Skretnice i sve o njima

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Ja samo citam i upijam ove savjete.
Posto neznam koje tracnice bi koristio u buducnosti:hmmm:.
PIKO mi se cini,cinio kao najbolji omjer ulozenog i dobivenog.

Brojcile koji je R zavojitih skretnica koje koristis R3/R4 ili R2/R3?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja samo citam i upijam ove savjete.
Posto neznam koje tracnice bi koristio u buducnosti:hmmm:.
PIKO mi se cini,cinio kao najbolji omjer ulozenog i dobivenog.

Brojcile koji je R zavojitih skretnica koje koristis R3/R4 ili R2/R3?
Joj nemam pojma pogledacu ako imam kutije od njih,ovako ne mogu pogledati jer su na maketi!
Posto ti Tomislave imas USA modele ja ti savetujem code83 da uzmes sinski program! Ne znam da li imas EU modele ne mogu se setiti ali onda njih neces moci voziti po tom codu!
Tako da ako budes uzimao code 100 onda razmisli sta ces raditi..
Bolje platiti i vise ali i za kvalitetnije!
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Nabaviti cu pokoji PIKO krug,par skretnica,ravnih i zavojitih i isprobavati.
Posto u mom voznom parku ima svega i svacega mislim da ce ovo biti najjednostavnije rjesenje.
U nacrtu u Wintracku sam ionako sve radio sa ravnim skretnicama,samo na sporednim kolosijecima zavojite i
to R3/R4(PIKO program).

Trenutno me najvise od ovog procitanog zabrinjava potonuce nizih vijenaca u srce skretnice i
ispadanje modela.Koliko znam postoji rijesenje i za to.
Najvise me iznenadjuje to sto na sadasnjoj maketi ima svega i svacega od pruznog materijala,pa rijetko modeli iskacu.
Netko je napisao da je naravno stvar u postavi samog tracnickog materijala.

Ocito cu se morati okrenuti spomenutom testiranju PIKO materijala,ako nece odgovarati,lako se proda.
 

nik

Veteran foruma
Joj nemam pojma pogledacu ako imam kutije od njih,ovako ne mogu pogledati jer su na maketi!
Posto ti Tomislave imas USA modele ja ti savetujem code83 da uzmes sinski program! Ne znam da li imas EU modele ne mogu se setiti ali onda njih neces moci voziti po tom codu!
Tako da ako budes uzimao code 100 onda razmisli sta ces raditi..
Bolje platiti i vise ali i za kvalitetnije!
Po Peco Code 75 idu i NEM i NMRA kotači (europski i američki) jedino ne idu prastari europski modeli od prije 40+ godina. Ništa ne propada u srcište niti na njemu poskakuje. Isto vrijedi i za Tillig Code 83.
 

nik

Veteran foruma
Nabaviti cu pokoji PIKO krug,par skretnica,ravnih i zavojitih i isprobavati.
Posto u mom voznom parku ima svega i svacega mislim da ce ovo biti najjednostavnije rjesenje.
U nacrtu u Wintracku sam ionako sve radio sa ravnim skretnicama,samo na sporednim kolosijecima zavojite i
to R3/R4(PIKO program).

Trenutno me najvise od ovog procitanog zabrinjava potonuce nizih vijenaca u srce skretnice i
ispadanje modela.Koliko znam postoji rijesenje i za to.
Najvise me iznenadjuje to sto na sadasnjoj maketi ima svega i svacega od pruznog materijala,pa rijetko modeli iskacu.
Netko je napisao da je naravno stvar u postavi samog tracnickog materijala.

Ocito cu se morati okrenuti spomenutom testiranju PIKO materijala,ako nece odgovarati,lako se proda.
Šta ste toliko navalili na Piko i njegovo 'testiranje'??? Pa prema svim iskustvima Piko NE VALJA!!! A nije ni najjeftiniji...
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Tomislave sad sam nasao kutiju i na njoj pise 55222..
Malo pre sam opet vozio i sve je ok ali,sta ce biti kada dodje na red ciscenje a? Lak ce da spadne!
Posto mi ne pada na pamet da menjam skretnice uradicu nesto inovativno po svojoj zamisli pa cu objaviti kad zavrsim!
 

nik

Veteran foruma
I još nešto... Svatko tko se iole ozbiljnije bavi modelarstvo nek zaboravi na skretnice sa plastičnim srcištem. A pogotovo ako se ide raditi maketa!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
I još nešto... Svatko tko se iole ozbiljnije bavi modelarstvo nek zaboravi na skretnice sa plastičnim srcištem. A pogotovo ako se ide raditi maketa!
Znam Nik ali sta sad da radim? Nema sanse da rasturam maketu ponovo,nasao sam resenje i bice malo muke prepraviti sve to da radi kako treba i kao sto kaze NClight zivecu sa tim!
Niko mi nije kriv sto se prvo nisam raspitao nego sve na brzinu..
 

nik

Veteran foruma
Znam Nik ali sta sad da radim? Nema sanse da rasturam maketu ponovo,nasao sam resenje i bice malo muke prepraviti sve to da radi kako treba i kao sto kaze NClight zivecu sa tim!
Niko mi nije kriv sto se prvo nisam raspitao nego sve na brzinu..
Pa samo zamijeni skretnice...
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Maaa to mi je ogroman posao,plus sto ih ne mogu prodati jer sam ih sve preradio i ko ce to sad da kupi? Jos skupiti pare za druge.. pa nema sanse!
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,
ja neću reći da Piko ne valja, jer to ne mislim. Ali, da nije najbolji, nije. Ima problema. Kao što sam već napisao, obične, ravne, i troputne skretnice zapravo uopče nisu problematične. Ove zavojite jesu, to svi znamo. I R2/3 i R3/4.
Makar, meni se čini da postoji izvjestan napredak; mislim da skretnice od prije desetak godina nisu identične današnjim. Probat ću to provjeriti, pa javim ovdje na forumu.
Nego, jedan savjet za Brojcilea; umjesto ovog kolomaza koji si stavio na skretnicu (kaj je to, neki Luxal ili kaj?) našpricaj je s Plastic sprayem. Ograniči trakom, i pošpricaj!
Nevjerojatno je kako je taj vrag otporan; našprican na kotače Marklin vagona, omogućuje bez problema duuuuugu vožnju istih po običnim sustavima. Jasno, sve treba povremeno obnoviti.

Tko ne vjeruje.........
 

keniki7

Član foruma
.......... našpricaj je s Plastic sprayem. Ograniči trakom, i pošpricaj!
Nevjerojatno je kako je taj vrag otporan; našprican na kotače Marklin vagona, omogućuje bez problema duuuuugu vožnju istih po običnim sustavima. Jasno, sve treba povremeno obnoviti.

Molim pojašnjenje !
Što bi značilo da ako našpricaš taj Plastic spray na AC kotače, oni dobiju tanak (vjerojazno proziran) sloj izolacije i možeš s njima voziti po DC sustavu ?
Gdje se to može kupiti ?
Hvala unaprijed !
 

Martin

Poznati forumaš
.......... našpricaj je s Plastic sprayem. Ograniči trakom, i pošpricaj!
Nevjerojatno je kako je taj vrag otporan; našprican na kotače Marklin vagona, omogućuje bez problema duuuuugu vožnju istih po običnim sustavima. Jasno, sve treba povremeno obnoviti.

Molim pojašnjenje !
Što bi značilo da ako našpricaš taj Plastic spray na AC kotače, oni dobiju tanak (vjerojazno proziran) sloj izolacije i možeš s njima voziti po DC sustavu ?
Gdje se to može kupiti ?
Hvala unaprijed !



Evo, npr. http://www.chipoteka.hr/artikl/2576/spray-plastic-70-200-ml

Koliko vidim, ima ga za kupit svuda.... Mi smo, da budem iskren, eksperimentirali s jednim američkim, ali se ne mogu sjetiti kako se zvao.
Ali, ni ovaj njemački nije loš, ako izdrži šmirglanje (ne sad baš luđačko), izdržat će i kotrljanje.
Treba probati!
 

1borna

Veteran foruma
Dobra stranica (proizvođač) za malo proučiti što se sve da napraviti od skretnica- http://www.weichen-walter.de/
ibwl-roco42470-2014.05.04.711k.jpg
dibwll.r545.2014.08.01.756k.jpg
wstr.2dw2ew1krzg.lack.2014.08.01.175k.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Htio sam se našaliti, vidjevši ovaj crni sloj koji si nanesao, podsjetilo me je na kolomaz, a to kod nas zovu onu staru mast kojom su se podmazivala kola......
Nisam nista mazao po skretnicama.. sve je kako je kupljeno! Ja sam smislio neku drugu ideju pa kad je ostvarim prikazacu u ovoj temi!
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Tomislave sad sam nasao kutiju i na njoj pise 55222..
Malo pre sam opet vozio i sve je ok ali,sta ce biti kada dodje na red ciscenje a? Lak ce da spadne!
Posto mi ne pada na pamet da menjam skretnice uradicu nesto inovativno po svojoj zamisli pa cu objaviti kad zavrsim!


Ili jednostavno ako nema šanse da je vadiš odvoji joj te dvije šine što idu u srcište rezanjem , zalemi žicu na oba dvije šine poveži ih i stavi motor na skretnicu ako već nema onaj što prebacuje polove za srcišta i to je to, slično kao sa skretnicama koje imaju polarizirano srce samo što ga ovdje ti moraš proizvesti rezanjem od kruga sa nekom dremelicom :) i još dobiješ da nemoraš lakom skračivati vagonima i loksama napajanje!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh