GOŠA Y kola sa ležajima

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky, ono kaj je ACME najavio će se izraditi pitanje je samo koliko će stvari kasniti. Ali sigurno imaju i planove izraditi još druge stvari za koje još nije bilo najava. Možda će izraditi i koji kušet, kaj znaš...

Vedi, pošto si izradio ove napise pretpostavljam da imaš vagone uslikane. A zanima me koliko u istoriju idu tvoje fotke, možda dekadu ili više?
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Vedi, pošto si izradio ove napise pretpostavljam da imaš vagone uslikane. A zanima me koliko u istoriju idu tvoje fotke, možda dekadu ili više?

Osobno moje fotke tek nekoliko godina unazad, od kad sam kupio prvog digitalca.
Od starog fotića "idiota" imam svega nekoliko fotografija iz 1994., 1995., 1998. i 1999. g.

A ovako fotografije sa Interneta, fotografije koje sakupljam, zatim koje mi šalju kolege, e toga imam puno.

Danas se grizem kaj nisam slikao puno više prije, imao sam mogućnosti, puno sam putovao, ali eto, nije me još onda toliko to sve dokumentaristički zanimalo kao danas, onda sam samo uživao u gledanju i putovanju vlakovima, nisam još onda shvaćao koliku bi vrijednost te fotografije imale danas da sam slikao sve te vagone i vlakove....
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Pa to je skoro isto kao i kod mene ali osim toga nisam ni imao kamere. Jaka šteta :(
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

NClight kaže:
Počastite nas i ponekom fotkom unutrašnjosti, i opisom kako ste na kraju to sve poljepili, ofarbali i polakirali ;)
Da ne ostanem nekome nešto dužan, evo par riječi o interijeru ;) :
Na izradu interijera potrošio sam najviše vremena.
Ovako je izgledao original Fleischmann interijer:
Maksimalno pojednostavljen, izliven u jednom komadu plastike, zato je i bilo puno posla:


Prvo je trebalo odraditi brušenje, tj. skidanje viška 'materijala' sa originala:
Brušenje i oblikovanje prozorskih okna na vratima hodnika, na budućim vratima od umivaonika, proširivanje okna na svim prozorima i vratima odjeljaka
(izuzev odjeljka pratitelja vagona), skidanje naslona za ruke na sjedalima i sl...


Na red je došlo oblikovanje sa styrenom:
Kako i što se sve dodavalo na pobrušenom originalu govore slijedeće slike:


 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Nakon što se poljepilo sve što je u toj fazi bilo i zamišljeno, slijedilo je farbanje kompletnog interijera temeljnom bijelom bojom:


Pa, nakon toga, farbanje detalja ostalim bojama:


Paraleno sa gore spomenutim radovima, izrađivali su se i ležajevi:
Definitivno najdosadniji posao.....


Za farbanje ležajeva koristile su se dvije nijanse zelene boje, tako da je najzgodnije bilo ležajeve paralelno farbati i lijepiti:


Ideja je bila od ležajeva dobiti tzv. kutijasti oblik zbog kompaknosti i čvrstoće, koji se kasnije samo pričvrste u unutrašnjost modela:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Na kraju je trebalo odraditi još jedan jako bitan detalj: ;)


Slijedila je završna montaža:


 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Probna montaža prozorskog dijela, pokazivala je koliko se detalja (nakon što model bude gotov), treba vidjeti:







Toliko od mene o interijeru,

Pozdrav!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Mon kaže:
Eh sto ja nemam zivce kao sto ih Ti imas!
Pa, da budem iskren, i moji su već tanki :D :D
 

ivan74

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky, ovo je predobro!!!!!! >8-o: >8-o: >8-o:
Svaka čast! :palci_gore: :palci_gore: :ples2: :naklon:
Samo mi nešto nije jasno. Na slici vagona prije prerade je krov zaobljen i na "prednjoj" i "stražnjoj" strani.
kak si to uspio prepravit?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky, to je prosto fenomenalno! Šteta kaj nisi ljestve izradio iz fotojetkane alpake ili mesinga no jer je to jedina stvar koju bi trebalo izraditi iz mesinga (ili alpake), svaka ti čast za ovakav rad!
:naklon: :naklon: :naklon: :naklon: :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore:

Imam još jednu molbu, ako može. Jel moguće vidjeti kakvu fotku pravog bara (kuhinje) iz pravog vagona?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Šteta kaj nisi ljestve izradio iz fotojetkane alpake ili mesinga no jer je to jedina stvar koju bi trebalo izraditi iz mesinga (ili alpake),
Tu si potpuno u pravu! :palac_gore:
Da imam iskustva i nekoga tko bi mi pomogao odraditi takve dijelove u mesingu, zasigurno bi više dijelova i detalja bazirao na toj tehnici... :hmmm

Gorchi kaže:
Imam još jednu molbu, ako može. Jel moguće vidjeti kakvu fotku pravog bara (kuhinje) iz pravog vagona?
Rado bih ti poslao slike da ih imam, ali nažalost... :( Vjeruj, izrada tog odjeljka je bio poseban izazov!
Budući da tih fotografija nisam imao, morao sam osobno odlazit do vagona i zagledavat u taj odjeljak, u trenucima kada su to okolnosti dozvoljavale >:D: >:D:
Kod dimenzioniranja interijera tog odjeljka, polazna osnova mi je bilo sjedište, koje je u biti Fleischmann-ovo,
jedino sam mu morao doraditi naslon za glavu, što nije bio neki problem! Fotografije odjeljaka sa ležajevima sam imao, tako da tu nije bilo nekih posebnih problema...

ivan74 kaže:
Samo mi nešto nije jasno. Na slici vagona prije prerade je krov zaobljen i na "prednjoj" i "stražnjoj" strani.
kak si to uspio prepravit??
Razriješit ćemo i tu enigmu....
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky, pitam za bar/kuhinjo zato jer na spavaćim kolima imam taj odeljak lijepo uslikan (na žalost na vagonu u jako očajnom stanju) ali vagona sa ležajevima na SŽ nemamo (više). Nisam siguran da smo ih za vrijeme JŽ imali ali imali smo 25 spavačih kola :shock: Ako ipak mogu zamoliti za koju fotku puno bi bio zahvalan.
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
... ali vagona sa ležajevima na SŽ nemamo (više). Nisam siguran da smo ih za vrijeme JŽ imali...

Koliko ja znam ih nije bilo.

Nego Gorchi, samo na sekundu da odemo offtopic, jel znaš možda koje godine je ŽG Ljubljana (i koliko komada) naručila spavaća kola od Goše sa GOŠA-100 postoljima? Po mojem bi to moglo biti negdje između 1986. i 1988. g.?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Pojma nemam, vjerojatno bi to moralo to bi tamo negdje. Ako usporedim sa vagonima na HŽ, SŽ vagoni na žalost nisu imali ispisane godine izgradnje vagona. Tako ti mogu samo reći da pošto se je poslednja serija Y vagona počela izrađivati tamo od 1986 morali su biti izrađeni tamo negdje a bilo ih je možda 5. Imam fotke vagona 22 i 25 koji su ti najnoviji Goša vagoni a 19 je recimo iz serije iz 70-tih. Ali kaj je zanimljivo je da su negdje 1988/9 nabavili još nekoliko CAF spavaćih kola. Ne sjećam se ih u vožnji čak nisam primjetio nijedne fotke tih u vožnji ali postoje fotke iz stanice Maribor Tezno od početka 90-tih i izpred nekoliko godina gdje stoje više manje razbijeni. 2008 godine bila je jedna velika kasacija svih mogućih vagona no zaboravili su jedna spavaća kola, 1 Baata, 2 Daa i jednog izgorjelog Bl-a. Ovi su još ove zime stajali u Mariboru na nekom dalekom sljepom tiru...
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Pojma nemam, vjerojatno bi to moralo to bi tamo negdje. Ako usporedim sa vagonima na HŽ, SŽ vagoni na žalost nisu imali ispisane godine izgradnje vagona.

Pa baš me to interesira dali je upravo ŽG Ljubljana dobila od Goše zadnje Y vagone, jer je zadnja serija Y vagona sa sjedalima završila 1986. g., ali su se spavaća kola radila zadnja do 1988. g., pa bi to mogla biti ta zadnja serija baš za Ljubljanu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

ivan74 kaže:
Na slici vagona prije prerade je krov zaobljen i na "prednjoj" i "stražnjoj" strani.
kak si to uspio prepravit?
Konturu krova korigirao sam na slijedeći način:
Ovako je izgledao original sanduk nakon skidanja boje, zajedno sa krovom u jednom komadu:


Čeonu konturu krova zasebno sam dimenzirao na styrene ploči debljine 0,3mm, uzimajući u obzir kosinu i završnu visinu krova.

Na sanduku iznad čeonih prijelaznih vratiju ostrugao sam sloj plastike cca 0,3mm, gdje će se lijepiti styrene:


Slijedilo je spajanje izrađenih čela na sanduk:



Za ovu fazu izrade važno je bilo prvo sve dobro izmjeriti, ukalkulirati i nacrtati da se u konačnici može dobiti pravilna kontura!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh