ACME JŽ "Mimara"

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
A mi Ti govorimo da ako trebaju biti vagoni pravilno obojani onda nam treba neki kod boje bilo po RAL, Pantone, NCS, Lada paleta.... Kako če inaće kinezi znati koju boju upotrebiti ako samo na lijepe oči?!
 
  • Like
Reactions: Sky

nik

Veteran foruma
A mi Ti govorimo da ako trebaju biti vagoni pravilno obojani onda nam treba neki kod boje bilo po RAL, Pantone, NCS, Lada paleta.... Kako če inaće kinezi znati koju boju upotrebiti ako samo na lijepe oči?!
Pa npr. neki ton negdje 'na sredini' između RAL 5015 i 5018. :D
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pa npr. neki ton negdje 'na sredini' između RAL 5015 i 5018. :D
Ova Mimarina boja nema veze sa RAL 5015 tonom, čak nije niti na 'sredini' između 5015 i 5018,
već je prema RAL paleti gotovo posve identična sa RAL 5018 tonom.
No, ako se proizvođaču modela napiše da upotrijebi RAL 5018, onda bi dobili isto obojani model, kao što su obojane i ove kasnije HŽ Mimare,
a to svakako ne bi htjeli! Zato bi valjalo prvo vidjeti ovo što Gorchi predlaže, da se ovaj uzorak usporedi sa drugim paletama boja....
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
RAL paletke se da dobiti dosta jednostavno, isto tako važi i za Pantone osim da je Pantone mišljen prvenstveno za štampu a ne bojanje vozila. Postoji još jedan sistem NCS - http://www.ncscolour.com/en/ncs/ a tu bi mogli pomoći autoličari. Ja na žalost nisam video paletice za NCS :(
 

nik

Veteran foruma
Pa na HŽ-u su i uzeli RAL 5018 za Mimaru kao zamjensku boju jer nisu mogli 'pogoditi' odnosno naći/definirati originalnu Goša 'tirkiznu' boju.
 

nik

Veteran foruma
Ova Mimarina boja nema veze sa RAL 5015 tonom, čak nije niti na 'sredini' između 5015 i 5018,
već je prema RAL paleti gotovo posve identična sa RAL 5018 tonom.
No, ako se proizvođaču modela napiše da upotrijebi RAL 5018, onda bi dobili isto obojani model, kao što su obojane i ove kasnije HŽ Mimare,
a to svakako ne bi htjeli! Zato bi valjalo prvo vidjeti ovo što Gorchi predlaže, da se ovaj uzorak usporedi sa drugim paletama boja....
U sredini je u toliko što je 5015 plava a Goša 'tirkizna' je plavija od 5018. Ali Goša 'tirkizna' nikako nije pastelna već intenzivna. A mješavina 5015 i 5018 bi bila više pastelna nego intenzivna.:mamurluk:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Pa na HŽ-u su i uzeli RAL 5018 za Mimaru kao zamjensku boju jer nisu mogli 'pogoditi' odnosno naći/definirati originalnu Goša 'tirkiznu' boju.

Čisto sumnjam da su u to doba uopće gađali neku boju koja je iz doba JŽ-a i Goše. Vjerujem da su, s obzirom na tadašnju ratnu situaciju u zemlji, uradili upravo suprotno. Znači, ja bih prije rekao da su namjerno odlučili ići na neku drugu boju (5018) upravo zato da se odmaknu od JŽ boje, a ne zato jer su je gađali pa je nisu mogli pogoditi. Ja mislim da je bilo tako, ali dozvoljavam da možda nisam u pravu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
U sredini je u toliko što je 5015 plava a Goša 'tirkizna' je plavija od 5018. Ali Goša 'tirkizna' nikako nije pastelna već intenzivna. A mješavina 5015 i 5018 bi bila više pastelna nego intenzivna.:mamurluk:
Tim mješanjem 5015 i 5018 ne bi dobio ništa, a što bi nama trebalo za model..... :hihihi:
Mimara je jednostavno uvijek bila 'Tirkizna' !
Nemoj, da te zavaravaju fotografije, jer na kojim god slikama gdje imamo zajedno skuplane vagone starog i novog bojanja,
ako na njima JŽ boja 'vuče' na 'intenzivno' plavo, tako će ti približno 'intenzivno' djelovati i novija tirkizna shema!
Ista stvar vrijedi i obrnuto!
Vjerujem, da sve se svodi na konstataciju kolege Zokija, da je u suštini sve to RAL 5018 (ili barem neka druga vrlo slična referenca),
samo se evidentno radi o drugim dobavljačima, pa od tuda proizlaze i te devijacije u plavo ili zeleno (što je i razumljivo)!
Jer, nemojmo zaboraviti, da su i za vrijeme JŽ-a, kod bojanja postojale reference na RAL tonove!
Nama se sada nameće problem, da probamo prema uzorku pronaći neku adekvatnu referencu na temelju drugih paleta boja,
da bi se i kroz prizmu modela prikazala ta razlika u tirkiznoj nijansi! RAL 5015, dakako, nema veze sa time!
 

nik

Veteran foruma
Čisto sumnjam da su u to doba uopće gađali neku boju koja je iz doba JŽ-a i Goše. Vjerujem da su, s obzirom na tadašnju ratnu situaciju u zemlji, uradili upravo suprotno. Znači, ja bih prije rekao da su namjerno odlučili ići na neku drugu boju (5018) upravo zato da se odmaknu od JŽ boje, a ne zato jer su je gađali pa je nisu mogli pogoditi. Ja mislim da je bilo tako, ali dozvoljavam da možda nisam u pravu.
Ne mislim da su htjeli pogoditi istu boju pa promašili nego su jednostavno uerli najsličniju RAL boju jer im je to bilo najjednostavnije a Mimara shema ionako nikad nije doživljavana kao nešto iz JŽ ere već se prvenstveno smatrala 'domaćom' u Hrvatskoj, kao i vlak Mimara.
 

nik

Veteran foruma
Tim mješanjem 5015 i 5018 ne bi dobio ništa, a što bi nama trebalo za model..... :hihihi:
Mimara je jednostavno uvijek bila 'Tirkizna' !
Nemoj, da te zavaravaju fotografije, jer na kojim god slikama gdje imamo zajedno skuplane vagone starog i novog bojanja,
ako na njima JŽ boja 'vuče' na 'intenzivno' plavo, tako će ti približno 'intenzivno' djelovati i novija tirkizna shema!
Ista stvar vrijedi i obrnuto!
Vjerujem, da sve se svodi na konstataciju kolege Zokija, da je u suštini sve to RAL 5018 (ili barem neka druga vrlo slična referenca),
samo se evidentno radi o drugim dobavljačima, pa od tuda proizlaze i te devijacije u plavo ili zeleno (što je i razumljivo)!
Jer, nemojmo zaboraviti, da su i za vrijeme JŽ-a, kod bojanja postojale reference na RAL tonove!
Nama se sada nameće problem, da probamo prema uzorku pronaći neku adekvatnu referencu na temelju drugih paleta boja,
da bi se i kroz prizmu modela prikazala ta razlika u tirkiznoj nijansi! RAL 5015, dakako, nema veze sa time!
Napisao sam da je 'Mimara' boja bila intenzivna ali nisam napisao intenzivno plava; mislio sam na intenzivno tirkiznu odnosno boju koju je nemoguće dobiti miješanjem nekih drugih boja; mora se baš imati odgovarajući pigment (znam to iz 'prve ruke' jer sam '91. farbao neke Roco vagone za HŽP u tu boju pa sam se namučio da dobijem nešto barem približno slično; sa modelarskim bojama Humbrol i Revell to nije išlo pa sam morao umiješati i nešto tirkizne slikarske uljene boje iz tube jer je tamo paleta intenzivnih boja bila daleko veća; to se onda sušilo danima...).
Zaključak da je to varijanta RAL 5018 nikako ne stoji jer imamo onaj popis boja novih Mimara vagona sa DSO foruma gdje su sve boje po RAL-u a tirkizna se izričito navodi kao ona koja to nije i očigledno su ju izabrali Gošini dizajneri baš za Mimara vagone (nakon što se plava na prototipu pokazala dosadnom) te je onda zamiješana takva baš za tu svrhu (kao što ni boje automobila uglavnom nisu po RAL-u nego ih odabiru dizajneri).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zaključak da je to varijanta RAL 5018 nikako ne stoji jer imamo onaj popis boja novih Mimara vagona sa DSO foruma gdje su sve boje po RAL-u a tirkizna se izričito navodi kao ona koja to nije i očigledno su ju izabrali Gošini dizajneri baš za Mimara vagone (nakon što se plava na prototipu pokazala dosadnom) te je onda zamiješana takva baš za tu svrhu (kao što ni boje automobila uglavnom nisu po RAL-u nego ih odabiru dizajneri).
Nemoj držati DSO forum kao neku ozbiljnu referencu, jer tamo isto pišu forumaši kao i mi tu! A, nitko nije niti rekao da je RAL jedan jedini i isključiv standard boja! No, u JŽ su ga ipak koristili!
Kako su razmišljali Gošini dizajneri, fakat ne znam, ali ne znam po čemu bi im Mimara bila toliko posebna, da idu mutiti neku posebnu boju?:hmmm:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zaključak da je to varijanta RAL 5018
Definitivno Mimarina boja ide u tom smjeru neke vrlo slične reference.

Vidim, da ti trebam malo slikom potkrijepiti neke činjenice, o mješanju 5015, 5018, , pastelnim, intenzivnim, plavim varijantama..... he he... ;)

Ovo ti je jedna slikica Mareka Štepaneka sa Mimarinim vagonima iz 1992. godine, kakvu boju na njima vidiš?
Ti ju sigurno kao takvu ne pamtiš, jel? Al, ona je ipak na slici takva, kao da gledam Mimarine vagone u novijoj tirkiznoj shemi
1042.626-0  Vlak EC 11 Mimara.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ako uz tu gornju sliku stavimo prvi pokušaj ACME-a, da JŽ Mimaru odradi u RAL 5018 tonu, hm....., što veliš?

Uopće ne izgleda tako jako promašeno, kao sa RAL 5015 tonom...
b004[1].jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Dan nije tako sunčan, kao na predhodnoj slici, ali kakvu boju ovdje vidiš (sigurno ne, onu koju ti pamtiš)?
1044 031-1 fährt mit dem EC MIMARA in den Bahnhof Mallnitz-Obervellach ein.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kolika je zapravo međusobna razlika između boja tirkizne JŽ Mimare i Y vagona sa plavom RAL 5015 bojom (prvi u kompoziciji)?
Razlika je očita:
EC Mimara.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
... a da vidimo, koliko se međusobno u toj tirkiznoj nijansi razlikuju original JŽ i kasnije HŽ farbanje?
Razlika je tek primjetna:
IMG_4394[1].JPG


.... odnosno, ovolika je: ;)
P1010057[1].JPG
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
A Bože moj, kad na slici ispada sve plavo, onda je uistinu sve plavo, pa tako i staro i novo bojanje Mimare: :cool: (to je boja koju ti pamtiš, ne?)
EC10 19-04-1996.jpg
(slika sa neta)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
I na kraju dolazimo do onoga što ja već godinama tupim na svim forumima; Mimara 'tirkizna' je negdje između HŽ plave (RAL 5015) i HŽ tirkizne (RAL 5018) te ne spada u RAL paletu.
... tako da, prijatelju, ovo zboldano ne stoji!;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh