Skretnice i sve o njima

Mon

 
Osoblje foruma
INFO:
Zbog velikog O.T. a na osnovu ranijeg dogovora sa H0modelar-om,
njegov zadnji post u ovoj temi je maknut.


---------------------------------------------------------------------------

H0 modelar, imas PP.
 

Jevra

Poznati forumaš
Testove sam radio radi ličnih provera,onda se izrazila želja da to isto podelim sa vama.Mnogi ih nikad neće koristiti ali sa druge strane imaće i onih koji će koristiti Pikov šinski materijal.Ovim klipovima sam hteo pokazati da nije sve tako crno kako je bilo priče na početku ovu teme a ujedno i približiti ovaj proizvod budućim korisnicima i početnicima u koje se i sam ubrajam.
 

mmatja

Poznati forumaš
jjevra kaže:
Testove sam radio radi ličnih provera,onda se izrazila želja da to isto podelim sa vama.Mnogi ih nikad neće koristiti ali sa druge strane imaće i onih koji će koristiti Pikov šinski materijal.Ovim klipovima sam hteo pokazati da nije sve tako crno kako je bilo priče na početku ovu teme a ujedno i približiti ovaj proizvod budućim korisnicima i početnicima u koje se i sam ubrajam.
:aplauz: :palac_gore: ;) Kad češ ih početi slagati na maketu... :?: klopa
 

Jevra

Poznati forumaš
Da li sam ja lud ili neznam ali me prodavac ubedjuje da je ovo malo starija Piko skretnica.Meni sve liči ma siguran sam 100% da je ovo mehano
 

Attachments

  • originalslika-5141284.jpg
    originalslika-5141284.jpg
    39.8 KB · Pregleda: 61

klek

Član foruma
Mehano 100%,ali i stari Atlas pa ono nešto udruženo AHM ili možda neko zna detaljnije, uglavnom je mehano bar na oko *mudri*.Dodajem ima verzija Life like made in yugoslavia.
 

Jevra

Poznati forumaš
Poslao sam prodavcu da pogleda koju oznaku ima ispod,onda ćemo sigurno znati kog je proizvodjača.
 
A

Anonymous

Guest
...a ja se opet nadam da ste konacno rijesili sta je dobro a sta ne valja kad su u pitanju skretnice razlicitih proizvodjaca a sa time i ostale tracnice. Osobno sam uvjerenja, da nema tako losih tracnica / skretnica a da ne posluze svrsi. S druge strane nema niti najboljih tracnica / skretnica iz jednostavnog razloga sto sve navedeno koriste ljudi. Pa , cim su ljudi umjesani u njihovo koristinje dolazilo je, dolazi, i dolazit ce do razlicitog ocjenjivanja produkta uz neizbjezno sugeriranje drugima, kao: " ovo ti je sljam ili ovo ti je najbolje" da bi netko treci na to imao sasvim drugacije misljenje. Osobno sam zapeo za RocoLine Code 83, nisam ni poceo slagati maketu a vec uvidjam da cu tu i tamo imati izvjesnih problema. Ne pada mi na pamet, kritizirati doticni materijal jer je sigurno napravljen kako treba i svakako ce posluziti za sta je namjenjen. Da na nekim mjestima necu mociti voziti 200+km/h prihvacam kao dosljednost iz stvarnih situacija...
...prepirke oko kvalitete nekog proizvoda smatram djecjim, iako mnogi znaju potegnuti onu staru "koliko novaca toliko muzike"

( :D :D :D , mozda sam trebao sutjeti :crvenilo: :?: )
 

Jevra

Poznati forumaš
Ma momci sve je Ok,samo me je zbunilo što je prodavac stavio Piko skretnice.Ja sam se odlučio za Piko program iz nekoliko razloga,da ih ne nabrajam
 

Attachments

  • Piko-Railjet-Set.JPG
    Piko-Railjet-Set.JPG
    420.8 KB · Pregleda: 33

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,
samo jedna anegdota na ovaj zadnji dio teme; kao klinac, kupovao sam skretnice Mehanotehnika u Robnoj kući u Ogulinu. Dosta skupe, a, k tome, još i nije bilo električne sheme spajanja, iako su žice i onaj primitivni preklopnik bili priloženi (model koji je neko ranije naveo da mu se nudi pod stariji Piko).
Onda mi je 1979. djed otišao preko ljeta u Ameriku. Donesao mi jedan komplet (i danas dijelom funkcionalan) proizvođača Tyco (bar sam tako mislio, jerbo je tako pisalo).
I, donesao mi hrpu kataloga istog tog proizvođača "Tyco". I tamo skretnice po oko 6 dolara (kod nas su bile oko 13).
Onda je neki rođak išao tamo za Božić!. Nagovorim ja djeda, da on nagovori ovog, da on meni donese 20 komada "iz Amerike".
I, ovaj donese. Uredno, "Tyco" (imam negdje fotografiju kako je to zapakirano izgledalo". Eh, kad sam raspakirao, dolje piše "made in Yugoslavia"...... a, to su skretnice kakve je kasnije i ovdje (i sada) prodavao Mehano.

Ali, moram reći, neke od njih rade i danas. I, na njima baš ništa ne iskaće. Ali, da gubi kontakt, gubi.

Toliko!

Mladen
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ovako.. ja sam vec pisao u nekoj temi o mom losem iskustvu sa Piko a gleis skretnicama ali mislim da one nisu nikako za USA modele zbog malog venca na osovinama! Priznajem svoju gresku,kao prvo trebao sam uzeti minimali profil 2,1 pa cak i manji profil sine jer onda ne bi bilo problema kod nasedanja na srce skretnice!
Takodje mislim da je jedna velika mana Piko a gleis skretnica ta poluga koja je kao zvakaca guma! Stvarno ne znam zasto su to tako mekano odradili??
Sto se tice zavojitih skretnica ista prica,poluga se savija ko blesava i bezi od ravni sa fiksnom sinom tamo gde je zglob poluge pa tako da hoce i tu da iskoci model! Imao sam oko 4 kom zavojitih i ista prica.. a sve su bile nove kupljene!
Mislim da su one napravljene iskljucivo za EU modele a ne za USA!
Posto sam pogresio u samom startu i kupio komplet Piko program morao sam nesto uciniti povodom iskakanja svih mogucih modela koje imam a imam ih oko 160 vagona i 30-tak loksi!
Sta sa uradio:Morao sam iseci onu vodecu sinu ne znam kako se tacno zove,ona sto sluzi da navodi osovine uz sinu da ne bi modeli nasedali na srce skretnice pa sam je za malo priblizio glavnoj sini po kojoj modeli voze tako da sam izbegao nasedanje modela na srce skretnice!
PROBLEM RESEN!

Nego!!!
Sta uraditi povodom kratkog spoja koje proizvode Piko a gleis na skretnicama???
Da li je neko imao ovaj problem? Loksa mi zastane i centrala mi pokazuje kratak spoj!
Malo mrdnem loksu na levu ili desnu stranu i ona proradi.. lokse su sve nove sa izuzetno cistim osovinama i nemoguce je da na svim osovinama izgube kontakt a i centrala pokazuje k.spoj znaci nije gubitak kontakta u pitanju!

Mislim sam obojiti to mesto gde se pravi spoj sa nekom crnom farbom,ne znam sta drugo da radim?
Jos samo da lociram to baksuzno mesto gde se to desava!
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

je, da; ima Piko taj problem. Dakle, ja ga imao na zavojitim skretnicama R3/2. Što se događa; ovo se najbolje vidi na lokomotivama sa zvukom. Ili zafučka, ili se upali kakav "govor na njemačkom", ili pomočnik počne "lopatati" ugljen, ili, ako se vozi sporije, naprosto, sve stane, a centrala pocrveni. Čini se da je problem zapravo takav da bi Piko mogao komotno reći: "nije do nas"!
Jerbo, izgleda da "zapinju" i kuršlus stvaraju samo lokomotive sa širim kotačima, i dubljim vijencima.

Jedan prijatelj iz Austrije to rješava povremenim nanošenjem neprovodnog laka na dijelove skretnice gdje može doći do kontakta.... vidio sam na nekom forumu i da se izrezuje dio šine, ne bi li se izolirao....

Piko ima fantastičnu geometriju, i mene je to ponukalo da probam. I tračnice lijepo izgledaju, pašu oku i podneblju. Netko tko neće voziti polako, neće tjerati napredniju digitaliju (sa zvukom, božesačuvaj) bit će prezadovoljan s njima....

Osobno, moja je opsesija vožnja. Otkad je došla digitalna epoha, ovo sa zvukom je fantastično. NE dam da mi to Piko kvari.

Rješenje je Peco, ili Tillig. Tko hoče vjerne scene pruge i fantastičnu kvalitetu (ali, uz manji izbor skretnica), svakako Tillig. Tko hoče malo manje vjerne scene pruge (vjerne potpuno za, npr., Vel. Britaniju), također fantastičnu kvalitetu, i puno bolji izbor skretnica, svakako Peco.

BTW; vidim da Tillig nudi i flexi skretnice.... to bih volio probati....
Mladen
 

nik

Veteran foruma
Ovako.. ja sam vec pisao u nekoj temi o mom losem iskustvu sa Piko a gleis skretnicama ali mislim da one nisu nikako za USA modele zbog malog venca na osovinama! Priznajem svoju gresku,kao prvo trebao sam uzeti minimali profil 2,1 pa cak i manji profil sine jer onda ne bi bilo problema kod nasedanja na srce skretnice!
Takodje mislim da je jedna velika mana Piko a gleis skretnica ta poluga koja je kao zvakaca guma! Stvarno ne znam zasto su to tako mekano odradili??
Sto se tice zavojitih skretnica ista prica,poluga se savija ko blesava i bezi od ravni sa fiksnom sinom tamo gde je zglob poluge pa tako da hoce i tu da iskoci model! Imao sam oko 4 kom zavojitih i ista prica.. a sve su bile nove kupljene!
Mislim da su one napravljene iskljucivo za EU modele a ne za USA!
Posto sam pogresio u samom startu i kupio komplet Piko program morao sam nesto uciniti povodom iskakanja svih mogucih modela koje imam a imam ih oko 160 vagona i 30-tak loksi!
Sta sa uradio:Morao sam iseci onu vodecu sinu ne znam kako se tacno zove,ona sto sluzi da navodi osovine uz sinu da ne bi modeli nasedali na srce skretnice pa sam je za malo priblizio glavnoj sini po kojoj modeli voze tako da sam izbegao nasedanje modela na srce skretnice!
PROBLEM RESEN!

Nego!!!
Sta uraditi povodom kratkog spoja koje proizvode Piko a gleis na skretnicama???
Da li je neko imao ovaj problem? Loksa mi zastane i centrala mi pokazuje kratak spoj!
Malo mrdnem loksu na levu ili desnu stranu i ona proradi.. lokse su sve nove sa izuzetno cistim osovinama i nemoguce je da na svim osovinama izgube kontakt a i centrala pokazuje k.spoj znaci nije gubitak kontakta u pitanju!

Mislim sam obojiti to mesto gde se pravi spoj sa nekom crnom farbom,ne znam sta drugo da radim?
Jos samo da lociram to baksuzno mesto gde se to desava!
A ja sam još davno na forumu pisao da su Piko A-Gleis skretnice smeće pa su svi to ismijavali...
Visina šine u principu nema veze sa problemima na srcištu.
Što je najgluplje Piko skretnice nisu ništa jeftinije od Peco skretnica ako se ove druge kupuju u Engleskoj (komad od 11 eura naviše).
http://www.ehattons.com/stocklist/1...Scale_Streamline_/prodlistbyscaleandtype.aspx
 

Martin

Poznati forumaš
Usput, Nik, kad si već ovdje; zašto ehattons deklarira Peco kao 1/76 (i 00); zbog njihovog standarda, ili?
Hvala!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh