GOŠA Y kola za spavanje

Zoki

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

wiggum kaže:
....Broj 012 ne postoji...
Znači da je 012 postao neki drugi sa klimom ili bez u novoj boji dok ga nema. Mislim da je on prvi ili drugi sa MD 522 postoljima koji su prepravljeni zbog udobnije vožnje. Češće sam ih viđao na Zürichu nego na Lisinskom, ne sjećam se jesu li bili na Simplonu dok je vozio.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Zoki kaže:
wiggum kaže:
....Broj 012 ne postoji...
Znači da je 012 postao neki drugi sa klimom ili bez u novoj boji dok ga nema. Mislim da je on prvi ili drugi sa MD 522 postoljima koji su prepravljeni zbog udobnije vožnje. Češće sam ih viđao na Zürichu nego na Lisinskom, ne sjećam se jesu li bili na Simplonu dok je vozio.

Koliko ih je bilo plavih sa MD52? Znam za dva; 006 i, čini mi se, 005.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Šteta što su napravili donju gredu preusku, pa su sve oznake minijaturne.
 

damir661

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Ja bih primetio da su izostavili jedan prikljačak za vodu, iako je on obeležen oznakom (a ne postolji), na strani gde nema vrata. Ili mi pre deluje da ona druga crna kockica treba da redstavlja taj drugi, samo nepotpuni (da ne bi točak udarao u njegov vrh), a oznaka za njega je otišla previše udesno.
Pored toga slovna oznaka im je malo pobegla van okvira JŽ televizora, ali se verovatno nije moglo dručije, osim malo je pomeriti za 1mm ulevo.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Možda je ta cjevčica maknuta zbog zapinjanja postolja, ali se nalazi u vrećici s dodatnim dijelovima za slučaj da netko vozi na večim radijusima ili drži model u vitrini. Tako je znalo već biti.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

damir661 kaže:
Ja bih primetio da su izostavili jedan prikljačak za vodu, iako je on obeležen oznakom (a ne postolji), na strani gde nema vrata. Ili mi pre deluje da ona druga crna kockica treba da redstavlja taj drugi, samo nepotpuni (da ne bi točak udarao u njegov vrh), a oznaka za njega je otišla previše udesno.
Priključak za vodu nisu izostavili, nego ih na modelu ima čak i previše! ;)
Ova druga crna 'nepotpuna' kockica na rubu frema (koju spominješ), u stvari predstavlja taj drugi priključak za vodu.
Naime, ACME je očito radio sanduk modela po uzoru na spavaće vagone koji taj priključak imaju malo izmješten (jedan pored drugoga), kao što su ih imaju SŽ i HŽ modeli.
JŽ vagon taj drugi priključak ima postavljen više prema postolju (razdvojen od prvoga), pretpostavljam da su se ti priključci tako razmaknuto kod starijih serija nekad tvornički radili, tako da je oznaka za vodu na gredi JŽ modela u biti korektno pozicionirana, ali se nažalost ne poklapa sa odljevkom tog priključka na sanduku modela.
Greška sa viškom priključaka javlja se na strani modela gdje su vrata! Tu ih ima previše.
Kod ovih vagona u obzir bi došao samo ovaj priključak kod odbojnika (dakle, pri čelu vagona).
Priključak kod postolja je nepotreban. Priključke za vodu kod postolja (umjesto kod odbojnika), imaju ove verzije spavaćih kola sa po četvero vrata, dakle, isto kao što ih imaju i ostali A, AB, B Goša Y vagoni.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Goša Y vagoni

Ekipo koja razvijate ovaj topic!

Rijetko to radim, ali želim vas sve pohvaliti, za sve informacije koje iznosite o Goša Y vagonima jer je ovaj topic prerastao u nepresušan izvor vrijednih podataka o vagonima. Pohvaljujem i što je rasprava zadnjih nekoliko stranica konstruktivna i daje vrijedne podatke, jer se lijepo nadovezujete činjenicama i ilustracijama, vrlo rado čitam ovu temu jer se puno može naučiti, za razliku od mnogih drugih "limunada" topica.

Tema je korisna i za članove foruma, ali vjerujem i za sve koji ga samo posjećuju. Toplo se nadam da je korisna i za proizvođače modela.

Keep up the good work.
Od mene samo toliko.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Hvala Coyote na pohvalama! :naklon:

Zoki kaže:
Znači da je 012 postao neki drugi sa klimom ili bez u novoj boji dok ga nema. Mislim da je on prvi ili drugi sa MD 522 postoljima koji su prepravljeni zbog udobnije vožnje. Češće sam ih viđao na Zürichu nego na Lisinskom, ne sjećam se jesu li bili na Simplonu dok je vozio.
Evo jednoga na Simplonu iz 1999.g, sa MD52 postoljima, ali rekao bih i sa jednim redom odzračnika na krovu:
 

Attachments

  • HZ_WL[1].jpg
    HZ_WL[1].jpg
    47.3 KB · Pregleda: 55

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
ali rekao bih i sa jednim redom odzračnika na krovu:[/attachment]

Izdane su tri različite serije WL-a:

1980. g.
JŽ ŽTP Zg


1983. g.
JŽ ŽTO Bd (iz seta Jugoslavija express)

1986. g.



.. a samo jedan kalup.

Ti odzračnici nisu bili na WL-ima iz 1980. g. (tj. JŽ ŽTP Zg i HŽ), tako da je negdje jednostavno morao biti kompromis.

Koga bode u oči - brus papir - jedan red odzračnika dolje, malo kita, malo farbe i to je to.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Vedi kaže:
Sky kaže:
ali rekao bih i sa jednim redom odzračnika na krovu:[/attachment]

Izdane su tri različite serije WL-a:

1980. g.
JŽ ŽTP Zg


1983. g.
JŽ ŽTO Bd (iz seta Jugoslavija express)

1986. g.



.. a samo jedan kalup.

Ti odzračnici nisu bili na WL-ima iz 1980. g. (tj. JŽ ŽTP Zg i HŽ), tako da je negdje jednostavno morao biti kompromis.

Koga bode u oči - brus papir - jedan red odzračnika dolje, malo kita, malo farbe i to je to.

I onda se usput na HŽ vagonu dofarbaju čela a na ŽTP Zg krov prefarba u srebrnu boju.

Ako je bio prihvaćen takav kompromis onda nema razloga da se uz mrvicu veći (drugačija forma poklopaca na krovu i nepostojanje bočne rešetkice između prozora) ne napravi i verzija sa kočionim papučama iz 70-ih a time bi, konačno, dobili i vagon sa KSR-logom.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Ja kao novitete za 2012. očekujem slijedeća dva JŽ WL modela.

Tip 197x. "žlajfer"; KSR (KSR logo u sredini i bez JŽ-loga; originalno bojenje iz Goše)
5915b3466e95aa668453ec04616e0fcd.jpg

Izgleda da je bilo verzija i sa i bez žleba na spoju krova i bočne stranice...
gwlr.jpg

Ovdje bi, uz odzračnike, kompromis bio sa krovnim poklopcima i bočnom rešetkom

Tip 1983. ŽTP Bg (bez KSR-loga, plavi-jednobojni; originalno bojenje iz Goše)
198704053681jzwlblm5172yj7.jpg

Kod ovog modela nebi bilo kompromisa (identičan je plavom-trobojnom)

Na slici ispod je neka neuobičajena/netipična kombinacija oba loga pa taj model smatram najmanje potrebnim/poželjnim.

Tip 197x. "žlajfer"; KSR/ŽTP Bg ??? (i KSR- i JŽ-logo)
jzwlab51727150604.jpg

Ovdje bi, uz odzračnike, kompromis bio sa krovnim poklopcima i bočnom rešetkom kao i nedostatak žleba

P.S. pišem "žleb" jer ako napišem u njemu "lj" ili "lij" onda drugi dio riječi ispadne "nepristojan" pa se pojavi "CENZURA!"...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Vedi kaže:
Koga bode u oči - brus papir - jedan red odzračnika dolje, malo kita, malo farbe i to je to.
Hm..., za jedan model od skoro 60 eura, ipak malo previše posla! ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Vedi kaže:
Koga bode u oči - brus papir - jedan red odzračnika dolje, malo kita, malo farbe i to je to.
Hm..., za jedan model od skoro 60 eura, ipak malo previše posla! ;)

Sjeti se koliko si imao posla na HŽ Bcl (a isto te samo materijal sigurno koštao skoro 60 eura; vagon + postolja + ostalo) pa zamisli koliko više posla bi imao sa WLl... :shock:
 

wiggum

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Sjeti se koliko si imao posla na HŽ Bcl (a isto te samo materijal sigurno koštao skoro 60 eura; vagon + postolja + ostalo) pa zamisli koliko više posla bi imao sa WLl... :shock:

Da, ali Sky-jev sadašnji Bcl nije bio nekada napravljen kao Bcl, a ovi su napravljeni kao WL pa svejedno opet treba zahvat. U tome je velika razlika.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

wiggum kaže:
nik kaže:
Sjeti se koliko si imao posla na HŽ Bcl (a isto te samo materijal sigurno koštao skoro 60 eura; vagon + postolja + ostalo) pa zamisli koliko više posla bi imao sa WLl... :shock:

Da, ali Sky-jev sadašnji Bcl nije bio nekada napravljen kao Bcl, a ovi su napravljeni kao WL pa svejedno opet treba zahvat. U tome je velika razlika.

To uvijek tako ispadne... :S:
 

wiggum

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

To uvijek tako ispadne... :S:

Kad smo već kod toga, nije ni to loše.

Bolje je kad možemo govoriti "Eh, da barem nema još jednog reda luftera", nego "Eh, da barem imamo naše modele.." ;)
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

wiggum kaže:
To uvijek tako ispadne... :S:

Kad smo već kod toga, nije ni to loše.

Bolje je kad možemo govoriti "Eh, da barem nema još jednog reda luftera", nego "Eh, da barem imamo naše modele.." ;)

Potpisujem.

Moramo svi shvatiti da vagoni nisu kao lokomotive.

Kroz trideset-četrdeset godina izašlo je previše serija koje su imale različite detalje, i npr., sada netko želi WL ovakav, drugi onakav, postoji sveukupno 6 serija WL-a za koje treba drugi alati. Ko bi sve to platio?

Za svaku seriju drugi alat? Jel bi to bilo ekonomski prihvatljivo za Acme? Zbog reda odzračnika ili poklopca za wc, ili rešetke za usis zraka? Koliko bi koštali modeli tada?

Ista stvar važi i za ABl, Bl vagone, ovaj ima 10 odzračnika, ovaj 6, ovaj 3 ovaj 2. Ovaj malo širu rešetku, ovaj nema uopće, ovaj ima manju, ovaj užu itd. Ovaj ima ovakvu aku-kutiju, ovaj onakvu.

Koliko opet treba alata? A svi mi želimo ŽTP Zagreb, ŽTO Beograd, ŽG Ljubljana, ŽTO Sarajevo, ŽTP Skopje, HŽ, SŽ, ŽS, ŽFBiH, ŽRS, MŽ, itd. A svaki naručivali vagone različitih godina, u različitim serijama, sa različitim detaljima. Neko hoće ovakav vagon, neko onakav. Neko hoće ovakvu bijelu crtu, neko neće. Neko hoće WLllm, neko WLl, neko WLABl, neko WLAl, neko WLBl.

I kako udovoljit svim modelarima? Jednostavno, uz sitne kompromise, a ko želi baš 100% savršen model, baš tu i tu seriju iz te i te godine, sa baš tim i tim detaljima, u toj i toj boji, uvijek se mogu napraviti dorade, prerade, ili neka se jednostavno malo zažmiri, i biti sretan da nakon toliko desetaka godina napokon imamo naše modele.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh