GOŠA Y kola sa ležajima

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Slijedilo je zapunjavanje krova sa komadima styrena da se dobije na čvrstoći čela:



Za spajanje sam koristio dvije vrste ljepila: trenutno ljepilo i maketarsko rijetko kapilarno.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Slijedila je završna faza popunjavanja neravnina i dobivanja konačnog izgleda uporabom maketarskog kita i brušenja.
Sloj kita, sušenje, brušenje... i tako danima, sve dok se ne dobije glatka i ravna površina! :S:

 

polval

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Stvarno odlicno, osobito mi se svidjaju detalji (stepenice u kupeima)

Pozdrav
Tino
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Jedno kratko pitanjce. Koji font je bio upotrebljen za one napise VOITURE COUCHETTES i LIEGEWAGEN ispod krova? Nisu 100% točni no ipak su dobri?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Za font stvarno nemam pojma, to nam jedino Wile E Coyote može odgovoriti ;)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Goša Y vagoni

Sad ću lupiti po sjećanju....ali mislim da Century Gothic, ponešto modificiran. Nije 100%, ali najbliže što sam imao....
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Kojot, puno hvala! Vidi se, da nije točan font ali ipak dovoljno dobar i puno bolji nego recimo neka Helvetica ili Arial. Vjerujem da na modelu se razlika vidi puno manje nego na fotografijama.
Možemo još koju reći oko decala? Najprije me zanima, koji decalovi su bili upotrebljeni odnosno ko je proizvođać tih A4 listova? Kakav je bio postupak nanošenja; na modelarskom forumu kažu da je najbolje da se posle bojenja nanosi jedan (ili dva) slojeva bezbojnog sjajnog laka, zatim nanosi decale i onda sjajni ili mat lak. Kako si uradio kod toga modela jer se ne vidi dekale? :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore:
Ja sam isto uradio kod svog modela SŽ 06 pa se malo vidu...
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Goša Y vagoni

Ja ću odgovoriti za moj dio posla.
Proizvođač decal papira je Micro-Mark (USA). Uzgred budi rečeno, decal papir za laserske printere kudikamo je tanji od papira za ink-jet, pa time i manje uičljiv kad ga se jednom fiksira na mdelu. Grafiku sam odradio u Corelu i dao isprintati na digitalnom laserskom printeru. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da ga ne treba prije apliciranja štititi bezbojnim, jer je tisak postojan u vodi. Ako je tisak odrađen klasičnim stolnim ink-jet pisačem, onda obavezno.
Ne znam sad je'l ih Sky štitio s bezbojnim, reći će on, ali mislim da je išao sloj sjajnog bezbojnog prije decala. Decal puno bolje legne na glatku sjajnu površinu, i manja je mogućnost da se pojavi taj nesterni silvering. Nakon postavljanja decala, obavezno cijeli model opaliti još jednim slojem bezbojnog (neki vole mat, neki pak sjajni). Na taj će se način fiksirati decal i zaštititi od mogućeg habanja ili oštećenja pri manipulaciji modelom.

Sky?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Slažem se, da je laserski tisak opstojniji no u mom primjeru jer je bila u pitanju bijela boja, decale je odradio N amater sa OKI printerom. Ali ipak mnogo prsta na modelu skida nalepnice pa sam zato stavio još bezbojni lak preko decala, prosto zbog zaštite.
 
A

Anonymous

Guest
Re: Goša Y vagoni

Moj mali doprinos ;)

Obavezno na kraju pošpricam bezbojnim lakom iz bočice u obliku spreja. Nema razlike s kojim (mat, sjaj). Zadnji put kada sam skidao boju s dekalima što je bilo pošpricano bezbojnim lakom, jedva sam skinuo. Dekali su se skinuli posljednji. Bilo je sve dobro zapeklo!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Evo, čisto da ne ponavljam : ;)
Sky kaže:
Uglavnom, decale sam postavljao tako, da sam na ofarbani sanduk prvo nanio sloj bezbojnog sjajnog laka. Zatim sam uz pomoć decal setter-a polijepio decale.
Nakon sušenja decala, slijedio je opet sloj sjajnog laka, da bi na kraju finiširao matt lakom. Koristio sam isključivo maketarske lakove.
Radio sam maketarskim lakovima u spreju: Tamiya i Gunze.
Kao što je Wile E Coyote već napisao, decal puno bolje legne na glatku sjajnu površinu, zato sam prije aplikacije
decala nanio sloj sjajnog.

Inače, Wile E Coyote je već isprepipao model, niti jedan decal mu se nije priheftal' za prste >:D: >:D:
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Da nastavim sa noćnim vagonima...

Riječ je o Ac vagonu odnosno kušetu prvog razreda koji je gotovo identičan A i AB vagonima pa bi ga ACME mogao napraviti bez preinaka (osim u interijeru ali to već imaju od Bc vagona iz JuEx seta) na bazi svog modela novije generacije (sa glatkim krovom, toplozračnim grijanjem, Wegmann postoljima i diskovima) sa slike ispod.

ACME_52800_ABl_JZ_gr%C3%BCn.jpg

http://www.reisezugwagen.eu

Zagreb Gl.K. oko 1986. foto: R. Reketye
 

Attachments

  • Ac.JPG
    Ac.JPG
    316 KB · Pregleda: 105

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
(osim u interijeru ali to već imaju od Bc vagona iz JuEx seta)
Ovaj od Bc kušeta interijer ne paše, razlika je u broju odjeljaka...
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
nik kaže:
(osim u interijeru ali to već imaju od Bc vagona iz JuEx seta)
Ovaj od Bc kušeta interijer ne paše, razlika je u broju odjeljaka...

To nema veze; Acme Goša interijer ima posebno pod sa pregradama odjeljaka, posebno prozirni zid između odjeljaka i hodnika a posebno sjedala koja su u komadu sa policama za prtljagu i samo se nataknu na pregradu tako da se isti ležaji (ili sjedala) mogu staviti u vagon sa 9 ili 10 odjeljaka.
 

Attachments

  • IMG_9975.JPG
    IMG_9975.JPG
    179.9 KB · Pregleda: 98
  • IMG_9976.JPG
    IMG_9976.JPG
    176.6 KB · Pregleda: 97

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

:palac_gore: nik, jesi li ti to već rastavljao svoje modele ?
Tu valja imati na umu da taj prozirni zid između hodnika i odjeljaka kod A kušeta treba biti kraći za jedan odjeljak u odnosu na B kušet (treba nam zid od 8 odjeljaka kojeg zasad nemamo), a i trebalo bi vidjeti kako je ACME konstruktivno riješio zid i interijer službenog odjeljka kod B kušeta,
tj. može li se i on samo tako razmontirati i prilagoditi za A kušet,
ili je pak taj zid i cjelokupan interijer odliven zajedno za prostorom WC-a i prostorom od umivaonika.. Ako jest, onda nema druge nego raditi iznova.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
:palac_gore: nik, jesi li ti to već rastavljao svoje modele ?
Tu valja imati na umu da taj prozirni zid između hodnika i odjeljaka kod A kušeta treba biti kraći za jedan odjeljak u odnosu na B kušet (treba nam zid od 8 odjeljaka kojeg zasad nemamo), a i trebalo bi vidjeti kako je ACME konstruktivno riješio zid i interijer službenog odjeljka kod B kušeta,
tj. može li se i on samo tako razmontirati i prilagoditi za A kušet,
ili je pak taj zid i cjelokupan interijer odliven zajedno za prostorom WC-a i prostorom od umivaonika.. Ako jest, onda nema druge nego raditi iznova.

Zid je prozirna plastika sa profiliranim vratima, okvirima i ručkom a sa strane hodnika je otisak krem bojom (metalni okviri) dok je sa strane odjeljaka u donjem dijelu ofarbano žućkastom bojom.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Zid je prozirna plastika sa profiliranim vratima, okvirima i ručkom a sa strane hodnika je otisak krem bojom (metalni okviri) dok je sa strane odjeljaka u donjem dijelu ofarbano žućkastom bojom.
Ostaje nam još uvijek enigma kako je ACME izveo taj službeni odjeljak..
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Zagreb Gl.K. oko 1986.
To je najvjerojatnije garnitura brzog vlaka Vojvodina Zagreb - Novi Sad & Subotica. Vlak je imao dva Ac, na čelu i začelju, jedan za Suboticu i drugi za Novi Sad. Garniture su se spajale/razdvajale u Bogojevu, a neko vrijeme i u Somboru. Kušeti Subotica & Novi Sad - Zagreb vozili su cijele godine osim ljeti, kada su uvrštavani u sezonske vlakove za Split.
Šteta što je fotografija crno-bijela, pa se ne vidi tipična svjetloplava boja.
Iako su vagoni Ac, tarifa je bila kao za 2. razred. Vozio sam se u njima puno puta, često u društvu zagrebačkih glumaca koji su se vraćali s kazališne predstave u Subotici (Šerbedžija, Vidović, Krivokapić). Obično nisu išli spavati dok nisu popili sve zalihe kod domara vagona. :D
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
...Acme Goša interijer ima posebno pod sa pregradama odjeljaka, posebno prozirni zid između odjeljaka i hodnika a posebno sjedala koja su u komadu sa policama za prtljagu i samo se nataknu na pregradu tako da se isti ležaji (ili sjedala) mogu staviti u vagon sa 9 ili 10 odjeljaka.
Jesi izmerio dužinu kupea kod AB vagona? Jesu identični? I kako staviti ležaje unutra, koliko se sjećam su u Xc vagonima kreveti u tri nadstropjima pa pitanje je sada kako je izradjeno vešanje na zid...

Inaće, koliko se vagona tipa Ac moglo vidjeti na medjunarodnim vlakovima a koliko Bc? Imam osjećaj da je bilo više Bc-a a ako bude Bc to znaći 10 odeljaka. Onda se može spojiti vagon od klasičnog B vagona sa ovakvom unutrašnjostom.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh