JŽ D66 kasnije JŽ 761 iz Limine HL2005 Krauss Maffei

chachak

Član foruma
Mislim da ove dve fotke nemaju veze jedna sa drugom. Ispravite me ako gresim, ali mislim da je fotografija grba sa 666.
Na 761 nema ovih linija.
 

Mon

 
Osoblje foruma
O grbu smo raspravili na strani 2 ove iste tema:

GRB SFRJ IDE NA VAGONE, GRB KRAUSS-MAFFEI IDE NA LOKSU.

:palac_gore:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Prvo, savet svima da pomno pregledaju link ka foto-arhivu Muzeja istorije Jugoslavije, a koji
je pastavi NIK na prethodnoj strani...
Grbovi se redovno pojavljuju tek na NOVOJ garnituri VAGONA P.V.-a .
Ako pazljivo pregledate foto-album MIJ, primeticete da vagoni stare garniture P.V. ,
u vecini nemaju grbove na boku, te da vagoni NISU istog tipa....
..............................
I stvarno treba uvesti veliku novcanu nagradu DONOSIOCU fotografije
na kojoj se vidi grb SFRJ, na boku lokomotive D-66.:spank:.
Valjda ce pojedini konacno shvatiti ????
 
Last edited:

matija

Član foruma
Jako lepa prerada. Ja nikada nisam posebno bio opsednut ral-ovima, ali promašiti boju je već malo "teži prekršaj. Svojevremeno je na "railserbia.net-u" vodjena duga rasprava da li je serija 666 imala doljnji deo ofarban u sivo ili je bio plav, bogami mogu reći da sam bio usamljen u tvrdnji da je bio siv, ali posle duže rasprave zahvaljujući članu tog foruma koji je veomo dobro upućen u sve oko plavog voza ipak se dokumentovalo da je doljnji rub bio siv. E sad kod 761 sve do sada vidjene prerade imaju crni doljnji deo sanduka i niko se nije zapitao da li je on zaista bio crn ili ne. Ja imam neoboriv dokaz da je bio siv (barem posle sedamdesetih) a da li su takve i došle iz Nemačke pa su kasnije prefarbane to je pitanje koje bi moglo opet otvoriti dugu diskusiju evo postavit ću fotografiju iz sedamdeset i neke kao dokaz da je bila siva. Nadam se da se uvaženi član foruma railserbia. net (SV 410) neće ljutiti jer je skenirana fotografija njegova.
 

Attachments

  • 129_28091979_Uice_teretna_1.jpg
    129_28091979_Uice_teretna_1.jpg
    291.9 KB · Pregleda: 75

Mon

 
Osoblje foruma
Drago mi je da se diskusija produzava i posle zavrsene prerade.
Svim kolegama koji u buduce zele da prerade ovaj KM model u JZ preporucujem da prvo odluce koju lokomotivu od JZ zele dobiti: D66 ili 761.
Po mom najuoclivije razlike su: D66 - crni frem i bez fara ispred vozacevih vetrobranskih prozora; 761 sivi fram sa farom ispred vozacevih vetrobranskih prozora.
 

matija

Član foruma
Drago mi je da se diskusija produzava i posle zavrsene prerade.
Svim kolegama koji u buduce zele da prerade ovaj KM model u JZ preporucujem da prvo odluce koju lokomotivu od JZ zele dobiti: D66 ili 761.
Po mom najuoclivije razlike su: D66 - crni frem i bez fara ispred vozacevih vetrobranskih prozora; 761 sivi fram sa farom ispred vozacevih vetrobranskih prozora.
I meni se tako čini, mada nigde nisam našao dobru fotografiju sa dobrim čeonim svetlom da potvrdi ovo, ali u svakom slučaju tako mi deluje da je dok je bila D66 imala crni frem, a posle renumeracije sivi.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ta svetla nisu originalna - dodana su kasnije tako da ukoliko se zele dobiti modeli D66 lokse u stanju u kakvom su pustene u upotrebu ovaj far nikako ne bi smeo da se ugradi.
Bilo bi dobro kad bi se nasao neki podatak o mogucim preradama/doradama ovih lokomotiva.
 

matija

Član foruma
Iskreno rečeno, (znam da ću uzburkati strasti) moje mišljenje je da frem nikada nije bio crn. Možda je bio tamnije siv nego na onoj fotografiji u Užicu koju sam postavio, ali crn po mom skromnom mišljenju nikada nije bio. Mada nema ni jedne fotografije u koloru sa dobrim osvetljenjem da bi se to i videlo. I ova Damirova fotografija je snimljena po jako tmurnom vremenu a opet se nazire da frem vuče na sivo.
 

matija

Član foruma
Evo sada sam pronašao nešto što bi mogloda potakne na razmišljanje. Naime radi se o fotografiji već postavljenoj u ovoj temi gde je Tito na Topčideru po prvi put video lokomotive, znači tek pristigle iz Nemačke. Fotografija je veoma kvalitetna, radjena bez sumnje sa blic osvetljenjem i treba obratiti pažnju na delove frema koje sam zaokružio crvenom bojom pa to uporediti sa crnim detaljima na fotografiji.
1957_074_215.jpg
 

nik

Veteran foruma
D66-001 na sajmu u Hannoveru u travnju '57.
JZ_D66-001_Hannover_Messe.jpg

Ako se boja frema usporedi sa crnim gumenim okvirom mrežice iznad svjetala očigledno je da je bio sivi.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Puno je informacija na NET-u koje je ponekad teško "pohvatati" i povezati...

Na primer, ukoliko je tačno da je ova četvrta ML2200 napravljena nakon uspeha prezentirane D66 na sajmu u Hanoveru može biti da ona i nije bila vizuelno 100% ista sa D66.
Mogu da se pronađu podatci koji kažu da je ta četrvrta lokomotiva prilikom njenog izbacivanja kao ML2200 imala dark grey frame and pale grey bogies što će reči: tamno sivi frem i bledo siva postolja.

Neznam za frem ali postolja ove D66 nikako nisu bledosive boje:
D66 1957.jpg


Kako i da je, ja sam se prilikom odlučivanja koju loksu da kupim da bi dobio D66 rukovodio slećim :

Za D66
- nabaviti KM model sa crnim fremom i ofarbati mu postolja u crno:
KMtoD66.jpg
-
Za 761:
- nabaviti KM model sa svetlosivim fremom i ofarbati postolja u sivo.
KMto761.jpg

Uz pomoć ovog videa prevagnula je prva odnosno varijanta D66.;)
 

matija

Član foruma
Rekao sam ja da će biti dugo i neizvesno.:) Mada postoji jednostavno rešenje. Sve tri su u Topčideru, s obzirom u kakvom su stanju mislim da malo grebanja po fremu im ne bi mnogo naškodilo, jedino bi trebalo naći dobrovoljca koji bi im prišao i malo strugao po fremu i pojavile bi se sve boje koje su postojale.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nemoj Matija, ostavite lepotice nek spavaju... U protivnom imate velike šanse da se razočarate.:andjel:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Video sam te lokomotive u Tobčideru.Pre par meseci sam tu prosa:oticicu ovih dana da ih uslikam ako to moze pomoci.Probacu uci u njih,bas me zanima sta je ostalo unutra od njih.Jel ima neka čitava Kozara ili su to jedine?Stvarno je tuga da nisu ni jednu sacuvali pa makar da su ih samo farbali.
 

matija

Član foruma
Te lokomotive su odvučene 2003. godine iz Subotice gde su bile u službi kao JŽ lokomotive. Na Topčideru nije ništa dirano koliko znam, a isto tako koliko znam 761-003 bi trebalo da je čitava jer je vožena dok nije istrčala kilometre i potpuno ispravna parkirana. Druge dve su služile za rezervne delove pa sa njih i nedostaje ponešto sigurno, a kao što sam napisao 003 bi trebala da je čitava, sem ako nije pokradena. Ako već uspeš da dodješ do njih hajde molim te negde malo ogrebi frem baš da vidimo da li će se pojavii crna boja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh