Ex220/221 Simplon Express

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
zglajzan kaže:
Sesvete 2000. - zadnji Simplon exp. na putu za Vinkovce. Ulovio sam zadnja dva (slovenska), ali mi nije baš raspoznatljiv treći od pozadi vagon...

Koliko se može vidjeti, jedan od talijanskih vagona (sa suknjicom) u 'XMPR' shemi bojanja....

zglajzan, hvala na fotkama! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
zglajzan kaže:
Sesvete 2000. - zadnji Simplon exp. na putu za Vinkovce. Ulovio sam zadnja dva (slovenska), ali mi nije baš raspoznatljiv treći od pozadi vagon...

Koliko se može vidjeti, jedan od talijanskih vagona (sa suknjicom) u 'XMPR' shemi bojanja....

zglajzan, hvala na fotkama! :palac_gore:

Ovako nešto otprilike.

ACME 50785 ili 50786 FS B X 'Tipo 1975' XMPR.
acme50785.jpg

http://eyro.ch

Iako mislim da je vjerojatnije u pitanju 'Tipo 1982' (ili '1979').
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
...još malo Simplona (foto Ch. Posch). A koja bi ono bila zadnja grupa vagona?
 

Attachments

  • scan 072.jpg
    scan 072.jpg
    309.5 KB · Pregleda: 238

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
zglajzan kaže:
...još malo Simplona (foto Ch. Posch). A koja bi ono bila zadnja grupa vagona?

Hvala na fotki i doprinosu temi! :palac_gore:
Zadnja grupa su ti slovenski vagoni. Tri u shemi bojanja 'srebrna/plava/bordo', a zadnji u bijelo zelenoj!

Ovakav jedan ACME 52824 bi pasao:


Ako zažmiriš na jedno oko, u smislu da te neki sitniji detalji na modelu ne zamaraju (pa ne gledaš detalje po modelu tipa piktogrami), onda bi ti za sastav čisto pasali i ACME modeli 52801 (SŽ ABl) i 52821 (SŽ Bl)! ;)
 

Attachments

  • P1010073[1].JPG
    P1010073[1].JPG
    173.6 KB · Pregleda: 148

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
A jel su ti tzadnji bili standardno u sklopu Simplona? Jer koliko se sjećam za Genevu su išli zagrebački spavaći+kušet i slovenski AB i B, +talijan do Trsta. Jel su li to možda prikvačeni kao što su se slovenski vagoni vraćali prije na Lisinskom od vagona brzog poslijepodnevnog iz Ljubljane koji nije imao povratnog para za Ljubljanu?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
zglajzan kaže:
Jer koliko se sjećam za Genevu su išli zagrebački spavaći+kušet i slovenski AB i B, +talijan do Trsta.
Dobro se sjećaš, to je bio standardni sastav koji je išao do Geneve! ;) Nego, imaš li možda podatak kada je ovo slikano?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Baš i nemam, trebal bi upitati autora, ali mislim od 1995 valjda i naravno ne iza 2000.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
zglajzan kaže:
Baš i nemam, trebal bi upitati autora, ali mislim od 1995 valjda i naravno ne iza 2000.
Sudeći prema ovoj zasebnoj garnituri slovenskih vagona na kraju kompozicije (vagoni u Pohorje shemi bojanja),
slika bi trebala datirati iz nekog od zadnjih VR-a prometovanja Simplona... :hmmm
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik, na ovoj tvojoj slici Simplona iz 2000. godine, imaš li možda podatak koji su to vagoni na kraju kompozicije, meni se čini kao spavaća i kušet kola......? :hmmm
 

Attachments

  • Simplon express 2000.JPG
    Simplon express 2000.JPG
    247 KB · Pregleda: 102

nik

Veteran foruma
Kupljen jučer nov u dućanu...
IMG_3840.JPG
IMG_3841.JPG
IMG_3849.JPG
IMG_3847.JPG
IMG_3848.JPG
IMG_4703.JPG
:D

Inače model sam kupio za Željka Halambeka i biti će korišten u sastavima od početka 80-ih do kraja 90-ih (npr. za Simplon Express). Zato mora biti ovaj noviji tip a ne stariji (Rivarossi) koji nije upotrebljiv za 90-e. Ja za sebe hoću baš onaj stariji (pa sam zato ovaj model 'prepustio' Željku) kojega se dobro sjećam a trebam ga samo za 80-e.
 
Last edited:

wiggum

Veteran foruma
To se zove sreća! :plaza:

Tako je i @Sky kupio Railtop WRmz u upgrade shemi u nekom francuskom dućanu, a već su odavno bili rasprodani.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zato jer stariji tip vagona više nije dolazio k nama u epohi V a Željko želi jednim modelom pokriti i epohu IV (80-e) i V (90-e).
Imaš ga na Simplonu iz 1997. godine na video materijalu.
 

nik

Veteran foruma
Imaš ga na Simplonu iz 1997. godine na video materijalu.
To je u Italiji pa je moguće da tada taj vagon nije niti dolazio do Zagreba. U svakom slučaju nije tipičan taj tip za 90-e a i Rivarossi model je znatno lošiji nego ACME. Osim toga HŽ spavaći predstavlja zadnju godinu Simplona pa je bolje da je i službeni noviji. Kako god bilo na slikama iz Zagreba 90-ih imamo samo noviji tip. Ja se nadam da će i ACME ići raditi stariji tip pa da njega onda kupim.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
To je u Italiji pa je moguće da tada taj vagon nije niti dolazio do Zagreba. U svakom slučaju nije tipičan taj tip za 90-e a i Rivarossi model je znatno lošiji nego ACME. Osim toga HŽ spavaći predstavlja zadnju godinu Simplona pa je bolje da je i službeni noviji. Kako god bilo na slikama iz Zagreba 90-ih imamo samo noviji tip. Ja se nadam da će i ACME ići raditi stariji tip pa da njega onda kupim.
FS prtljažni dolazio je i do Zagreba, ako ga u sastavu Simplona iz 1997., slikanog u Zagrebu, imaš upravo na svojim slikama:)
Jedino ga možda nisi vidio uživo. Tipičan ili ne, ali evidentno je prometovao. Rivarossi je svoj model korigirao, te sada odgovara prototipskom vagonu.
ACME je i meni ljepši. Sličnu situaciju sam nedavno i ja imao sa jednim OBB modelom kola za spavanje: Birati između LS Models ili Roco modela,
gdje bi mi u prototipski sastav bolje pasao Roco, iako što se tiče putničkih vagona, više favoriziram LS Models.
 

nik

Veteran foruma
FS prtljažni dolazio je i do Zagreba, ako ga u sastavu Simplona iz 1997., slikanog u Zagrebu, imaš upravo na svojim slikama:)
Jedino ga možda nisi vidio uživo. Tipičan ili ne, ali evidentno je prometovao. Rivarossi je svoj model korigirao, te sada odgovara prototipskom vagonu.
ACME je i meni ljepši. Sličnu situaciju sam nedavno i ja imao sa jednim OBB modelom kola za spavanje: Birati između LS Models ili Roco modela,
gdje bi mi u prototipski sastav bolje pasao Roco, iako što se tiče putničkih vagona, više favoriziram LS Models.
Imam slikanog novog ali u tom sastavu nije bilo FS klase u Zagrebu. Nekad je 90-ih do Zagreba išla FS klasa a nekad FS prtljažni. Kako je na onom videu FS klasa između SŽ i FS prtljažnog nije nužno da je i prtljažni baš tada išao skroz.
Kod Rivarossija nisam mislio na onu grešku sa prozorom jer je još davno, u onom setu, bio izašao korektan model. Čak sam ga tada bio i kupio, u setu. Ali svejedno su ti Rivarossi modeli ispali dosta sirovi; i za ondašnje pojmove a pogotovo za današnje.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Imam slikanog novog ali u tom sastavu nije bilo FS klase u Zagrebu. Nekad je 90-ih do Zagreba išla FS klasa a nekad FS prtljažni. .
.. a nekad i oba zajedno (FS klasa + prtljažni).
Nije sada toliko niti bitno jel na slici novi ili stari vagon, nego da li je on predviđen STU-om za 1997.
Očito, da jest! No, kada i koji dan u tjednu, nije mi poznato...
BTW, Simplon na videu iz 1997. sa starim prtljažnim, snimljen je praktički na granici SLO-ITA.:)
Dakle, to bi značilo da se za naše male H0 sastave iz '90ih mogu upotrijebiti oba modela (ACME ili Rivarossi),
iako je evidentno češći bio upravo ovaj ACME noviji tip prtljažnog vagona..
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh