ACME JŽ "Mimara"

nik

Veteran foruma
... tako da, prijatelju, ovo zboldano ne stoji!;)
Stoji jer je Mimarina originalna tirkizna plavija od HŽ tirkizne, koja je zelenija, a time je i bliže HŽ plavoj i na nivou modela bi bilo dovoljno da je ta stara tirkizna malo plavija od nove tirkizne, ali nikako plava kakvu je upotrijebio ACME.
 

nik

Veteran foruma
BTW ne vidim smisao rasprave u zadnjih preko nekoliko postova. Od početka znamo da je i stara i nova Mimarina boja tirkizna a ne plava i da je tu ACME totalno promašio boju kod JŽ Mimare. Također znamo da je stara tirkizna plavija a nova zelenija te ni tu ne vidim smisao ponovnog dokazivanja toga i ponavljanja poznatih slika Mimare iz dalje i nešto bliže prošlosti. Uzorci boje samo potvrđuju sve otprije poznato i više puta napisano ali ponavljam da ne vidim o čemu se ovdje raspravlja u prethodnim postovima. :neznam:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
BTW ne vidim smisao rasprave u zadnjih preko nekoliko postova. :neznam:
Ja sam se ponadao da ćeš shvatiti, ali sad tek vidim da niti silni postovi nisu bili dovoljni....:neznam:

Jel, kroz ovu sliku možeš razaznati u kojem smjeru ide JŽ Mimarina boja?:cool:
P1010065 - Copy.JPG

Dakle, nema nikakvog govora o nekoj JŽ Mimara boji koja je između RAL 5015 i 5018 tonova, niti ikakvih nagađanja o intenzitetu, pastelnosti i sl...
To je jedino i isključivo tirkizna boja !:cool:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
mora se baš imati odgovarajući pigment (znam to iz 'prve ruke' jer sam '91. farbao neke Roco vagone za HŽP u tu boju pa sam se namučio da dobijem nešto barem približno slično; sa modelarskim bojama Humbrol i Revell to nije išlo pa sam morao umiješati i nešto tirkizne slikarske uljene boje iz tube jer je tamo paleta intenzivnih boja bila daleko veća; to se onda sušilo danima...).
Zaključak da je to varijanta RAL 5018 nikako ne stoji .

Gle, jedna je stvar igrati se sa kistićem i mješanjem maketarskih boja u toplini doma svoga, pa dobiti neku nijansu koja bi odgovarala traženoj boji,
a druga je stvar dati prizvođaču modela jednu standardnu referencu boje, koja bi trebala ići na velikoserijske tvorničke modele!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
RAL paletke se da dobiti dosta jednostavno, isto tako važi i za Pantone osim da je Pantone mišljen prvenstveno za štampu a ne bojanje vozila. Postoji još jedan sistem NCS - http://www.ncscolour.com/en/ncs/ a tu bi mogli pomoći autoličari. Ja na žalost nisam video paletice za NCS :(

Yes, NCS sistem bi nam mogao biti od velike koristi! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Ja sam se ponadao da ćeš shvatiti, ali sad tek vidim da niti silni postovi nisu bili dovoljni....:neznam:

Jel, kroz ovu sliku možeš razaznati u kojem smjeru ide JŽ Mimarina boja?:cool:
View attachment 59228

Dakle, nema nikakvog govora o nekoj JŽ Mimara boji koja je između RAL 5015 i 5018 tonova, niti ikakvih nagađanja o intenzitetu, pastelnosti i sl...
To je jedino i isključivo tirkizna boja !:cool:
Ti si potpuno krivo shvatio ono što pišem. Riječ je o nijansi (kao optičkom i fizikalnom pojmu) koja se nalazi između RAL 5015 i RAL 5018 što se jasno vidi i na ovoj tvojoj slici sa RAL karticom i uzorkom boje. Nije riječ o RAL 'nijansi' koja se na kartici nalazi između 5015 i 5018 jer, da ponovim, RAL ne sadrži 'paletu boja' već je to samo trgovački katalog boja/nijansi koje se koriste u Njemačkoj i proširuje se kako neka nova nijansa uđe u upotrebu kod neke velike njemačke kompanije (državne ili privatne).
 

nik

Veteran foruma
A kako izgleda ovaj uzorak boje sa Mimara vagona u direktnoj usporedbi sa nijansama RAL 5021 i RAL 5025 iz ove tvoje kartice (uz RAL 5018 to su jedine dvije nijanse koje vuku prema tirkiznom)?

RAL.jpg

http://lidalkm.by/de/katalog/42-katalog-tsvetov
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ti si potpuno krivo shvatio ono što pišem. Riječ je o nijansi (kao optičkom i fizikalnom pojmu) koja se nalazi između RAL 5015 i RAL 5018 što se jasno vidi i na ovoj tvojoj slici sa RAL karticom i uzorkom boje. Nije riječ o RAL 'nijansi' koja se na kartici nalazi između 5015 i 5018 jer, da ponovim, RAL ne sadrži 'paletu boja' već je to samo trgovački katalog boja/nijansi koje se koriste u Njemačkoj i proširuje se kako neka nova nijansa uđe u upotrebu kod neke velike njemačke kompanije (državne ili privatne).
Ma, savršeno sam ja tebe shvatio na što ti ciljaš, ali taj tvoj način određivanja boje uopće ne štima.
Imaš lijepo ovdje na slici RAL kartu (BTW, to nije 'moja' karta, već normalna standardna RAL paleta K7 Classic)
i priložen uzorak stare boje sa Mimare (također nedvojben i siguran dokaz) i lijepo se vidi, gdje on spada! To je čitava suština ove debate!
Također, nedvojbeno je da se isti RAL ton od proizvođača, do proizvođača može razlikovat!
Boju sa Mimare imamo, samo je treba odredit prema drugim poznatim standardima boja (NCS), da bi je na modelu dobili upravo ovako
tek malo drugačiju od već poznate RAL 5018, koja je stavljena na postojeće Mimara modele.
I opet ću ponoviti; kakve veze ima što je RAL njemački sistem boja, ako se kao takav rabio i referencirao i za vrijeme JŽ-a??
 

nik

Veteran foruma
Ma, savršeno sam ja tebe shvatio na što ti ciljaš, ali taj tvoj način određivanja boje uopće ne štima.
Imaš lijepo ovdje na slici RAL kartu (BTW, to nije 'moja' karta, već normalna standardna RAL paleta K7 Classic)
i priložen uzorak stare boje sa Mimare (također nedvojben i siguran dokaz) i lijepo se vidi, gdje on spada! To je čitava suština ove debate!
Također, nedvojbeno je da se isti RAL ton od proizvođača, do proizvođača može razlikovat!
Boju sa Mimare imamo, samo je treba odredit prema drugim poznatim standardima boja (NCS), da bi je na modelu dobili upravo ovako
tek malo drugačiju od već poznate RAL 5018, koja je stavljena na postojeće Mimara modele.
I opet ću ponoviti; kakve veze ima što je RAL njemački sistem boja, ako se kao takav rabio i referencirao i za vrijeme JŽ-a??
A gdje je usporedba uzorka boje i tonova RAL 5021 i 5025 koju sam predložio..?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Pa zar to nisu zadnji ostaci IC Rijeka-Zagreb, iza proljeća 2000. kad je Mimara ukinuta i od nje ostala 3 Schnelllzugwagen.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh