D294/295 Jugoslavija Express

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Sky kaže:
Izlazak Jugoslavija Express najavljuje se za ovaj mjesec!
Odkud ti ta informacija?
Nadam se da je istinita. Dosta mi je tih proizvodaca koji stalno nesta za tad i tad najavljuju pa onda opet nista od tog...
Bas me zanima kad ce taj novi treci set od ACMEovog Jugoslavija Expressa izac u prodaju...sigurno ne prije 2013... :S:

Usput: vidim da novi narancasto zuti AB iz treceg Jugoslavija seta ima neku malo deblju bjelu crtu u visini sredine prozora. Jel to tako prototipicno il ne?

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=46102#p46102" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=46102#p46102</a>
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
damir661 kaže:
Zanimljivo je dva WL na Jugoslaviji express
E tako ja to planiram imat u mom 1:87 Jugoslaviji. Samo sto ce jedan bit onaj dvobojni WL iz seta a drugi onaj jednobojni kojeg se samog moze kupit.

Možda novonajavljenog 52853...?
 

wiggum

Veteran foruma
Balkano kaže:
Sky kaže:
Izlazak Jugoslavija Express najavljuje se za ovaj mjesec!
Odkud ti ta informacija?

Informacija je sa sajma u Nürnbergu.


Ova bijela crta nije bila samo za bojanje Z2 vagona, već su to i na Y-ne stavljali. To je bilo neko novo probno bojanje pošto se nije održalo?
 

Vedi

Član foruma
wiggum kaže:
Ova bijela crta nije bila samo za bojanje Z2 vagona, već su to i na Y-ne stavljali. To je bilo neko novo probno bojanje pošto se nije održalo?

Negdje se održalo itekak dugo, recimo na Crnogorskim vagonima (Titograd, Podgorica, kako god), i to preko 20 godina.

Nebi rekao da je bilo "probno", nego su jednostavno nove željezničke uprave (JŽ, ŽS, MŽ) mijenjale sheme bojanja, pa su kao takve originalne boje "nestale".
Beogradski Z2 vagoni su recimo tu shemu bojanja držali do kraja devedesetih.

Probno bojanje (kao takvo) je bilo eventualno na nekim Y-ima, ako ih je uopće bilo više takvih, možda je bio samo jedan, jer su slike jako rijetke.
 

damir661

Veteran foruma
Ja isto znam za samo jedan, a pored toga su i paralelno postojali i Y vagoni u klasičnoj papagaj boji.
Na slici koju je stavio gradina73 vidi se jedan od Y vagona u boji Z2, generacija 76.

Makedonski Z2 ABlm, kasnije Alm su isto imali ovu boju
 

nik

Veteran foruma
Ovo narančasto sa bijelom crtom preko prozora je bilo standardno Goša tvorničko bojenje za sve Z2 vagone sa odjeljcima i sjedalima.
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
Možda novonajavljenog 52853...?
Ne. Moj originalni plan za sastvljenje mojeg Jugoslavija Expressa izgleda ovako (52850, 55061 & 2x 55060):
JZ 661 "Kennedy"
1. B zeleni 55061
2. Bl zeleni 55060
3. Bl zeleni 55060
4. B zuto-narancasti 55060
5. B zuto-narancasti 55060 (koji ce se mozda pretvorit u Bife posto je Jugoslavija Express na nasem prostoru vodio bife)
6. WL dvobojni 55061
7. WL jednobojni 52850
8. AB zeleni sa bjelom linijom 55060
9. AB zeleni sa bjelom linijom 55060
10. B zeleni sa bjelom linijom 55061

Sad odkad su najavili treci set za Jugoslaviju vise nisam siguran dali cu tako ostavit ili ne, al ipak mislim da cu ga ipak po ovom originalnom planu realizirat, jer mi se neda cekat na treci set. Osim zelim imat dva WLa u sastavu.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
Možda novonajavljenog 52853...?
Ne. Moj originalni plan za sastvljenje mojeg Jugoslavija Expressa izgleda ovako (52850, 55061 & 2x 55060):
JZ 661 "Kennedy"
1. B zeleni 55061
2. Bl zeleni 55060
3. Bl zeleni 55060
4. B zuto-narancasti 55060
5. B zuto-narancasti 55060 (koji ce se mozda pretvorit u Bife posto je Jugoslavija Express na nasem prostoru vodio bife)
6. WL dvobojni 55061
7. WL jednobojni 52850
8. AB zeleni sa bjelom linijom 55060
9. AB zeleni sa bjelom linijom 55060
10. B zeleni sa bjelom linijom 55061

Sad odkad su najavili treci set za Jugoslaviju vise nisam siguran dali cu tako ostavit ili ne, al ipak mislim da cu ga ipak po ovom originalnom planu realizirat, jer mi se neda cekat na treci set. Osim zelim imat dva WLa u sastavu.

52850 je zagrebački vagon a takvi nisu vozili na Jugoslaviji. 52853 bi trebao biti 'isti ali sa drugim brojem' pa pretpostavljam da neće opet biti zagrebački nego neki drugi. Najsmisleniji bi bio beogradski jer takav traže modelari iz istočnog dijela Njemačke. Ja nebi uzimao 2x 55060 niti 2x bilo što jer će stalno dolaziti novi modeli i nema smisla u zbirci imati dva vagona sa istim brojem. Ja sam o toga odustao još cca 1993. Žuto-narančasti iz 55060 nema smisla pretvarati u bife jer žuto-narančastih bifea i restorana tada nije bilo. 52850 ti ima smisla za Simplon Express jer je baš na njemu i vozio (ali samo do Zagreba) a ostatak vlaka popuniš djelomično vagonima iz Jugoslavije a djelomično stranima; SNCF, FS, SBB, MAV, SŽD (Roco, ACME, LS Models, Sachsenmodelle/Tillig).

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=53&t=2758" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=53&t=2758</a>

BTW a gdje su ti na 'popisu' kušeti (Bc/Bcl)? Trebaju biti 2 (Zg i Bg) a oba su i najavljena u ACME setovima... Uzmi lijepo sva 3 seta, dodaj 52853 i to ti je to (ista cijena i količina kao tvoj prvobitni popis a puno bolji sastav).
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Ovo narančasto sa bijelom crtom preko prozora je bilo standardno Goša tvorničko bojenje za sve Z2 vagone sa odjeljcima i sjedalima.

Ovisilo je o tome kako je ko naručio od Goše.

Na JŽ su prvo proizvedena narančasta za ŽTP Beograd i Novi Sad.

ŽTP Priština tamnoplava sa bijelom crtom za vlak Kosovo ekspres.

ŽTO Sarajevo svijetloplava i bijela.

Nije bilo prefarbavanja domah nakon izlaska iz tvornice, u takvim bojama su izlazili originalno iz tvornice.

Narančaste ABm odn. Am su naručili još i Titograd i Skopje.

Skopje je naručilo i svijetloplave Bcm za vlak Skopje ekspres.
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
nik kaže:
Ovo narančasto sa bijelom crtom preko prozora je bilo standardno Goša tvorničko bojenje za sve Z2 vagone sa odjeljcima i sjedalima.

Ovisilo je o tome kako je ko naručio od Goše.

Na JŽ su prvo proizvedena narančasta za ŽTP Beograd i Novi Sad.

ŽTP Priština tamnoplava sa bijelom crtom za vlak Kosovo ekspres.

ŽTO Sarajevo svijetloplava i bijela.

Nije bilo prefarbavanja domah nakon izlaska iz tvornice, u takvim bojama su izlazili originalno iz tvornice.

Narančaste ABm odn. Am su naručili još i Titograd i Skopje.

Skopje je naručilo i svijetloplave Bcm za vlak Skopje ekspres.

Prištinski plavi su u kategoriji 'poslovni vlak' pa ih ne računam a ostali su velikom većinom bili u toj narančastoj shemi (Bg, NS, Tg, Sk), kušet ne spada tu a sarajevski vagoni su od početka 80-ih ionako imali 'svoje' boje...
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
52850 je zagrebački vagon a takvi nisu vozili na Jugoslaviji. 52853 bi trebao biti 'isti ali sa drugim brojem' pa pretpostavljam da neće opet biti zagrebački nego neki drugi. Najsmisleniji bi bio beogradski jer takav traže modelari iz istočnog dijela Njemačke. Ja nebi uzimao 2x 55060 niti 2x bilo što jer će stalno dolaziti novi modeli i nema smisla u zbirci imati dva vagona sa istim brojem. Ja sam o toga odustao još cca 1993. Žuto-narančasti iz 55060 nema smisla pretvarati u bife jer žuto-narančastih bifea i restorana tada nije bilo. 52850 ti ima smisla za Simplon Express jer je baš na njemu i vozio (ali samo do Zagreba) a ostatak vlaka popuniš djelomično vagonima iz Jugoslavije a djelomično stranima; SNCF, FS, SBB, MAV, SŽD (Roco, ACME, LS Models, Sachsenmodelle/Tillig).

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=53&t=2758" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=53&t=2758</a>

BTW a gdje su ti na 'popisu' kušeti (Bc/Bcl)? Trebaju biti 2 (Zg i Bg) a oba su i najavljena u ACME setovima... Uzmi lijepo sva 3 seta, dodaj 52853 i to ti je to (ista cijena i količina kao tvoj prvobitni popis a puno bolji sastav).

Eto, meni je bas oduvjek bilo i jos uvjek je svejedno, dali vagoni u mojim vlakovima imaju iste brojeve (znaci dva identicna vagona). Jer su brojevi tako i onako tako mali, da ja to uopce nevidim ni primjetim, a kamoli ko drugi. Ali ipak ti dajem pravo da bi sto se tice prototipicnosti bilo najbolje sacekat na treci set i umjesto 52850 kupit 52853. A bas me zanima kada ti budu izasli na trziste...valjda isto tek negdje u Veljaci ili Ozujku 2013e...
Joj stvarno neznam sta da radim. Jednostavno mi se neda vise cekat. Jedini plus bi bio u novcaniku. Jer kad bi drugi mjesec kupio svih 10 vagona Jugoslavije kao sto sam planirao, odjedanput bi iz novcanika planulo preko 550 €, sta bi bilo stvarno bolno. Ovako ce drugi mjesec mozda "samo" 300 € otic, pa nakon godinu dana kad stigne treci set i 52853 jos oko 200 €. Ja sam ali 100% uvjeren, da ce treci set biti skuplji od ova dva prva seta, i da ce i 52853 bit skuplji od 52850, jer cijene iz godine u godinu rastu, samo nase place ne... :mad:
Pa kuseti su na popisu! Pogledaj pod brojem 2 i 3. Oznacia sam ih sa Bl. ;)
Kazes da zuto narancastih bifea/restorana tada nije bilo. Meni se stalno cini da sam vidio slike iz 90/91 godine di imaju te boje. Al ako nije tako, koju su onda boju imali? Jel imas mozda neku sliku Jugoslavija Expressa iz tog doba izmedu Beograda i Zagreba di se vidi bife?

Jos nesto malo usput: sad kad si spomenuo Simplon Express: Jel mi mozes rec dali su u Direct Orient Expressu, koji je putovao po staroj pruzi Simplon Orient Expressa i ukinut 1977, jos do samog kraja vozili stari CIWL spavaci vagoni iz kasnih 20ih godina?
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
52850 je zagrebački vagon a takvi nisu vozili na Jugoslaviji. 52853 bi trebao biti 'isti ali sa drugim brojem' pa pretpostavljam da neće opet biti zagrebački nego neki drugi. Najsmisleniji bi bio beogradski jer takav traže modelari iz istočnog dijela Njemačke. Ja nebi uzimao 2x 55060 niti 2x bilo što jer će stalno dolaziti novi modeli i nema smisla u zbirci imati dva vagona sa istim brojem. Ja sam o toga odustao još cca 1993. Žuto-narančasti iz 55060 nema smisla pretvarati u bife jer žuto-narančastih bifea i restorana tada nije bilo. 52850 ti ima smisla za Simplon Express jer je baš na njemu i vozio (ali samo do Zagreba) a ostatak vlaka popuniš djelomično vagonima iz Jugoslavije a djelomično stranima; SNCF, FS, SBB, MAV, SŽD (Roco, ACME, LS Models, Sachsenmodelle/Tillig).

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=53&t=2758" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=53&t=2758</a>

BTW a gdje su ti na 'popisu' kušeti (Bc/Bcl)? Trebaju biti 2 (Zg i Bg) a oba su i najavljena u ACME setovima... Uzmi lijepo sva 3 seta, dodaj 52853 i to ti je to (ista cijena i količina kao tvoj prvobitni popis a puno bolji sastav).

Eto, meni je bas oduvjek bilo i jos uvjek je svejedno, dali vagoni u mojim vlakovima imaju iste brojeve (znaci dva identicna vagona). Jer su brojevi tako i onako tako mali, da ja to uopce nevidim ni primjetim, a kamoli ko drugi. Ali ipak ti dajem pravo da bi sto se tice prototipicnosti bilo najbolje sacekat na treci set i umjesto 52850 kupit 52853. A bas me zanima kada ti budu izasli na trziste...valjda isto tek negdje u Veljaci ili Ozujku 2013e...
Joj stvarno neznam sta da radim. Jednostavno mi se neda vise cekat. Jedini plus bi bio u novcaniku. Jer kad bi drugi mjesec kupio svih 10 vagona Jugoslavije kao sto sam planirao, odjedanput bi iz novcanika planulo preko 550 €, sta bi bilo stvarno bolno. Ovako ce drugi mjesec mozda "samo" 300 € otic, pa nakon godinu dana kad stigne treci set i 52853 jos oko 200 €. Ja sam ali 100% uvjeren, da ce treci set biti skuplji od ova dva prva seta, i da ce i 52853 bit skuplji od 52850, jer cijene iz godine u godinu rastu, samo nase place ne... :mad:
Pa kuseti su na popisu! Pogledaj pod brojem 2 i 3. Oznacia sam ih sa Bl. ;)
Kazes da zuto narancastih bifea/restorana tada nije bilo. Meni se stalno cini da sam vidio slike iz 90/91 godine di imaju te boje. Al ako nije tako, koju su onda boju imali? Jel imas mozda neku sliku Jugoslavija Expressa iz tog doba izmedu Beograda i Zagreba di se vidi bife?

Jos nesto malo usput: sad kad si spomenuo Simplon Express: Jel mi mozes rec dali su u Direct Orient Expressu, koji je putovao po staroj pruzi Simplon Orient Expressa i ukinut 1977, jos do samog kraja vozili stari CIWL spavaci vagoni iz kasnih 20ih godina?

Koliko vidim cijene ACME Goša vagona se do sada nisu bitno mijenjale.

Imaš bife tu, par strana ranije; bio je zagrebački plavi InterCity.
<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=43604#p43604" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=43604#p43604</a>

Pod zadnje je vozio CIWL tip Y/U građen od 30-ih do 50-ih.

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=37103#p37103" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=37103#p37103</a>

Nedavno ga je počeo raditi i LS Models.

LS 49150 Typ “Y” der CIWL (FS) Ep III
LS_49150_Y_CIWL_FS1.jpg

http://www.reisezugwagen.eu/?p=9412

LS 49152 Typ “Y” der CIWL (DB) Ep IV
LS_49152_Y_DB-1.jpg

http://www.reisezugwagen.eu/?p=9415

Sad smo otišli malo OT... :S:
 

gradina73

Član foruma
Evo i red voznje iz Münchena za Jugoslaviju-Express:


B 294 Jugoslavija-Express / dolazak u München
D294Jugoslavija-Exp_AnMnchen.jpg


B 295 Jugoslavija-Express / polazak iz Münchena
D295Jugoslavija-Exp_AbMnchen.jpg
 

gagy222

Aktivan član
da ne bi puno pisao slike sve kazu. ;) konacno docekani!!!....
nije kao sa slike ali nek bude jadna od kombinacija :)
 

Attachments

  • IMG_3004.jpg
    IMG_3004.jpg
    341.3 KB · Pregleda: 197
  • IMG_2993.jpg
    IMG_2993.jpg
    330.9 KB · Pregleda: 193
  • IMG_2994.jpg
    IMG_2994.jpg
    322 KB · Pregleda: 193
  • IMG_3001.jpg
    IMG_3001.jpg
    339.4 KB · Pregleda: 195
  • IMG_2990.jpg
    IMG_2990.jpg
    303 KB · Pregleda: 194

nik

Veteran foruma
gagy222 kaže:
bice dobra ali ova DB ima zvuk, automatske pantografe, svetla kabine napred/nazad.... :naklon:

A ono iza je DB vagon kojemu se digitalno otvaraju vrata? Barem tako izgleda s obzirom na fugu iznad njih i neprecizno postavljen prelaz krem i tirkizne boje na njima u odnosu na ostatak vagona.
 

gradina73

Član foruma
Pozdrav kolege,

evo jednog lijepog filmica Jugoslavije-Ekspresa sa YouTube i pored toga ima jos nekoliko zanimljivih kompozicija vozova iz 80tih i 90tih. Stvarno impresivna maketa sa zanimljivim voznim parkom!!! Svaka cast :palci_gore:

Samo se nadam da sam dobro postavio link :??:

 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh