GOŠA Y kola za spavanje

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Trebao bi biti iz 1980.
Zanimljivo da ACME u ovoj sveukupnoj najavi Y do sada, nema niti jedan beogradski model iz 80-ih (zelene, ove plave spavaće)!
Sve što je najavio u Jugoslavija Ex setu, predstavlja vagone pred sam početak 90-ih, pa nadalje...
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Trebao bi biti iz 1980.
Zanimljivo da ACME u ovoj sveukupnoj najavi Y do sada, nema niti jedan beogradski model iz 80-ih (zelene, ove plave spavaće)!
Sve što je najavio u Jugoslavija Ex setu, predstavlja vagone pred sam početak 90-ih, pa nadalje...

Da ali ne samo Bg vagoni; jedini malo stariji, sa "llm" oznakama (znači do cca 1984.), je ovaj zagrebački spavaći. JuEx je, kako piše u katalogu, napravljen prema Rolwievim slikama a za starije vagone očigledno fali dokumentacije... Ako zanemarimo "llm" oznake i datume revizije dio dosadašnjih modela se može "rastegnuti" na cijele 80-e ili bar njihov veći dio ali u potpunosti fale farbanja 70-ih; travnatozeleni sa crnom gredom i maslinastozeleni sa tamnozelenom gredom; u početku sa žutim natpisima i bez JŽ-loga. Maslinastozeleni sa tamnozelenom gredom, bijelim natpisima i sa JŽ-logom pašu i u cijele 80-e.
 

damir661

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

(poklopci sa trakama a ne vijcima) ).

Možeš li ovo malo bolje da objasniš?
Ima gomila slika beogradskog WL sa prekinutom crtom zbog JŽ logotipa i sa rasporedom luftera na prvi pogled gotovo identičnim kao na modelu zagrebačkog vagona.

Ako sam nešto propustio, molio bih za objašnjenje, hvala unapred :andjel: :zvizdi:
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

damir661 kaže:
(poklopci sa trakama a ne vijcima) ).

Možeš li ovo malo bolje da objasniš?
Ima gomila slika beogradskog WL sa prekinutom crtom zbog JŽ logotipa i sa rasporedom luftera na prvi pogled gotovo identičnim kao na modelu zagrebačkog vagona.

Ako sam nešto propustio, molio bih za objašnjenje, hvala unapred :andjel: :zvizdi:

Goša WL vagoni novijeg tipa (sa rasporedom prozora i vrata kao na ACME modelu), u verziji sa kočionim papučama imaju krovne poklopce učvršćene sa hrpom šarafa po njihovom rubu dok vagoni sa diskovima imaju poklopce učvršćene sa po 2 poprečne metalne trake kao i ostali Goša Y vagoni proizvedeni u isto vrijeme (A, AB, B, Bc itd.).

Ovo su poklopci sa trakama.
68b1bb60941e9e5ed6bc399ca7480382.jpg


A ovo sa šarafima.
jzwlab51727150604.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Goša WL vagoni... u verziji sa kočionim papučama imaju krovne poklopce učvršćene sa hrpom šarafa po njihovom rubu
... i nemaju bočnu rešetku između 5. i 6. prozora na strani odjeljaka, kao što ih imaju vagoni iz 'novije' generacije po kojoj je ACME uradio modele:
 

Attachments

  • WLB-50-72-71-55-601-5-vith[1].jpg
    WLB-50-72-71-55-601-5-vith[1].jpg
    151.1 KB · Pregleda: 80

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

A koja uopće generacija ima dvostruki red odzračnika na krovu, kao ACME model; čini mi se da je to najrjeđa verzija... :cry:
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

To je CAF spavaći. Kako je riječ o CIWL tipu za očekivati je da se pojavi kao H0 model. U varijantama CIWL, RENFE, KSR, JŽ i ŽS.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Evo i ŽTP Zg (onaj u Švedskoj je Bg).

img0105ot.jpg


Razlika je, kao i na Goši, položaj JŽ-loga.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

A i vremenska razlika nastanka fotografija je 6 godina, ukoliko brojevi na slici predstavljaju datum.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Kad su ovi CAF-ovi nabavljeni? Ja se ih baš ne sjećam iz vremena Juge...? Jel je onaj CAF iz Švedske zaista isti tip kao taj na poslednji nik.ovi sliki, ili ovi:
2005_HU_1_090.jpg

(Railfan europe: JŽ sleeping car in train D 335 "Hellas Express" Beograd - Thessaloniki at Thessaloniki. 2005-03-26, Foto Helmut Uttenthaler)

http://www.railfaneurope.net/pix/rs/car/night/WLBl/51_72_71-10_682-8_Mb1.jpg
(Railfan europe: JŽ WLBl 51 72 71-10 682-8, sleeping-car of 25.15 m length, in Maribor-Tezno on 2007-06-18. Foto Tobias B. Köhler )
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Mon kaže:
A i vremenska razlika nastanka fotografija je 6 godina, ukoliko brojevi na slici predstavljaju datum.

Da ali to je nebitno jer je JŽ-logo uvijek na isti način pozicioniran kod Bg odnosno Zg vagona. Neki CAF vagoni su dobili i HŽ oznake ali mislim da takvi nisu nikada bili u prometu.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Kad su ovi CAF-ovi nabavljeni? Ja se ih baš ne sjećam iz vremena Juge...? Jel je onaj CAF iz Švedske zaista isti tip kao taj na poslednji nik.ovi sliki

Da, to su sve isti vagoni. Nabavljeni su 70-ih ili 80-ih a 80-ih su vozili u međunarodnom prometu isto kao i Goša vagoni. Srpski su vozili do nedavno (ili još uvijek voze).

Evo ga i u sastavu Jugoslavija expressa 80-ih.
316p9v5.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sa CAF-ovima smo sada već malo O.T. ali pitam se zašto su ih nabavili? Više manje svi (putnički) vagoni koji su vozili u vlastništvu JŽ su bili proizvedeni u Jugoslaviji. Kaj je u tom vagonu bolje nego u Gošinom Y?
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
A koja uopće generacija ima dvostruki red odzračnika na krovu, kao ACME model; čini mi se da je to najrjeđa verzija... :cry:

.. evo ti jednog npr. na Jugoslaviji exp.
 

Attachments

  • JZ WLB 51 72 71-80 6xx-x D 294 Jugoslavija Express, Köln 23.9.90 pic1.jpg
    JZ WLB 51 72 71-80 6xx-x D 294 Jugoslavija Express, Köln 23.9.90 pic1.jpg
    237.9 KB · Pregleda: 64

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Ma znam za taj plavo-plavo-plavi beogradski, valjda iz 1983. Je li to na svima te serije ili ne? Na ovoj slici ispod bi trebala biti ista serija ali ja baš i ne vidim drugi red odzračnika.

198704053681jzwlblm5172yj7.jpg


Osim toga na modelu je još jedan dodatni odzračnik na sredini krova između ovih duplih i poklopca iznad WC-a. Taj srednji odzračnik ni na jednoj slici nisam vidio niti bi za njega na krovu bilo mjesta. Zbog toga je na modelu taj poklopac pomaknut 1-2mm prema čelu vagona i više nije centriran u odnosu na prozor WC-a gledano sastrane. To isto nisam vidio niti na jednom pravom vagonu... :S:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh