Skretnice i sve o njima

Mon

 
Osoblje foruma
H0modelar kaže:
Moje pitanje-dilema glasi: ako čovjek toliko toga mora provjeravati i podešavati, zar je to proizvod za početnika?
Ja ne razmisljam u stilu pocetnik-proffs vec idem od toga da i jedni i drugi zele nesto funkcionalno.
Ako ta stvar funkcionise kako treba onda njene ostale finese dolaze iz nasih vlastitih zelja i ukusa, a i novcanika.

H0modelar kaže:
...Crvena dužina X je puno veća od 5,3 mm. Ne znam na što si mislio. Nemam je sada kod sebe da bi to izmjerio.
Izvinjavam se na VELIKOJ gresci u pisanju trebalo je da bude 5,3 cm a ne mm! Ispravi cu je odmah da ne buni forumase!
Ja sam obzervaciju uradio sa zavojnim skretnicama 55222 i 55223 tako da samo o njima mogu da tvrdim ono sto sam napisao
posto mislim da je jjevra bas te skretnice narucio i dobio. Kod njih su usmerivaci ca 5,3cm.

A sa ravnim skretnicama nisam absolutno nista isprobavao tako da nemugu za sada nista da kazem.

H0modelar kaže:
Progib od 1mm znači sigurno ispadanje, jer je zbog inercije i skretanja desni kotač uz sami rub...
Absolutno se slazem, rizik ispadanja je velik!

H0modelar kaže:
Nadam se da svi uočavaju da je ovo diskusija sa argumentima u cilju analize svih situacija koje su moguće, a ne "neko jednostrano nametanje svog mišljenja". Ako ipak mislite da je ili da je OT, slobodno ovo sve obrišite...
Ma kakav OT, ovo je ono sto svi na forumu traze i zele (siguran sam): da se sve jasno vidi i objasni na najlaksi za razumevanje nacin!
Nadam se dacemo ovako i produziti pa ce jjevra da nas casti picencem kad bude odabrao bas to sto mu treba!
:)

H0modelar kaže:
BTW, ovaj vikend ću pokazati jednu mnogima zanimljivu stvar direktno vezanu uz ovu temu, koja je jučer proradila :andjel:
Hajde, cekamo da das slike na sunce a i na mesec ukoliko radis kasno u noc!
:)
 

mmatja

Poznati forumaš
Najprije čestitke za sva objašnjenja što se Piko-vih zavojitih skretnica pritiče :aplauz: :aplauz:
Evo i mojih iskustva sa njima. Na prijašnjoj maketi sam u zadnjem dijelu na donjoj slici imao jednu zavojitu desnu skretnicu 55223 (R2-R3 ili R3-R4), i mogu reči samo to, da nisam NIKAD! imao nikakvih problema sa njom. I možete mi vjerovati, da je na mojoj maketi vozilo svašta i svačega.
p1010072.jpg


Jedan od osnovnih uslova da je tome tako, je način njihove montaže. Absolutno odsavjetujem bilo kakvo zabijanje ili šrafanje!!, jer kod tog načina vrlo brzo može doči do kakve njene deformacije, i naravno onda posledično i do kasnijih problema u vožnji vozova preko njih. Najbolje rješenje, da se to izbegne je, kao prvo 100% ravna podloga, a drugo, da se sav tirni material lijepi po čitavoj njegovoj širini i dužini. Potrebno ga je samo ravnomjerno po cijeloj površini pritisnuti na ljepilo. Za tu svrhu sam ja upotrebljavao Pattex express.
Kad sam ja onu spomenutu skretnicu montirao, je Piko imao u ponudi samo te zavojite skretnice. Danas se može kod njih dobiti i drugi tip: to su 55227 i 55228 (R3-R4 ili R4-R5) http://www.piko.de/produkt_db/check.php ... &pagenum=3 Pošto imaju ove skretnice veči radijus, mislim da če onda kod tih skretnica dolaziti do još manjih problema, naravno uz pravilnu montažu.
L.P.
 

Jevra

Poznati forumaš
Mon. Te su skretnice bile u kompletu koje sam uzeo od Kastija.NJih najverovatnije će uzeti jedan prijatelj.Ja za mene ostavljam krive pi55212 i prave šine pi55200 i pi55201.Meni trebaju skretnice pi55227 i pi55228. mmatja. Baš te druge i imam u planu jer su one po nacrtu
 

Mon

 
Osoblje foruma
Te skretnice 55227+8 ja nikad nisam imao.
Ali vise no siguran sam da se za sve oko njih moze verovati mmatji!
*mudri*

A uvek kad vidim delove mmatjine makete zaboravim i na skretnice i na probleme s njima, ma zaboravim na sve!!!
:ljubav :ljubav
 

Jevra

Poznati forumaš
Apsolutno verujem sve što kaže mmatja a njegova maketa mi posluži kao lek za smirivanje zivaca
 

Jevra

Poznati forumaš
Kao što se može videti na ovih 4 klipa ili testa nije bilo nikakvih ispadanja iz skretnica.
 

apc

Novi član
jjevra kaže:
Kao što se može videti na ovih 4 klipa ili testa nije bilo nikakvih ispadanja iz skretnica.

skretnice su prošle testove, ništa neočekivano, barem za mene.
ovi testovi su svakako dobri, međutim kolega anna/ho modelar je u jednom od svojih postova spomenuo težinu lokomotiva, tj usporedio je pikov ice koji je malo lakši u odnosu na rocov. svakako bi težinu kompozicija koje će vozit na vašoj maketi trebali uzet u obzir i to testirat prije fiksiranja tračnica. naravno, ne sumnjam da ste to ionako mislili napravit. čisto primjera radi, kolega je kod mene donio fleischmannovu DB 218 koja je imala problem s pikovom r2-r3 skretnicom, ista takva lokomotiva ali pikova je bez problema otpeljala vlak s 4 četverosovinske cisterne. u svakom slučaju ja bi uzeo težinu u obzir. a i kolega anna nije od jučer, znao on ipak neke stvari :palac_gore:
 

DB V100.1

Član foruma
lokomotiva ti ide brzinom svetlosti,lepo je tako nesto videti podseca me na detinjstvo
kad su i moje tako jurile,munjevitom brzinom. :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Lokomotiva treba da ide "brzinom svetlosti" zato sto testiranje skretnica sa
manjom brzinom ne daje rezultate.

Sto je veca brzina lokomotive to je jaci bocni udarac na skretnicin usmerivac pravca
i veca mogucnost guranje istog u stranu a samim tim za iskakanje lokomotive.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Jjevra, ajde napravi sličan test, ali da loksa ide u skretanje na skretnici a ne da ide "niz pravac", Kakvi će onda bit rezultati?
 

Mon

 
Osoblje foruma
WEC, jel mislis na voznju koja je prikazana na drugom videu u prvom postu?
&feature=player_embedded
 

Jevra

Poznati forumaš
WEC,mislim da sam razumeo šta si hteo reći.Obećavam sutra pravim još neki test i stavljan ovde.Videćemo svi zajedno rezultat,nadam se da će biti dobar kao i ovi predhodni :D
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Da, Jjevra na tu sam soluciju mislio...Tu bi se možda bolje moglo vidjet kako se ponašaju i loksa i skretnica kad loksa zapravo naglo mijenja radijus u manji...
 

Jevra

Poznati forumaš
Pretpostavljao sam da je to.Ništa,probaću sutra pa čemo videti kako će ispasti krajni rezultat.
 
A

Anonymous

Guest
@ apc

Hvala na lijepim riječima i visokom mišljenju o meni :crvenilo:
Apsolutno se slažem sa svime napisanim uz temu :palac_gore:

Meni je najiskrenije drago da ljudi koji koriste PIKO skretnički materijal nemaju problema sa svojim voznim parkom. :palci_gore:

Mislim da nema potrebe za svim tim prikazanim testovima jer se zapravo ne pokazuje (dokazuje) ništa.
Niti je to "ozbiljan" vozni park, niti je to problematično na 200+ brzinama sa hobby modelima. (niti će netko parnjaču tako preko skretnice sa 200 voziti )
Činjenica da je dosta ljudi imalo neke vrste problema se ne može bilo kakvim testovima poreći ili izmijeniti.

Još je zapravo Mmatja vjerojatno najbliži rješenju dijela problema sa "Absolutno odsavjetujem bilo kakvo zabijanje ili šrafanje!!, jer kod tog načina vrlo brzo može doči do kakve njene deformacije, i naravno onda posledično i do kasnijih problema u vožnji vozova preko njih. Najbolje rješenje, da se to izbegne je, kao prvo 100% ravna podloga, a drugo, da se sav tirni material lijepi po čitavoj njegovoj širini i dužini..."

Uz "odmaranje" očiju na svakoj njegovoj fotki, zbog ovog gore savjeta (isprobanog i primjenjenog), ja sam u ovoj temi na velikom dobitku ;)

I ljudi voze 200 na PIKO-u... ma prava win-win situacija! :D

lp
 

Mon

 
Osoblje foruma
Veceras sam napravio obzervaciju ravnih Piko skretnica (55220 i 55221),
posebno obracajuci paznju na deo ovih skretnica na koji mi je H0modelar ukazao.

Zakljucak je tako reci identincan moje ranije obzervacije Pikovih zavojnih skretnica 55222 i 55223 (<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=2682&start=70" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=2682&start=70</a>)
pa mislim da nema potrebe da ga opet opisujem.
Procitajte ga ovde ukoliko dosada niste a interesuje vas:
[skriveno]Na samom pocetku cu da naglasim da prilikom moje provere ovih skretnica dosao sam do zakljucka
da se ”usmerivaci” pravca nemogu saviti pod pritiskom tezine i brzine modela jer jednostavno njihova duzina od oko 5,3cm to ne dozvoljava.
Probao sam pritiskom prsta koji je daleko veci no pritisak modela u voznji i nisam uspeo da savijem nijedan od ovih usmerivaca.

Moja obzervacija zasto i kako moze da dodje do problema s ovim skretnicama
odnosno iskakanja modela prilikom voznje preko nje je sledeca:

1.
”leptirici” koji drze ”usmerivace” koji modelu odredjuju pravac kretanja (slika 1)
trebaju da budu dobro savijeni u unutrasnost rupe u kojoj se nalaze.
U sprotivnom, ukoliko su i malcice podignuti pod naletom lokomotive moze doci do nagibanja usmerivaca(slika 2, deo B)
sto rezultira u poskakivanje i u kranjem slucaju iskakanje lokomotive/kompozicije sa sina.

Resenje: pre postavljanja skretnica dobro proveriti ove leptirice i po potrebi blago pritisnuti prema dole.

2.
Prilikom spajanja skretnice sa drugom skretnicom ili segmentima pruge moze doci do podizanja unutrasnje strane ”kruga” kojeg oni prave.
Model ce prolazeci na ovo mesto dobiti bocni nagib prema ”napolju” sto uz pomoc inercije moze dovesti do iskakanja modela sa pruge
(ovo sam negde procitao, nije moj zakljucak).

Na slici sam pomocu cackalice debljine 2 mm prikazao kako se to podizanje odvija posle mesta spajanja.
Prvo je usao samo pocetak naostrenog/suzenog dela cackalice (otprilike 1mm) da bi na kraju usla cela cackalica odnosno 2 mm sto je za 1:87 previse.

Resenje: spajati i postavljati skretnice/pruge tako da dobro legnu na podlogu a u krivinama ukoliko je to moguce
uzdignuti spoljasni deo ”kruga” odnosno ne dozvoliti podizanje unutrasnjeg dela kao sto je to slucaj na ovoj mojoj slici.

Kad ste obratili paznju na ova dva bitna momenta u postavljanju i povezivanju ovih skretnica, mozete da isprobate iste ukoliko ih povezete
na nacin kako pokazuju slike, napravite krug sa ostalim prugama i pustite vase najteze, najkompliciranije modele/kompozicije
da sa najvecom brzinom predju preko njih.

Ukoliko se desi da samo jedan od 10 vasih modela iskoci onda je problem u modelu.
Ako je obrnuto odnosno samo jedan model prodje a 9 iskoce onda vam ove skretnice ne odgovaraju.[/skriveno]

H0modelar kaže:
Mislim da nema potrebe za svim tim prikazanim testovima jer se zapravo ne pokazuje (dokazuje) ništa.
Niti je to "ozbiljan" vozni park, niti je to problematično na 200+ brzinama sa hobby modelima. (niti će netko parnjaču tako preko skretnice sa 200 voziti )
Mislim bas suprotno: jjevrijini testovi pokazuju i dolkazuju da ukoliko se slede zakljuci od ranije, odnosno:
ukoliko su skretnice tehnicki ispravne, dobro sastavljene, postavljene na ravnoj podlozi, NEzakucani i NEzasarafljeni, onda nema iskakanja i problema s njima.
To sto je sam test napravljen sa "neozbiljnim"(?) voznim parkom daje jos jedan "+" za ove skretnice jer
ukoliko jedan "neozbiljan" model prodje preko skretnica bez problema onda ce sigurno jedan ozbiljan model, izradjen od poznatih firmi po svim pravilima
ozbiljnosci proci isto bez problema.

Roco 68269, Lima HL2005 i AFM10012 su bez ikakvih problema prosli kako sa najvecom tako i sa najmanjom brzinom,
u svim pravcima, napred i nazad preko Pikovih A-skretnica kojih vidite na slici. Da naglasim da je tim modelima tezina oko 550gr.


Moj zakljucak i je da svi koji se odluce za Pikove A-skretnice 55220, 55221, 55222 i 55223 pre postavljanja i fiksiranja na maketi urade sledece:
1. Vizualno proveriti jesu li skretnice ispravne, jesu li leptirici koji drze usmerivace uvrnuti kako treba,
da ne bi doslo do nagibanja usmerivaca pod pritiskom modela u voznji.
Ovo posebno vazi za vec upotrebljavane skretnice;
2. Da se podloga gde ce da stoji skretnica poravnja ukoliko nije;
3. Da se skretnice ne zakucavaju i ne zasarafuju za podlogu - moze doci do njihovog iskrivljenja;

Ako se ova 3 "pravila" ispostuju vise sam no siguran da ce skretnice uspesno obavljati svoju duznost.
 

Attachments

  • DSC00126.JPG
    DSC00126.JPG
    179.3 KB · Pregleda: 62

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh