JŽ D66 kasnije JŽ 761 iz Limine HL2005 Krauss Maffei

exClan_001

Bivši član foruma
Kolege, koliko mene pamčenje služi, a još služi fala bogu, iz školskih dana oko specijalnih plavih vlakova, numeraciji istih i sl., slijedu vožnje na pruzi, zaštiti i tih gluposti, pa o sastavu, vuči, pa slikama itd... ta lokomotiva bilo koja plava nikada nije imala crni frem !!!

Slika nikako nažalost nemam, a imao sam :( Možda da je došla tvornički, ali i to čisto sumljam. Pamtim jednom da sam je slikao kao školarac u ZGB glavni i 110% nije bio crn, dao bi se kladiti

btw: inače sam ex. strojovođa
 

1borna

Veteran foruma
OHhhh, jošte jedan strojovođa!
Pa daj i ti zaviri malo u svoj podrum ili prošlost, možda se nađe štogod interesantno?
 

exClan_001

Bivši član foruma
O kojoj lokomotivi je reč kolega, o D66 ili o 761?
I kakve je boje bio frem te lokomotive po tvom sećanju?

D66 nije sigurno, "Kozara" je bila, i frem je bio ajmo reči po nekim današnjim bojama "Antracit". Ako nemožeš predočiti probaj pronači bilo koji bmw e36 koji ni branik bojan u boju auta (btw: s time se sada bavim pa mi predodžba najlakša), ili probaj ovako potraži tamnu ABS plastiku branika. Eto bila je ta boja ni crna ni siva !

OHhhh, jošte jedan strojovođa!
Pa daj i ti zaviri malo u svoj podrum ili prošlost, možda se nađe štogod interesantno?

Ja sam se u životu toliko puta preselio i promjenio adresa, dobro da se sječam gdje sam i bio i šta radio ! ;) Svako vrijeme nosi svoje breme!

Imam hrpu loksi od prije 20-tak godina razasuto po ZGB kod tada radnih kolega, kojih; sam bog zna !
 
Last edited by a moderator:

1borna

Veteran foruma
Eee, kažeš da se dobro sjećaš što si radio a ne sjećaš se kod koga su ti lokomotive!
Probaj ih podsjetiti da je vrijeme da ti vrate ponešto tvoje.....ja se sjećam nekoliko poznanika iz kluba koji su od mene posudili po lokomotivu-dvije
do idućeg susreta....i više se nebi pojavili!
/no odosmo malo predaleko u off/
 

matija

Član foruma
No bilo kako bilo, mislim da postaje jasno da je iz fabrike došla sa tamno sivim fremom, a kasnije kod prefarbavanja je farbana nešto svetlijom nijansom. To se da videti i na fotografiji, takoda nema potrebe za grebanjem frema:). Kao što sam i napisao 001 i 002 su već čerupane u Subotici za delove za 003, koja je po mom saznanju stala jer je istrčala kilometre potpuno ispravna. Inače i na ovim slikama što je Mon postavio link se vidi unutrašnjost 001 i002, 003 nije slikana iznutra (moždaje zaključana), ali i pored toga jasno je da su gospoda sakupljači sekundarnih sirovina i pored svog obezbedjenja uspeli da ih olakšaju za dobrih par stotina kilograma, što bakra što aluminijuma i naravno akumulatora, ne vidi se ni jedan komad bakarne žice, akumulatorskekutije otvorene i prazne, čak su počeli da čupaju aluminijumske lajsne sa strane ali nije uspelo u potpunosti. Mogu samo reći " Svaka čast čuvarima" neka pripaze da i njih ne ukradu u narednom periodu.
Misim da sam dužan jedno pojašnjenje ovu raspravu oko boje frema nisam pokrenuo iz razloga da omalovažavam ljude koji su napravili prerade, za prerade svaka čast, i ja kao i oni zbog ovoga sigurno neće raditi druge modele, jer znam koliko je ljubavi, vremena i truda potrebno za takav rad, ali želeo sam da skrenem pažnju na to da je zaista potrebno jako mnogo vremena da bi se došlo do tačnih podataka za model koji želimo preraditi, čak ni svojim očima ne sme čovek verovati kada je reč o fotografijama starim par decenija.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...mislim da postaje jasno da je iz fabrike došla sa tamno sivim fremom...
Ne bih mogao da se složim s tobom Matija.
Naše diskusije i argumenti ne vrede nit pišljiva boba jer s ničim nisu dokazani; sečanja, slike ovakve onakve, to je sve ravno nuli.
Jedino neki dokument (ukoliko postoji sačuvan) iz arhive KM-a bi moga da da tačan odgovor.
Častim :pivo:a što da ne i :gladan onog ko ga iskopa! ;):palci_gore:
.
 

1borna

Veteran foruma
Na jednom engleskom forumu imade jedna slika....http://www.serbianrailways.com/acti...a/prezentacije/plavi_voz/node_1157032150.html
pl_07_b_no3.jpg
 

matija

Član foruma
Ne bih mogao da se složim s tobom Matija.
Naše diskusije i argumenti ne vrede nit pišljiva boba jer s ničim nisu dokazani; sečanja, slike ovakve onakve, to je sve ravno nuli.
Jedino neki dokument (ukoliko postoji sačuvan) iz arhive KM-a bi moga da da tačan odgovor.
Častim :pivo:a što da ne i :gladan onog ko ga iskopa! ;):palci_gore:
.
Apsolutno si u pravu, zato sam i napisao da POSTAJE JASNO malo sam se ogradio nisam kategoričan. Hteo sam opet u predjašnji post dodati jednu datoteku, ali opet sistem nije hteo, pokušat ću ponovo. Na žalost jedini čovek koji je u mogućnosti da nam da siguran i tačan podatak (SV410 sa railserbia.net-a) je izrazio ogorčenje i napisao je da više ne želi da učestvuje u forumu, naravno isprovocirao ga je jedan nadobudni član koji je mislio da je pojeo svo znanje sveta. I pored mog insistiranja da ga ljudi iz Beograda koji ga poznaju i lično utiču malo na njega da promeni mišljenje stvar se nije promenila. No da predjemo na temu. Evo i ova fotografija iznad mog posta nedvosmisleno pokazuje sivi frem, jerste da je oznaka 761, ali mislim da ne bi trebalo baš mnogo nade polagati u to da je lokomotiva prefarbana kod renumeracije, jer od nabavke pa do renumeracije je prošlo svega nekoliko godina, a s obzirom na održavanje tih lokomotiva ne verujem da je bilo potrebe za novu boju. No kao što si napisao jedini siguran argumet bi bio arhiva na Topčideru.
 

Mon

 
Osoblje foruma
SV410 nije član malih željeznica.net tako da je nezahvalno da se o njemu ovde priča.

...Evo i ova fotografija iznad mog posta nedvosmisleno pokazuje sivi frem, jeste da je oznaka 761, ali mislim da ne bi trebalo baš mnogo nade polagati u to da je lokomotiva prefarbana kod renumeracije...
Jeste da je prefarbana i to i frem i sanduk! :cool:
Evo te iste lokse uslikane istog dana pretpostavljam sa razlikom od samo par minuta ako ne i sekundi, iz malo drugačijeg ugla:
0. JZ 761 003 1957-1978.jpg

Jasno je da 761 nije imala crni frem i tu nema mesta diskusiji; diskutabilna je boja frema D66 s kojom su ove tri lokomotive isporučene.

D66-001 DINARA.jpg

Prvo pitanje koje se meni nameće kad su D66 u pitanju je: gde su na njima urađeni prvi servisi i šta se na njima ustvari tada radilo?
A drugo pitanje je: zbog čega (i gde) su sve tri lokomotive kasnije prefarbane skroz drugim bojama (svetlijim) za razliku od onih s kojima su isporučene?

No kao što si napisao jedini siguran argumet bi bio arhiva na Topčideru.
Topčiderska arhiva ili Krauss Maffei arhiva kad je D66 u pitanju? ;)
 

Davor

Veteran foruma
Da nije prefarbavanje izvršeno posle skidanja iz službe PV?
Evo jedne fotografije u redovnom saobraćaju na železničkoj stanici Novi Sad.

novi sad 1.JPG
 

Davor

Veteran foruma
@matija je dao najbolji primer za upoređivanje: lokomotiva i kaput drugarice J.
Definitivno da frem nije crne boje ali jeste sive. Pitanje je, koja nijansa sive jer se one razlikuju od fotografije do fotografije što bih pripisao uslovima fotografisanja (sunce, senka, oblaci...). Mišljenja sam da je najpribližnija nijansa tamnija granitna siva.
 

matija

Član foruma
@matija je dao najbolji primer za upoređivanje: lokomotiva i kaput drugarice J.
Definitivno da frem nije crne boje ali jeste sive. Pitanje je, koja nijansa sive jer se one razlikuju od fotografije do fotografije što bih pripisao uslovima fotografisanja (sunce, senka, oblaci...). Mišljenja sam da je najpribližnija nijansa tamnija granitna siva.
Pa sobzirom da u to vreme nisu bili uvedeni RAL standardi Nemci bi to nazvali "dunkelgrau". I ako se ikada pojavi negde neki pisani dokument tako će pisati verovatno. Po meni tu nijansu ima masa nemačkih lokomotiva iz tog vremena.
 

nik

Veteran foruma
Pa sobzirom da u to vreme nisu bili uvedeni RAL standardi Nemci bi to nazvali "dunkelgrau". I ako se ikada pojavi negde neki pisani dokument tako će pisati verovatno. Po meni tu nijansu ima masa nemačkih lokomotiva iz tog vremena.
RAL je njemački standard iz 3. rajha...
 

vule

Poznati forumaš
točnije od 1927g. ako je za vjerovati en.wikipedia.org/wiki
Godine 1927 njemački Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung (Imperial Povjerenstvo za isporuke Uvjeti i osiguranje kvalitete) izumio zbirku 40 boja pod nazivom "RAL 840". Prije tog datuma proizvođači i kupci su morali razmjenjivati uzorke opisati nijansu, a od tada će se oslanjati na brojeve.
U 1930 brojevi su promijenile ravnomjerno na četiri znamenke, a skup je preimenovan u "RAL 840 R" (R revidiranih). Uz nijanse stalno dodao na prikupljanje, ona je ponovno revidiran 1961 i promijenjen u "RAL 840-HR", koji se sastoji od 210 boja te je u uporabi do danas. U 1960 boje su dobili dodatne imena kako bi se izbjegle zabune u slučaju preuzetim znamenki.
 
  • Like
Reactions: Mon

matija

Član foruma
Ovo nisam znao, iskreno sam mislio da je RAL standard malo mladji. Hvala u svakom slučaju.
 

Davor

Veteran foruma
Setio sam se primera iz sadašnjice. Kod nove šeme farbanja lokomotiva 441/444 u Srbiji, novi sivi fremovi na suncu su izgledali kao svetlo sivi a u hladovini to više podseća na crnu boju.
Kod D66 ne bi trebalo ići svetlije od RAL-a upotrebljenog na ŽS lokomotivama.
ral.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh