvrditi koliko u širinu i dužinu, odnosno, proširi se podrućje insulfroga. Ali, to vrijedi samo za one s "dužim" lokomotivskim parkom, s većim brojem pick upova, jer će krače lokomotive još lakše stati.

Ja baš nisam neki fan elektrifikacije i polarizacije srcišta, i s electrofrogom se neću zabavljati. Vozim uglavnom dugačke parnjače, s velikim brojem pick upova, i, osim kod Piko zavojitih skretnica, lokomotive mi se neće zaustavljati na komadiču izoliranog područja.
Vjerujem da je electrofrog bolji od insulfoga, ali mi ipak nije jasno kako to da na najprostijim Mehano skretnicama, koje su nekoliko parseka daleko od elektrofroga, baš nijedna lokomotiva ne izgubi kontakt......
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Hvala na iscrpnom izvestaju o Piko skretnicama Martin!
Tako cu i uraditi sa srcistem,lakiracu da produzim insulfrog ali ne mnogo zbog kracih loksi tacnije manevarki!
E sad.. imam jednu zavojitu i to na veoma zahebanom mestu i preko nje nema sanse da predje neka 6 osovina loksa.. svasta sam radio ali ne ide jednostavno i na kraju JA budala je ipak ugradim u maketu!
Znaci definiticno je moram zameniti sa nekom Americkom zavojitom od pola metra heheee.. a te dogacke su nenormalno skupe!!
Problem je sto moram rasturiti po metar koloseka da bih sad uklopio na tu drugu dugacku zavojitu!
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Brojčile pisao sam o tom kratkom spoju na srcu skretnice, dakle američki modeli imaju veći razmak kotača od npr. Piko ili Roco za cca. 0,5 mm i na srcu prespoji kontakt! Problem je u zaštitnoj tračnici koja je previše odmaknuta od glavne tračnice. probaj na nju nalijepiti dva sloja izolirke i problem će nestati.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Brojčile pisao sam o tom kratkom spoju na srcu skretnice, dakle američki modeli imaju veći razmak kotača od npr. Piko ili Roco za cca. 0,5 mm i na srcu prespoji kontakt! Problem je u zaštitnoj tračnici koja je previše odmaknuta od glavne tračnice. probaj na nju nalijepiti dva sloja izolirke i problem će nestati.
Prle resio sam problem iskakanja modela tako sto sam tu zastitnu isekao i priblizio koliko je bilo dovoljno da ne bi doslo do iskakanja!
Ako znas na kom se mesto pravi spoj daj molim te neku skicu toga mesta da se ne bih raspao od trazenja,jer sam vec buljio sto puta i ne mogu provaliti gde se :mad: desavaju!
 

NClight

Hybernated
Kratki spoj može biti samo na mjestima gdje je moguće napraviti kontakt između polova, znači na srcištu i kod jezičaka (pogotovo kada oba jezička vode isti pol)

Provjeri da kotači u npr. lijevom skretanju ne dodiruju svojom stražnjom stranom odmaknuti jezičak.

Na srcištu "špica" gdje se susreću lijeva i desna strana, kotač može kratko spojiti spoj na vrhu ako nije izoliran.

Ne zaboravi da na večini lokomotiva svi kotači vode struju, pa je cijela strana i svi kotači na njoj provodnik... kada npr prednji kotač prenosi napon na sve iza njega iako ostali kotači nemaju napon sa šine.

U tom slučaju, bitno je provjeriti sve moguće kontaktne površine skretnice na gore navedenim mjestima.

Najbitnije je dali se to događa sa svim loksama ili sami nekim, ovisno o broju osovina i dužini lokse.

Nažalost, na mobilnom sam pa nemogu poslati skicu...

Nadam se da će pomoći ;)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Evo ovde ovaj vagon bas na ovoj poziciji napravi spoj.. Nece svi vagoni naravno zavisi od geometrije osovina! Loksa takodje tu pravi k.spoj!
IMG_20140812_135200.jpg IMG_20140812_135732.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Kad je centrala pocela da signalizira spoj ja sam je ugasio i fotkao taj nesretni trenutak!
Pogledao sam tvoju fotku sa mogucim mestima za spoj i slazem se,ne postoje druga mesta gde se to moze desiti tako da ce ti delovi da idu pod lak sigurno!!!
Naravno u minimali cu ti lakirati!
 

Martin

Poznati forumaš
IMG_20140812_135200.jpg U poziciji u kojoj si prikazao, ne može doči do kratkog spoja direktno na tračnicama (možda jedino zbog dodirivanja kakvih provodnika ispod pruge, a radi opterečenja).
Međutim, također, zbog opterečenja, možda se materijal sasvim malo deformira i stvori kratki spoj na ovom mjestu, koje mi se inače čini sumnjivim po pitanju galvanske razdvojenosti.

Dakle, mislim, bez da su kotači na tom dijelu, samo zbog deformacije da se šine međusobno dodirnu...
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
View attachment 49517 U poziciji u kojoj si prikazao, ne može doči do kratkog spoja direktno na tračnicama (možda jedino zbog dodirivanja kakvih provodnika ispod pruge, a radi opterečenja).
Međutim, također, zbog opterečenja, možda se materijal sasvim malo deformira i stvori kratki spoj na ovom mjestu, koje mi se inače čini sumnjivim po pitanju galvanske razdvojenosti.
I meni je bilo veoma smesno i sumljivo mesto spoja pa idem sad ispitati taj spoj koji si oznacio! Jeste izgleda mnogo blizu..
 

Martin

Poznati forumaš
Na mjestu označenom strelicom, direktno se sučeljavaju + i -, ili, faza i nula. Pa, ako se malo deformira, tko zna. Osobito kod digitalnog sustava, koji je dosta osjetljiv i brz. Mislim da u specifikacijama za ESU 50000 centralu piše da reagira na 1 milisekundu....
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Za par minuta stize video ovog problema.. da tu se susrecu + i - i tu su te faze najblize jedna drugoj!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Skinuo sam jedno obrtno postolje sa vagona i gurao ga prstom.. sve se vidi na snimku i Martine bio si u pravu! Sirina jednog tocka/kotaca spaja dve faze i tako pravi spoj!
Ja sam jos pre pokusao turpijom smanjiti njihovu blizinu sto se vidi na fotki ali neki su tockovi presiroki i zahvataju svojom povrsinom obe sine + i - fazu!
Prelakirao sam pa cemo videti sta ce biti kad se osusi..:cool:
IMG_20140812_153413.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Lak se osusio,test uradjen i sve ide bez problema! Probao sam i najduze vagone i lokse i sve je ok!
Ne znam zasto se pravio spoj na mestu koje sam prikazao na predhodnoj slici a sad se na pravi??? Mozda sam ipak malo ocistio ona ukrstanja polova pa se sad nista ne desava.. ko zna!
Martin hvala na pomoci:pivo:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh