Skretnice i sve o njima

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Nabavio sam dve Roco skretnice koje ce odgovarati sto se tice visine praga. U pitanju su stariji modeli sa ugradjenim motorom(magnetom) i metalnim srcem.

Jako kvalitetno su odradjene i automatski prebacuju polaritet na srce. Ispitano unimerom:palac_gore:

Vrlo lako cu ih prebaciti na digital.





..a zasto stalno pominjes visinu praga kad to nije bitno?? Visina sina se gleda a ne praga..
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja pomalo skupljam skretnički materijal od Tillig Elite, fenomenalno mi izgleda, a vjerujem i po kolegama da funkcionira bez greške. No cijena nije baš mala, cca. 2x je skuplje od Piko A-gleisa.

Pitanje: da li je netko isprobao križnu Eliteicu DKW I R 484, art.no.85390? Zanima me da li funkcionira bez ikakvih problema sa npr. 303mm putničkima.

85390_3076994_Qty1_ruler.jpg
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
smiješno je uspoređivati stari Roco i novi Tilig, usporedba sa Roco line ili geo line je već nešto drugo
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Matja, hvala, samo ova tvoja je ona veća, sa centralnom šinom... Mene bi zanimala ova manja, paše mi po geometriji.
 

1borna

Veteran foruma
Maerklin skretnice K generacije imaju neke bubice (poput brojnih drugih) pogledajte kako je to riješio marklinofsweden
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nikola u principu skretnice su ti najbitnije..sto se tice sina njih mozes kasnije odabrati kad resis pitanje skretnica!
Ehh..to je tek polemika sto se tice skretnica!;)

...nek se jave clanovi koji imaju iskustva sa skretnicama koje nisu samo Roco ili Piko!
Ja drugih nemam pa ti ne mogu nista drugo predloziti..

Evo ja ću prokomentirati moja iskustva sa brandovima tračnica i skretnica koje sam isprobao.

Mehano čelične (sive) i mesingane (žute)
(+) jeftine, lako dostupne po domaćim burzama/tavanima :)
(-) užasno oksidiraju, zbog toga traže stalno čišćenje/šmirglanje. Mali broj vrsta skretnica.

Mehano nickel-silver
(+) relativno jeftine. Robusne
(-) mali broj vrsta skretnica, šine izgledaju dosta "debelo"

Fleishmann Modell Gleis
(+) Robusne. Dobar broj raznih skretnica.
(-) Ružna nerealna žuta (mesing?) boja šina. Jako oksidiraju. Prestale su se proizvoditi = dostupne na ebayu, na burzama...

Fleishmann Profi Gleis (plastični nasip)
(+) Robusne, iako stalno sklapanje i rasklapanje nije dobro jer se rasklimaju i spojnice ne provode dobro struju.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; visoka cijena kad su bile u dućanima. Ne proizvode se više.

Piko A-Gleis
(+) Jako dobra geometrija. Velik broj raznih skretnica. Izuzetno kvalitetna legura metala, koji gotovo nikad ne oksidira, te je dovoljna krpica sa par kapi alkohola za dobro čišćenje. Vizuelno dobro izgleda, jer je gazište šine malo uže, pa izgleda bolje od Code 100 konkurencije. Niža cijena od konkurencije, iako i Piko poskupljuje s godinama.
(-) Point tračnice koje vode vozilo u skretnici nisu od punog metala, nego od profiliranog lima - zato su slabe, teža vozila vidljivo potonu kad prolaze preko tih tračnica. Katastrofalno tehničko rješenje, ako se mene pita, i glavni razlog da ih više ne bi koristio kao osnovni tračnički materijal na maketi. Srcište je plastično, izolirano, znači potencijalni problem za dvoosovinke, Šinobuse itd.

Moj tekst o A-Gleis programu iz 2010. g.: http://www.hobipoint.com/rec/rec/rec001.htm
90% se i sad slažem sam sa sobom,:hihihi: iako sam kod intenzivnijeg korištenja maketa sa A-gleis prugom skoro pa zamrzio neke skretnice - spomenute point tračnice su preslabe, pa se uvijaju pod težinom vozila. Pogotovo su na to osjetljive BWL i BWR skretnice u zavoju, i obične ravne - tj. 90% vrsta skretnica koje bi čovjek koristio na maketi.

Peco Code 100
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Što ti srce poželi. Electrofrog verzije imaju metalno srcište.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva. Setrack Code 100 linija (hobby linija) zna raditi probleme dugim i USA lokomotivama, zbog oštrih zavoja. Dosta oksidiraju, zahtjevaju dosta čišćenja.

Peco Code 75, Code 83
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Electrofrog verzije imaju metalno srcište. Code 83 namijenjena USA modelima.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva.

RocoLine (bez nasipa)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Gomila vrsta skretnica. Metalno srcište.
(-) Dosta skupe. Kod nekih maketa koje sam radio/koristio primjetio sam dosta jako oksidiranje metala tračnica i stalna potreba za čišćenjem... (meni dosta razočaravajuće i glavni razlog da ih ne bi koristio za svoju maketu)

Roco GeoLine (plastični nasip)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Poboljšana legura metala u odnosu na RocoLine (nisam isprobavao, tako kažu kolege koje ih koriste). Metalno srcište.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; vrlo visoka cijena.

Tillig Elite
(+) Code 83 (2,1mm), brunirane tračnice - izgledaju postarano, ne onako srebrno-sjajno. Tamno smeđi pragovi. Metalno srcište. Hrpa, ali baš hrpa raznih skretnica svih vrsta, flexice da drvenim, betonskim i metalnim pragovima, upleteni kolosijek sa par vrsta skretnica i skretanja/križišta (H0+H0m, H0+H0e)...
(-) Skretnice su dosta skupe, pogotovo malo kompliciranije... idu preko 35-40 eura. Također su manje robusne od Peco/Roco tračnica - potrebna je veća pažnja pri postavljanju, lako ih se presili ili ošteti...
 
Last edited:

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ovaj post od Thommo treba da bude svima merilo za planove i dileme po pitanju proizvodjaca skretnica..stvarno sjajan tekst koji se u skoro 90% podudara sa iskustvima ostalih kolega i prepiski s drugih foruma!

Sjajan teks Tomo;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo ja ću prokomentirati moja iskustva sa brandovima tračnica i skretnica koje sam isprobao.

Mehano čelične, bijele i žute
(+) jeftine, lako dostupne po domaćim burzama/tavanima :)
(-) užasno oksidiraju, zbog toga traže stalno čišćenje/šmirglanje. Mali broj vrsta skretnica.

Mehano nickel-silver
(+) relativno jeftine. Robusne
(-) mali broj vrsta skretnica, šine izgledaju dosta "debelo

Fleishmann Modell Gleis
(+) Robusne. Dobar broj raznih skretnica.
(-) Ružna nerealna žuta (mesing?) boja šina. Jako oksidiraju. Prestale su se proizvoditi = dostupne na ebayu, na burzama...

Fleishmann Profi Gleis (plastični nasip)
(+) Robusne, iako stalno sklapanje i rasklapanje nije dobro jer se rasklimaju i spojnice ne provode dobro struju.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; visoka cijena kad su bile u dućanima. Ne proizvode se više.

Piko A-Gleis
(+) Jako dobra geometrija. Velik broj raznih skretnica. Izuzetno kvalitetna legura metala, koji gotovo nikad ne oksidira, te je dovoljna krpica sa par kapi alkohola za dobro čišćenje. Vizuelno dobro izgleda, jer je gazište šine malo uže, pa izgleda bolje od Code 100 konkurencije. Niža cijena od konkurencije, iako i oni poskupljuju s godinama.
(-) Point tračnice koje vode vozilo u skretnici nisu od punog metala, nego od profiliranog lima - zato su slabe, teža vozila vidljivo potonu kad prolaze preko tih tračnica. Katastrofalno tehničko rješenje, ako se mene pita, i glavni razlog da ih više ne bi koristio kao osnovni tračnički materijal na maketi. Srcište je plastično, izolirano, znači potencijalni problem za dvoosovinke, Šinobuse itd.

Moj tekst o A-Gleis programu iz 2010. g.: http://www.hobipoint.com/rec/rec/rec001.htm
90% se i sad slažem sam sa sobom,:hihihi: iako sam kod intenzivnijeg korištenja maketa sa A-gleis prugom skoro pa zamrzio neke skretnice - spomenute point tračnice su preslabe, pa se uvijaju pod težinom vozila. Pogotovo su na to osjetljive BWL i BWR skretnice u zavoju, i obične ravne - tj. 90% vrsta skretnica koje bi čovjek koristio na maketi.

Peco Code 100
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Što ti srce poželi. Electrofrog verzije imaju metalno srcište.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva. Setrack Code 100 linija (hobby linija) zna raditi probleme dugim i USA lokomotivama, zbog oštrih zavoja. Dosta oksidiraju, zahtjevaju dosta čišćenja.

Peco Code 75, 83
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Electrofrog verzije imaju metalno srcište. Code 83 namijenjena USA modelima.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva.

RocoLine (bez nasipa)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Gomila vrsta skretnica. Metalno srcište.
(-) Dosta skupe. Kod nekih maketa koje sam radio/koristio primjetio sam dosta jako oksidiranje metala tračnica i stalna potreba za čišćenjem... (meni dosta razočaravajuće i glavni razlog da ih ne bi koristio za svoju maketu)

Roco GeoLine (plastični nasip)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Poboljšana legura metala u odnosu na RocoLine (nisam isprobavao, tako kažu kolege koje ih koriste). Metalno srcište.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; vrlo visoka cijena.

Tillig Elite
(+) Code 83 (2,1mm), brunirane tračnice - izgledaju postarano, ne onako srebrno-sjajno. Tamno smeđi pragovi. Metalno srcište. Hrpa, ali baš hrpa raznih skretnica svih vrsta, flexice da drvenim, betonskim i metalnim pragovima, upleteni kolosijek sa par vrsta skretnica i skretanja/križišta (H0+H0m, H0+H0e)...
(-) Skretnice su dosta skupe, pogotovo malo kompliciranije... idu preko 35-40 eura. Također su manje robusne od Peco/Roco tračnica - potrebna je veća pažnja pri postavljanjul, lako ih se presili ili ošteti...

Odličan review :) skretnica :) :) :) :)
 

nik

Veteran foruma
Evo ja ću prokomentirati moja iskustva sa brandovima tračnica i skretnica koje sam isprobao.

Mehano čelične, bijele i žute
(+) jeftine, lako dostupne po domaćim burzama/tavanima :)
(-) užasno oksidiraju, zbog toga traže stalno čišćenje/šmirglanje. Mali broj vrsta skretnica.

Mehano nickel-silver
(+) relativno jeftine. Robusne
(-) mali broj vrsta skretnica, šine izgledaju dosta "debelo

Fleishmann Modell Gleis
(+) Robusne. Dobar broj raznih skretnica.
(-) Ružna nerealna žuta (mesing?) boja šina. Jako oksidiraju. Prestale su se proizvoditi = dostupne na ebayu, na burzama...

Fleishmann Profi Gleis (plastični nasip)
(+) Robusne, iako stalno sklapanje i rasklapanje nije dobro jer se rasklimaju i spojnice ne provode dobro struju.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; visoka cijena kad su bile u dućanima. Ne proizvode se više.

Piko A-Gleis
(+) Jako dobra geometrija. Velik broj raznih skretnica. Izuzetno kvalitetna legura metala, koji gotovo nikad ne oksidira, te je dovoljna krpica sa par kapi alkohola za dobro čišćenje. Vizuelno dobro izgleda, jer je gazište šine malo uže, pa izgleda bolje od Code 100 konkurencije. Niža cijena od konkurencije, iako i oni poskupljuju s godinama.
(-) Point tračnice koje vode vozilo u skretnici nisu od punog metala, nego od profiliranog lima - zato su slabe, teža vozila vidljivo potonu kad prolaze preko tih tračnica. Katastrofalno tehničko rješenje, ako se mene pita, i glavni razlog da ih više ne bi koristio kao osnovni tračnički materijal na maketi. Srcište je plastično, izolirano, znači potencijalni problem za dvoosovinke, Šinobuse itd.

Moj tekst o A-Gleis programu iz 2010. g.: http://www.hobipoint.com/rec/rec/rec001.htm
90% se i sad slažem sam sa sobom,:hihihi: iako sam kod intenzivnijeg korištenja maketa sa A-gleis prugom skoro pa zamrzio neke skretnice - spomenute point tračnice su preslabe, pa se uvijaju pod težinom vozila. Pogotovo su na to osjetljive BWL i BWR skretnice u zavoju, i obične ravne - tj. 90% vrsta skretnica koje bi čovjek koristio na maketi.

Peco Code 100
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Što ti srce poželi. Electrofrog verzije imaju metalno srcište.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva. Setrack Code 100 linija (hobby linija) zna raditi probleme dugim i USA lokomotivama, zbog oštrih zavoja. Dosta oksidiraju, zahtjevaju dosta čišćenja.

Peco Code 75, 83
(+) Robusne, lako dostupne iz UK online dućana. Gomila vrsta skretnica, tri vrste flexica... Electrofrog verzije imaju metalno srcište. Code 83 namijenjena USA modelima.
(-) Cijena nije mala, iako zna biti jeftinije od GER konkurencije. Boja pragova je crna - Tillig i RocoLine po meni imaju realniju tamno smeđu boju impregniranog drva.

RocoLine (bez nasipa)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Gomila vrsta skretnica. Metalno srcište.
(-) Dosta skupe. Kod nekih maketa koje sam radio/koristio primjetio sam dosta jako oksidiranje metala tračnica i stalna potreba za čišćenjem... (meni dosta razočaravajuće i glavni razlog da ih ne bi koristio za svoju maketu)

Roco GeoLine (plastični nasip)
(+) Robusne, lako dostupne iz GER/AUT online dućana. Poboljšana legura metala u odnosu na RocoLine (nisam isprobavao, tako kažu kolege koje ih koriste). Metalno srcište.
(-) Meni dosta nerealan plastični nasip; vrlo visoka cijena.

Tillig Elite
(+) Code 83 (2,1mm), brunirane tračnice - izgledaju postarano, ne onako srebrno-sjajno. Tamno smeđi pragovi. Metalno srcište. Hrpa, ali baš hrpa raznih skretnica svih vrsta, flexice da drvenim, betonskim i metalnim pragovima, upleteni kolosijek sa par vrsta skretnica i skretanja/križišta (H0+H0m, H0+H0e)...
(-) Skretnice su dosta skupe, pogotovo malo kompliciranije... idu preko 35-40 eura. Također su manje robusne od Peco/Roco tračnica - potrebna je veća pažnja pri postavljanjul, lako ih se presili ili ošteti...
Ispravci i dopune...:D

Mehano čelične, bijele i žute
Žute nisu čelične nego mesingane.

Fleishmann Modell Gleis
Kod skretnica se od starosti često deformira plastika pa blokiraju jezičci.

Fleishmann Profi Gleis (plastični nasip)
Problematično široko srcište po Fleischmann normi.

Peco Code 75
Smeđi pragovi.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Možda treba napomenuti da postoje i skretnice koje se mogu raditi u samogradnji.
@1borna je stavio nekoliko takvih video linkova.

A ovo je bolje ne otvarati osim ako ne mislite raditi super realistične tračnice.
Ovo je samo jedna od firmi koje imaju takav program.
Problem je što su šine u pravom mjerilu odnosno njihova visina... a tu za nas s Roco i ostalima sigurno da bi bilo problema
http://www.proto87.com/page89.html (za amere)

Ovo je samo primjer postavljanja tramvajske pruge
es-over-show-1.jpg

Završena pruga
pss8.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ako nekoga smeta određena boja pragova kod inače dobrih tračnica to se lako oboji (a šine odmah očiste)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ako nekoga smeta određena boja pragova kod inače dobrih tračnica to se lako oboji (a šine odmah očiste)
Borna znam da li znas ali za one koji ne znaju, Roco Geoline pragovi su tvornicki obojani da se razlikuju od sivog bettunga....
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh