ACME JŽ "Mimara"

Joshka

Član foruma
Hvala Puno na zaista interesantnim odgovorima! Kod HŽ i SŽ modela od Roco-a enterijer svih vagona je sa 4 sedišta u redu, da li je to greška?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
U početku su imali Mimara vagoni samo 3 sjedišta u redu, 2 skupa i jedan na drugi strani hodnika. Tek HŽ je u posljednje vrijeme počeo dodavati još jedan red sjedišta. SŽ ima u Mimara vagonima još uvijek 3 reda sjedišta. I tako se sjećam i vagona iz 1992 kad sam prvi put išao u München sa Mimarom.
 

wiggum

Veteran foruma
JZ Beelmt 2090 003 (02.06.1991, München Hbf)
beelmt-2090-003-1.jpg


JZ WReelmt 8790 201 (02.06.1991, München Hbf)
wreelmt-8790-201-1.jpg


http://www.railroadpictures.de/html/archiv-news.php?Param=1|2013-03-16
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Budimo fer, pa stavimo sliku i OBB vagona u sastavu Mimare:cool:

Badgastein station. Winter 1992. (slika sa neta):
Badgastein station..jpg

ACME samo treba prebojati svoj postojeći model 52630:
P1010003.JPG
 

nik

Veteran foruma
Popravljena bočna vrata..



Vrlo dobro!:D
Ne bi škodlo još ofarbati postolja u crno (to je dosta posla dok se demontiraju silni kotači na cijelom vlaku ali barem nije potrebna nikakva preciznost tokom farbanja niti pažljivo biranje nijanse) a usput se onda ofarbaju i plohe kotača u istu boju te diskova u srebrnu. Ova siva boja postolja mi djeluje 'igračkasto' (i podsjeća na prastari Roco, Rivarossi, Fleischmann itd.).
 

Goran

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter 2020
Odlično , razlike u bojama nema, vrlo precizno , svaka čast
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ponavljam čisto za usporedbu, screenshot iz jednog video uratka, sa razlikom u nijansama tirkizne boje Mimara vagona
(prvo JŽ/HŽ bojanje i kasnije HŽ bojanje):

Mimara boje 1[1].JPG

...uzorci sa vagona: površinski (vanjski) sloj boje (desni uzorak), dubinski sloj (lijevi uzorak):
P1010057.JPG
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
A usporedba s ACME JZ Mimarom?
Lukavo pitanje he he....:)
Nažalost, ACME JŽ Mimaru nemam u kolekciji, ali ako uzmemo u obzir činjenicu da je za taj ACME set Mimare korišten RAL 5015,
onda je, u usporedbi ovog uzorka sa HŽ Y modelom sivo-plavog vagona kojeg imam (RAL 5015), razlika očita.
Odnos ti je kao usporedba HŽ Y (plave) i Z1 (tirkizne) sa ovog screenshot-a:

Mimara boje 2[1].JPG


Ako bi ovaj uzorak skinute boje išli uspoređivati sa RAL paletom, onda nas to dovodi na trag pisanja našeg kolege forumaša @Zoki
(postovi od prije par godina), gdje skinuti uzorak apsolutno ulazi u RAL 5018 domenu , samo što za razliku od poznate HŽ tirkizno-zelene,
ova boja ima vrlo blagi otklon u plavu.

Probao sam nabrzaka uslikati ACME HŽ Mimara vagon i taj uzorak, sitna razlika, tj. otklon u plavo uzorka, se koliko-toliko može zamjetiti:

P1010063.JPG


Eto, da i to jednom za svagda skinemo više sa dnevnog reda!
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Lukavo pitanje he he....:)
Nažalost, ACME JŽ Mimaru nemam u kolekciji, ali ako uzmemo u obzir činjenicu da je za taj ACME set Mimare korišten RAL 5015,
onda je, u usporedbi ovog uzorka sa HŽ Y modelom sivo-plavog vagona kojeg imam (RAL 5015), razlika očita.
Odnos ti je kao usporedba HŽ Y (plave) i Z1 (tirkizne) sa ovog screenshot-a:

View attachment 59178


Ako bi ovaj uzorak skinute boje išli uspoređivati sa RAL paletom, onda nas to dovodi na trag pisanja našeg kolege forumaša @Zoki
(postovi od prije par godina), gdje skinuti uzorak apsolutno ulazi u RAL 5018 domenu , samo što za razliku od poznate HŽ tirkizno-zelene,
ova boja ima vrlo blagi otklon u plavu.

Probao sam nabrzaka uslikati ACME HŽ Mimara vagon i taj uzorak, sitna razlika, tj. otklon u plavo uzorka, se koliko-toliko može zamjetiti:

View attachment 59184


Eto, da i to jednom za svagda skinemo više sa dnevnog reda!
I na kraju dolazimo do onoga što ja već godinama tupim na svim forumima; Mimara 'tirkizna' je negdje između HŽ plave (RAL 5015) i HŽ tirkizne (RAL 5018) te ne spada u RAL paletu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh