JŽ/SŽ 342 - model i prototip

nik

Veteran foruma
Ovo sa retrovizorima je stvar ukusa ali imam jednu nešto ozbiljniju zamjerku na crvenog Mopeda a riječ je o nepažnji kod pripreme proizvodnje koja bitno mijenja 'lice' lokomotive. Naime i ovaj crveni ima na lampama crvene 'leće' kod crvenih svjetala a to za aktuelne verzije koje u 1:1 imaju LED rasvjetu nije korektno. Model je jednostavno trebao imati sve 'leće' bijele/prozirne a ispod je ionako rasvjeta pomoću crvene SMD LED-ice.
 
Last edited:

malimiha

Član foruma
U katalogu ima retrovizore prava lokomotiva na slici najave ali na reklami rupe ima CityPark a ne ova...
Stvarno u katalogu ima prava lokica retrovizore, ali u najavi nema ni jedan od oba dva modela (001, 025) rupe za retrovizore ali ima slika kabine rupe za retrovizore
moped.jpg

Možeš kupiti kamionske retrovizore od Herpe ili nek KlubBaat ponudi jetkane kao dodatni set a na modelu se u stvari radi samo o 8 rupica na karoseriji.
možda pa je to napravljeno namijerno...
Novi trosak i dodatan posao...
Slažem se....
 
Last edited by a moderator:

malimiha

Član foruma
Ovo sa retrovizorima je stvar ukusa ali imam jednu nešto ozbiljniju zamjerku na crvenog Mopeda a riječ je o nepažnji kod pripreme proizvodnje koja bitno mijenja 'lice' lokomotive. Naime i ovaj crveni ima na lampama crvene 'leće' kod crvenih svjetala a to za aktuelne verzije koje u 1:1 imaju LED rasvjetu nije korektno. Model je jednostavno trebao imati sve 'leće' bijele/prozirne a ispod je ionako rasvjeta pomoću crvene SMD LED-ice.
...možda su za..... več od početka kot projektiranja. U Kini kot MG rade kak se jim naruči.....
sz-342-001-luci.jpg
 
Last edited by a moderator:

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
A da čujemo i neku pohvalu za model? ;)

U decembru/prosincu 2012 sam već pisao o tome (moj prvi post u toj grupi mislim).

Zbog te lokomotive sam namjeravao promijeniti moj kolekcionarski profil i prodati austrijske modele, ali kad sam vidio kako izgleda model odstupio sam od svoje namjere.

Taj model, osim ako neće biti prerađen (pogrešne proporcije…), neće nikada postati dio moje kolekcije.
 

malimiha

Član foruma
Ako su samo retrovizori u negativnom kontekstu spominjani, znaci da sve ostalo stima. Dakle, pohvala za cijeli model (tocnije bojanje) osim retrovizora. ;)
Zaboravio si crvene lampaše koje je napomenuo nik
Ako nisu ništa promijenili ostaju stari problemi.
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
Potpuno se slažem, još jedan ACME šlamperaj, možda su za..... več od početka kot projektiranja.U Kini kot MG rade kak se jim naruči.....
sz-342-001-luci.jpg

Crvene ili prozirne/bezbojne 'leće' nemaju veze sa projektiranjem; to su zasebni dijelovi koji se samo utaknu u lampe pa je što se proizvodnje tiče potpuno svejedno koju boju se koristi.
 

malimiha

Član foruma
Crvene ili prozirne/bezbojne 'leće' nemaju veze sa projektiranjem; to su zasebni dijelovi koji se samo utaknu u lampe pa je što se proizvodnje tiče potpuno svejedno koju boju se koristi.
Treba Kinezom u proizvodnji reči "koji zasebni dijelovi se samo utaknu u lampe, crvene ili prozirne/bezbojne 'leće'" a taj koji to reče nije direktor ili tajnica nego onaj koji radi (projektira) na tom modelu i kako če izgledat model na kraju.
Tako se to radi u našoj firmi :djed
Ali možda su zaj..... oni koji su slali fotke u ACME ili u MG sa lišim uputama, a te su 100% otišle iz Slovenije :cool_2:
 

wiggum

Veteran foruma
Bez zamjere malimiha, ali pravi si hejter. Nabrusen si na nekoga (s razlogom ili bez, to sam znas) da skoro nijedan post ne prode bez optuzivanja. Malo lakse s takvim stavom jer teme postaju necitljive. ;)
 

nik

Veteran foruma
Model SŽ 342-001 je napravljen prema slikama iz perioda, kada još nije imao namonitarne retrovizore, tako, da je taj model korektno napravljen, kaj se toga tiče.
Bilo bi ljepo i korektno, da Acme napravi i model sa retrovizorima u novom bojanju, sa nekim drugim brojem.:fotic::postar:
Pitanje je koliko veliko je tržište za SŽ Mopede. Onda bi ih bilo 6 (3 žuta i 3 crvena); sjeti se Moko SŽ Đurica, ni Moped ni Đurica nisu najzanimljivije a niti kao model najtraženije SŽ lokomotive. Ja bi rađe kao slijedeći Moped vidio JŽ; barem onaj sa kraja 80 koji je u stvari samo varijanta bojenja postojećeg modela (bez klime, sa starim klizačima, sa čeonim konektorima i sa grijačima stakla) a prava stvar bi bio još i jedan u 'originalnoj' verziji (škarasti pantografi i metalni JŽ grbovi).
 

malimiha

Član foruma
Bez zamjere malimiha, ali pravi si hejter. Nabrusen si na nekoga (s razlogom ili bez, to sam znas) da skoro nijedan post ne prode bez optuzivanja. Malo lakse s takvim stavom jer teme postaju necitljive. ;)
Nisam nabrusen prema nikome, ali štete što ima zadnji tehnički pregled kupac.
Ja imam malu željeznicu u N skali. Dvije godine nazad nabavio sam od drugara (rabil je novac) prvu lokicu u H0 skali Roco SŽ541 (150€), zatim kada sam se zarazil i sa H0 skalu (tačnije SŽ), nekolko mjeseci kasnije nabavio sam na izložbi jednu SŽ đuricu (150€) od Moko i Mammut (~190€) od Railad. Do sad imam u svojoj kolekciji tri SŽ lokice u H0 skali za koje tvrdim da su super napravljeni modeli (konstrukcijski i po izgledu).
Kad je dolazil žuti moped SŽ342 iako je dobar u izgledu, nisam ga nabavil, jer sam trebal novac za druge stvari. Polako sam saznao i vidio da ima ACME lokica SŽ342 konstrukcijske pogreške, koje su to več sam napisao.
Nadao sam se da će ACME ispraviti pogreške kot sljedećog crvenog.
Ako se nije ništa poduzelo na popravcima onda hvala za šlamperaj koji vredi 200€.
 

nik

Veteran foruma
Nisam nabrusen prema nikome, ali štete što ima zadnji tehnički pregled kupac.
Ja imam malu željeznicu u N skali. Dvije godine nazad nabavio sam od drugara (rabil je novac) prvu lokicu u H0 skali Roco SŽ541 (150€), zatim kada sam se zarazil i sa H0 skalu (tačnije SŽ), nekolko mjeseci kasnije nabavio sam na izložbi jednu SŽ đuricu (150€) od Moko i Mammut (~190€) od Railad. Do sad imam u svojoj kolekciji tri SŽ lokice u H0 skali za koje tvrdim da su super napravljeni modeli (konstrukcijski i po izgledu).
Kad je dolazil žuti moped SŽ342 iako je dobar u izgledu, nisam ga nabavil, jer sam trebal novac za druge stvari. Polako sam saznao i vidio da ima ACME lokica SŽ342 konstrukcijske pogreške, koje su to več sam napisao.
Nadao sam se da će ACME ispraviti pogreške kot sljedećog crvenog.
Ako se nije ništa poduzelo na popravcima onda hvala za šlamperaj koji vredi 200€.
Moko Đurica nije ništa bolje konstruirana od ACME Mopeda ali je neurednije sastavljena u tvornici.
 

Izidor

Član foruma
Pitanje je koliko veliko je tržište za SŽ Mopede. Onda bi ih bilo 6 (3 žuta i 3 crvena); sjeti se Moko SŽ Đurica, ni Moped ni Đurica nisu najzanimljivije a niti kao model najtraženije SŽ lokomotive. Ja bi rađe kao slijedeći Moped vidio JŽ; barem onaj sa kraja 80 koji je u stvari samo varijanta bojenja postojećeg modela (bez klime, sa starim klizačima, sa čeonim konektorima i sa grijačima stakla) a prava stvar bi bio još i jedan u 'originalnoj' verziji (škarasti pantografi i metalni JŽ grbovi).
SŽ Moped nije baš neko veliko tržište Nik, al je toliko veče taljansko sa FNM i FER variantom. Sa tom predpostavkom Acme je i išao, da radi taj model.
Kaj se žutog 342 SŽ modela tiče, on je bio u trenu rasprodat i Acme je pored ovih crvenih izbacio i rerun žutog 342-004.
Ako ste možda dobro primjetili Acme se potrudio i modificirao i alat, tako da je sanduk lokomotive spušten niže od prvih modela. Ostalo je na žalost ostalo isto, jer su troškovi izrade novog alata pevisoki, da bi pokrili cjelokupnu prodaju tih modela. Zato se nadajmo, da budu sledeči modeli za par godina bolje napravljeni i da budu kolekcionari onda zadovoljniji sa time kaj vide, kupe i voze po svojim maketama.
Kaj se posla u Acme tiče i kako oni to rade več je druga priča ali zna se ko je šef i ko šta radi i snosi za to i posljedice. Tako, da bez brige dečki.
Na žalost nijedan model nije 100% kopija originala i uvek je na zbiračima dal če nešto kupiti ili ne. Budimo zadovoljni, da barem nešto postoji. Znam, da če se opet netko obregnuti na taj post ali ne ide drugačije. U svakom poslu netko nešto dobije, drugi gubi.....na ljudima je, da presude kamo uložiti svoje novce i kome povjeriti rad za neku stvar.
 
  • Like
Reactions: Mon

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ako ste možda dobro primjetili Acme se potrudio i modificirao i alat, tako da je sanduk lokomotive spušten niže od prvih modela. Ostalo je na žalost ostalo isto, jer su troškovi izrade novog alata pevisoki, da bi pokrili cjelokupnu prodaju tih modela. Zato se nadajmo, da budu sledeči modeli za par godina bolje napravljeni i da budu kolekcionari onda zadovoljniji sa time kaj vide, kupe i voze po svojim maketama.

Drago mi je da to čujem, znači ipak ima nade da će jednom biti takav kakav bi morao biti otpočetka.
 

wiggum

Veteran foruma
Da li je nova serija zutog napravljena s tim novim modificiranim alatom ili jos uvijek sa starim?
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Pa gre za preverjeno informacijo? Ali bolj rekla - kazala?

Budučnost je naravno neizvjesna, ali nadajmo se da će se raditi u tom smjeru (evo ja osobno vjerujem da će biti tako), i da će kroz nekoliko godina doći do rezultata.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh