JŽ/SŽ 342 - model i prototip

malimiha

Član foruma
Moko Đurica nije ništa bolje konstruirana od ACME Mopeda ali je neurednije sastavljena u tvornici.
Moko Đurica je mnogo bolje konstruirana od ACME mopeda i to mogu da još mnogo puta zapišem.
Evo, danas sam bio kod drugara, koji ima žuti moped. Sa mobijem sam napravil jednu fotku kako izgleda pocepan kardan.

polomljen-kardan.jpg


Problem cepanja kardana jest kada u krivinama izpada kardan iz ležišta na motoru onda dva kola bremzaju (puž) a dva kola vuču dok izdrži kardan. Trošak za novi kardan 10€.
Stavili su dekoder 21MTC a neznaju da im pruža 6 AUX izlaza...
Ako želiš imat zvuk treba zaljepit kućište zvučnika na platinu i to tačno na pola, mijesta je samo 5mm .

circuitostampat51028cf30.jpg

slika uzeta sa ACME web sajta
Ovo pišem u nadi da ACME napravi sledeči put bolji model SŽ342 :djed
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
SŽ Moped nije baš neko veliko tržište Nik, al je toliko veče taljansko sa FNM i FER variantom. Sa tom predpostavkom Acme je i išao, da radi taj model.
Kaj se žutog 342 SŽ modela tiče, on je bio u trenu rasprodat i Acme je pored ovih crvenih izbacio i rerun žutog 342-004.
Ako ste možda dobro primjetili Acme se potrudio i modificirao i alat, tako da je sanduk lokomotive spušten niže od prvih modela. Ostalo je na žalost ostalo isto, jer su troškovi izrade novog alata pevisoki, da bi pokrili cjelokupnu prodaju tih modela. Zato se nadajmo, da budu sledeči modeli za par godina bolje napravljeni i da budu kolekcionari onda zadovoljniji sa time kaj vide, kupe i voze po svojim maketama.
Kaj se posla u Acme tiče i kako oni to rade več je druga priča ali zna se ko je šef i ko šta radi i snosi za to i posljedice. Tako, da bez brige dečki.
Na žalost nijedan model nije 100% kopija originala i uvek je na zbiračima dal če nešto kupiti ili ne. Budimo zadovoljni, da barem nešto postoji. Znam, da če se opet netko obregnuti na taj post ali ne ide drugačije. U svakom poslu netko nešto dobije, drugi gubi.....na ljudima je, da presude kamo uložiti svoje novce i kome povjeriti rad za neku stvar.
Znam da je ukupno tržište za Mopede i talijansko ali sam htio reći da je pitnje koliko se verzija SŽ Mopeda može prodati. I ne treba zaboraviti JŽ Moped(e) sa svojim tržištem...
 

wiggum

Veteran foruma
Nije sve ocito tako crno za SŽ varijante Mopeda. Kao sto vidimo, imamo rerun zutog 004. Ocito se model lijepo i vrlo brzo rasprodao.
 

exClan_001

Bivši član foruma
Evo da ja nešto kažem o modelu. Ukratko sve je to ok, ali po meni ne vrijedi tih novaca ! Nije stvar u zakovicama, visini prozora ili ne znam ja šta, već do toga da to nije ni blizu neke Roco lokomotive u cijenovnom razredu, po mirnoći vožnje, ispuštanju neartikuliranih zvukova, zveketanju kardana u radijusu R2 i sl. što se tiče čisto tehnikalija. Estetika je meni ok, farbanje ok, sitni dijelovi ok, barem koliko mene sjećanje služi iz Dobove svaku turu !

Tko voli nek izvoli, ali osobno sebi neću ostavljati loksu acme. Nisu dorasli definitivno. Do jedno 80 eura dobro, ali preko jok!

btw: govorim o 342-004 staro bojanje
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ako je to to, a vjerujem da je, kupiti lijepo crvenu i drugu seriju zute i rasprodati ÖBB modele i preurediti kolekciju. ;)


Sačekaču ja još s tim, je, ako je vjerovati fotografijama žuta još nije spuštena:

Kopija od 65730_c.jpg

Kopija od 188922_c.jpg
A kod crvene je ralica još uvijek premalena i previše ravna, plosnata, (krivulja bi morala biti izraženija) element za pričvršćivanje ralice nema pravog oblika, premaleni su prozori, ventilacioni otvori su na jednoj strani preveliki, krov je previše strm, svjetla… Ali sad, pošto se dogodilo nemoguće i ACME je (djelomično?) korigirao svoju najveću grešku, imam nadu da će kad tad korigirati i ostalo.

Ali evo, na temelju svega vidljivog Povjerenstvo za vizualnu kvalitetu modela izvješčuje, da je već sada dopušteno kupiti modele crvenog ACME SŽ 342, a da još uvijek ne preporučuje kupnje žutih modela. :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ehem... ralica je plosnata zbog problema sa tamo printom. Ovo je najveće zaokruženje kaj mogu u kini štampati crte :(
Žuti moped - jeste zaista vidjeli fotografije od tog najnovijeg modela? Jeste sigurni da nisu uzete fotografije od prijašnjog modela?
LED svjetla na mopedu 1:1? WTF? Postoji samo osvjetljenje kabine sa LEDicama. Ali da, morao bi biti prozirni provodnik za crvena svjetla.
A najveću grešku na crvenom modelu (koja je ipak samo kozmetička-sklapanje modela) još niste otkrili :)

I još nešto. Moj crveni moped je u subotu 16.6. vozio na modulni maketi u muzeju 4 sata skoro neprekidno bez ikakvih ekstra zvučnih efekata, bez bilokakvih problema sa inaće 4 Y vagona (žutog smo prošle godine isprobali sa 11 Z vagona). Danas sam za probu sklopio tepihbahn na ovalu sa preistorijskim savitim fleksicama i ostalih tračinca Mehano, radijus R=420mm. Vozila je neprekidno 2 sata, opet nikakvih problema, čak nije imala nekih problema sa mrljama na tračnicama... Pa i nije bučnija od Roco Taurusa. Kaj se mene tiče ja sam sasvim zadovoljan.
 
Last edited:

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ehem... ralica je plosnata zbog problema sa tamo printom. Ovo je najveće zaokruženje kaj mogu u kini štampati crte :(.

Da li nema druge varijante za izradu? Kako je to izrađeno kod MOKO 643? (znam da nije sasvim isti oblik). I za visinu je najprije bilo rečeno da ne može biti niže, a sada je to moguče…


Žuti moped - jeste zaista vidjeli fotografije od tog najnovijeg modela? Jeste sigurni da nisu uzete fotografije od prijašnjog modela?

Nisam. Molim za fotografije žutog.

Ali zbog čega različita visina donjeg ruba elementa s ventilacionim otvorima i susjednog prozora?

image.jpg


image 2.jpg


I previsoko smještene kutije za svjetla, premaleni otvori za svjetla na tim kutijama, geometrija krova na čeonoj strani je nešto drugačija odnosno krov bi tamo morao biti niži, premaleni prozori (kod FER varijante je to još izraženije)…

Zaboravio sam staviti izvor fotografija:

http://www.forum-duegieditrice.com/viewtopic.php?f=21&t=68310&start=15
 
Last edited by a moderator:

Thommo

 
Osoblje foruma
Meni se čini, da svi skupa koristimo više energije i vremena za izradu maketa i modela, nego za traženje sitnih grešaka u tvorničkim modelima, svima bi nam bilo bolje. :glup

Ja sam razmišljao kupiti Mopeda, educirao se prije kupnje, vidio sam da za 200 eurića ne pruža točnost i kvalitetu kao npr. Roco loksa koju se da nabaviti za upola manje... Odustao sam, život ide dalje, ima na stotine modela koji zavređuju pažnju.
 

wiggum

Veteran foruma
Za izradu maketa i modela treba novaca, dok za brojanje zakovica samo malo energije i naocale/povecalo. ;)
Crveni je vrijedan kupnje, ipak je to aktualna varijanta modela koji vozi (dobro sad ako se ne broje zakovice, ali vjerujem da takvih nema puno). Zuti je vec stvar preferencija i neke potrebe radi popunjavanja prijasnje epohe. Sad ako bi trebal Moped voziti neku imaginarnu krumpir salatu od kompozicije, onda je tako svejedno koja loksa to vozi. Tu se onda treba gledati da se izvuce max iz ulozenog (neka kvalitetna i, za vlastiti ukus, lijepa loksa, a sve to za male novce).
 

Mon

 
Osoblje foruma
Kako ja vidim na stvar, imamo kolege koji se zadovolje sa modelom neke lokse ne gledajući na njega sa lupom, dok drugi traže "vernu" repliku...
...ovima prvima je ACME udovoljio a drugima tek treba da udovolji (ukoliko udovolji)... :andjel:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nije kod mene brojanje zakovica, to je samo osjetljivost na proporcije i za to ne trebam lupe.

Dat ću jedan primjer za ilustraciju: na svijetu žive milijarde ljudi, i svi imaju sve sastavnice - ruke, noge, oči, uši, noseve, ali unatoč tome na svijetu ne postoje dva točno ista čovjeka, to zbog toga jer ima baš svaki malo drugačije proporcije - to mogu biti i vrlo male razlike između elemenata, na primjer na licu nekoliko mm, ali to je dovoljno da prepoznamo čovjeka i da znamo da je to točno ta osoba i nitko drugi, i obrnuto, ako se ljudsko lice promijeni vrlo malo (npr. kod plastične kirurgije), ga i rodna majka više ne bi prepoznala.

Dakle svi mi smo vrlo osjetljivi na proporcije, i ako jednom imamo u sebi jedan lik odmah ga prepoznajemo odnosno znamo da to nije to.

Tako ja imam u sebi lik 342 (glavne značajke, a ne detalje), i zbog toga odmah vidim da to još nije to, ali naravno moram uvijek razmisliti da mogu utvrditi gdje nešto nije u redu.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
I možda još to, molio bi da se u našoj komunikaciji ne koristi više taj paternalistični pristup kao »…svima bi nam bilo bolje…« u smislu kao da nemaš boljeg posla ako upozoriš na pogreške, i da bi bilo u redu da se promijeniš (zanimljivo, nikada nema takvog komentara kad se nešto hvali, uz to su hvale po pravilu bez argumenata zašto je nešto vrijedno hvale).

Toliko sam već star da znam da se karakter ljudi nakon određene dobi ne može više mijenjati, i tako ću ja i posle toga misliti i raditi jednako kao prije, a oni koje misle drugačije će isto tako i dalje misliti i raditi drugačije.

I uopšte se nisam mislio ukljućivati u razgovor oko crvenog 342, ali onda je wiggum zapisao
»…ako su samo retrovizori u negativnom kontekstu spominjani, znaci da sve ostalo stima…« Ne, ne štima, i zbog toga sam opisao ono što nije u redu, ali sada se čini kao da to ne bi smio reći.

Još i to, nisam nikad ni rijeći rekao protiv npr. ACME Y vagona, i to zbog toga jer su stvarno dobri, ali ACME 342 na žalost nije na istom nivou.
 

nik

Veteran foruma
Meni se čini, da svi skupa koristimo više energije i vremena za izradu maketa i modela, nego za traženje sitnih grešaka u tvorničkim modelima, svima bi nam bilo bolje. :glup

Ja sam razmišljao kupiti Mopeda, educirao se prije kupnje, vidio sam da za 200 eurića ne pruža točnost i kvalitetu kao npr. Roco loksa koju se da nabaviti za upola manje... Odustao sam, život ide dalje, ima na stotine modela koji zavređuju pažnju.
Kod Roco modela točnost i kvaliteta varira od modela do modela a što se tiče cijene Roco lokomotive su u pravilu jednako skupe ili čak skuplje od sličnih ACME lokomotiva; potpuno je besmisleno uspoređivati cijenu novoizašle ACME lokomotive i neke Roco sa rasprodaje ili rabljene.
 

Mon

 
Osoblje foruma
... i zbog toga sam opisao ono što nije u redu, ali sada se čini kao da to ne bi smio reći...
Ovo ne bi trebalo da bude problem (dal' da se piše ili ne) jer ukoliko ne smemo ništa reći onda bi trebali pozatvarati forume. :hihihi:
Ali, pored navedenih nepravilnosti mogli bismo i neku pozitivnu "zakovicu" nabrojati - nije valjda da ih ovaj model nema (dobro je da se je i Gorchi oglasio). ;)
 

Izidor

Član foruma
Nadajmo se, da budu budući modeli (konstrukcije) od Acme bolji nego 342, inače je bolje, da ne rade naših lokomotiva. :cool_2:
O cijeni i kvaliteti možemo na dugo i široko pisati ali treba usporediti jednake modele, pa da vidimo razlike tek onda.
Nadajmo se, da se nekad u budučnosti pojavi još JŽ verzija te lokomotive, jer vagona iz te epohe ima dovoljno, lokse još ne.:neznam:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh